Empatik Yargıç

Michael Cicconetti

Dün okuduğum bir haber ilgimi çekti ve bunu sizlerle de paylaşmak istedim.Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz yargıçın adı Michael Cicconetti.Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde görev yapıyor.Bu yargıcı farklı kılan şey,suçlulara vermiş olduğu yaratıcı cezalar.


Verdiği kararlarla ceza anlayışına farklı bir boyut getirmiş.Yapılan röportajda şöyle diyor''Aslında yapmak istediğim, suçlunun biraz empati kurmasını sağlamak. Ben, insanları değiştirmek istiyorum. hapise hemen göndermek kolay, fakat empati gücünü çalıştırmadan hapise gönderdiğiniz her suçlunun, tekrar suçu işlemesi oldukça yüksek bir orandır."
Bu yargıcın verdiği cezalarla suçu işleyen kişilerin %90'ı tekrar aynı suçu işlemekten imtina etmiş.
Demek ki empati yaptırabilmiş ve insanları caydırabilmiş.Bizim ülkede de dilerim örnek olur verdiği cezalar.Gelelim şimdi verdiği cezalara;
-Bir kadın 35 yavru kediyi ormanın ortasına bıraktı. Kadın para cezası aldı. Buna ek olarak  Cicconetti kadının dilinden konuşarak ilginç bir cezaya imza attı. Kadının kasım ayının bir gecesinde ormanda tek başına kalmasına karar verildi. Yanında yiyecek, içecek veya çadır olmayacaktı. Gece hava iyice soğuduğundan Cicconetti dayanamadı ve kendi imkanlarıyla ateş yakmasına izin verdi.
-Alkollü halde araç kullanırken yakalanan sürücüye morga gidip sorumsuz sürücüler yüzünden hayatını kaybeden insanlara saatlerce bakması cezası verildi.
-Taksiye binen bir kadın parasını ödemedi. Ceza olarak taksinin kat ettiği 48 kilometrelik yolu yürümesi sağlandı.
-Adamın biri yoksullar için toplanan paranın bulunduğu kutuyu çaldı. Sokakta bir gün evsizler gibi yaşaması kararlaştırıldı.
-Lise öğrencileri servislerinin tekerleklerini yardılar. Bu nedenle servis, öğleden sonra ilkokul çocuklarını okula götüremedi. Liseli öğrenciler aldıkları ceza nedeniyle, ilkokul çocuklarını pikniğe götürmek zorunda bırakıldılar.(Kaynak: http://tr.newsner.com.)


Yargıcın verdiği sadece 5 karar.Daha bir çok kararı var ilginç olan ve empati yeteneğini arttıran.Benim çok  hoşuma gitti.Bizim mahkemelere de örnek olması dileğiyle...
Empatik Yargıç Empatik Yargıç Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 12, 2021 Rating: 5

67 yorum:

 1. Bizim mahkemelere de örnek olması dileği ile mi??? Bu cümleden bile kaç tane karikatür çıkar :))

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok güzel, çok düşündürücü. Ancak bizde uygulansa cezalar daha ağır olur herhalde. Suçlar da daha acımasızca işleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En azından basit cezalarda uygulanmaya başlansa.Daha sonra halk alışır diye düşünüyorum.Sevgilerimle :))

   Sil
 3. Gerçekten güzel ve caydırıcı cezalar. Ceza vermek kolay .Önemli olan aynı suçun tekrarlanma olasılığını ortadan kaldırmak.Empati etkili bir yöntem​.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan psikolojisinden anlamaları ve etkili ceza vermeleri gerçekten önemli.Kesinlikle empati etkili bir yöntem.Sevgilerimle :))

   Sil
 4. Ayakta alkışlıyorum.Bayilarak okudum gercekten iyiki yayınlamissin darisi bizim.bencillerimize 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hayatın her alanında eğitimde,sağlıkta,adliyede her yerde psikolojiyi bilmek,anlamak ve o doğrultuda ilerlemek gerek.Ailede ve Okullarda da öğretmenlere bu konuda baya görev düşüyor sanki.Teşekkürler :))

   Sil
 5. Çok güzelmiş :) Masal gibi geldi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masal gibi geldi demene ben de güldüm yaaaaa :)) O kadar ütopik mi bizim ülke için :))

   Sil
 6. Keşke dedim ama nedense kafamda buraya uyarlayınca oturtamadım :/// Biz ne ara bu kadar vahim bir hal aldık yahu :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmayana değil olabileceklere odaklanıp,birleşik alan oluşturalım :)) Tüm kalbimizle dileyelim bunu Şebocuğum :)) Öptümmm :))

   Sil
 7. Çok güzelmiş gerçekten. Aslında amaç suçun bir daha işlenmesini engellemek ve bu yöntem daha başarılı oluyorsa neden yapmıyorlar diğerleri?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok sebebi vardır bunun ama bence yargıçlar da biraz empati yapmayı öğrenebilirlerse daha isabetli kararlar verebilirler diye düşünüyorum :))

   Sil
 8. Adam insanların içindeki iyiliği görüyormuş. Keşke bu yöntem başka yerlerde de uygulansa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bir insan tam olarak kötü değildir aslında.Hem iyi hem de kötü yanları vardır herkesin.Önemli olan olumlu olan yanı bulup,açığa çıkarıp işlemek.Sevgilerimle :))

   Sil
 9. Gerçekten çok ilgimi çekti çok güzel bir olaymış. Bana biraz kadılık sistemini hatırlatmadı değil:).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadılar empatik kararlar mı yoksa taraflı ve duygusal kararlar mı alıyorlardı tam bilmiyorum.Biraz kadıların aldığı kararları da araştırmam gerek sanırım :))

   Sil
 10. O yargıç burda olsa diye düşündüm ama anında vazgeçtim.. buraya gelince hemen uyum sağlamak zorunda kalırdı :(
  İnşallah diyerek katılayım ben de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar pesimist düşünmeyin yaaaaa... Neyse ki son cümle biraz olumlu :))

   Sil
  2. Ah ah.. biz böyle değil idik.. naptılar bizeeeee :))) son cümlede toparlamışım ama di mi :)))

   Sil
  3. Evet evet son cümlen umut verici :))

   Sil
 11. Gerçek mi bu ya... adalet budur işte keşke bize de uğrasa

  YanıtlaSil
 12. Bu haberi bende okumuştum, ceza vermiş olmak için değil de empati kurulması sağlanarak suçun tekrar edilmesini önlemeye yönelik cezalar vermiş. Kimsenin kolay kolay itiraz edemeyeceği güzel bir sistem, bize her anlamda çok uzak ne yazık ki. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de tüm kalbimle Türk adalet sisteminde bu yargıcın örnek alınmasını diliyorum. :)) Sağ olasın Serhat :))

   Sil
 13. Hırsızlar için özel bir ceza bulmalı. Emniyet Genel Müdürlüğü "meslek" ilan etti.
  Şu anda en yüksek suç: Hırsızlık, darp...
  Umarım, Türkiye de yaratıcı hakimler desteklenir. Başka bir şey demiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meslek ilan edildiğini bilmiyorum.Doğru bir yaklaşım değil bu :(( Dileğine de tüm kalbimle katılıyorum canım benim :((

   Sil
 14. Çok güzel bir olay gerçekten çokta güzel vermiş cezaları dilerim bizim ülkemizde​ örnek olur emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş canım benim sevgiler 😊 karikatür de çok güzeldi 😊😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örnek olmasını ben de canı gönülden diliyorum :)) İyileştin sanırım :)) Öpüyorum seni :))

   Sil
 15. Aslında şeriatte cezalar suçlara göre değişiyor. Misal hırsızın elinin kesilmesi. Elinin kesileceğini bilen biri nasıl hırsızlık yapabilir? Fakat bizim şuan verdiğimiz cezalar her suça aynı, hapis. Hiç caydırıcı bir ceza değil bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeriatın ayrıntılarını fazla bilmiyorum ama caydırıcı olalım diye tüm hayatı etkileyecek kadar sert cezalara biraz karşıyım.Cezalar hem caydırıcı hem de empati nitelikli olmalı diye düşünüyorum.Sevgilerimle :))

   Sil

 16. Thanks for follow my blog, I'm following your!
  http://inecommercialeout.blogspot.co.uk

  YanıtlaSil
 17. Hi!
  I follow you № 323 ))

  http://evgenijamir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 18. Ne kadar etkili bir uygulama. Alışılmışın dışında. Yaptığı suçla yüzleştirmiş suçluları. Yagıç iniyasitifini kullanmış. Helal olsun o yargıca. Örnek olsun bizim adaletçilerimize. Yaratıcı düşünce budur işte. O kedileri ormana bırakan kadına "oh" olmuş. Teşekkürler kızım. Çok severek okudum. Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kedi olayına da çok güldüm ben :)) Yaratıcı düşüncelere her zaman ihtiyaç var gerçekten.Senin de yaratıcı o güzel yazılarını severek okuyorum ablacığım :)) Saygı ve sevgilerimle :)

   Sil
 19. Genelde umutludur karakterim amaa, biz böyle yargıçları ancak rüyamızda görürüz maalesef ülkemizde.Böylesi adalet duygusuyla kararlar alacak kişileri de muhtemelen cezaevlerinde bulmak daha kolay sanırım.
  Ama yine de, bir gün, hakkaniyetli bir dünyada yaşama olasılığımızın hayalini kurmaktan vazgeçmiyoruz tabii ki ;)
  (Görsel seçimlerin muhteşem her zamanki gibi ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okuma gibi bir ceza verilmiş daha önce :)) Dilerim böyle empatik cezalar artar.Çok teşekkür ederim :)) Sevgiyle kucaklıyorum seni :))

   Sil
 20. bildiğim kadarı ile arasıra bizde de bazı hakimler tarafından veriliyo böyle cezalar..kitap okuma cezası gibi..umarım daha da yaygınlaşır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En pozitif yorumlardan biri :)) İçime su serptiniz :)) Dilerim yaygınlaşır :))

   Sil
 21. Valla harikaymış çok yerinde bir karar olmş.Bence de bizim ülyede gerek bu tez zamanda hatta.

  YanıtlaSil
 22. Okumuştum haberini, standartların dışına çıkabilen insanlara bayılıyorum. Verdiği cezalar da güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haberi okuyunca çok hoşuma gitti.Empati de psikolojinin içinde.Bu insanlar psikoloji eğitimi de almalılar bence...

   Sil
 23. kısas a kısas yapmş adam resmen :) bence harika uygulamalar. keşke eski bilindik yöntemlerin üzerine inatla gitmek yerine böyle yeni şeyler uygulanabilse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2012 Yılında İZMİR'in Bayındır İlçesi'nde eşine şiddet uygulayan Abdurrahman Kandemir ile alkollü araç kullanan Ali Caner Özden, cezalarını kitap okuyarak ödemişler.Güzel uygulamalar bence :))

   Sil
 24. Böyle empatik insanların çoğalması dileğiyle diyelim öyleyse :)

  YanıtlaSil
 25. 😂😂😂 çok sevdim bunu.

  YanıtlaSil
 26. Olá!
  Obrigada pela visita e por seguir!!
  Já estou seguindo aqui também!
  Tenha um ótimo dia! Até mais. Beijos ;*

  http://suenefernandes.blogspot.com.br/

  YanıtlaSil
 27. Ceza değil bunlar zaten. Cezayı kimsenin "fifi"sinde değil galiba. Yani artık cezalar bile sıradanlaştı. Demek ki insanlar cezalara bile uyum sağladı, adapte oldu, farklı şeyleri denemiş yargıç amca, iyi etmiş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza kelimesi tabi itici ama gerçekten yaratıcı bir yargıç.Empati,her yerde geçerli olmalı aslında.Tabi empati deyince ne anladığımız da önemli.Çoğu kez sempatiyle karıştırılıyor maalesef :((

   Sil
 28. Türkiye'de yargıçların ceza yorumlama yetkileri var mı hiç bilmiyorum ama olsaydı bizde de böyle örnekler çıkardı eminim. Azılı suçlar için olmasa bile baklava çalanlara bu tür yaratıcı cezalar verilebilirdi.

  YanıtlaSil
 29. hak ettikleri cezaları alsalar ona da razıyım ama nerdeee

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adalet sistemimizin biraz sorunlu olduğunu ben de düşünüyorum.

   Sil
 30. Bugünkü dersimizin konusu, "bir suçlu uygulamalı olarak, etkili bir şekilde nasıl cezalandırılır?" :D

  YanıtlaSil
 31. kısas a kısas yapmş adam resmen :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.