Kitap Önerisi Zavallı Necdet

zavallı necdet

 Yayımlandığı dönemde oldukça popüler olan,halk tarafından çok beğenilen ve Safvet Nezihi'yi üne kavuşturan ''Zavallı Necdet'' imkansız bir aşkın romanıdır.
 Safvet Nezihi(1871-1939) İstanbul doğumludur. Galatasaray Lisesi'nde okumuştur.Eğitimini tamamlamadan kuyumculuk yapmaya başlamıştır. İkdam,Servet-i Fünun,Malumat gazete ve dergilerinde yazıları yayımlanmıştır. 1902'de yayımlanan ''Zavallı Necdet'' yazarın tanınmasını sağlamıştır. Eğlenceye düşkün olan yazar,düzensiz bir hayatın sonunda Bakırköy Akıl Hastanesi'nde hayata gözlerini yummuştur.
safvet nezihi

Yazarın yazdığı bu roman,1961 yılında Yeşilçam'a uyarlanmıştır.Film de Belgin Doruk ve Göksel Arsoy yer almıştır.
 Meliha ve Necdet birbirini seven ancak bir türlü aşklarını itiraf edemeyen iki gençtir.Meliha'nın evlenmesiyle bu aşk daha karmaşık bir duruma bürünecektir.
film önerisi

Safvet Nezihi'nin eski Türk filmlerini aratmayacak bir dille yazdığı ve okuyucuyu sürükleyen ''Zavallı Necdet''aşkın insanın başını nasıl döndürdüğünü ve kimi zaman da hayatını nasıl kararttığını anlatan güzel bir romandır.(Arka Kapaktan)
''İşte hayat!''dedim.''Bunun zevki nerede? Tadı,mutluluğu hangi yerinde?
Bu ara yüzüme kuru bir yaprak düştü .Düşten uyandım.
İşte bu yaprak da en hafif bir rüzgara bile dayanamayarak yere düşen,çürüyüp yok olmaya mahkum olan şu yaprağın düşüşü de bana hayatın anlamını,gerçek yüzünü gösteriyordu.
zavallı necdetKitap Önerisi Zavallı Necdet Kitap Önerisi Zavallı Necdet Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 20, 2020 Rating: 5

14 yorum:

 1. Tarihin acımasız sayfaları arasında kaybolan nice eserler var. Safvet Nezihi'den sayenizde haberdar oldum. Arka kapak yazısı bile kitabın güzelliğini ortaya koyan cinsten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim :) Sahafçıdan bulup,fark ettiğim bir yazar oldu benim de :(

   Sil
 2. Okumadım ama ne zaman da okuyabilirim bilmiyorum listem kabardı iyice 🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de listem baya kabarık.Uygun olursa okursun sen de :)

   Sil
 3. Beşeri aşk,zorlu bir aşk türü :(

  YanıtlaSil
 4. okumuştuum. bu tür klasikleri seviyom zateen. baksana senden bişi isticeem. bugüün, ağaç ev sohbetleri yazdım daa, sıradanlık ve farklılık üzerine bi yazıı. sonra da kaystros tyrha da yazdıı. onun yazısını okuyup bilimsel, psikoloji bilimi açısından sıradanlığı ve farklılığı açıklasanaa. farklı yönlerden baktık daa. bilimsel görüşünü belirtebilir misiin :)

  YanıtlaSil
 5. onun yazısının altına yorum yap yanii. sıradanlık konusunda fikirlerimiz tutmadı da birbirini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfasına tekrar gittim de baya karışmış ortalık.Yorumları okudum,güzel oldu :))

   Sil
 6. Yurdagül hocam nem zavallı neceeti okumadım muhtemelen de okuyamam gibi şimdi yalan konuşmayalım ama bilgi sahibi olduk teşekkürler tanıtım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dürüstlüğünüz hoşuma gitti :) Varsın bu da böyle olsun :)

   Sil
 7. Daha önce okumadığım bir kitaptı, filmine de hiç denk gelmedim. Okuyacağım, listeme ekledim. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi var ama internette tamamını bulamadım.Çok eski bir film...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.