Gülümsemenin Değişik Kültürdeki Anlam Farklılığı

kültür farklılığı

Bu sabah okuduğum Sosyal Psikoloji ders notlarından ilgimi çeken okuma parçasını sizlerle de paylaşmak istedim.Yazı,gülümsemenin kültürler arası anlam farkından bahsediyor.Şöyle ki;
Ehliyet ve ruhsat almak için fotoğraf çektirmeye fotoğrafçıya gelen Amerikalılardan gülümsemeleri talep ediliyor.Amerikalılar hiç itiraz etmeden hatta bu istekten keyif alarak bu isteği yerine getiriyor.Fakat bir gün fotoğraf çekilmek için bir Japon fotoğraf stüdyosuna geliyor.Japon,fotoğraf çekilirken gülümsemeyi reddediyor.Peki neden reddediyor?Bu sorunun cevabı Japon için taşıdığı anlamda yatıyor.
Amerikan kültüründe gülümseyen insan,kibar ve güvenilir olarak nitelendirilmektedir.Birbirine karşılıklı gülümseyen insanlar arasında güven oluşur.Asya ülkelerinde ise bu durum biraz daha farklıdır.Ehliyetine yapıştırılacak fotoğraf için gülümsemeyi reddeden Japon,ehliyet almayı hak ettiği için kendiyle gurur duymakta ve ciddi bir iş yaptığını düşünmektedir.Onun için gülümsemek,böyle bir başarıyı ciddiye almamak,küçümsemektir.Japonya,Kore,Hindistan gibi pek çok ülkede fazla gülmek,mutluluk ya da güven anlamına gelmez.
Bu da bize gösteriyor ki davranışların algılanışında kültür farklılıkları zaman zaman problem yaratabilmektedir.Örneğin Koreli pazarlamacı ya da satıcılar ürünlerini satarken gülümsediklerinde çocukça ve bazen de aptalca algılanabilirler.(Kaynak;Sosyal Psikoloji ders kitabı,Anadolu Üniversitesi Yayınları)
kültür farklılığı

Bizim ülkemize baktığımda çok gülümseyen biri olarak,gülümsediğimde samimiyetle karşılanıyorum.Gülümseme,bizim kültürde de güvenin işaretlerinden diye düşünüyorum.O yüzden Japonlar kadar katı bir bakış açısına sahip değiliz sanırım.Ben çocukken çok güldüğüm için babam ara ara kızardı bana.Acaba babamın da kökleri Asya tarafına mı dayanıyordu ki :))
Gülümseme dolu günler dilerim :)
Gülümsemenin Değişik Kültürdeki Anlam Farklılığı Gülümsemenin Değişik Kültürdeki Anlam Farklılığı Reviewed by Yurdagül Çelik on Ekim 03, 2018 Rating: 5

43 yorum:

 1. Ben hatırlarım bizim toplumda da öyle olur olmadık yerlerde gülme, ciddi ol gibi telkinler yapardı büyükler eskiden.Hele vesikalık çektirirken mutlaka ciddi pozlar takınılırdı, hala da öyle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bizim ülke vesikalıklarda gülüyor diye düşünmüştüm.İyice bir gözlem yapayım bakayım :)

   Sil
 2. Katı bir bakış açısına sahip değiliz fakat bir de şu ön yargılarımızı çöpe atabilsek, geniş gülümsemelerimize tazelerini ekleyeceğiz. Gülümseyince 'buyurun ne vardı' diyenini gördü bu gözler. Ne olsun yahu sen de güleceksin işte, ahh ah.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ''Buyrun ne vardı'' ifadesine güldüm baya :) Gülmek,tabu mu yaaaa :)

   Sil
 3. Gülmekten ayrılmayalım hiç :) herhalde o değişik kültürlerde 5 dakika yaşayabilirdim :)))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de galiba Asya'da yaşayamazdım ya da ben yaşasam bile atarlardı ülkeden :)

   Sil
 4. Çok güldün, ağlayacaksın herhalde,denir biz de de.Kahkalarla gülmek hoş sayılmaz :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok yanlış bir söz o.İlla kötünün geleceği beklentisi içinde olmak doğru değil.Gülmeyi bile kendimize layık görmemiş oluyoruz o zaman...

   Sil
 5. Ne ilginc. Gülmek güzeldir, her sekilde 😂😂😂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz seninle sohbet ve videolarda da pek gülüyoruz değil mi :) Daim olsun :)

   Sil
 6. Gülümsemek iyidir,hasta odasına şida getirir. Ama bunun farkında olmayanlar olabiliyor bizim toplumumuzda da.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülümsemenin faydalarını gittiğim huzur evinde görüyorum.Odaya gülümseyerek girince çok mutlu oluyor yaşlı konuklarımız :)

   Sil
 7. Ne kadar ilginç, Japon kültürü çok farklı, sevgili herteldenşef'in yorumundaki gibi bazen farklı anlamlar yüklüyorlar:)başıma gelmedi neyse ki:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülme seansları bile yapılıyor aslında dünyada.Çok rahatlatıcı etkisi var.Biz ise kendimize ve çevremize rahatlamayı hak görmüyoruz demek ki :(

   Sil
 8. Yerine göre gülmek farklı algılanabilir bizde de. Farklı kültür ve inançları barındırıyoruz çünkü. Birilerinin yanında fazla gülmek laubaliliği çağrıştırabilir. Ben de tebessümü tercih edenlerdenim.

  YanıtlayınSil
 9. Güleleim, güldürelim o zaman...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mizahı da çok kullanırım ben :) Eğitimlerde de fıkra ezberleyin derler bize.Gülelim hep birlikte işte :)

   Sil
 10. Kesinlikle gülümse olmalı. Doğal ve samimi. Bazen o kadar yapmacık gülüşler var ki işte o Koreli'ler gibi algılanıyor. Güzel bir bilgilendirme olmuş. teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçten bir gülümseme olmalı tabi.Yapmacık gülüşler de hemen belli ediyor kendini değil mi?
   Ben teşekkür ederim okuyup,yorumladığınız için :)

   Sil
 11. Gülmek, gülümsemek kadar güzel bir şey yok bence... Pozitiflik yükler hem kendine hem karşındakine...

  Öperim ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oyyyy oyyyy ben de seni öperim.Zaten çoğu fotoğrafında da gülümseme pozuyla hatırlıyorum seni :)

   Sil
 12. Japonlar da bir tuhafmış.Hiç akla gelir mi böyle bir düşünce? Biz aksine ehliyet alıyoruz diye gülen fotoğraf çektiririz.Çok ilginç konular paylaşıyorsun. Ne kadar teşekkür etsek azdır Yurdagül.Sevgiler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hem sırıyorum fotoğraflarda :) Bazen diyorum fazla kahkaha açmışım :) Fakat cidden mutluluk hormonlarını arttıyor gülmek.Ben de okuyup,yorumlar yazdığınız için çok teşekkür ediyorum ablacığım :)

   Sil
 13. Kesinlikle gülümsek hayatımızda olmalı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yürekten katılıyorum.Gülme konusunda eğitimler var ya.Gerekli gerçekten.

   Sil
 14. Kültürler arası farklar çok enteresan :)) Bence gülmek çok güzel ve insanlara çok yakışıyor :))

  YanıtlayınSil
 15. Fotoğraf makinesinin dili ve gülümsetişi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen karşıda makine olduğu için insan doğal olamıyor ama yine de kasmayalım kendimizi diyorum :)

   Sil
 16. Bizde de profil resimleri çekilirken ciddiliyet var ama..🤔 bazen de aşırı şekilde gülebilyoz,aynen böle..😅😁🤣😀 Japonların gülmeyle ilgili bilgiyi ise daha yeni duydum,çok enteresan bir ırk asyalılar.. emeğinize sağlık..✔🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Asyalılar değişik valla.Uzak doğu turuna gitmeyi düşüyor ve çekiniyorum neyle karşılarım diye :) Ben,teşekkür ederim güzel yorumun için :)

   Sil
 17. Japonlar gerçekten farklı bir kültürel yapıya sahip. Sıcak bir tebessüm gibi kendini ve karşındakini iyi hissettiren bir şey var mı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ''Sıcak bir tebessüm'' çok güzel bir tanımlama olmuş valla.İyi ki buralarda doğduk :)

   Sil
 18. Gülümseyince insan mutlu oluyor gerçekten... Her hareketin kültürlerde farklı anlamları olabiliyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet farklılıklar olabiliyor.Gülmek bile farklı yorumlanabiliyor...

   Sil
 19. "Hüzün en çok yakışandır bize." demiş şair. Milletimiz tarihi boyunca çok acılar çektiği için mi acaba gülmeye karşı önyargılarımız diye düşündüm doğrusu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunun sosyolojik açıdan araştırılması gerek.Acaba kendimize gülmeyi ve mutluluğu layık görmüyor ya da gülmeyi hafife mi alıyorum bilmiyorum...

   Sil
 20. Mmm.Bildiğim iyi oldu.. Sağ ol abla. Birde bizim toplumda olup olmadık yerlerde gülme diye tembihlerdi büyüklerimiz. Kalemine sağlık 😍👍👍❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olur olmadık yer kriteri kime göre neye göre değil mi?Ah şu anlamsız kurallar ah...

   Sil
 21. Çalışma hayatında çok kültürlü firmalarda çalışanlar için bu ayrıntılar önemli. Mesela Japonlara sunum yaparken onları arkanıza almanız saygısızlık algılanır. Biz yine de gülümsememizi yitirmeyelim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet farklı kültürleri tanımak,avantaj olur.Gülümseme dolu günler olsun öyleyse :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.