Johari PenceresiPozitif Psikoterapi eğitimlerinden aldığım notları ara ara sizlerle paylaşmak istiyorum.Elimden geldiğince sadeleştirerek anlatmaya ve teknik terimler kullanmamaya gayret edeceğim.Umarım başarılı olurum :)
Johari Penceresine Kişilik Penceresi de diyoruz.İnsanlarla olan iletişimlerimizin sağlık olması çok önemli.Bu model sayesinde kişi kendini biraz daha tanıyabilir,kendini başkalarına açma konusunda biraz daha eğitebilir.

Şimdi pencere üzerinden biraz açıklama yapayım ve tablodaki alanları anlatayım.
-Açık Alan;Kişinin hem kendi tarafından hem de başkaları tarafından bilinen yanıdır.Örn;kişinin dakiklik özelliği hem kendisi tarafından hem de başka insanlar tarafından bilinmesi açık alan tarafıdır.
-Kör Alan: Kişinin başkalarının gördüğü ama kendisinin görmediği yanıdır.Örneğin;kişi rekabetçidir ve bu çevresi tarafından bilinmektedir ama kişi rekabet ettiğinin farkında değildir.
-Saklı Alan: Kişinin kendinin bildiği ama başkalarının bilmediği alandır.Kişi,bu özelliğini gizlemeyi tercih etmektedir.Örn:Gerçekte intikamcı olan biri çevreye intikamcı olmadığını söyleyerek insanların kendisi hakkında o şekilde düşünmesini sağlayabilir.
-Bilinmeyen Alan:Bu alan ne kişi tarafından bilinir ne de başka insanlar tarafından bilinir.Daha çok bilinçaltı süreçler bu alanda bulunur.Örnek vermek gerekirsek kişi ani bir trafik kazasında donma şeklinde tepki verebilir.Bu şekilde tepki vereceğini kazayı yaşamadan önce ne kendisi ne de çevresi bilmektedir.(Donmanın dışında ağlama,bağırma gibi farklı tepkilerden bu kişi donmayı seçmiştir.Her insanın verdiği tepki,kendine hastır.)


Etkili bir iletişim sürecinde pencerede yer alan  açık alanın genişletilmesi,bilinmeyen alanın ise daraltılması gerekir.Biraz daha net söyleyecek olursak etkili bir iletişim için bireyin kendini açığa vurma ve kendini net olarak ortaya koyma derecesinin arttırılması önemlidir.Bunun için de açık alanın pencerede olabildiğinde büyük yer kaplaması önerilir.
İşte bu kadar.Şimdi üzerinde düşünün.İnsanlarla ne kadar açık,net,ilişkiler kuruyor ve insanlara ne kadar güveniyorsunuz?Yoksa kendinize saklayıp güvensiz bir hayat yaşamayı mı tercih ediyorsunuz?
Kalın sevgiyle :)
Johari Penceresi Johari Penceresi Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 05, 2021 Rating: 5

35 yorum:

 1. Bazılarına karşı fazlasıyla kapatıyoruz o açık alanı sanırım. Gerek bulmuyoruz. Halbuki şans versek güzel arkadaşlıklar kurulur belki. Çok teşekkürler Yurdagül hanım, güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güven problemimiz olabilir.Kendimize mi güvenmiyoruz insanlara mı?O açıdan kendimize bakmak lazım :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. Suistimalden korkuyor olabilir miyiz acaba Yurdagül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orada insanlara güven korkumuz var demektir.Neden güvenemiyoruz ona bakmak lazım.

   Sil
 3. Yine tanıdık bir çalısma daha (benim için). Yazilarını okuduğumda uzun zaman önce gördüğüm eğitimleri yeniden hatırlıyorum ve çok keyif alıyorum. Ve o zamanlar kendime sakladığım yanlarımı bakıyorum artık söyler olmuşum. Eline sağlık Yurdagülcüğüm 😊👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim düşüncene.Kendimizi fark etme yolunda ilerliyoruz işte :)

   Sil
 4. Bir seminerde bu çalışmayı yapmıştık.. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel böyle çalışmalar yapan arkadaşlarımın olması :)

   Sil
 5. Çok zor bir konu, iyice düşünmek gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu kendine uygularken bir tablo yapıp yazmak da iyi olabilir diye düşünüyorum.

   Sil
 6. Valla insanlar bir çok konuda açık değiller bizi de kandırdıklarını sanıyorlar ama malesef ki sadece kendilerini kandırıyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz kendimiz üzerinden ilerleyeceğiz iletişimlerde.Kendimizi fark edersek,sınırlarımızı da daha iyi belirleriz.Sevgilerimle :)

   Sil
  2. teşekkür ederim yurdagül hanım fikirleriniz benim için önemli sevgiler saygılar bizden.

   Sil
  3. Benden de kocaman sevgiler :)

   Sil
 7. sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 9 yıllık patentini aldım,amacım uzun yıllar yazmak :) Tabi ki size de uğrarım.Başarılar dilerim :)

   Sil
 8. Açıklık ve netlik önemli gerçekten.

  YanıtlaSil
 9. İçine kapanık olma ile yırtık biri olma ifrat ve tefriti arasında nerede bulunmak gerektiğini teknik olarak çok güzel anlatmışsınız. Pencere ne ardına kadar açılmalı, ne tamamen kapanmalı fikri şu cümleyle özetlenmiş: pencerede yer alan açık alanın genişletilmesi,bilinmeyen alanın ise daraltılması...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Çok da güzel özetlediniz anlattıklarımı :)

   Sil
 10. Ana okulu ögretmenligi egitiminde yapmistim ama bilgileri tazelemem lazim. Iletisim icin cok faydali bir bilgi. Senden ögreniyoruz bu güzel bilgileri 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım yaaaa :) Biliyor olmana da sevindim :)

   Sil
 11. Ben bazen hayal kırıklıkları yaşamama rağmen, karşımdakine güven duymayı tercih ederim ve bunu hissettiririm. O da, ben de kazanırız bence.... Kendimi ifade konusunda hiç sıkıntı çekmem.
  Bu konu da çok iyiydi. Emeğine sağlık kızım. Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konuyu beğenmene sevindim :) Benden de kucak dolusu sevgiler :)

   Sil
 12. Aa! hiç bilmediğim şeyler,johari pencerisinde ne de çok alan varmış..hangi alan daha iyi bilemedim,açık alan daha iyi gibi gözüküyo..✔😊

  YanıtlaSil
 13. İnsan...Yeryüzünden daha katmanlı,okyanuslardan daha derin...Kendini tanımak ne kadar uzun soluklu bir süreç aslında :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet,yaşam yolu aslında süreçlerden ibaret :) Sevgilerimle :)

   Sil
 14. Açık alan da sıkıntı yok sanırım :)))) Bilinmeyen alan üstünde yoğunlaşmalı :))

  YanıtlaSil
 15. Değişikmiş. Bunun üzerinde düşüneceğim biraz. Sadece diğer insanları değil kendimi de hahah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu önemli yeğenim :) Düşün sonra da konuşalım seninle :)

   Sil

 16. " İdare etme,ifade et."Azıcık anlamış mıyım acaba.
  Öğretmenim.
  Emeğine sağlık.Gene güzel izler peşinde koşmaktasınız tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru şekilde ifade et dediğimizde tamamdır :) Çok teşekkürler :) Benden de gülücük :)

   Sil
 17. pencereyi temizlemek lazım arada :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.