Bağımlı Kişilik Bozukluğu Testi

Bağımlı Kişilik Bozukluğuna ülkemizde tahmini olarak %1-2 oranında rastlanmaktadır.Konuyla ilgili farkındalığınızın artması açısından önceden yayınladığım bu yayını tekrar paylaşmak istedim.Tabi ki bu test tek başına yeterli değil.Bu konuda ciddi sorunlar yaşıyorsanız ve hayat kaliteniz düşüyorsa mutlaka profesyonel yardım almalısınız.Gelelim sorulara;
Sorulara cevap olarak evet ya da hayır diye cevap verip,daha sonra da evet ve hayır sayılarınızı toplamınız gerekiyor.
1. Devamlı olarak birilerinin tavsiye ve desteğine ihtiyaç duyma, gündelik sıradan olaylarda bile tek başına karar almaktan kaçınma.
2. Sorumluluktan kaçınma ve derhal başkalarına sığınarak destek almaya çalışma.
3. Pasif bir tavır içerisinde olma, karşıt fikirlere de sahip olsam gördüğü desteği kaybetme, kabul edilmeme gibi kaygılarla fikirlerini ifadeden kaçınma.
4. Başkalarının yardım ve desteğini elde etmek amacıyla kendisine ters gelen, hiç de uygun ve hoş olmayan işleri yapmaktan dahi çekinmeme hali.
5. Herhangi bir işi başlatma, tek başına yürütebilme imkânsızlığı.
6. Yalnız kalmaktan şiddetli korku duyma ve kendi kendisine bakamayacağına dair taşıdığı inanç ve duyduğu yoğun korku nedeni ile yalnız kaldığında kendisini çok kötü hissetme.
7. Yakın bir ilişkisi sona erdiği takdirde hemen kendisini yönlendirip yönetecek, bakacak yeni birisinin aranması.

8. Kendi kendisine bakmaya mecbur kalacağı kaygısı üzerine sık sık gerçeklere uymayan düşüncelere dalınması durumu.
Değerlendirme :
Bu bölümde sayılan kriterlerden dört ve daha fazlasına evet cevabı vermişseniz  Bağımlı Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.(milliyet.com.dan alıntı)
Bağımlı Kişilik Bozukluğu Testi Bağımlı Kişilik Bozukluğu Testi Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 06, 2018 Rating: 5

52 yorum:

 1. Çoğu kişi de böyle olduğunun farkında değil maalesef :(

  YanıtlayınSil
 2. Umarım yazılarımla ve testlerle farkındalığımız artar

  YanıtlayınSil
 3. Kişi kendini bilmeli , güzel bir test

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her şey önce fark ederek başlıyor sanırım.Fark etmek ve sonra çözmek :)

   Sil
 4. Kişinin kendini tanıması zorlu bir süreç :)) Bu tür testlerle farkındalık artabilir :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ara ara mini testler koyuyorum ve devam edeceğim koymaya :) Sevgilerimle:)

   Sil
 5. hımmm fazla bağımsızım demek kii been :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fazla bireysel olmanın da sakıncaları olabilir :) Denge önemli :) Sevgilerimle :)

   Sil
  2. aşırı uçla denge arasında bir denge var mııı :)

   Sil
  3. Fazla bireysel ve özgür olmanın zararlarını anlatan bir yazı yazayım ilerleyen günlerde :)

   Sil
 6. Çok şükür bağımlı kişilik bozukluğum yok. Ama çok önemli bir konuya değinmişsin birçok insan böyle özellikle kötü kocalarından boşanmak istemeyen hem de mutsuz olan kadınlar böyle diye tahmin ediyorum. :( Eline, emeğine sağlık. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkede biraz sık rastlandığı için bu testi de koyayım istedim .Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 7. Senin bu güzel testlerini çok seviyorum çok güzel oluyor insan kendini bir şöyle sorgulama ve dinleme fırsatı oluyor gerçekten 😊çok şükür bende çıkmadı bağımlılık 😊ama tabi bu durumda olan çok kişi var rabbim yardımcıları olsun ve bu konuda uzman birine başvurmaları çok iyi olur ...emeğine sağlık güzel insan sevgiler 😊❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim bağımlılığa yatkın olmadığına.Ülkemizde sık rastlanıyor.Kısa bir canlı yayın videosu da çektim.Hafta içi yayınlayacağım inşallah :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 8. Bağımlı kişilik bozukluğum yokmuş. Güzel bir konuya değinmişsiniz yine. Farkındalık oluşturduğunuz için teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 9. Şükür ben sağlam çıktım:)

  YanıtlayınSil
 10. bir psikolog değilim ama bildiğim kadarıyla "bağımlı kişilik bozukluğu" aslında her insanda var ama saklıdır,kişi bunu bilemez / anlayamaz..bunu "bir şeye sürekli odaklanırken,odaklanılan şeyden başka şeyleri kabul etmeme /zor kabullenme" şeklinde de algılamak mümkün,yani "siz bir şeye odaklanıyorsunuz ve onu hayatınızın birer parçasıymış gibi görüyorsunuz,ondan kopamıyorsunuz; sizi ondan ayırmaya çalışanlara da olumsuz gözle bakıyorsunuz /başka başka şeyleri hayatınıza alma da çok sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz" gibi bir algıyla karşılaşabiliyorsunuz..işte test bu açıdan çok anlamlı..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkes de bu bağımlılık var demek büyük bir iddia olur.Bağlılık ve bağımlılık kavramları karıştırılıyor olabilir.Bağlı olmak sağlıklı,bağımlı olmak ise sağlıksız bir durumdur.Sevgilerimle :)

   Sil
 11. Well, this is a good start to diagnose and know this kind of problem bu I am afraid that the treatment is more difficult and the diagnosis. Let's say that the first step is to accept that one has this problem.
  Wish you a good Sunday!
  Greetings,
  Flo

  YanıtlayınSil
 12. Özgür bir ruha sahip olduğumu düşünüyorum. Bağlılık ve bağımlılık arasındaki farkları çok güzel ifade etmişsiniz. Bu anlamda özgürlüğüme rağmen bağlılık yönümde kuvvetli. Anlamlı paylaşım için teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bağlılık sağlıklı,bağımlılık ise sağlıksız bir durum.Bağlılık,hayata devam etme gücümüzü de arttırır :) Sevgilerimle :)

   Sil
 13. İlk yazınızı okuyunca korkar gibi olmuştum ama çok şükür boşuna korkmuşum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece yazılardan ve bu testten tabi teshiş koymak uygun değil tabi.Makaleyi desteklesin diye koydum bunu zaten.Sevgilerimle :)

   Sil
 14. Yanıtlar
  1. Mazi kalbimde yaradır şarkısı geldi aklıma :)Ah ah...

   Sil
 15. tabiki de yaptım:) kardeşim bana 6 soruluk bir test göndermiş, sonrasında da hocasına yormlatmıştı, yaşam tarzı ve felsefesi, ahlak kuralları ve değer sistemi, geçmişi kökeni, yaşam deneyimleri, kişisel gereksinimleri ve kişisel işlevsilliği bşlığı altında

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teknik testler koymuyorum buraya.Sonra onları tek tek yorumlamam gerekir ki buna vaktim yok :( Umarım bu test de kısmen de olsa ihtiyacını karşılamıştır :)

   Sil
  2. benim sonuç var, çözüm gerek

   Sil
  3. O zaman profesyonel destek gerekiyor anladığım kadarıyla...

   Sil
 16. Bağlılık le bağımlılık arasında ki farka dikkat çekmeniz çok güzel olmuş.Şimdiye kadar kendimi bu açıdan hiç değerlendirmemiştim.Sorun yokmuş sevindim.Sade ve güzel bir test.Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorun olmadığına ben de sevindim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 17. Önemli bir konu gerçekten..Çok şükür Hayır cevaplarım daha fazla..

  YanıtlayınSil
 18. Hayırlarım fazla çıkınca rahatladım . 😂 Yalnızlığı pek sevmem , çevremdekilerin arkamda olduğunu bilmek isterim ama neyseki ileri derece de değilmişim . 😂😂😂 Güzel bir yazıydı teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindim :)Okuduğunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 19. Yazıları okudukça bazı yönlerimin uyuşması beni korkutuyor, yoksa ben de bir ruh hastası mıyım :)) Şaka bir yana ama yararlı ve faydalı oluyor bu tür yazılar; çünkü son zamanlarda kendimi arayışa çıktım, insanın her şeyden önce kendini çok iyi tanıması gerekiyor diye düşünüyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç birimiz mükemmel değiliz zaten.Hayat kalitesini düşürmüyor ve tüm hayatımızı olumsuz etkilemiyorsa önemli bir problem diyemeyiz.Kendimizi tanımak,uzunca bir yolculuk :) Hepimize kolay gelsin :)

   Sil
 20. Bağımlı Kişilik Bozukluğu yazısında ki belirtilerle test etmiştim kendimi burada da onaylamış oldum :)

  YanıtlayınSil
 21. Çok yararlı bir yazı, teşekkür ederiz, umarım gerçekten ihtiyacı olanlar da okur ve faydalanır.

  YanıtlayınSil
 22. 7. Madde hariç epey isyankar hatta savaşan bir yanım var. :)) Bu arada bir talep daha oluşturayım.
  Yakın ilişkileri yürütemeyenlere -aşktan birinci derece- neler önerirsin? Sevgililer günü de kapıdan bakarken bence bu konuya el at. :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı sevgili ilişkisi nasıl olur?Onu anlatayım o zaman :)

   Sil
 23. Benimkisi sevdiklerime bağımlılık. Tepeme çıkacak şeklde değil ama özgürlüğümü kısıtlayan tek şey sevgim. Buradaki bütün maddelere hayır desem de bağımsız bir kişilik olduğumu sanmam.

  YanıtlayınSil
 24. Hic biribana uymadi kopmusum ben 😂😂😂

  YanıtlayınSil
 25. Böyle yazılarınızı çok seviyorum. İnsan kendini değerlendiriyor. Hep yazın, bizi bilgilendirin. Sizi seviyorum♡♡♡

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seni seviyorum canım benim :) Böyle testlerden ya da makalelerden bunalıyorlar diye ara ara koyuyorum bunları :) Çokkkk teşekkür ederim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.