İstiridyeden Mim Şeysi!

işaretlenmek

Sıra geldi bu haftanın ikinci mimime. Aralarına birer yazı koyarak yazıyorum mimlendiğim yazıları. Umarım İstiridye Avcısını çok bekletmemişimdir. Onun yazısını okumak isterseniz şurada
Gelelim sorulara;
 Negatif olayları pozitif açılımlarla yorumlayıp olumlama yapmayı sever misiniz ? Evetse neden, hayırsa neden ? 

Tüm sorulara dürüstlükle yanıt vereceğim buna inanın. Psikolojik Danışmanım diye mükemmel bir tablo çizme niyetim yok .Zaten o zaman gerçek ben olamam ki...
Eskiden daha pesimist biriydim. Anksiyeteli ve olayları olumsuz tarafından irdeleyen bir ailenin çocuğu olmamın bunda etkisi büyük. Özellikle annem hala bir durum olduğunda illa üzülecek bir şey buluyor. Fakat aldığım eğitimler,okuduğum kitaplar ve yaşadığım deneyimler içerisinde olaylara daha geniş açıdan bakmaya gayret ediyorum. Olumsuz ya da sadece olumlu olan bir şey yok aslında. Bu bizim kendi değerlendirmemiz. Nitekim çok iyi olduğunu düşündüğüm müdür yardımcılığı sözlemesi sonradan bana sıkıntı olabildi,ya da geçirdiğim trafik kazası olumsuz gibi gözükürken hayatta çok güzel kararlar almamı sağladı. O yüzden nasıl baktığınız ve olaylar karşısında nasıl bir pozisyonla baş ettiğiniz çok önemli.Ne olumlu tarafı çok abartmalı ne de olumsuzu.Hayatın içinde hepsi var ve önemli olan DENGE :)

-İnsanları sınıflandırma eğilimi hakkında neler düşünürsünüz ?
Aslında eşitliği hepimiz savunuyoruz görünüşte. Fakat ne dünyada ne ülkemizde hatta ne de ailemiz içinde zaman zaman uygulayamıyoruz. Erkek çocuğumuzu kızımından çaktırmadan ayırıyor,etnik kökeni bize yakın olanı çaktırmadan tutuyor,torpil yapmamız gerekiyorsa sevdiklerimize torpili kullanabiliyoruz. Önerdiğim ayrımcılıkla ilgili bir kitapta ayrımcılığa uğrayan kişilere yetki verildiğinde onların da aynı şekilde ayrımcılık yaptıklarına dair istatistikler var. Görsel olarak bile şişmanı zayıftan,çirkini güzelden ayırmıyor muyuz? Kapitalist sistem de zaten buna çanak tutuyor. Elimden geldiğince ilişkilerimde adil olmaya çalışsam da belki adaletsizlik yaptığım durumlar da olmuştur geçmişte. Dilerim yüzyıllardır insanoğlunun genetiğine işlenen bu ayrımcılık azalır azalır azalır...
-Sizce herkes birbirine benzeseydi nasıl bir dünyada yaşardık ?
Uzun bir cevap yazmayacağım buna. Tabi ki tatsız tuzsuz bir dünya olurdu. Güzel bir yemek için baharat,su,yağ ve bilumum malzeme gerekliyse dünyanın lezzeti için de farklılıklar şarttır :)
işaretlenmek

-Doğum ve ölüm hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? 
Hala üzerinde epey düşündüğüm ve sorguladığım bir konu bu. Yaşlılarla da çalıştığım için yoğun ölüm korkularını çözmeye çalışıyorum. Ölüme yakın deneyimler yaşayanların birkaç kitabını okudum. Benim için biraz muamma bir konu. O yüzden ahkam kesmeyim :)
-Karakterinizi bir hayvana benzetecek olsanız ne olurdunuz ? 
Neden ?
Oğlak burcu olduğum için aklıma ilk gelen o oldu. Azimli ve çalışan biriyimdir. Eğer inandıysam dünya da karşımda olsa yolumdan dönmem. Nitekim istifa ettiğimde deli olduğumu düşünenler oldu. Ben eğer kendime inanmışsam ve kararım netse çok mantıklı bir açıklama olmadığı sürece dönmem yolumdan :)  Hiç bir emek boşa gitmez bana göre. O yüzden her an sıfırdan başlayabilme gücüm de vardır. Kendime inanırım. Yalnız da olsam oğlak gibi tırmanırım yamaçları :)
-Bir  yazarla (Ölmüş ya da yaşayan olabilir) bir hafta sonu geçirme hakkınız olsa kiminle olmak isterdiniz ?
Birçok önemli yazar var. Kimseye de sanırım abartılı bir hayranlık durmuyorum :)  Hiç benim için fenomen biri olmadı zaten hayatımda.Sadece sevdim,değer verdim okudum o kadar :)Sevdiğim biriyle  bir tatil daha önemli benim için :) 
-Yaşamınız bir sinema filmi haline gelse, ismi ne olurdu ? Neden ? 
''Yeniden Doğuş'' aklıma geldi. Hiç kolay koşullarım olmadı. Gariban bir işçi ailesinin 6 çocuğundan biriydim. Yatılı okul yıllarım,başka şehirde küçük yaşta işe başlamam,gece nöbet tutup gündüz üniversite anfilerinde uyuklamam....O kadar çok var ki! Zorluklarla ilerledim :)  Tabi bunların hepsi şimdi ''yeni ben'' oluşturdu.İyi ki de olmuş ve güçlenmişim.''Öldürmeyen acı,güçlendirir.'' Tam da öyle :) 

İşte bu kadar :) Dilerim cevaplarım tatmin edici olmuştur.Mimi yapmayan ve yapmak isteyen herkes davetlidir :) Güzellikler sizinle olsun :)
işaretlenmekİstiridyeden Mim Şeysi! İstiridyeden Mim Şeysi! Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 15, 2019 Rating: 5

28 yorum:

 1. Çok çok güzel cevaplarla dolu bir mim olmuş bu, özellikle not aldığım çok fazla ayrıntı oldu benim için. Ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu öyleyse bana :) Teşekkür ederim ben de böyle güzel bir yorum için :)

   Sil
 2. İlk soruya verdiğin cevabı bir iki kez okudum ve düşündüm..Gerçekten de olaylara bakış açısı olumlu veya olumsuz davranışlar üstünde çok etkili..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O soruya aslında daha da yazabilirdim ama abartmayım dedim.Teşekkür ederim konuyla ilgili böyle güzel bir yorum için :)

   Sil
 3. Çok içtenlikle yanıtlamışsın Yurdagül. Yüreğine sağlık 👍🌷🤚

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince samimi olmaya çalıştım :) Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. şahane cevablar olmuş gerçekten bende aldim içlerinden bir kaç not 😊 emeğine yüreğine sağlık güzel kadın seviyorum seni 😘 sevgiler ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Not alınacak şeyler yazabildiysem valla mutlu olurum :) Kocaman sevgiler benden de :)

   Sil
 5. Paylaşımlarınızı severek takip etmeye çalışıyorum daha nice paylaşımlarınız olur inşaallah...Sıkılmadan dirayetle :)...Selam ve Dua ile...

  Selam ziyareti :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Size de bol başarı diliyorum blog dünyasında :)

   Sil
 6. Cok guzel cevaplar. Karikaturlere de bayildim ama en cok sondakine :)

  YanıtlayınSil
 7. Bu mimin sorularına sizin vereceğiniz cevapları (mesleğiniz dolayısıyla) özellikle merak ediyordum Yurdagül hanımcım. Yok mimi cevaplamada gecikme yok bilakis özenle cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Cevaplar "denge" unsurunu öne çıkarmış tam da tahmin ettiğim gibi :) İyi ki bir "oğlak" karakteri taşıyarak yaşadığınız zorlukların hayatınıza güzellikler katmasına vesile olmuşsunuz ne güzel. Sizdeki bu dirayet tüm zorluk içinde yaşayanlara örnek olmalı. Tekrardan çok teşekkürler. Başarılarınız daim olsun ve anneciğe de selam ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cevaplarım tatmin edici olduysa ne mutlu bana :) Bu güzel sorular için de çok teşekkür ederim.Açık uçlu,bu tür mim soruları daha gerçekçi cevaplar vermeye neden oluyor bana göre.Öbür türlü şu mu bu mu tarzındaki sorulara verilen cevaplar tam bir gerçekliği yansıtamayabiliyor :) Kocaman sevgilerimi gönderiyorum size :)

   Sil
 8. ayyyy yeşilçam filmi gibi yaşadım diyosuuuun :) yeniden doğuş, hale soygaziii :) irem nabıyooo selam söleee :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar da dramatik,acı odaklı yaşamadım canım yaaaa :) Bizim yeğen de okul tatilde olduğu için gezip,tozuyor sanırım :)

   Sil
 9. hımm çok dürüst cevaplar..🙂 güzel mimdi,emeğinize sağlık..✔😊

  YanıtlayınSil
 10. İstiridye avcısının mim sorularına çok güzel cevaplar vermişsiniz. Keyifle okudum bugün bende paylaşım yaptım beklerim :)...Selam ve Dua ile...

  YanıtlayınSil
 11. Cevaplarınızı severek okudum. Özellikle film ismi çok uymuş yaşamınızla insana güç veriyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Yaşıyorsak,tabi ki yenilsek de kalkıp kalkıp devam edeceğiz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Hayatta dengeye cok inaniyorum ben de. Zaman zaman denge bozulsa da bir durup saglamaya calisiyorum. Cok samimi yanitlar olmus canim 😘😘😘

  YanıtlayınSil
 13. Ne güzel demişsiniz, denge. Yemekte denge, sevmede denge, çalışmada denge kısacası hayatın her alanında denge olmalı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet pozitif psikoterapide de hep denge modeli üzerinden gideriz biz :) Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.