Kendimden...

güncel

Var olan tek şey düşünen varlıkların,
Bir başkalarına düşündürmeme çabasıydı.
Bunun farkındaydım her şeyin farkındaydım sanırım.
Fark etmek istemediğim şeyler
Fark edemediklerimden daha çoktu...(Yiğit HOYLAN)


Böyle bir şiirle başlamak istedim bugün. Belki de gözümüzün önünde olan şeyleri fark etmemek,yok saymak istiyoruz çoğu zaman. Belki de öyle olunca kendimizi daha iyi hissediyoruz. Belki de hocamızın da dediği gibi''İlla her şeyi çözmek zorunda değilsiniz''dir. Sadece size zarar vermeyen bir dengeye getirmek yeterli olabilir belki de..
Her terapi eğitimi modülünde allak bullak oluyorum. Yeniden yeniden bir şeyler ortaya çıkıyor,bazen yüzüme bir tokat gibi bazen de duvara toslamış gibi. Her eğitim apayrı bir farkındalık süreci...
Pozitif psikoterapinin 3.modülünde önemli uygulamalar yaptık,bir sürü makale,kitap ve uygulama ödevleriyle bir sonraki modüle kadar vedalaştık. İnsan ne kadar da karmaşık bir yaratık. Soğanı soyar gibi her katmanda ayrı bir ayrıntıyı yakalıyoruz. Bakalım soğanın cücüğüne erişebilecek miyiz :)
psikoloji

Psikoloji çok derin kapsamlı olduğu için bir alanda da iyice uzmanlaşmak istiyorum. Yaşadığım süreç ise beni yaşlılarla çalışmaya doğru ilerletiyor. Aklımda hiç yokken Huzurevinde gönüllü bir projenin içinde buldum kendimi. Her hafta salı günleri bu huzurevine gidiyor ve orada bulunan konuklarla etkinlikler yapıyoruz. Bana da iyi geliyor onlar. Ben,onların odasına girdiğimde gözlerindeki ışıltıyı görmenizi inanın çok isterdim. Bunun gerçekten parayla ölçülebilecek bir değeri yok. Bu deneyim doğrultusunda yaşlılarla ve yakınlarıyla ölüm korkusu ve yas sürecine dair danışmanlıkta uzmanlaşmayı düşünüyorum. Ülkede bu alan gerçekten boş.Fazla kaynak da bulamadım. Genel olarak çocuklarla yapılan çalışmalar çok fazla. Halbuki yas sürecini sağlıklı yaşayabilmek,ölümü kabullenip korkuyu azaltabilmek,huzur içinde hayata gözleri kapamak da çok önemli değil mi? Neden akademisyenler ve uzmanlar bu konuya yeterince eğilmemiş bilemiyorum. Bu alanda uzmanlaşmak hem avantaj hem de dezantaj benim için. Avantaj olarak,az insan olduğu için bu alanda tanınabilir ve iyi işlere imza atabilirim. Dezavantaj ise kaynak yok :(  Bolca çabalamam ve sıfırdan bir şeyler yapmaya çalışmam gerek. Bilmiyorum süreç nasıl evrilecek.
Bir de yetiştirme yurdundan bir genç kızla çalışıyorum. Belki de o kayıp gençlerle çalışma konusunda uzmanlaşmayı deneyeceğim.
Zaman bize gösterecek ne olacağını. Her neyse işte böyle :)  Kendimden ara ara haberler vermeyi de seviyorum. Sizlerin de düşüncelerini öğrenmek isterim acaba yaşlılarla mı çalışayım yoksa kayıp gençlerle mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kalın sağlıcakla....
psikoloji

Kendimden... Kendimden... Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 24, 2018 Rating: 5

46 yorum:

 1. İlk başta ki şiir çok güzeldi gerçekten ❤😊yazıyı okuyunca şöyle bir düşündüm acaba ben neredeyim kendimle sanırım henüz sorun cevabını bulamasam da bu güzel yazin o kadar iyi geldi ki içimi bir ferahlık verdi ❤😊🌸naçizane fikrim kayıp geçenlerle çalışman daha iyi gibi bence malum şuan ki gençliğe bakarsak pekte parlak değil açıkçası yaşlılar onlarda calismak çok keyifli ve verici güzel şeyler de olur...ama benim naçizane fikrim gençler 😊 dilerim herşey gönlünce olur güzel kadın sevgiler 😊❤😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amatör bir şairin şiiri ama ben de çok beğendiğim için baş kısma koydum.Şimdilik her iki alanı biraz götüreyim bakalım neler çıkacak karşımıza.Değerli fikirlerin için de çok teşekkür ederim.Öptüm seni Özlem :)

   Sil
 2. Ben hem başlangıçtaki şiire hem de görsele bayıldım!
  Hep böyle güzel haberler verin bize, benim için bu yazı bir seçim yapmaktan ziyade güzel işlerle uğraşmanın hissettirdiği doyum ile sonlanıyor. Açıkçası niyetiniz, yapmak istedikleriniz ve daha nicesi insanın imreneceği cinsten.. Karar hangisi olursa olsun önü açık, yeni fikirleri bol olsun umarım..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dün eğitimde çekildi o fotoğraf.Şiir de yukarıda yorumda bahsettiğim gibi amatör bir şairin.Çok teşekkür ederim ben de beni motive eden yorumun için :) Kocaman sevgilerimle...

   Sil
 3. Bence de herkesin yönelmediği bir alanda uzmanlaşman daha güzel olur, galiba kaynak olmadığı için kimse yanaşmıyor ama denemelisin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kaynak konusu baya sıkıntı.Biraz bu konu üzerinde iyice tarama yapmak istiyorum.Bakalım napcaz:)Teşekkürler :)

   Sil
 4. Yaşlıların da gençlerin de durumu vahim gördüğüm kadarıyla. Siz hangisinde muvaffak olacağınızı düşünüyorsanız onu seçin derim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız kişilik özelliğime göre de daha başarılı olacağım alan olsa iyi olur.Bunun için de iki tarafla da biraz devam edeyim bakalım çalışmaya.Teşekkürler öneri için :)

   Sil
 5. Harika işler yapıyorsun Yurdagül ve harika işler yapacağından da eminim. Üniversiteden yeni mezun olduğumda bir sigorta şirketinde işe başlamıştım. Sürekli eğitimlerimiz oluyordu. Bir eğitimde bize şöyle bir soru sormuşlardı. "Bir mağaraya gezi amaçlı bir grup katılıyor. O gezide sen de varsın. Geziye gelenler arasında hamile bir kadın var, alkolik bir adam, topluma faydalı olacak bir buluşa imza atacak bir bilim adamı, bir çocuk, bir hırsız, bir katil, yaşlı bir kadın.. Mağarada bir göçük oluyor ve herkes göçük altında kalıyor. Sen diğerlerine göre nispeten iyi durumdasın. Hangisini kurtarırdın?" Hepimiz kendimize göre cevaplar verdik. Kimisi bilim adamını kurtarırdım dedi, kimisi hamile kadın iki canlı olduğu için onu kurtarırdım dedi. Kimisi çocuğu kurtardı. Kimisi yaşlıyı kurtardı gibi.. Ama eğitmenlerimiz bize şu cevabı verdi. "İnsan hayatı söz konusu olduğunda dil/din/ırk/yaş/statü hiç biri önemli olmamalı. Önünüze kim çıkarsa onu kurtarmalısınız demişti. Sen böyle sorunca aklıma geldi ve paylaşmak istedim. Umarım karar verme sürecinde faydalı olur. Öpüyorum arkadaşım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir hikaye anlattın bize :) Gün içinde de bu konuyu biraz daha düşündüm.Sanırım şimdilik iki konu üzerinde de çalışacağım.Tabi ki amaç insanlara dokunabilmek ve faydalı olabilmek.Hangi alanla daha iyi uyum sağladığımı hissedersem o alana evrileceğim gibi.Şimdilik biraz daha çalışayım bakalım.Teşekkürler Neslihancığım :)

   Sil
 6. Maşallah ne güzel...çalışmalarında başarılar diliyorum.Azmin ve yaşam enerjin takdire şayan.
  Ortalama yaşam süresinin oldukça uzamasıyla beraber yaşlılarla ilgili yapılan çalışmalar giderek artıyor.Ama hala kaynak sıkıntısı söz konusu.Aslında bizim kültürümüzdeki yaşlılara bakış açısının ve ölüm inancının bilimsel çalışmalara da katkısının olacağına inanıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ölümü reddediş yüksek :( Yaşlı yakınları da ölüm durumunu bazen çok fazla duygu yoğunluğu içinde yaşıyor.Hatta hayata devam etmekte zorlanıyor.Çünkü kaç yaşına gelirlerse gelsinler birey olamamışlar ve annen,baba yoksunluğuna da çok anlam yüklüyorlar :( Eğer yaşlılarla çalışmaya devam edersem bu konuda da bir kitap,bir yazı,makale türü bir kaynak yazarım her halde diye düşünüyorum.Bakalım ne olacak?Fikirleriniz için çok teşekkür ederim :) Sevgilerimle...

   Sil
 7. Çok güzel çalışmalar yapıyorsun, Huzurevi de güzel , gençler ile çalışmakta. Ben senin yerine olsam huzurevini ayda bir ziyaret eder, kalan zamanı gençlere ayırırdım. Yaşlılar bir bakıma hayatta üstlerine düşünleri yaşamışlar, ama gençler daha önlerinde çok uzun günler var...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik iki tarafı da götüreyim diye düşündüm gün içinde de.Yaşlıların aileleri de çok travmatize oluyor bizim ülkede.Yani işte bakacağız artık :) Çok teşekkür ederim fikirleriniz için :) Kocaman sevgiler...

   Sil
 8. Gençlerle çalışmak onlara bir katkı sağlayabilmek manevi doyumu daha yüksek olan bir iş gibi geliyor bana. Çünkü onlarda bir fark yaratırsan sadece bir genci topluma kazandırmakla kalmayacak, bir ülkenin geleceğine, onun yetiştireceği çocuklara ve onun temas edeceği bireylere de dokunacaksın demektir bu. Diğer taraftan dediğiniz gibi ülkemizde huzurevi denilince akla en kötü yerler en kötü muameleler geliyor. Onca tecrübeli kim bilir ne hikayelerle dolu yaşlılarımıza böyle bir hizmet verebilmek, faydalı olabilmek inanılmaz güzel ve anlamlı. Gerçekten çok zor bir karar lütfen kararınızı ve çalışmalarınızı bizlerle de paylaşmayı unutmayın. Başarılar diliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik iki tarafla ilerleyecek.Bakalım hayat bize neler getirecek?Tabi ki çalışmalarımı sizinle paylaşmak beni gerçekten çok heyecanlandırır.Destekleriniz için gönülden teşekkür ederim :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 9. Çok yakın bir zamanda Babamın aramızdan ayrılışıyla beraber, yas sürecini çok sıkıntılı geçiren biri olarak bu konuya yönelmen çok çok iyi olur.
  Bu arada senin desteğin olmasa ben daha kendime gelemezdim . Sevgiler canım
  Cam önü resmin süper

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim bu güzel sözlerin mutlu etti beni.Aslında ülkemizde es geçilen,yeterli önemsenmeyen bir konu bu.Şimdilik ilerleyelim bakalım nolcak :) Öptüm seni şeker :)

   Sil
 10. Gönlün hangisinden yana ağır basarsa onu seçmelisin diyorum Yurdagül'cüğüm, yaşlılık, ölüm korkusu, ölümü kabullenmek hepsi zor şeyler, kabulleniyor insan çaresi yok ama kendince çeşit çeşit şeyler icat ediyor dayanmak için mesela ben anne, babamın çerçevedeki resimleriyle konuşuyorum sanki beni duyarlar, görürlermiş gibi...çalışman için minik bir tuz olursa kendim de yaşlı biri olarak şunu söyleyeyim ölmekten değil elden ayaktan düşmekten çok korkar yaşlılar yani en azından ben ve bir komşum böyleyiz, bir de Filiz Akın'ın öyle bir beyanatını okudum...

  Kolay gelsin:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim bu huzurevinde maalesef feçli ve demans konuklarımız da var.Onların da bu süreci sağlıklı bir şekilde ilerletmesini sağlayabilirsek ne mutlu bize.İnşallah bir katkımız ve bir faydamız olabilir yaşlanan insanlara ve ailelerine.Biraz kaynak tarayıp o yöne daha fazla eğilebilsem iyi şeyler çıkar diye umuyorum.Değerli düşüncelerin için teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 11. Güzel düşünceler,güzel işler. Okurken ben de bir müddet ikisini birden götüreceğiniz fikrine kapılmıştım. Hangisine karar verirseniz canla başla çalışacağınızı bilmek çok güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir müddet ikisi birlikte gidecek evet doğru.İnşallah insanlık adına doğru işlere imza atarız.Zaten gönüllü projeler olduğu için manevi tatmini çok daha fazla önemsiyorum.Teşekkür ederim ben de size :)

   Sil
 12. demek ki yaşlılara kendinizi sevdirmişsiniz,yanlızlık zor tabii..🤔 Bence yapabiliyorsanız hem gençlere hem de yaşlılara zamanınızı iyi ayırın,iyi bir tecrübe edinebilirsiniz..🙂 Kolay gelsin..✔🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Huzurevine emek veriyorum ve şu ara biraz daha fazla oradayım.Bu kayıp gençlerle görüşebilmek için randevu almak ve onları yakalayabilmek ciddi sorun.Gelmiyorlar danışmaya ve kaçıyorlar.Bakalım sonumuz nolcak?Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 13. Yaşlılık ve ölüm çoğumuzun düşünmek bile istemediği konular. Belki de bu yüzde o alanda kimse uzmanlaşmak istemiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilinçaltımızda ölüme dair belirsizlik çok fazla.Bu da tabi alanda çalışanların bile bu durumla yüzleşmekten kaçınmalarına neden oluyor olabilir.

   Sil
 14. Lisede biz de huzurevine ziyarete gitmiştik. Aslında sonrasında neden gitmediğimi hep düşünmüşümdür. Aslında zamanımızın bir kısmını huzurevlerinde ve çocuk esirgeme kurumunda geçirsek güzel olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buralara gitmek,insanı olgunlaştırıyor diye de düşünüyorum.Farklı hayatları görmek,insan hayatında önemli bir deneyim...

   Sil
 15. Öncelikle yazınız için tebrikler :) Bence kimsenin yönelmediği bir alana yönelin. Başarılı olma ihtimaliniz yüksek. Başarılar dilerim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Hayırlısı olsun artık :)

   Sil
 16. Çok önemli bir çalışmaya geçmişsin canım.Bence yaşlılar yıpratıcı olurlar.Kendimden biliyorum. Ne yaparsan fayda etmiyor bazen.En iyi seçimi sen yaparsın yine. Kolay gelsin kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emek veriyor,uğraşıyorum.Bakalım ne olacak?Çok teşekkür ederim ablacığım :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 17. ŞiirLe başLamakta bir başka olmuş...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazen böyle bir yanım çıkıyor ortaya :) Teşekkürler :)

   Sil
 18. Bu sabah bloğuna girip "kendimden" başlıklı yazını görünce daldım içeri. Çok naif bir şiir ve bir o kadar şeffaf bir fotoğraf ve derin bir konu.

  Özlediğimi farkettim yazılarını, karikatürlerini. Bir süredir blogla aramda mesafe oldu "bitmeyen işler yüzünden". Sonbaharla ısınma turları yapıyorum. :)
  Aktardığın konudaki iki seçenek de önemli bence. Bir süredir köyde yaşıyorum ve insanların ölüme, acıya yaklaşımlarını izliyorum. Ölüm sonrası eylemlerin zenginleşmesi gerektiğine inanıyorum. Ölen kişinin sevdiği müzikler, sevdiği yiyecekler, okuduğu kitaplar, sözleri veya yaşamdaki tutumu aktarılmalı. Benimse tek duyduğum "çok acı çekti"... ve bu sefer de çektiği acılar için gözyaşı dökmeler.. velhasıl yas konusu irdelenmeli ancak gençler yetişen nesil ve "geleceğimiz" olduğundan daha da önemli diye düşünüyorum.
  Sen mutlaka yaşayarak ve iç sesini dinleyerek kendine uygun kararı vereceksindir. :) Sevgiyle kucaklıyorum. <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim yorumunu görünce.Ben de biraz karışığım bu ara.Eskiden daha çok blog yazısı okuyabiliyordum ama şimdi baya yoğunlaştım.Güzel şeyler yapabilmek adına daha az giriyorum bloga.Tabi ki yine de haftada 2 gün yazıyorum.Bloglarımız bizim kıymetlilerimiz :) Birbirimizin varlıklarını biliyoruz,ara ara hepimizin de es vermeye ihtiyacı olabiliyor diye düşünüyorum.Her neyse güzel oldu işte bu yorumun :)
   Bakalım hayat bizi ne tarafa sürükleyecek?Dilerim içinde olduğum alanda güzel çalışmalar yapar ve insanlara faydalı olabilirim.

   Sil
 19. Ne güzel işler yapıyorsunuz. Tebrik ederim. Kendinize en uygun olanı tespit edip o şekilde yolunuza devam etmenizi dilerim. Yolunuz açık olsun...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaman içinde netleşecek her şey :) Hayırlı olsun hakkımızda :) Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 20. Şimdiden hayırlı olsun bence her ki proje de çok anlamlı, gönülden başarılar diliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :) Sevgilerimle :)

   Sil
 21. Uzun süredir buralarda yoktum, şimdi yeniden döndüm :) Uzun süre sonra yazını okumak çok güzeldi ablacım, rahatlatıcı oluyor :) Yolun açık olsun ablacım... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diyorum bu çocuk nereye kayboldu?Seni gördüğüme sevindim.Ben de bu yıl Sağlık Meslek Liselerinde öğretmenliği düşünmüştüm aslında...

   Sil
 22. Her ikisi de cok güzel alanlar. Genclerin de bence ülkemizde cok yardima ihtiyaci var. Yaslilarla calismak da öte yandan cok keyifli. Yaslilar seni cok zorlamaz hatta neselendirir. Genclerle calismak zor ve sarsici olabilir. Birini hayatin sonuna birini de baslangicina hazirliyorsun zor bir secim 😂
  Resim ne güzel cikmis 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençler biraz daha dirençli.Danışma randevusuna bile gelmiyorlar :( Şimdilik yaşlılarla olan durum biraz daha ilerde.Bakalım nolcak :)
   çok teşekkür ederim canım o fotoğraf,hafta sonu psikoterapi eğitimi aldığımız şehrin dışında bir villada çekildi :)

   Sil
 23. Her iki alanda çalışmanın birbirine olumlu etkisi olacaktır. Gençleri anlayarak yaşlıların problemlerinin kök nedenine daha rahat inebilirsin, yaşlıları anlayarak gençlerin günlük sorunlarının geleceğe etkilerini azaltabilirsin. Ben her ikisinin birbirini tamamlayıcı süreçler olduğuna inanıyorum. Şimdiden başarılar diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim,zaman içinde su akacak ve yolunu bulacak inşallah :) Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.