Kitle İletişiminde İkna

İkna

 Kitle iletişiminde iknanın önemi büyüktür. Hovland,bu konuda iki yöntemden bahseder. Bunlar;

1.Kaynak Güvenirliği:Ürünle ilgili konuşacak etkili kaynağın seçimi önem arz eder.Kaynak,samimi ve güvenilir algılandığında verilen mesajın ikna gücü de artar. Ayrıca mesajı veren kaynağın inanırlığı ve seviliyor olması ürünün kabulünü etkileyen önemli etkenlerdir.

Diş macunu reklamında diş hekiminin bize tavsiye ettiği diş macunu,ürüne olan güveni arttırmaktadır. Son zamanlarda Orhan Gencebay'ın yaptığı Rexona Deodorant reklamından sonra satışların arttığı görülmüştür. Bu iki örnekten ilki alanında uzman olduğu için kitleyi etkilemiş,diğeri de toplumca sevilen bir ünlü olduğu için ürün satışını arttırmıştır.


2.Korku Çekiciliği:Kitle iletişiminde kullanılan tekniklerden biri de izleyicide korku yaratmak ya da onu tehdit etmektir. Bu durum,kişler tavsiye edilen duruma uymadığında başlarına gelebilecek olumsuzluğa dikkat çekerek korku aracılığıyla ikna edilmeye çalışılması şeklindedir.

 Trafik kazalarında emniyet kemeri takmayı teşvik için ''bağımlı olmamak için bağlanın'' sigara karşıtı kampanyada da ''sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın'' mesajları verilmesi bu tekniği açıklayan örneklerdendir.

(Kaynak:İletişim Sosyolojisi,Anadolu Üniversitesi Yayınları)Kitle İletişiminde İkna Kitle İletişiminde İkna Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 20, 2020 Rating: 5

11 yorum:

 1. Bu konuda İknanın Gücü adlı kitabı tavsiye ederim. Çok başarılı. Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. İkna gücünün kaynak güvenirliğinde,reklamlardaki ürünlerin hatalı/zararlı olması durumunda,güven veren kişilere ne oluyor acaba,bundan olumsuz etkileniyor mudur? 🤔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bahsettiğiniz konu ayrı bir araştırma konusu o yüzden bilemiyorum cevabını...

   Sil
 3. ha haaa, son karikatüür, işi bileceksiiin :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzeldi, karikatürler özellikle iyi seçilmiş, ellerinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
 5. güzel bilgilendirme olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Sigarayı baya bırakan var çevremde.Bence bu konuda devletin aldığı önemler etkili...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.