VE PERDE...


VE PERDE!

corona virüs
Dünya Tiyatro Günü


Bu belki de bir ilk:
Dünya üzerindeki tüm tiyatrolar kapalı…

Savaşlar bile kapatamamıştı perdelerimizi…

Ancak adına Covid-19 denilen bir virüs, ne yazık ki, bunu başardı. Şu anda küresel bir pandeminin hem yönetmeni, hem de başoyuncusu olarak tüm dünyayı dolaşıyor.

Biz ise evlerimize kapandık. Hem küresel hem de ulusal bir mücadele veriyoruz.Doğal olarak perdelerimizi de geçici olarak kapattık.

Ama bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü.

Hümanist yaklaşımlar tiyatronun; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olduğunu söyler. Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder.

Ama bugün perdelerimiz kapalı.
Oturup bekleyecek miyiz?
Elbette, hayır.
Şartlarımız değiştiyse, birbirimize dokunacak kadar yakın olamıyorsak da şu anda, hangi virüs birbirimizin ruhlarına dokunmaktan alıkoyabilir bizi?

Neler mi oldu?

Corona virüs (Covid-19) için uygulanan tedbirler radyo tiyatrosunun yeniden gündeme gelmesini sağladı.

Ayrıca birçok tiyatro, arşivlerini dijital ortamda ücretsiz olarak seyircilerine açtı. Bugün bazı tiyatrolar da canlı yayın yapacaklar.

Bu linki tıklarsanız hoşunuza gidecek, ilginizi çekebilecek bir oyun ya da gösteri bulabilirsiniz.

Sağlık emekçilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak için elimizden geldiğince evde kalmamızın önemli olduğu bu günlerde, ben de bana ait birkaç link paylaşacağım sizlerle.

corona
Elveda Palyaço

İlk linkim “Elveda Palyaço” adlı oyunumuza ait. Burak Coşkunırmak’ın yazıp yönettiği bu oyunumuzu şu linkte bulabilirsiniz.

corona
Elveda Palyaço


İkinci linkim benim yazdığım ve TRT radyoları tarafından seslendirilmiş arkası yarın formatındaki “Konsolos Çiçekleri” adlı radyo oyunuma ait.

Ayrıca bugün için hazırladığım bir videoyu da paylaşacağım sizinle.Bu günler geçecek, bilim adamları bunu açıkça söylüyorlar. Covid-19 virüsüne karşı verdiğimiz bu mücadelede hepimizin üzerine düşeni yapacağımıza inanarak son vermek istiyorum yazıma.
Mecbur kalmadıkça evden çıkmamaya gayret edelim. Dileyelim ki, bunu kolaylaştıracak ekonomik önlemler de bir an önce alınır.
Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle bin sevgi ve saygıyla selamlıyorum hepinizi.
Dünya Tiyatro Günümüz kutlu olsun.

#evdekaltürkiyem #evdekal

 Seyfettin BABAT


Yazarımız hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

VE PERDE... VE PERDE... Reviewed by Seyfettin BABAT on Mart 27, 2020 Rating: 5

20 yorum:

 1. Umarım perdeler sağlıkla açılır en kısa zamanda...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım sağlığımıza kavuştuğumuzda perdelerimizi yeniden açar, salonlarımızı coşkuyla doldururuz.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 2. Dünya Tiyatro günü kutlu olsun. 😊
  Canlı yayın yapıldığını bilmiyordum, verdiğiniz linklere bakacağım hemen. Teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım aktardığımız linkler yararlı olmuştur.Bin sevgi ve saygıyla...Esen kalın..

   Sil
 3. belki de evlerimizden çıktığımızda daha fazla okumuş ve sanata aç oluruz. kimbilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kim bilir...Belki de bu anlamda her şey daha güzel olacaktır.Bin sevgi ve saygıyla...Esen kalın...

   Sil
 4. Dünya Tiyatro günü kutlu olsun.
  Perdeler yine açılacaktır elbette. Kral Lear ve diğer videolar için çok teşekkürler.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Umarım keyifle izlemişsinizdir.Sağlığımıza kavuştuğumuzda perdelerimizi yeniden açacak,salonlarımızı yeniden coşkuyla dolduracağız.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 5. İnşallah kısa zamanda yeniden tiyatrolar açılır ve yeniden o sahnelere sergilenen oyunları izleyebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlığımıza kavuştuğumuzda perdelerimizi yeniden açacak,salonlarımızı yeniden coşkuyla dolduracağız,buna inanıyorum.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 6. Umarım sağlıkla yeniden açarız perdeleri ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlığımıza kavuştuğumuzda perdelerimizi yeniden açacak,salonlarımızı yeniden coşkuyla dolduracağız,tüm kalbimle inanıyorum.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 7. Umarız en kısa surede tekrar açılır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanıyorum,açılacak.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 8. Umarım önümüzdeki tiyatro günü bol seyirci ile kutlanır. Sağlıkla kalın ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlık varolduğu sürece tiyatro yaşayacaktır, buna inanıyorum.Önümüzdeki yıl daha coşkulu kutlamalar yapacağız.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 9. Şimdilik kısa bir ara... Sonrasında herkes salonlara akın edecektir ve kaldığı yerden devam...Tüm ümidimiz bu yönde. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, şimdilik kısa bir ara... Aradan sonra daha büyük bir coşkuyla kaldığımız yerden devam edeceğiz.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil
 10. Evet radyo programları ve tiyatroları arttı yüzyüze tiyatrolar kapatılınca umarım bir an önce virüs gider ve herşey normale döner teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Şartlarımız değiştiyse, birbirimize dokunacak kadar yakın olamıyorsak da şu anda, hangi virüs birbirimizin ruhlarına dokunmaktan alıkoyabilir bizi?" demiştik yazımızda. Fakat tüm kalbimle diliyorum ki; covid-19'a karşı yürüttüğümüz mücadelede başarı kazanacağız,eski sağlıklı günlerimize kavuşacağız ve eskisinden daha güçlü bir şekilde yaşamımıza devame edeceğiz.Bin Sevgi ve saygılarımla...Esen kalın...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.