EYVAH!KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK KİTABINDAN

 


''Evham; adaleti sindirme bozukluğudur'' diyebiliriz. Kuşkuculuk da bu kavramın içindedir. Çevremizdeki  ''aşağı yukarı adil'' dünyayı doğru algılayamayız. Olduğundan daha güvensiz olarak algılarız, sonra da güvende hissedebilmek için aldığımız önlemlerle gerçekçi tehlikenin büyüklüğünü anlama becerisi geliştiremeyiz. Bana kimse yaklaşmasın diye oldukça yüksek bir duvar öreririm ki, sonra duvarın dışında tehdit var mı yok mu anlamak için ben bile üstünden bakmam. Böylece duvar gerekli mi gerekli değil mi anlayamadan hayatımın bir parçası olur. Bu konuyu konuşurken aklıma hep atalarımızdan ilham alarak yapılmış Çin Seddi gelir. Türkler gelmesin diye yapılan bir set ama orada olup olunmadığı kontrol edilmeyen Türkler. Belki saldırganlar çoktan uzaklaşmışlardır ama önlemlerimiz nedeniyle biz hala orada hissederiz. 


Evhamdan bahsederken aklıma geliveren bir başka metafor da Afrika savanlarında sürüsü içinde yaşam süren zebradır. Yaratılış gereği besin zincirinin en üstünde değildir. İlerdeki ağacın altındaki aslanı kollaması gerekir. Hem aslanı kollayacak, hem de yediği otun zevkini alacak. Görsel ve işitsel alanı içinde aslanı algılamadığı sürece rahatça otunu yiyecektir. Algıları içinde aslan yokken de aslanı düşünen zebra, endişeli insanlara benzer. Aslanı gereğinden fazla düşündüğü için de belki de kaçmak için kullanması gereken enerjiyi endişe ile tüketmiş olabilir. Belki de aslandan kaçmak için gereken enerji, aslanı düşünmeden geçirdiğimiz zamanda saklıdır. Yani hazırlıklı olalım derken, benzer bir yorgunluğu kendimize yaşatıyor olabiliriz.


(Kaynak;Eyvah!Kötü Bir Şey Olacak /Dr.H.Alp Karaosmanoğlu)

EYVAH!KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK KİTABINDAN EYVAH!KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK KİTABINDAN Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 14, 2021 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.