Eski Zamanlarda Şahsi İktidar

iktidar

Anlam(Mana),Pasifik'te insandan insana geçebilen,her türlü doğaüstü ve şahsi iktidarlara verilen isimdir. Her insan tarafından çok arzulanan bir şeydir.Her birey kendi anlam kapasitesini arttırabilir. Cesur bir savaşçı yüksek derecede anlam(mana) elde edebilir,fakat bu elde ettiği iktidar sadece savaş becerisine ya da bedensel kuvvetine bağlı değildir,bu iktidar ona katlettiği düşmanların anlamı olarak da eklenir.
 Marguesalarda bir kabile üyesi,kişisel anlamda yiğitse savaş şefi olabilirdi. Şavaşcının ise her öldürdüğü kişi kendisine anlam katar ve de iktidarını arttırırdı.Yerlinin zihninde,yiğitlik anlamın(mana) nedeni değil sonucuydu.Savaşın sebep olduğu her ölümle mızrağın anlamı aynı şekilde artıyordu.Göğüs göğüse çarpışmanın galibi,yenilen düşmanın iktidarına ilişkin varsayımın nişanı olarak,katledilen düşmanın adını alırdı,o kişinin eti biraz yenirdi sonra da alt edilen düşmanın fiziksel bir yadigarını savaş giysisinin bir parçası olarak taşırdı.Bunlar bir kemik,kurumuş bir el,bazen de bir kafatası olabilirdi.(Kaynak;Canetti,Kitle ve İktidar)
güç

Bu yazıyı bugün okuduğum Siyaset Bilimi kitabının okuma parçasında geçen kısmından düzenleyerek yazdım.İlgi çekici değil mi? Eskilerden beri gelen iktidar olma hırsı,revize edilerek ilerlemiş ve de devam etmekte bana göre.İlla en tepeye oturmak ve insanları yönetmek isteyen vahşi yanımızı görmemek mümkün değil.
Dengede ve dengeli hayatlar yaşayabilmek dileğiyle....

Eski Zamanlarda Şahsi İktidar Eski Zamanlarda Şahsi İktidar Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 14, 2018 Rating: 5

28 yorum:

 1. Yorum konuyla alakasız olacak ama; bu kadar olmasa da bazen çok garip isimlerle karşılaşıyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İsimler çok önemli ve kişiyi temsil eder.O yüzden nasıl bir isim konulduğuna dikkat edilmeli diye düşünüyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Tarih boyunca degismiyor demek ki 😃

  YanıtlayınSil
 3. son yazdığım sade adlı dergi tam senlik kaçırmaaa :)

  YanıtlayınSil
 4. Dünyanın halinden anlaşılmıyor mu? En güçlü iktidarın huzur olduğunu öğrenemedi insanlık bir türlü. Bilse de üstüne alınmadı.

  YanıtlayınSil
 5. Hepimizin içinde vahşilik var zaten o belli, bazıları fazla açığa çıkartır bazıları daha az :DD

  YanıtlayınSil
 6. Alttan üste pek çok insanda var iktidar-güç hırsı. Birileri birilerinin tepesine oturuyor bir şekilde. Garip bazen komik ama fazlasıyla acımasız bir sistem.

  YanıtlayınSil
 7. Herkese merhaba, ben aranızda çok yeniyim...sayfamı ziyaret edip takipçim olarak ve yorumlarınızla beni desteklerseniz çok mutlu olurum....herkese kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aramıza hoş geldiniz.Tabi ki takibe alıp,blogunuzu da ziyaret edeceğim :)

   Sil
 8. Etinin yenmesi gerçekten vahşice hatta yamyamcaymış :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yamyamlık hala dünyada devam ediyor.Yamyamlar hala var :(

   Sil
 9. ooooo aştın seeeeen :) karikütürlerde de gülen yanımızı görmemek mümkün değil :)

  YanıtlayınSil
 10. İktidar olma hırsı dünden bugüne daha da yaygınlaşarak toplumsal hayatın her alanında hakim olamaya başladı. Gücü kim ele geçirirse, kurumsal yada bireysel fark etmiyor, bir altındakine, gücü yettiğine karşı bir kırbaç gibi kullanıyor. Şaklattıkça insani değerler feryat ediyor ...

  YanıtlayınSil
 11. İktidar bir nevi sarhoşluktur bence. Tatmin duygusu körelmiş, hırs ivme kazanmıştır. Allah böylelerinden korusun. Ha etini yemiş birinin,ha birinin hayatının sönmesine neden olmuş. Sanki fark etmiyor gibi.
  Yine bir şeyler öğrendik.Çok teşekkürler kızım. Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçmişten beri insanlarda var bu tutku maalesef :( Okuduğun için ben teşekkür ederim ablacığım :)

   Sil
 12. Son cümlene katılıyorum: dengede ve dengeli hayatlar yaşamak daha iyidir :)

  YanıtlayınSil
 13. Takvim yapraklarındaki yıllar değişse bile insanların davranış biçimleri değişmiyor. Güç her dönem aynı etkiliyor insanoğlunu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Komplekslerimiz ve asırlar boyu atalarımızdan taşıdığımız genetik miras da bu konuda etkili...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.