Kitap Önerisi Sakın Geç Kalma Ergen Gel

Sosyal Hizmet Uzmanı arkadaşım Emel Gökçen Çelik'in kitabı.Uzun süredir aklımda olmasına rağmen eğitimdi derslerdi derken ancak şimdi okuyabildim. Berrak bir zihinle okumak istiyordum çünkü.
Kitabın girişinde yazar hakkında bilgiler var.Arkadaşımı tanımanız adına o bilgileri yazmak istiyorum. 1977 yılında Burdur'da doğan Emel Gökçen Çelik,Hacettepe Sosyal Hizmetler Yüksekokulu'ndaki lisans eğitimini 2000 yılında tamamlayarak ''Sosyal Hizmet Uzmanı'' ünvanını aldı. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli kurumlarda psikoterapi,aile danışmanlığı,öğrenci koçluğu eğitimleri alan yazarımız,Ankara'da yaşamakta,Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezinde kadın ve ergen odaklı çalışmalar yapmaktadır.
                                                           Emel Gökçen Çelik
Gelelim kitaba;Kitap 183 sayfadan oluşuyor. Bölüm bölüm sorunlara değinilmiş kitapta. Her bölümün başında ünlülerin önemli sözleri var. Bölümleri anlatırken önce gencin gözünden,sonra da anne ve babanın gözünden konuyla ilgili cümlelere yer verilmiş. Bazı cümlelerinde ben de gülümsedim. Bazen o ergen bazen de o ergenin annesi gibi hissettim kendimi. Bölüm sonlarında Arife Tarif denilen bir kısım mevcut. Burada da soruna dair çözüm önerileri verilmiş. Kitabın dili akıcı ve duru,hızlıca ilerleniyor. Herkesin anlayabileceği bir dil olmasına dikkat edilmiş,fazla teknik terimlere boğulmamış bir kitap. Kitap her ne kadar ergenlere verilen öneriler gibi görülse de insan iletişimlerinde de önemli püf noktaları da taşımakta. Kalıp yargılar,etiketler gibi bölümler tüm insanlığı ilgilendirmekte. Kendimizin öğretmeni olmamızı,kendimizi de tanımak gerektiğini de vurguluyor kitap. Kitabın sonunda ise aileler için kitap önerileri ve film tavsiyeleri var.Ben de o önerilerdeki kitap ve filmlere göz atacağım tabi ki :)
                                         (Kitapta önerilen filmlerden biri.3 İdiot)
Kitapta altını çizdiğim çok yer olmuş.Bu çizdiğim yerlerin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.
-Ne zaman bisiklet süren bir yetişkin görsem,insan ırkının geleceği için karamsarlığa kapılmaktan vazeçiyorum. (Hgwells)
-Ergenliğin hemen bitmesi değil sağlıklı deneyimlenmesi önemlidir. Bu yüzden bu dönemde yaşanacak zorlukları olumsuz değerlendirmektense büyüme mucizesinin keyfini çıkarmak gerekir.
-Doğada tırtıllar,kendilerini çevresel risklerden korumak için çeşitli saklanma teknikleri geliştirmişlerdir. Bazıları tehlikeleri uzak tutmaya çalışan kıllarla örtülüyken,bazıları kendi renginde bir yaprağın üzerinde durarak kamufle olur. Kimileri ölü taklidi yapar,kimileri de diğer genç tırtıllarla bir arada yaşadıkları ve ancak büyüdüklerinde dağılan bir ağ örerler. Bu saklanma teknikleri tırtılın yaşamını sürdürebilmesi için çok önemlidir. Gençlerin de ergenlik dönemiyle birlikte,odalarında daha fazla zaman geçirmeleri ve adeta görünmez olmak istemeleri,bazen hırçınlaşmaları,arkadaşlarıyla aralarında yetişkinleri içine almadıkları sıkı ve yoğun ilişki ağları örmeleri tırtılların bu saklanma çabasına benzetilebilir.
-Aile,kendi iç dinamiklerine ve güç kaynaklarına odaklandığında orada çocuğun birleştirici ve katışıksız sevgisini,gencin enerjisini ve samimiyetini,anne babanın soğukkanlılığını,ilgi ve güvenini görebilmelidir. Bu rollerin de zaman zaman paylaşılabileceğini,değişebileceğini fark etmelidir.

Kitap Önerisi Sakın Geç Kalma Ergen Gel Kitap Önerisi Sakın Geç Kalma Ergen Gel Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 07, 2019 Rating: 5

38 yorum:

 1. 3 aptal filmi eğitim açısından bir baş yaptır.

  YanıtlaSil
 2. Kitabın isminden akıcı ve keyifli olduğu anlaşılıyor. Somut önerilerin olmasına çok önem veririm. Seçtiğiniz cümleler de fikir veriyor, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim :) Gerçekten akıcı bir kitap :)

   Sil
 3. GENÇ PSİKOLOJİSİNİ ANLAMA ADINA ÇOK FAYDALI BİR KİTAP BENCE. TEŞEKKÜRLER YURDAGÜL.

  YanıtlaSil
 4. sosyal hizmet uzmanı görünce daldım yazıya :)) ben de sosyal hizmet okuyorum , hemen alacağım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olması dileğimle :) Kocaman Sevgilerimle :)

   Sil
 5. emel hanımın ellerine sağlık sizede teşekkürler yurdagül hanım ufak bir uyarı kitap adını yalnış yazmışsınız bilginiz olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel uyarı için :) Düzelttim hemen :) Kocaman Sevgilerimle :)

   Sil
  2. rica ederim sevgiler saygılar bizden yurdagül hanım

   Sil
  3. Güzel geçsin gününüz :)

   Sil
 6. Kitabın adı da güzel seçilmiş. Okuyanı bol olsun.

  YanıtlaSil
 7. hımm genç yetenekleeeer çıkmasıı ne güzee,kitapta güzelmiş,bilgilerin zengin kaynağa dönüştürülmesi adınaa güzeee,başarıılı çalışmaalaa bunlaa..emel hanıma dha çook başarılaa dileriz..siz de saolun ne güzee böle başaılıı çalışmalaa yapanlaıı tanıtmanız çok güzee,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşım 40 yaşının üzerinde ama söylerim genç yetenek dediğiniz,mutlu olur :)
   Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 8. Iki ergen annesi olarak okumaliyim 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim bir farkındalık oluşturur :) Öptümmmm :)

   Sil
 9. Oğlum.icin alıp okumak isterim. Bu tür kitaplar hem eğitici hem öğretici oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olması dileğimle :) Teşekkürler İnci :)

   Sil
 10. Sadece kitabın ismi bile kitabı okutacak türden.

  YanıtlaSil
 11. Üç İdiots çok severek izlediğim ve tavsiye ettiğim bir filmdi. Tabi, "Her Çocuk Özel" de.
  Kitaptan yaptığınız alıntılar da güzel. Tanıtım ve tavsiye için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Her Çocuk Özeldir''de çok güzeldir gerçekten :)
   Teşekkürler :)

   Sil
 12. Ergenlik hayatın zor dönemlerinden biri. Kız erkek hepimiz geçtik o günlerden ve her şeyi biliyoruz sandık. Yazar çok güzel bir konuya el atmış. Kitap ismi zaten çok anlamlı. "İş işten geçmeden gel" gibi...
  Emeğine sağlık canım. Çok teşekkürler tanıtım için. Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlik,benim için de zorlu bir süreçti.
   Çok teşekkür ederim Ablacığım :)
   Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Benimde okumam gerekenler arasında gibi duruyor. Teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet senin oğlan da giderek büyüyor.Lazım olabilir :)

   Sil
 14. Kitabı duymamışım ama bahsedilen film çok güzeldir, lisede izlemiştik :))

  YanıtlaSil
 15. kitap da tatlıymış yazar da. ergenlik kitapları bayılırıım :) bi de ireme selam söylee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaaaa arkadaşım yazmış işte :) Yeğen,bu ara instagram bloggeri olmaya daldı :) Söylerim selam :)

   Sil
 16. bende böyle bir kitap arıyordum gerçekten çok güzel bir tesadüf oldu 😊 şundan dolayı bizim evde Ergen dolu birde bu ergenlik nedir anlamak istiyorum .. çünkü bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu 😊ama gençleri anlamak için güzel bir kitap gerçekten 😊hele ki böyle güzel bir kurumda çalışan biri olması daha da güzel 😊Sevgili güzel arkadaşına selamlar sevgiler olsun en kısa zamanda bakacağım 😊 emeğine yüreğine sağlık....ve Seninde güzel kadın 😘 emeğine sağlık canım benim sevgiler 😊❤🌸 Bende selamlar sevgiler olsun İreme 😊🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel anlatmış kitapta.Faydalı olacağını düşünüyorum Özlemciğim :) O yüzden okumalısın.Benden de kocaman sevgiler...
   Yorumunu geç gördüm kusura bakma canım benim :)

   Sil
 17. Kitaptaki alıntılar çok güzelmiş özellikle tırtıl benzetmesi çok yerinde olmuş :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.