İstiridye'den "Eski Ramazanlar" mimi !


Sevgili blog yazarı arkadaşımız İstiridye Avcısı, Ramazan sebebiyle bir mim başlatmış,beni de davet etmiş.Onun yazısını okumak isterseniz şurada
Bilgisayarımın klavyesi biraz sorunlu o yüzden yeni postlar yazmıyorum,tamirde olan bilgisayarımın dönüşünü bekliyorum.Neyse ki bu mim soruları azmış.Hemen yanıtlayayım;
1) Ramazanı bir hediye paketine benzetirsek. Sizin için nasıl bir paket olurdu ? İçinde sizin için neler olurdu ? 
Ramazan ayı, bizim evimde çok abartılı yaşanmazdı.Benim doğduğum yerde Türkler ve Ermeniler bir arada yaşar ve annemler olar için Paskalya Bayramında yumurta boyar,onlar ise bizim bayramlarımızdaki ritüellere saygı gösterirmiş.İnsani değerlerin(dürüstlük,hoşgörü,kul hakkı yememek vs)olduğu kocaman bir paketi tüm insanlığa hediye etmek isterdim sanırım :)
2) Ramazan ile ilgili hatırladığınız en net anınız hangisidir ? Size kazandırdığı hislerle birlikte anlatır mısınız ?
Bizim aile,6 çocuklu bir aileydi.Ailede her renk vardı,oruç tutanlar da olurdu tutmayanlar da.Ben de merak ettiğim için 9 yaşında ilk orucumu tutmuştum.Hiç de zor olmamıştı ilk orucu tutmak.Üstelik o zaman günler çok uzundu ve Ramazan yaz dönemine denk geliyordu.Bu açıdan kendimi hep takdir ederim.Bu kararlı ve azimli yanım zaten her daim de devam etmiştir.
3) Çocukluğunuzdaki Ramazan ve şimdiki yaşadığınız Ramazan arasındaki en belirgin farklar sizce  nelerdir ?
Ramazan pidesini çok severdim çocukluğumda hala da çok severim.Televizyonda Hacivat ve Karagöz oyunları olurdu onları izlemek için sabırsızlanırdık.Bir de bolca ailede dua ettiğimizi atılıyorum.Tabi bu durum sadece Ramazan ayına özel değildi,babam odasına çekilir ve saatlerce kendince ibadet ederdi.Şimdi ise yalnız yaşıyorum.Dolayısıyla çocukluğumdaki hareketlilik evimde yok.Bir de çocukluğumdan beri itiraf edeyim Ramazan davulcularından pek korkarım :) O davul sesini duyduğumda çarpıntıyla uyanırım :) 

Bir mimin sonuna daha geldik.Elimden geldiğince tüm samimiyetimle cevaplamaya çalıştım üstelik bilgisayarımdaki klavyenin sorunlar çıkartmasına rağmen :)
Bu mimi yapmak için heyecan duyan herkes bu mime davetlidir.
Kalın sağlıcakla :)
İstiridye'den "Eski Ramazanlar" mimi ! İstiridye'den "Eski Ramazanlar" mimi ! Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 08, 2019 Rating: 5

36 yorum:

 1. Yurdagül'cüm çok teşekkürler pc nin durumuna rağmen mimi cevaplayabildiğin için. Sanırım çocukluğundaki azmin uzantıları bunlar biraz da. Verdiğin söze tüm negatif koşullara rağmen sadık olman yani. Daim olsun diliyorum. Daha nice Ramazanları sevgi içinde yaşamanı da dilerim. Sağolasın :)

  YanıtlayınSil
 2. Çok eğlenceli olmuş ah eskiler ah her şey o zaman bilinirmiş.

  YanıtlayınSil
 3. Ramazan en güzel kalabalıkta güzel değil mi? Ne güzel böyle çeşitlilik dolu bir yerde büyümüşsünüz. Eskiler bizden daha medeniymiş her yönden. Şimdi insanlar başkalarının evinde yaptığı çıt sesine bile tahammül edemiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskiler bana da daha medeniymiş gibi geliyor bu zamana baktığımda :)

   Sil
 4. ah eski ramazanlar ah,böledir işte hacivat garagöz çok severdik biz de,redkit amca,çizgi filmler izlerdik tv,de bayramlarda..akraba ziyareti yapartdıok mesla ama şimdi yok öyle bişi,tabii azaldı üzcü..neyse güzel mimdi elinize sağlık,şimdiden hayrlı ramazanlar size..🙂

  YanıtlayınSil
 5. Farklılıkları bilerek, görerek büyümek ne güzeldir. İnsan daha hoşgörülü, daha tahammüllü olur.
  Sevgiyle...

  YanıtlayınSil
 6. çok keyifli olmuş daha nice güzel ramazanlar görmek dileğiyle inşallah sevgiler canım benim güzel kadın 😘❤🌸😊

  YanıtlayınSil
 7. İstiridye'nin yazısını okudum,üstüne seninki denk geldi :)

  YanıtlayınSil
 8. Hahhahhaa davulcular bi bakmışsın sana sürprizlerle gelmişler şekercim

  YanıtlayınSil
 9. Görsellerden başlayayım canım, harika. Hele davulcu çok sevimli... Ben de mimlendim. Bugünlerde hiç bir şey yazmak gelmiyordu içimden ama davete icabet etmek gerek.
  Aile fertleri çok olunca daha bir keyifli oluyor ramazan geceleri. Şimdilerde aynı tadın kaldığını sanmıyorum ama bazılarının ramazanın arınma ayı olduğunun farkında olmalarını ve açları düşünerek bundan nasiplenmelerini diliyorum. Sevgiyle kucaklıyorum kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sadece sembolik bir oruç olmamalı diye düşünüyorum.Ruhsal açıdan da arınmanın olması gerektiğini düşünüyorum senin gibi :) Öptüm ablacığım :)

   Sil
 10. Farklılıklar aslında saygı duymayı bildiğimizde ne güzeller :)) Paskalya ve Ramazan'a dair bahsettiğin olayın aynısı Elveda Rumeli dizisinin ilk bölümünde de vardı.
  Pideyi ben de severim hala :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Saygı,kilit bir kelime gerçekten.Keşke hayatımıza geçirebilsek ve farklılıkları kabul etmeyi öğrenebilsek...

   Sil
 11. Ramazanla ilgili anılarım hep cok güzel ve manevi yönden ağır basan anılar umarım ben de çocuğuma bırakabilirim ilerde hatırlayabileceği güzel anılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel anılara biriktirebilmek dileğiyle diyelim o zaman :)

   Sil
 12. Ramazan anılarında ilk orucun yeri ayrıdır dediğin gibi. İlk oruç benim de uzun yaz dönemine gelmişti ve çevremde herkes dondurma yerken ben yiyemiyordum, zordu ama zoru başarınca da nasıl mutlu oluyor insan.

  YanıtlayınSil
 13. Kul Hakkı, dürüstlük çok önemli. Kul hakkı yenmese her şey çok güzel olurdu gerçekten.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bu insani değerlere sahip çıkabilsek keşke...

   Sil
 14. Ramazan davulcusun beni de oldum olasi ürkütür. Çok samimi yazmissin sevgiler canim 😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki bu konuda da benziyoruz :)
   Benden de kocaman sevgiler :)

   Sil
 15. İhtiyaç sahipleriyle, doslarla, akrabalarla birlikte iftar yapamamak ramazanın bereketinden bizi mahrum bırakıyor sanki.
  Ah şu davulcular, güm güm de güm güm diye değil de, bir de ahenkli güzel güzel çalsalar..

  YanıtlayınSil
 16. Ramazan davulcusundan korkmana güldüm, belki de bazı geleneklerin değişmesi gerekiyordur. Günümüzde ramazan manileri de kalmamışken sadece çirkin bir davul sesiyle uyanmak, alarmların kurulduğu şu yıllarda çok da gerekli olmasa gerek. Ben eskileri severim ama, oğlum ateşliyken çirkin bir davul sesiyle zor uyuduğu uykudan sıçramasını istemem açıkçası. Güzel bir mim olmuş, yazına sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de bazı geleneklerin değişmesi gerekiyor :) Bu sıcak,samimi yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 17. Bende ilk orucumu 10 yaşında tutmuştum. Aksine zorlanmıştım ben 😊 ama buna rağmen devam etmiştim.. Sanırım bende ki hırstı. Herkes yapıyorda ben niye yapamıyorum diye.😅😅

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önemli bir deneyim.O yaşlarda başlıyoruz işte farklı deneyimlere :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.