Mini Bir Eğitim


Dün Bilge Hayatlar Yaşlı Bakım Merkezi'nde minik bir eğitim vardı.Bu eğitimde çalışanları vefat eden konuklara dair düşünce ve davranışlarını nasıl düzenlemeleri gerektiğine dair anlatım yapıldı.Eğitimi yapan hocamız Olgu Danışmanlık Merkezi yöneticisi Uzm.Psk.Dan.Özden Bilgin Yılmaz hocamızdı.Sohbet ortamında,31 aralıkla merkezde yaşanan ve uzun süredir yatan hastanın vefatı konuşuldu.Çalışan personellerin duygu ve düşünceleri anlatıldı.Genelde eğitimlerde hocamız hepimizi bir çember yapar.Bunun aslında önemli ve metaforik bir anlamı var.Hepimizin aslında aynı çemberde olduğumuzu,sistemin içinde her parçanın gerekli olduğunu belirtmek için kullanılan bir metafor.Bu çemberi ailenizle bir konuşma yapmak istediğinizde aile üyeleriyle de yapabilirsiniz.Böylece herkes kendini eşit değerde hisseder.

Eğitimden aldığım kısa notlar ise şöyle;
-Öfkenin sebebi,duygularımızı yönetememekten kaynaklanır.
-Kızgın birini sadece ciddiye alarak yatıştırabilirsiniz.Her öfkeli insan,aslında çaresizdir.
-Duygu ve düşüncelerinizi birbirinden ayırt edip edemediğinize bakın.
-İnsanlar sizinle çatışmaya girdiğinde tartışmak ya da onu hak verip boğun eğmek zorunda değilsiniz.Uzun vadede çok fazla boyun eğmek,yoğun öfkeye neden olur.
-Evet sizi anlıyorum.Fakındayım,biliyorum gibi kelimeler söyleyerek karşı tarafı anladığınızı belirten cümleler,öfkesi olan kişinin öfkesini yumuşatacaktır.(hak veriyorum size demek öfkeyi arttırabilir aman dikkat)
-Kişi sürekli korkuyor,kızıyor,öfkeli ise mutlaka sözel,fiziksel temasa ihtiyacı vardır.(Dokunmayı yani fiziksel teması kişiyle olan yakınlık derecesine göre kullanın)
-Korkan kişinin güven ve cesarete ihtiyacı vardır.
-Üzüntü duyan kişinin ise ihtiyacı kabul ve şefkattir.Bu ihtiyaçların karşılanması halinde karşı tarafla aramızda bir köprü kurabilir ve daha kolay iletişimler kurabiliriz.

Eğitimden aldığım ve sizin için de önemli olduğunu düşündüğüm notlar bunlar :)
Umarım notlar üzerinde düşünür,duygu ve düşüncelerimizi dengelemek konusunda bir adım atarız :)

Mini Bir Eğitim Mini Bir Eğitim Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 03, 2019 Rating: 5

32 yorum:

 1. Kesinlikle duygularımızı kontrol etmemizden oluyor olumsuzluklar..Güzel etkinlik olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz kısa yazdım ama ilerleyen süreçte bu konuda bir video yapmayı planlıyorum :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. Notlarınız çok güzel ve yerinde tespitleri içeriyor. üzüntü için kesinlikle sefkat en güzeli. Blogunuzun adını çok seviyorum. Daha mutlu yaşam için kendimizi iyileştirmeli ve ona göre yaşamalıyız. Teşekkür ederim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogumun adını seviyor olmana gerçekten mutlu oldum.Bazen bir yorum gelir ve yüzünüz gülümseme dolar :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Yatıştırıcı bir dokunuş,fiziksel sıcaklık ve yumuşak bir ses tonu...yeni bitirdiğim kitaptan aklıma geldi şimdi okurken :)

  YanıtlayınSil
 4. Çember konusuna ben de inanıyorum. Ders halkaları da böyle olur.

  YanıtlayınSil
 5. Faydali notlar canim. Demek hak veriyorum demiycez ben diyorum dikkat edeyim buna 🤗

  YanıtlayınSil
 6. Yurdagülcüğüm bir bloğumu ziyaret etsen mi acaba :)

  YanıtlayınSil
 7. Notlarınızı beğendim..Diyalog kurmak önemli, konuşma dilimizi notlarınızda ki gibi geliştirmeliyiz bence de..Emeğinize sağlık..✔😊

  YanıtlayınSil
 8. Özden Bilgin Hoca zaman zaman mini eğitimler için okulumuza gelirdi, üniversitedeyken. O günler geldi aklıma.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aaaaaa ne güzel ya...Ben de eğitimlerimi Olgu Danışmanlıktan alıyorum.İki yıldır tanıyorum hocamızı.Zaten huzurevine de onların referansıyla gidiyorum :)

   Sil
 9. Merhabalar blogunuzu yeni keşfettim. Çok güzel notlar almışsınız ve bizlerle paylaştığınız için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 10. Yine birbirinden değerli bilgiler ve öneriler. Bize çok katkıda bulunuyorsun. Sana gerçekten minnet borcu duyuyorum Yurdagül'üm. Paylaştığın için çok teşekkürler. Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ablacığım ben de bu güzel sözlerin için :) Sevgilerimle :)

   Sil
  2. Bugün Beyaz tv,yi izledim. İsmi aklımda kalmadı ama doktorumuzun, yaşam evinde yaptığı çalışmalar hakkında verdiği bilgileri dinledim. Sanki birkaç dakika geç kaldım,zira kanalı aradım.Orada toplu olduğunuz görüntüler vardı. Hatta sağ tarafta saçında eğer bant vardıysa sana benzettim bir hanımı... Karı-koca orada kalanlardan bir hanımın söyleşisini dinledim. Ne hayatlar var dedim :(( Kocası hastaymış... Haber verdiğin için çok teşekkürler kızım. Sevgilerimle :)

   Sil
  3. Evet doğru,ben de şaşırdım,benim olacağımı beklemiyordum :) İzlediğin için çok teşekkür ederim ablacığım :) Sınavlarım var,çok fazla kullanamıyorum sosyal medyayı,minimalde bir şeyler paylaşıyorum :) Öpüyorum seni :)

   Sil
 11. Peki duygularımızı nasil yöneteceğiz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce duygularımızı fark etmeyi öğrenmeliyiz.Buradaki duygu kime ait?Bana mı ait yoksa karşının duygusu mu?Bu soruyu sor yoğun duygu yaşadığında.Eğer duygu sana ait ise yoğunluğuna bak,sendeki anlamını bul.Eğer çok abartı ise dengelemek için ne yapabilirsin ona bak.Eğer yapamıyorsan uzmandan yardım al.Umarım faydalı olmuştur :)

   Sil
  2. Olmaz mı farkindayim karşı tarafla alakali bir durum aslında yani biri bisey yapıyor deli oluyorum o hareketi başkası yapınca ayni tepkiyi vermiyorum sakin olma ve doğru davranış konusunda telkinde bulunuyorum ama pek başarılı olamıyorum bir yapmıyorum iki yapmıyorum üçte engel olamiyorum normal mi bu

   Sil
  3. Karşı tarafla alakalı değil,o insana verdiğin anlamla alakalı olarak sinirleniyorsun.O insanı kontrol etme arzusu olabilir.Ama şunu bilmeliyiz ki kimseyi kontrol edemeyiz.Başkalarının davranışından değil,kendimizden sorumluyuz.Neden kontrol ihtiyacı duyuyorsun ona bakmalısın.Umarım anlatabilmişimdir.Mutlu akşamlar :)

   Sil
  4. Teşekkür ederim çok faydalı oldu 😘

   Sil
 12. Selaaam :)
  Zararımıza olan bir olay karşısında çözüm üretememek, çaresiz kalmak hakikaten öfkelendiriyor insanı. .. Aldığınız notlar çok güzel. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.