Kitap Önerisi İyi Aile Yoktur


 ''Çocuğumuzla doğru bağ kurma,kendi çocukluğumuzu ve içimizdeki çocuğu tamir etmekle olur.'' düsturuyla yazılan kitabı okurken,doğru bildiğiniz çoğu şey ters düz olacak. Kitapta bolca Alice Miller öğretilerine değinen yazar Nihan Kaya,yurt dışında da ciddi bir psikanaliz eğitimi almıştır.

Kitapta altını çizdiğim çok yer oldu.Bunlardan bazılarını sizlerle de paylaşmak istiyorum;

-''Evet,çocuğuma karşı hata yaptım.'' diyen anneyle ''Sen benim neler çektiğimi biliyor musun?'' Anne olunca anlarsın!''diyerek hatasını meşrulaştıran ve sorunu kendinde değil,çocukta gören annenin ve o anneyi haklı bulan toplumun çocuğa yaklaşımında çok büyük fark olacaktır.

-İster çocuk ister yetişkin olsunlar,insanların mutsuz olma hakkı vardır ve bu hakka saygı gösterilmesi gerekir.

-Hep söylediğim gibi,problemli çocuklar yoktur;problemli ebevenyler,problemli öğretmeler,çok problemli toplumlar ve okullar vardır.Çocuğu ''problemli''diye işaret ederek psikoterapiste getiren kim ise problemin kaynağı da başta o,sonra hiç sorgulaman ona inanan kişilerdir.

-Anne-babanın onayını almadan hareket edemeyen çocuk,büyüdüğünde de otorite olarak algıladığı merci her neyse onun onayı haricinde hareket etmeye ve hatta düşünmeye cesaret edemez.Geçtiğimiz aylarda amirinden dayak yiyen bir zabıta memurunun videosu internette dolaşmış,dayak yiyen zabıta memuru videoya karşılık olarak '' Amirimdir,döver.'' şeklinde açıklama yapmıştır.


Gerçek bireyler olabilmemiz için ebevenylerimizin tutumu önemli. Çok korumacı olan,umursamaz olan,kendini tanımadan çocuk sahibi olan ebevenyler,sağlıksız nesiller için önemli tohumları atmakta. Kendini tanımayan,çocuğunu nasıl tanısın?

Kitabın son kısmında kitap önerileri var. İçerikte ise ara ara film önerilerinden bahsedilmiş. Yüze tokan gibi çarpan bu kitap,belki size bir perspektif kazandırabilir. Ne dersiniz?

Kitap Önerisi İyi Aile Yoktur Kitap Önerisi İyi Aile Yoktur Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 04, 2022 Rating: 5

8 yorum:

 1. Demek ki problem çocukları eğiten ebevenlerin tutumlarında..Kitap iyimiş,çok önemli alıntılar var,bilgiler için emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok alıntı vardı ama baktım bitmeyecek,yarıda kestim :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. nihan kaya, yumuşak ve hoş yazıyor değil mi, yani bana öyle geliyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yumuşak yazıyor ama bazen de yutulamayacak şeylerle de yüzleştiriyor insanları :)

   Sil
 3. Bu kitabı yıllar önce aldım ama halen daha okuyamadım. Yakın zamanda okuyayım. Teşekkürler canım:)

  YanıtlaSil
 4. ebeveyn tutumları çok önemli o yüzden okumak isterim

  YanıtlaSil
 5. Mutlaka hatalarımız oluyor ebeveyn olarak. Hatayı çocukta aramak biraz da sorunun çözümüne engel oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebeveyn tutumları çok önemli ama genelde çocuklarını problemli olarak getiriyorlar bize :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.