Film Önerisi Detachment

dahamutluyuz.com.Film,2011 yılı ABD yapımı.Bu filmde Piyanist filminden tanıdığımız Adrien Brody başrolde.Ben,onun oyunculuğunu çok beğeniyorum.Filmde de rolünün hakkını vermiş.Bol ödüllü bir film.Konusuna gelince;Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir; fakat bu yeteneğini arka plana atarak, geçici öğretmenlik yapmaktadır. Okula kadrolu öğretmen gelinceye kadar yedek öğretmenlik yapan Henry, hiçbir okulda öğrencilerle ya da iş arkadaşlarıyla duygusal bağ kuracak kadar uzun süreli kalamaz. Görevlendirildiği son devlet okulunda ise öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin de bir şekilde içlerine kapanık olduğunu, karamsar tavırlar sergilediğini fark eder. Öğrencilerle ummadığı bir bağ yakalayan Henry, okuldan kaçan bir öğrenciyi de sokaklardan ailesine geri dönmesini sağlar. 
dahamutluyuz.com.

Filmi izlerken ara ara durdurup söylenen ifadeleri not almak gerektiğini düşünüyorum.Filmde anlatılmak istenen şey eğitim sisteminin eleştirisi gibi gözükmekle birlikte hayata bakışımızı da alt üst edecek doneler içermekte.Filmde geçen bazı replikler şunlar;
-"Hayallerinizi başkaları veriyorsa, herhangi bir şeyi nasıl hayal edebilirsiniz?.....
 Doğru olmadığını bildiğiniz halde, yalanlara kasten inanmak. Günlük hayatımızdan örnekler; Benim mutlu olmak için güzel olmam lazım. Güzel olmak için estetik yaptırmam lazım. Zayıf olmam, ünlü olmam, şık olmam lazım. Delikanlılar günümüzde, size kadınların s.... oldukları, onları b......, dövmeniz, aşağılamanız, onlardan utanmanız söyleniyor. Kadınlar, bir pazarlama kurbanı. Her gün 24 saat, hayatımız boyunca, bazı güçler, ölene dek bizi aptallaştırmak için sürekli çalışacak. Bu yüzden kendimizi savunmak ve bu saçmalığı beynimize sokma girişimleriyle mücadele etmek için hayal gücümüzü canlandıracak, vicdanımızı ve inanç sistemimizi geliştirecek tarzda okumayı öğrenmeliyiz. Zihnimizi savunmak ve korumak için okuma alışkanlığı kazanmalıyız.
-"İnsanlarda ebeveyn olmadan önce bazı şartlar aranmalı ve bu konuda onlara eğitim verilmeli. Bunu evde denemeyin!!"
-Buradaki öğretmenlerin çoğu, bir gün bir farklılık yaratabileceklerine inanıyordu. Bu dünyanın zorluklarını anlamamıza yardım edecek ve bize yol gösterecek birine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Ben büyürken yanımda böyle biri yoktu." 
-“Vaktimin çoğunu beladan uzak durup sorumluluk almamak için harcıyorum. Ben sadece yedek öğretmenim. Bir şeyler öğretme sorumluluğum yok. Tek yapmam gereken düzeni korumak. Sınıfta kimsenin birbirini öldürmeden gelecek döneme geçmesini sağlamak.” 
dahamutluyuz.com.

Film,biraz yavaş ilerliyor ama yalın bir anlatım dili var.Filmde Henry ara ara kameraya konuşuyor ve arka fonda da çizimler gösteriliyor.
Ben,kendi adıma filmden etkilendim.Bu filmin sizlere de farkındalık katacağını düşünüyorum.Bu filmi bana öneren takipçim Doğan Berkyürek'e de gönülden teşekkür ediyorum.İnşallah ilerleyen süreçte de İstanbul'a gidip onun nikah şahidi olacağım.Sevgiyle kalın...Film Önerisi Detachment Film Önerisi Detachment Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 15, 2021 Rating: 5

45 yorum:

 1. İyi bir yapıma benziyor içeriğinde erotizm sahneler olsa da belki çekici olması için eklenmiştir belki bu not ettiğiniz önemli gerçekleri ulaştırmayı erotizm sahneler ile çalışıyorlar hoş zaten kadın olmadan bir şeyi pazarlamak zor zamanımızda.
  Not ettikleriniz şaşırtıcı özellikle de ilk not:
  "Hayallerinizi başkaları veriyorsa, herhangi bir şeyi nasıl hayal edebilirsiniz?.....

  Nikah şahitliği ne güzel olacak❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmde o sahneler gerekliydi aslında.Bol küfür olsa mıydı onu bilemedim.Ama önemli anektotlar var.Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. İzlenecekler listesine eklemek lazım.

  YanıtlaSil
 3. Eğitimle ilgili olunca dikkatimi çekti doğrusu. teşekkürler düşüncelerinizi paylaştığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmen üzerinden anlatılmış konu :) Beğeneceğinizi düşünüyorum :)

   Sil
 4. çok farklı bir yapıma benziyor :)

  YanıtlaSil
 5. İzlenecekler listesine ekledim bile hemen...
  Bazen ağır giden ama anlam yükleyen filmler iyi geliyor bünyeye ;)

  YanıtlaSil
 6. Adrien Brody çok sevdiğim bir oyuncu. filmin konusu da dikkatimi çekti. listeme ekledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vala herkes çirkin diyor ama bana öyle gelmiyor bu adam.Oyunculuğu da çok iyi :)

   Sil
 7. merak ettim bu filmi kesinlikle izleyeceğim teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
 8. İzleyelim o Zaman tatlım. Çok teşekkür ederiz...

  YanıtlaSil
 9. Verdiği mesajları beğendim aynen katılıyorum, herkesi aptallaştırıyorlar, okuyanlar, yazanlar (ufak bir kesim)inanmıyorum bize sunulan yalanlara, yalan olduğunu bile bile inanan büyük bir kesim var (malum kesim.):)))

  Örneğini birazdan bloğumda vereceğim kısacık bir şey ama sinema yazınla alakası olmayan yorum bırakmak istemedim.:)

  Piyanist filminden adamı hemen tanıdım, o filmi de çok güzeldi hiç unutamam, bunu da izlemek isterim çok teşekkürler:) Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmdeki anektotlar senin özgür ruhuna çok uygun diye düşünüyorum.Yeni yazını da merakla bekliyorum :)

   Sil
 10. Bu adamı piyanist filmi ile tanıdım ve hayranlığım o film ile oluştu. Her filmini severek izliyorum ve her oynadığı filme değer katan biridir.

  YanıtlaSil
 11. İzleyeyim. İzlememişim. Alıntılar çok güzel... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmdeki anektotlar insanı düşünmeye sevk ediyor.Umarım siz de benim gibi beğenirsiniz :) Sevgilerimle...

   Sil
 12. Yakın bir zamanda izlemiştim. Son kısımda umuda dair bir parça olmasa, umutsuzluğa dair derdim. Filmdeki her figüre ait hikaye ayrı ayrı anlatılmıştı. Bu hikayeler, o kısa karelerde, oldukça etkileyici bir şekilde kısa fakat kapsamlı anlatılmıştı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz ağır ilerlemesine rağmen önemli ayrıntılar içeriyor gerçekten :) Sizin de etkilenmiş olmanıza sevindim :)

   Sil
 13. İlginç bir konu. Size öneren kişi güzel bir film seçmiş görünüyor. Yazdığınız replikler de çok güzelmiş. Beğenmenize sevindim. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok önemli replikler vardı :) Benden de size sevgiler :)

   Sil
 14. Size bir katkıda bulunabildiysem ne ala. Sizinle beyin fırtınası yapmak çok hoş tu. Teşekkür ederim. Nikah şahitliği icin de bekliyoruz artık 😃😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu filmi bana önerdiğin için :) Hepimiz birbirimizden öğreniyoruz işte :) Fatoş'a da selamlar :)

   Sil
 15. Detachment filmini çıktığı yıllarda izlemiştim.
  Filmden aklımda kalan (o da filmi başkasına anlattığım ve üzerinde konuştuğumuz için )"Ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan önce eğitilmeleri gerektiği konusu" idi. (Filmler hakkında konuşarak yada yazarak kritik yapınca zihinde daha kalıcı oluyorlar.)
  Evlenecek arkadaşlara mutluluklar diliyorum. Türkiye'de ebeveyn eğitimi veren bir merkez var mı bilmiyorum ama çocuk sahibi olmayı düşünenler için filmde verilen tavsiye güzel göründü gözüme.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstanbul'da benzeri bir kaç eğitim yerinin dışında ebeveyn eğitimi veren yer maalesef yok :( Karambole yaşayarak öğreniyor bizim insanlarımız :(

   Sil
 16. Piyanist filminde ben de kendisini beğenerek izlemiştim. Bu filmini de izleyeyim o zamansa :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir oyuncu gerçekten.Rolünün hakkını veriyor.İzleyin bakalım beğenecek misiniz :)

   Sil
 17. Benim de begendigim bir oyuncu. Internette bulursam izlerim.

  YanıtlaSil
 18. Piyanist filimden çok etkilenmiştim.
  Bura da da farkındalık yaratmış anşılan.
  Emeğine sağlık,bilgi edindim.

  YanıtlaSil
 19. Piyanisti izlediklten sonra izlemekten keyif aldığım bir aktör.
  Yaklaşık bir ay önce bu filimi izlemiştim.Yine güzel bir oyunculuk,güzel bir konu.
  İzledikten sonra düşündürwn bir film.Ebeveyin olarakta çocuklarımıza davranışlarımızın onlarda nasıl izler bıraktığını anlatıyor.
  Güzel ve faydali bir paylşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu aktörü ben de seviyorum :)İzlediğiniz için ben teşekkür ediyorum :)Sevgilerimle :)

   Sil
 20. Bu filmi çok duydum ama izleyememiştim senin yazını okuyunca hemen izlemek istedim Yurdagülcüm 😊 harika bir filme benziyor 🌸

  YanıtlaSil
 21. yaşasın filmler diziler :)

  YanıtlaSil
 22. Filmlerdeki replikler,anlamlı konuşmalar özenle seçilmiş cümleler olmalı..Her filmde var böyle güzel manalı cümleler..Filmi izledim mi hatırlamıyom ama piyanisti izlemiştim,harikaydı..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyunculuğu çok iyi diye düşünüyorum.Farklı bir karizması var.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.