Sıradanlık ve Farklılık

farklılık

Sevgili Deep Tone Ağaç Ev Sohbetleri 26.Bölümde yeni bir konu seçmiş.
: “Sıradan olmak, farklı olmak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sıradan olmak gibi bir korkunuz var mı?” Konu bu. Benden de yazmamı istemiş,tabi ki yazayım da fazla makale tadında da olmasın diye düşündüm. Onun yazısını okumak için tıklayınız
Aslında hepimiz kendine has ve biriciğiz,o yüzden sıradan olabilmemiz mümkün değil. Tek yumurta ikizleri bile birbirinden farklılık gösterirken nasıl sıradan olabiliriz ki? Olaylar karşısındaki hissettiklerimiz,tepkilerimiz,yorumlama biçimimiz sadece bize özeldir. O yüzden işte empati geliştirmeyi önemsiyoruz çünkü başka insanı anlayabilmek çok da kolay bir meziyet değil.


Her ne kadar özgün kişilikler olsak da toplum içinde yaşadığımız için ona göre de bir davranış belirliyoruz. Bazen toplumdan dışlanma korkumuz ağır basıyor,sıradanlaşıyor,toplum içinde erimeye,görünmemeye gayret ediyoruz.Bazen ise farklılıklarımızı ön plana çıkararak ''Ben varım ve burdayım. Beni fark edin'' mesajı vermeye çalışıyoruz.
İki davranış şekli de aslında bir amaca hizmet ediyor.Sıradanlaşan insanlarda toplumsal ihtiyaçlar çok öndeyken,farklı olan insanlarda bireysel ihtiyaçlar önde olabiliyor.
farklılık

Konuyu kendimle bağlayacak olursam,hayatıma baktığımda pek sıradan biri olduğumu söyleyemeyeceğim. İçimden geleni yapmayı seven biriyim çünkü. Yollarda dans ettiğim,şarkı söylediğim de olmuştur,toplu taşımalarda hüngür hüngür ağladığımda :) Benim bu tarzım zaman zaman çalıştığım yerlerde ve ilişkilerimde sıkıntılar da oluşturmuştur. Ciddi bedeller ödemiş,hastane toplantılarından kovulduğum da çoktur :)
Sonuç olarak hayat,denge üzerine kuruludur. Kendi özgünlüğümüzü de kaybetmeden toplumla optimal bir uyum içinde olmak,hayatımızı daha da kolaylaştıracaktır.
farklılık

Sıradanlık ve Farklılık Sıradanlık ve Farklılık Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 25, 2020 Rating: 5

22 yorum:

 1. Kesinlikle hepimiz kendimize has ve biriciğiz ve bu muhteşem bir duygu :)

  YanıtlaSil
 2. hımms yanii, herkes biricik, özgün, benzersiz yani :) ve denge hıhıms anladım. tımıms tenk yuuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duruma beni dahil ettiğin için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 3. ilk karikatür :))

  YanıtlaSil
 4. Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Karşı fikir olmayınca tartışma ortamı da olmuyor. Kendinize iyi bakın:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet karşıt fikirler tartışınca ortaya güzel bir mozaik çıkabilir aslında.Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Sıradan kelimesinde bir negatiflik, farklılık kelimesinde ise bir enerji var. Bu yüzden farklı görünme ihtiyacı oluyor. Şu tespit çok harika: "Sıradanlaşan insanlarda toplumsal ihtiyaçlar çok öndeyken,farklı olan insanlarda bireysel ihtiyaçlar önde olabiliyor."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bizim bakış açımızla alakalı o negatiflik ya da enerjiklik...
   Teşekkürler :)

   Sil
 6. o zaman benim bir eşim ve benzerim daha yok lütfen kıskanmayalım :) hocam elinize sağlık tüm düşüncelerinize katılıyorum başarılı olmuş yazınız elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle hepimiz eşsiz varlıklarız :)
   Sevgilerimle :)

   Sil
 7. Aslında insan kendine öyle güzel yeter ve insan kendisi öyle kıymetli ki... Bazen hayatın akışına kapılıp unutuyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi durdurup,kendimize de zaman ayırmayı her daim öneriyorum ben :)
   Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Yaşasın sıradan olmayan her şey ve tüm farklılıklar:)
  Hepimiz kendimize özgüyüz bundan daha güzel ne olabilir😗

  YanıtlaSil
 9. Hocam devamlı yazılarınızı okumaktayım yine sıradışı bir bakış açısı bence ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öznel yorumun değil aslında.Aldığım eğitimler sonucu yaptığım bir yorum.
   Yazılarımı düzenli okuduğunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 10. Ben de sıradan olmayanlardan olduğumu düşünüyorum. Zaman zaman bu durum benim için de toplumda yanlış algılanmama neden oluyor. Empati kurmaya çalışsam da kişisel önceliklerim zaman zaman bunu çok güçleştiriyor. Toplum içinde optimal etkileşim sorunsuz yaşam için önemli anahtar olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz aslında biriciğiz de bunu bir fark edebilsek.Son cümlenize de katılmamak ne mümkün...

   Sil
 11. Yollarda dans edip, şarkı söylemene bayıldım.
  Çok severim böyle insanları. Üstelik şarkı, dans, müzik kadar güzel bir şey var mı? Öyle birini görsem yolda üzgünsem, mutsuzsam anında giderir valla.
  Pozitif etkiler beni. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ablacığım :) Hayatın tadını çıkarmaya çalışıyorum işte :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.