Solak Olmak


İnsan solak olunca tabi ki solaklarla ilgili araştırmalara ilgi duyuyor.Ben de okuduklarımdan bir yazıyı buldum.Bilgisayarımda düzenleme yaparken gözüme çarptı.Yeryüzünde %10 civarında olan solaklar,tabi ki dünyada azınlık.Azınlıkların da genelde gönlünü yapmak için günler ilan edilir ya işte öyle bir günü de solaklara vermişler.1996 yılından itibaren 13 ağustos Dünya Solaklar Günü olarak kutlanmakta.
Diğer bilgiler ise şöyle;
-Tarihte solaklık bir çok şeye mal edilmiştir.Bunlara şeytanın işareti,isyan ve suça meyillilik,yaratıcılık ve müzikal yetenek örnek olarak verilebilir.
-Sol elini kullananların sağ elini kullananlara göre 9 yıl daha erken öldüğü iddia edilmektedir.(Bu konuda kesin kanıt,yaptığım araştırmalarda bulamadım.O yüzden üzülmeyin solaklar :)
-Solaklık,ikizlerde genel popülasyona göre 2 kat daha fazla görülmektedir.
--Ünlü solaklara Albert Einstein,Isaac Newton,Benjamin Franklin ve Charles Darwin örnek olarak verilebilir.(Yabancı bir çok siyasetçi de solak)
-40 yaş sonrası anne olan birinin 20 li yaşlarda anne olan birine göre solak bebek doğurması %128 daha olasıdır.(Bunu da araştırdım ama sağlam bir veri bulamadım.Mantığını bilemiyorum.Anne karnında fetüsün duruşu,annenin yaşı ilerledikçe değişiyor da sol elini mi kullanıyor bebek bilmiyorum.)
-Şeytanın bir çok sanatsal temsili,onun solak olduğunu göstermektedir.(Şeytanla bağdaştırmışlar biz solakları.Hay Yarabbim :))
-Amerikanın ilk solak başkanının 31. başkanı olan Herbert Hoover olduğu düşünülmektedir.
-İspanyol engizisyonu sırasında işkence edilenler arasında solaklar daha fazlaydı.(Amma çekmişiz sağlaklardan :((
-Solak rahip tarafından vaftiz edilmek İskoçya'da şanssız insanları tanımlamak için bir deyimdir.
-İngiliz kraliyet ailesinde kraliçe 2.Elizabeth,Prens Charles ,Prens Williams solaktır.(Ben de bu aileyi niye kendime yakın hissediyorum diyordum :))
-Araştırmalar solakların mimari ve matematikte , sağlaklarınsa sözel alanlarda daha yetenekli olduğunu göstermektedir.
-Newyork St. Lawrence Üniversitesi'nin yaptığı araştırmalara göre IQ su 140'ın üzerindeki insanlar incelenmiş.Ve solakların çoğunlukta olduğu gözlemlenmiştir.(Yani sağlaklardan daha zeki olduğumuz hurefe değil,ispatlanmış :)) (Kullanılan kaynak;:  factretriever.com)


Bekliyorum bakalım yorumlarınızı.Sizlerin çevresinde de benim gibi sakar solaklar var mı :)) 
Güzel geçsin gününüz :))


Solak Olmak Solak Olmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 11, 2018 Rating: 5

40 yorum:

 1. Ben solak değilim ama nedense hep hoşuma gitmiştir sol eli kullanma fikri :) Hem royaller de solakmış daha ne olsunn! ;))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında günlük hayatta çok da kolay değil.Herşey ters dizayn edilmiş :(

   Sil
 2. Cehalet dönemlerinde hani bir ara kadınları yakarlarmış ya, solaklara da şeytan dediklerini bilmiyordum, cehalet işte tüm kötülüklerin, ayrımcılığın özü. Bir toplum ne kadar cahilse, o kadar kötülük işleniyor iddia ediyorum. Bu yazın da kanıtı.....:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Orta Çağda da baya eziyet yapmışlar solaklara.Bir de dine göre de sol el günahkar sayılıyor ne yazık ki :(

   Sil
 3. Hiç aklımda olmayan konu hakkında epey bilgi aldım, okuması zevkliydi teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Benim annem de solak :). Masada otururken dikkat etmesi gerekiyor mesela ona göre oturuyor bizi rahatsız etmemek için :).

  Bence farklı olmak güzel :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okullarda da sorun.Çünkü sağlaklara göre yapılmış ders sandalyeleri var.Mecburen biraz dönerek kullanıyoruz :(
   Farklılığın güzel yanları da var tabi :)

   Sil
 5. Yaa yazıyı tebessüm ederek okudum. Gözüme ilginç bilgiler çarptı.:)

  YanıtlayınSil
 6. Solakların zeki olduğu söylenir.

  Şimdi hayatta olmayan yengem solaktı ve dünya çapında bir diplomatik zekası vardı. Müthişti. O en güzel örnektir. Her şeyi öyle bir kotarır, ayarlardı ki artık onun eli değmeden hiçbir büyük işe girşmiyordu kimse.

  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Işıklar içinde olsun yengeniz...
   Evet araştırma da yapılmış bu konuda.Hurafe değil yani zeki oldukları.
   Teşekkürler :)

   Sil
 7. Benim annem solaktır.Ben de sol elimi çok kullanırım ama sağ elle yazı yazarım.İkizler konusunda ise benim çocukları ikiz ama solak olmadılar:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O da nasip kısmet artık :) Siz de kısmen bizdensiniz :)

   Sil
 8. sağ elini kullananlara neden sağlak deniyo,onu anlamış değilim..🤔neyse 13 ağustosun "Dünya Solaklar Günü" olduğunu ilk defa sizden duydum..o zaman dünya solaklar gününüz kutlu olsun efenim..🙂 solaklar hakkında ne çok bilmediğimiz varmış,demekki solaklar sağlaklardan daha zekimiş..😃bu arada karikatürler harika beğendim,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım salak dememek için öyle deniyor.Dünya Solaklar Günü çok da anlamlı değil bana göre.Dünya olarak ötekileştirmemeyi öğrenmek daha önemli.Yine de çok teşekkür ederim Ertuğrul :)

   Sil
 9. Benim torun da solak. Bakalım ne çıkacak:))

  YanıtlayınSil
 10. Canım eşim solak ama hiç sakar değil :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki uyum yeteneği yüksekmiş :) Valla bana hala her şey ters geliyor :)

   Sil
 11. Birçok şeyin sağlaklara göre tasarlandığı düşünülünce zor olduğunu düşünüyorum. Eskiden sağlak olmayan öğrencilere solak olmamalarının dayatıldığını çok duymuştum. Yazılan çok şey var tabii ama en azından artık durum kabullenildi. Şeytanla bağdaştırmak ne demekmiş öyle 🤣

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi bizim için zor olsa da baya el becerilerimizi geliştirdik sağlak yapılar sayesinde :)Bu çağda rahat ettik,eskisi kadar ön yargılı değil toplum :)

   Sil
 12. Kendimi çok özel hissettim :D Solaklar mimaride ve matematikte daha başarılıymış. Şahsen ben hem sözel hem sayısal alanlara çok ciddi bir ilgi duyuyorum. Acaba solak olduğum için mi :D Maalesef yüzyıllar boyunca bu durumun hurafelere dayanması çok üzücü. Az çekmedik solaklıktan ama daha da bir sevdim şimdi. Hele ki Einstein ve Newton'u duyunca... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki Orta Çağdaki gibi eziyetler kalmadı :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 13. Benim oğlum solak.Bütün özellikleri tutuyor😀😀

  YanıtlayınSil
 14. Liseye kadar yazıyı çift elle yazıyordum. Öğretmenler annem babam bilen herkes bana illa sağ elle yazmam gerektiğini telkin ediyordu sanki solla yazmak dünyanın sonu :) Elim yoruldukça değiştiriyordum. solla da çok yazdığım olmuştur. Ama lise ve ünide oturulan tekli sıra sistemleri sol el için pek uygun değildi. Bende bıraktım öyle öyle. Çift el kullanabilenlere bir şey deniyor mu acaba? Yazıyı okurken bunu düşündüm. Güzel bilgiler keyifle okudum yazınızı. Elinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz beyninizin her iki lobunu da dengeli kullanıyorsunuz demek ki.Büyük bir avantaj bence iki lobu da kullanabilmek.
   Ah o sırlar yok mu o sıralar!Az çekmedik onlardan :)
   Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Solaklar hem daha zeki hem de kesinlikle daha yaratıcılar.
  Kaza oranının yüksek olması da çok anlaşılabilir. Dünya tamamen sağ elini kullananlara göre dizayn edilmiş çünkü. Allahtan 90'lardan sonra sol elini kullananlar için eşyalar da yapılmaya başlandı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet artık daha şanslıyız,bize uygun yapmaya başladılar enstrümanlar gibi şeyleri de :)

   Sil
 16. Bir solarak olarak mutluyum :-)
  Güzel bilgilerle dolu keyifli bir yazı olmuş.😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yazarken keyifle yazdım İnciciğim :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. Benim annem çocukken solakmış. Her Anadolu solağı gibi o da sol elle yemek yemesin,yazı yazmasın diye eline iğne batırılanlardan. Sonuç hem sağ elini hem de sol elini kullanıyor. Yazı yazarken,örgü örerken hangi eliyle canı isterse o elini kullanıyor. Şaşıyoruz bazen yeteneğine. Buradan solak insanları tecrit edenleri kınıyorum. ( Galiba kalmamıştır o eski solak düşmanları)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Artık kalmadı ama sakarlığıma bazen gülenler oluyor,ben de gülüp geçiyorum artık :)

   Sil
 18. Artik senin yazilar geliyor canim. Geriye dogru kontrol edip atladiklarimi okuyacagim. Ben ve kizim da solagiz bu arada 😉

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya garip bir şekilde solak olmanıza sevindim :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 19. Çok güzeldi ya... Hele şuraya bittim. (Amma çekmişiz sağlaklardan :(( Mizahi bir yazı gibiydi. Emeğine sağlık. Yine yeni bilgilerle gidiyorum. Bunlar esin kaynağı bile olur insana :)))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz da mizaha vurarak yazdım :) Teşekkürler :)

   Sil
 20. Ben bazen o kadar çok hızlı ve tezcanlı hareket ediyorum ki; ya bir yerim çiziliyor, ya da morarıyor, bazen de döküyorum. Sonra da kendime kızıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ah o bende de var.Yaramaz çocuk gibi iyileşmiyor çizikler morluklar :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.