Kitap Önerisi Bir kadının Yaşamından 24 Saat

kitap önerisi
Kitap önerisine başlamadan önce kitabın yazarı hakkında ufak bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Stefan Zweig,Viyana'da zengin bir Avusturyalı Yahudi ailede doğmuştur. Berlin ve Viyana üniversitelerinde eğitim almıştır. Roman,öykü,tiyatro,deneme,şiir,seyahat,anı türlerinde yirmiden fazla eser vermiştir. Nazilerin yükselişe geçmesi nedeniyle İngiliz vatandaşlığına geçerek Londra'ya ve son olarak da Brezilya'ya gitmiştir. 61 yaşında eşiyle birlikte intihar ederek hayatına son vermiştir.
kitap önerisi

Kitap,adından da anlaşılacağı gibi bir kadının 24 saatini anlatmakta.Fakat bu sıradan bir 24 saat değil.Yıllarca gizlenilmiş,kimseye anlatılmadan yaşanılmış bir zaman dilimi.Bir oturuşta rahatlıkla bitirilecek bu kitap 96 sayfa.Çevirisi de güzel.Kitaptaki betimlemeler de çok gerçekçi.Öyle ki kitabı okurken kendimi zaman zaman bahsettiği bankta hissettim.


Kitaptan yaptığım alıntılar da şöyle;
-Bir şahıs olarak bir savcının rolünü üstlenmeye neden gönüllü olmam gerektiğini anlamakta zorlanıyorum. Benim tercihim,avukatın görevini almak olabilir ancak. İnsanları yargılamaktansa onları anlamaya çalışmak bana daha çok keyif veriyor.
-Her suçun ardında bir tutku bulabiliyor,bu tutku nedeniyle olanları mazur görebiliyorsunuz.
-Hissiz,boş bakışlarla göçebe gibi dolaştığım bu ayların nasıl geçtiğini anımsamıyorum;tek bildiğim,içimde ölme arzusu olmakla beraber sancılı bir bekleyişle gerçekleşmesini istediğim bu olayı hızlandıracak güçten yoksun olduğumdu.
-İnsanın,sokağa fırlayıp bir arabanın altında kalmak üzere olan bir çocuğu yakalarken kapıldığına benzer bir yardım içgüdüsüyle hareket ediyor olmalıydım. Aksi halde kendi yüzme bilmediği halde,boğulmakta olan birinin peşinden köprüden atlayan insanların varlığını nasıl açıklarız?
-Kızgınlığımı,çaresizliğimi size tarif etmem mümkün değil ama lütfen kendinizi benim yerime koyun: Bütün hayatınızı feda etmeye hazır olduğunuz birisi için,elinin tersiyle kovalanacak bir sinek kadar bile değeriniz yok.
-Zaten yaşlanmak dediğimiz,geçmişten artık korkmamaktır.

Keyifli okumalar...
Kitap Önerisi Bir kadının Yaşamından 24 Saat Kitap Önerisi Bir kadının Yaşamından 24 Saat Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 25, 2020 Rating: 5

19 yorum:

 1. Ben çok sevememiştim bu kitabı, daha doğrusu yazarı sevemiyorum :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman boş ver.Kimle uyumlanıyorsak onunla devem.Ben de mesela bir türlü Azra Kohen'i sevemedim.Garip bir şekilde kibirli buluyorum...

   Sil
 2. Zweig okumayı çok seviyorum kısa ve öz oluyor.Bu hikayesini de çok sevmiştim. (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa,öz ama bir o kadar da içerikli hikayeler :)
   Sevgilerimle...

   Sil
 3. Merhaba, ben kitaptan çok yazarın hayat hikayesini merak ettim. İnsan ne yaşamış olabilir ki eşi ile beraber 61 yaşında intihar etsin. Kütüphanemde Stefan Zweıg e ait satranç kitabı var. Elimdeki kitabı bırakır bırakmaz okuyacağım. Teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O dönem yahudi olması büyük sıkıntı yaratmış.Malum İkinci Dünya Savaşı ve Nazi Almanya'sı önemli etken...

   Sil
 4. Yazarın kitaplarını seviyorum ben. Bu kitabı da güzeldi. Teşekkürler tanıtım için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben geç kalmışım demek ki okumakta...
   Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Sevmiştim ben bu hikayesini ama her kitabı beni sarmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa olduğu için çabuk okunuyor.O da bir avantaj...

   Sil
 6. Ben yazarın her kitabını çık severim. Okuyucuyu sıkıntıya sokacak çok üzgün şeyler yazsa da insan psikolijisini çok iyi anlatıyor. Bu kitabı en beğendiklerimin arasında yer alır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok iyi psikolojik tespitleri var...
   Teşekkürler...

   Sil
 7. Sınav sonrası bana da iyi geldi.İki kitabını okudum,güzeldi...

  YanıtlaSil
 8. Kitap ilgimi çekti fakat yazarın ömür hikayesinin sonu beni üzdü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde baya sıkıntılar yaşanmış.Özellikle yahudiler için ciddi bir kabus olmuş.

   Sil
 9. Çok sevdiğim Zweig in bu kitabini ka severek okumuştum. Bir kez daha okuyabilirim ☺️

  YanıtlaSil
 10. S.Zweig in Yahudi olduğunu ve karısıyla intahar ettiğini bilmiyordum. Kitaplarını seviyorum. Bu da listeme girdi teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifli okumalar diliyorum ben de :)
   Sevgilerimle...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.