Pozitif Psikoterapi 2.Modül


Pozitif psikoterapinin 2.Modül eğitimlerine bugün itibariyle  başladık.Aylık periyotlarda,ortama üç günlük eğitimlerle 2 yıla kadar yayılan geniş bir eğitim olacak bu.İlk modülün bitiminde eğitim veren hocamız bu şiiri okumuştu.Şiir Nazım Hikmet'in.Ara ara bulamamıştım şiiri.Tek aklımda kalan ''Yaşa dünyada babanın evi gibi'' kısmıydı.Tabi bu paragraf da şiiri bulmama yetmedi.Bugün hocamıza sorarak nihayet ulaştık şiire.Ne de güzel anlatmış değil mi Nazım?
 Her modülde kendimizde de yeni şeyler keşfediyoruz.Öğrenmenin sonu yok.Bu eğitimin master kısmını da tamamlayınca ünvanım da psikoterapist olarak değişecek.Bu psikoterapinin vatanı Almanya.Eğitim sonu sertifikalarımız oradan gelecek ve dünya çapında da geçerliliği var.

Terapi eğitiminin ikinci modülünde hocamız ilk modülden bu yana kadar ne yaptığımızı odada bulunan objelerden birini seçerek anlatmamızı istedi.Hocamız daha yönergeyi bitirmeden gözümün önüne bir ağaç maketi takıldı.İşte şu maket;

Şimdi benim açıklamamı beklemeden önce siz de isterseniz bu ara var olan ruh halini anlatan bir obje seçin.Sonra o objeyi neden seçtiğinizi düşünün ve kendinize anlatın.Bazen anlatırken de yeni yeni farkındalıklar oluşuyor.Bu ağacı seçme nedenim,geçen modülden bu yana yeni yeni şeyler öğrenmeye devam ettiğimi düşünerek,süreç içinde de bu ağaç gibi bol bol çeşit çeşit yapraklar açacağımı,kalınca da bir gövdeye sahip olacağıma inanmam.Diğer arkadaşlar da farklı objelerle kendilerin anlattı.Çok da zevkli oldu.
Yorucu ama bir o kadar da keyifli bir gün geçirdim.Öğrendiklerimi ara ara blogda da yazarım diye düşünüyorum.Yarın yine erkenden eğitim var.Ben biraz çay içip keyif yapayım.Siz de kalın sağlıcakla :)
Pozitif Psikoterapi 2.Modül Pozitif Psikoterapi 2.Modül Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 03, 2018 Rating: 5

8 yorum:

 1. Nazım Hikmet'in şiirini de çok sevdim,çok anlamlımış..ağaç objesi de çok değişikmiş,ağacın dalllarına ilişmiş yen bir dünyanın simgelerini görüyorum sanki..🙂 psikoterapist olarak ünvanınızın değişmesi çok sevindirici olur..umarım isteğinize bir an önce kavuşursunuz..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yeni öğrendim bu şiiri.
   Uğraşıyorum işte yeni yeni perspektifler katmak için kendime :) Uzun bir yol ama sorun değil :) Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 2. Gerçi maketin arkasına bakmışım ama :))) Ben kozalağı seçtim. Görmek bile iyi geldi. Neden diye sormaya kalmadı, genç kızlığımda son oturduğumuz evin çatı katında yakacaklar olurdu. Sobalı evlerdi tabii. Çatıda odun, kozalak ve tahta parçaları olurdu, evden ayrı yerde, börtü böcek gelmesin diye. O çatı katı beni çok mutlu ederdi. Rahmetli ablam ise hep orada çalışırdı sessiz diye.
  Makete döndüm baktım şimdi, güneşi seçtim. Bilmiyorum ama ben çıplak güneşe hayranım...
  Psikoterapist olmanı sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Başarılar canım :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Burası bizim eğitim mekanımız :) Ben,kozalağı hiç fark etmemiştim fotoğrafı çekerken.Bir çok obje vardı orada.
   Uzun ve meşakkatli bir yola girdim ama işimde daha iyi olabilmek diye buna değer diyorum :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.