#Dürüst müyüz? Mim yazısı- Cevaplarım


Değerli blog yazarı Ece ablamız bir mim başlattı,beni de davet etti.Ben de yapayım öyleyse :) Onun yazısını okumak isterseniz şurada 

1- Dürüstçe fikirlerinizi söyleyecek yapıya sahip misiniz? Bu mecrada da öyle miydiniz? Kırılmasın diye geçiştirdiğiniz yorumlar oldu mu? 
Dürüstlük bize  biraz yanlış anlatıldı diye düşünüyorum son dönemlerde.Çünkü aldığım bir eğitimde her şeyi dürüstçe ifade etmenin patavatsızlık olduğu ve bunun da ilişkileri olumsuz etkilediğini öğrendim.Tabi ki iletişimlerde dürüst olmalıyız ama nezaketi de ekleyerek.Yoksa her doğruyu,her yerde söylemek o kadar da pozitif bir şey değil.Ben bunun bedelini her platformda yaşamış biri olarak söylüyorum,yalan söylemeyin ama söyleyeceğiniz doğruyu,doğru zamanlama da ve nezaketle söyleyin.Geçiştirdiğim yorum olmadı ama uzun uzun yazan biri değilim,belki yorumlarımı kısa bulanlar olmuştur.Ama beni de böyle kabul ediverin :)
2- Blog tutmaktan sıkıldığınız oluyor mu? 
Bloguma karşı ciddi bir sorumluluk duyuyorum.İlk zamanlar her gün bir yayın paylaşırdım.Şimdi ise haftada ortalama 2 yayın paylaşmaya önem veriyorum.Tatillere gittiğimde ya da blogumla ilgilenemediğimi düşündüğümde de özlüyorum :)
3- Yazdıkça rahatlıyor musunuz? Yani yazmak sizin için bir ihtiyaç mı?
Aslında çok iddialı bir yazar olduğumu düşünmüyorum.Bazı bilgileri daha sonra dönüp bakayım,elimde notlar olsun diye yazıyorum,bazılarını ise okuyuculara dokunuşlar yapabilmek için.Tabi ki okunmak güzel ama hiç kimse okumasa bile yazmaya devam ederdim çünkü hoşuma gidiyor.Yazım tekniğimin de ilerlediğini görüyorum.Belki buraya yaza yaza ilerde bir kitap çıkaracak olgunluğa ulaşabilirim.Kim bilir :)
4-Geçiştirmek için yazdığınız oldu mu? Ya da bloğumu ihmal etmeyeyim diye demek daha sıcak bir ifade olur…
Aslında yukarıda buna biraz cevap verdim.Blogumu seviyorum ve duygusal bir bağ besliyorum.O yüzden de severek yazıyor ve paylaşıyorum.Zaten sevmeseydim 2,5 yıldır düzenli yazamazdım :)
5-Yorumların niteliklerinden memnun musunuz? Yapay olduklarını düşündükleriniz oluyor mu? Burada ferdi bloglarız, hep aynı yere yüklenip, abone gibi sürekli oraya yorum yapmanın altındaki sebep ne olabilir sizce? O kişi; elliye varan yorumlardan memnun olur mu ki?
Hiç yorumların niteliklerini düşünmedim.Sadece yorumla insan değerlendirmek çok dar bakış açısı olur bana göre.Bloguma uğrayıp,yorum yapan herkesin başımın üstünde yeri vardır.Gerisini de düşünmem açıkçası :)
6-Bir bloğu nesine göre değerlendirirsiniz? Tema ve blog düzenine mi, yazdıklarına mı? Ya da hepsi mi önemlidir?
Temasını filan pek önemsemem.Benim için ilgilimi çeken konularda yazmasıdır.Psikoloji,felsefe,gezi yazıları,öykü gibi türler çok ilgimi çeker.Sürekli kıyafet,makyaj malzemesi gibi şeyler almadığım için o bloglara biraz mesafeliyim.Ama tabi yazan,üreten herkese saygı duyuyorum.Ben,kendi adıma bana perspektif katacak yazıları okumayı çok seviyorum :)
mim

7-Antipatik bulduğunuz bloglar var mı? Buna rağmen onlara da yorum yapar mısınız, eleştirel de olsa? Zira buna da ihtiyacımız var…
Tabi ki kendime çok uzak bulduğum blog yazarları var.Onları da takip etmiyorum zaten.Herkes özgür,istediğini yazabilir.İlk zamanlarımda daha eleştirel bir yaklaşımım vardı ama o yaklaşımdan bir sonuç çıkmadığını ve hatta yıpratıldığımı gördüm.O yüzden blog dünyası üzerinden tartışmalardan uzak kalmayı tercih ediyorum.Kişisel sorunum olursa da bizzat blog yazarı arkadaşımla konuşur ve çözmeye çalışırım,yorumlarla yapmam bunu.
8-Aramızda olmaktan mutlu musunuz?
Burada da bir hayat var.Zaman zaman kırıldığımız durumlar yaşasak da bizler de öğreniyoruz bazı şeyleri.Genel olarak mutluyum.Çok da güzel insanlar tanıdım burada :) Olumsuzluklara da odaklanmıyorum :)
9-Zaman zaman ters düştüklerimiz oldu. Bunu uzun sürdürür müsünüz? Yani büyük bir sorunmuş gibi mi algılarsınız? 
Sür gitsin yapan biri değilim.Çünkü öyle kin duygularını taşımak insana yüktür.Evet biraz üzülebilirim ama sonra kendimi de revize ederek yoluma devam ederim.Yaşadığımız her şey çünkü bir deneyimdir.Olgunlaşmamız için fırsattır.
10-Blog tutmanın sizce yararları nedir?
Yazım dilim gelişti.Bence aynı zamanda bir deşarj yöntemi.Sadece psikoloji yazmadım hiç bir zaman.Etiyle kemiğiyle bir insan olarak kendi hayatımdan da yazdım,fikirlerimi paylaştım.Öyle olunca da bir kitle oluştu düzenli takip eden.Yeni arkadaşlıklar da edindim.Güzel şeyler oldu yani.Fakat gerçekten bu iş emek işi.Dilerim blog yazarları daha çok değer görür.İnstagram blogları oluştu şu ara.Ben,blog yazarlarını onlardan ayrı tutuyor ve emeklerini de saygıyla karşılıyorum :)
Yazı yazan,emek veren,çabalayan blog yazarlığının bir meslek olmasını da gönülden diliyorum.
Evet böylece tüm sorular bitti.Umarım keyifle okumuşsunuzdur.Yorum yapan ve bu mimi yapmayan ilk üç kişi tarafımdan mimlenmiştir :) 
mim

#Dürüst müyüz? Mim yazısı- Cevaplarım #Dürüst müyüz? Mim yazısı- Cevaplarım Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 16, 2018 Rating: 5

42 yorum:

 1. Cok keyifle okudum canim. Ben de mimlendim en kisa zamanda yapacagim 😘

  YanıtlayınSil
 2. İlk soruya çok güzel bir cevap olmuş gerçekten dürüst kelimesi ancak bu kadar güzel anlatılır 😊❤çok güzel cevaplar olmuş gerçekten yüreğine emeğine kalemine sağlık güzel kadın 😘 sen hep yaz hep burada ol emi ❤😘 seviyorum seni sevgiler canım benim 😊❤ İlk mimlenen de ben oldum sanırım en kısa zamanda yapacağım sevgiler 😊❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet bakalım sen ne yazacaksın?Çünkü ikinci yorum yapan kişi olarak mimlenmiş oldun :)

   Sil
 3. Ahahahaha dürüstçe fikirlerimi söyleyeyim mesela ismi lazım değil ünlü bir siyasetçi hakkında sonra da doğru kapıya polisler dayansın ahahahaha....yok ben yapmayayım bu mimi :))).kedime kim bakar ben hapisteyken? :(

  Keyifli bir mimdi Yurdagül'cüğüm:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk üç kişiyi mimlemiştim.Sen ilk üçe girdin :) Napsak bilemedim :) Sana bırakıyorum,yazmak istersen de istemezsen de eyvallah :)

   Sil
 4. Ben şimdi ilk üçe girmediğine ne diyeyim,şaka;)
  Iyı ki varsınız Yurdagül hanım Allah yolunuzu açık etsin her nerede olursanız olun aslolan bu,insan nerede mutluysa orada güçlüdür💞

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer yapmak istiyorsanız,sizi de sevgiyle davet ediyorum :) Bekliyorum nasıl bir yazı çıkacak sizden?
   İnşallah hepimiz güzel günler görerek ilerleyelim hayat yolunda :)Kocaman sevgilerimle :)

   Sil
 5. Ben çok samimi ve güzel buldum cevaplarınızı. Samimiyetin dile hemen yansıdığını aksi durumun da çok kolay fark edildiğini düşünüyorum ben. Doğallık ve samimiyet çok önemli yazılarda :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel sözleriniz için :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 6. inşallah hayalinizdeki bir kitabınız olur,gayet samimi bir mimdi.."blog yazarlığının meslek olmasını"da pas geçmemişsiniz..😁inşallah o da olur diyelim..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım zaman bize neleri sunacak?
   Blog yazarlarının hak ettiği değeri görmesini yürekten istiyorum :)
   Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 7. Bende düşündüğümü nazikçe söylüyorum ince çizgi bu bence 😊 harika bir mim olmuş 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnce ayarı tutturabilmek,çok önemli.Tebrik ederim seni :)

   Sil
 8. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış...o patavatsızlığın acısını çokça çekmiş biriyim ben. Annem bile politika yapacaksın bazen der. Her şeyi söylememeliymişim. Neyse zamanla insansız ya da az insanlı hava sahası tercihim oldu bu yüzden.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Strateji diyelim biz ona.Doğru zamanda uygun şartlar oluştuğunda dürüstçe ifade edeceğiz tabi.Benim da başım çok derde girmiştir özellikle iş yerlerinde.Bilseydim böyle olması gerektiğini o kadar şiddete maruz kalmazdım :) Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Zaten patavatsızlıkla dürüstlüğü ayırt edebilsek bir yerlere geleceğiz de!.... Neyse... Güzel cevaplarıd canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kavramları birbirine karıştırıyoruz çoğu zaman maalesef :( Teşekkürler canım :)

   Sil
 10. Birinci sirunum cevabina bayildim.Her doğruyu soyleyen durust olmuyor.Bence anlatim tarzi ve ortam gibi unsurlara beraberinde bir bütün olmali.
  Yüreğine sağlık canım ❤️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim :) Önemli nüansları unutmamak lazım :)
   Sevgilerimle canım benim :)

   Sil
 11. Burada de ben de öyle güzel, öyle yüreği sıcak insanlarla karşılaştım ki!
  Normal hayatta asla bilemeyeceğim, tanıyamayacağım insanlar. Fikirleri, tavsiyeleri, önerileri ile 2 senede ne kadar zenginleştim, geliştim.

  Blog yazarlığını meslek olması dileğine de katılmamak elde değil. Burada uzun zamandır yazan herkes gerçekten büyük bir alkışı hak ediyor. Hiç kolay bir iş değil çünkü.

  O zaman uzun yıllar görüşmek dileğiyle diyelim mi? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah uzun yıllar hep beraber bu yolda ilerleyelim :)
   Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 12. Ben de büyük keyifle okudum bu güzel mimi, nezaket konusunda gönülden katılıyorum size :)
  Bence sizin burada yazıyor olmanız çoğumuz için epey faydalı, ben okumaktan oldukça keyif alıyorum. Umarım uzun yıllar devam etsin yazılarınız.. :)
  Sevgilerimle <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin yazılarını büyük keyifle okuyorum :)Hep beraber yazmaya devam öyleyse :)
   Öpüyorum kocaman :)

   Sil
 13. Keyifle okudum, çevrenin patavazsızlık olarak kabul ettiği şey aslında dobralık. Dobra olunca insan pek sevilmiyor. Ben de dobrayım bu bazen saflık olarak ta değerlendiriliyor çevremde. BU konuda muzdaribim devamlı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ''Her doğruyu her yerde ifade etmek''kişiye büyük zarar veriyor.Ben de özellikle iş yerlerimde çok dilim yandı bu konuda :(Teşekkürler :)

   Sil
 14. Paylaşımlarından nasıl biri olduğunu az çok tahmin ediyordum zaten. Cevaplarınla da samimiyetini tescillemiş oldun. Umarım uzun yıllar blog yazarsın ve biz de hem okur hem de faydalanırız Yurdagülcüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin paylaşımlarını zevkle takip ediyorum.Mutfakta yetenekli biri değilim ama seni görünce önlük alıp mutfağa giresim geliyor :) Şeker şey seni :)

   Sil
 15. Cevaplarınızı çok samimi buldum. Düşüncelerimle örtüştüğünü görmek de mutlu etti doğrusu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yazılarınızı okurken ben de kendime yakın buluyorum sizi :) Ben de mutlu oldum :)

   Sil
 16. Çok güzel , samimi cevaplar :)
  Elinize emeğinize sağlık efendim 😊💚

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de siniz bu yorumunuza sevindim :)
   Teşekkürler efendim :)

   Sil
 17. cevaplarınızı keyifle okudum, elinize sağlık, sık sık yorum yapamasam da blogunuzu sürekli takip ediyorum ve gerçekten başvuru kaynağı niteliğinde dopdolu bir blogunuz var, tebrik ederim:) bu arada son yazımda Mutluluk Uygulamaları isimli bir kitabı paylaştım, özellikle bilişsel çarpıtmalar üzerinde duran bir kitap.. sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Ben de bakayım hemen önerdiğiniz kitaba :) Benden de kucak dolusu sevgiler :)

   Sil
 18. Nezaketli dürüstlükten yanayım.Blogdan asla sıkılmadım.Yazdıkça rahatlıyorum.Geçiştirme yazım olmadı.Yorumlar robot değilse sorun yok.Bütünlük içinde hepsi önemli geliyor göze.Yok.Mutluyum.Olmadı.Blog bana terapi...Ya kusura bakma okurken içten içe kendi cevaplarımı düşünmüşken yazıya dökeyim istedim...Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de nezaket içeren dürüstlüğü öneriyoruz danışanlara.Senin de cevaplarını okumuş olduk :) Teşekkürler Yeşim :)

   Sil
 19. güzel bir yazı olmuş keyifle okudum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup değerlendirdiğiniz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 20. ha haaaa usturuplu yalan söleyin diyosun yaniiii doğru gibi olsuuun :) Allah başka dert vermesiiin :)

  YanıtlayınSil
 21. Yurdagül kızım.
  Profesyonelce cevaplar. Biraz rahatsız olduğum için geç kaldım sana.
  Teşekkürler canıom :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun :) Okuduğun için ben teşekkür ederim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.