İş Görüşmesi Deneyimi

Deneyim

Zaman zaman yazılarımda eleştirilere yer veriyorum.Şu an okumakta olduğum Sosyoloji bölümüyle  ilgili okulu eleştiriyorum.Daha önce de çalıştığım kurum olan Sağlık Bakanlığı'nı eleştirirdim.Yaşadığımız sistemde gördüğüm eksiklikleri eleştiriyorum.Aslında eleştirmedeki amacım en azından ufak da olsa bir farkındalık oluşturabilmek.Yasal koşullar doğrultusunda haklarımızı korumak.
Bu sefer de bir özel okulu eleştireceğim size.Kamudan özellikle istifa edip,yeni deneyimlere yol almak istediğimi beni düzenli takip edenler bilir.Bu okula da cv gönderip öğretmenlik baş vurusunda bulundum.2 gün sonra mülakata  çağırdılar.Birçok şey bana göre fiyaskoydu.Benimle birlikte başvuruya gelen çıtır bir matematik öğretmeni vardı.Öyle heyecanlıydı ki.İkimize de aynı saate randevu vermişler meğer.Dakika farkıyla ben önce gidince ilk beni aldılar görüşmeye.Görüşme,benim için gerçekten çok farklı bir deneyim oldu.Özel sektörü de böylece öğreneceğim inşallah.Daha doğru düzgün sorgulamayı bilmeyen insanların iş başvurusu yapan insanlara aşağılar tarzda yaklaşmalarını hiç uygun bulmuyorum.Görüşmeyi yaparsınız olur ya da olmaz biter gider.Bir bir bahane üretip insanları kıstırmaya ne gerek var ki?Neyse ki çenem kuvvetli de sorular her soruya takır takır cevap verdim ve hatta ben de onlara cevaplarını alamadığım sorular sordum.Sordum ama işine geleni cevapladı sayın yönetici.Başvurunun ne zaman sonuçlanacağını sorduğumda da çok yuvarlak anlaşılmayan bir yanıt alarak uğurlandım.
Deneyim

Sonra eve gelip biraz düşündüm ve okula bir mail attım.Mail aynen şöyle ;
Selam,
Geçen gün katıldığım öğretmenlik başvurusu görüşmemde aynı saate (14.00) iki başvuru almanızı profesyonel bulmadım.Yıllardır seminer veren biri olarak beni deneyimsiz kategorisine alıp,hadi bize demo ders anlat demenizi anlayamadım.Madem böyle bir talebiniz olacaktı görüşme öncesi bunun bir zahmet bize de söylenmesi gerekmez miydi?Neyse ki sosyal medyada yaptığım sağlık psikolojisiyle ilgili bir konuyu demo olarak anlattığımda müdür yardımcısı Metin beyin sağlık dersi anlatmamı istemesini şaşkınlıkla karşıladım.Henüz hangi sağlık dersine gireceğim bile belli olmadan mülakat öncesi sizce hangi derse çalışmalıydım?Mülakat sonucunun ne zaman sonuçlanacağının da bilinmezlik içinde olması sadece sizi koruyan,iş başvurusunda bulunan kişiyi önemsemeyen bir davranış değil midir?Bir de mülakat sonrası gelen telefon,görüşmeye neden gelmediğimi sordu.Acaba birimler arasında bir irtibatsızlık mı söz konusudur?
Bunların dışında sadece deneyime takılan vizyonu önemsemeyen,deneyimsiz olup deneyimlilere fark atacak insanları fark etmek istemeyen sizlere de bu videoyu göndermek istiyorum.Bir de keşke mülakata çağırmadan önce 2 sayfa olarak size mail attığım öz geçmişimi inceleseydiniz.
Mutlu günler dilerim.Sevgi ve saygılarımla 😊
Video linki ise şurada;
Deneyim

Belki benim yazdığım bu mailden sonra oturup düşünür ve değişim oluştururlar okulda.Sustukça kabul ettikçe değişim olmuyor.İş ahlakı ve iş etiği ülkemizde mutlaka geliştirilmeli.Uygun bir dil ve üslupla lütfen haklarınızı korumaktan vazgeçmeyin.
Gününüz güzel geçsin :)
İş Görüşmesi Deneyimi İş Görüşmesi Deneyimi Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 06, 2018 Rating: 5

14 yorum:

 1. Bende bir gün iş görüşmesine gitmiştim. Benzer durumla karşılaştım. Şu anda muhasebe mesleğinde 23.senem bana resmen stajyer muamelesi yapmak istemişlerdi. Bende cv gönderdim. Keşke okusaydınız dedim ve çıktım. Yazık ki görüşme yapan insanlar görüşme esnasında bir havalara giriyor. Nedenini seneler görüşmelere gittim halde halen daha anlayabilmiş değilim. Egosunu mu tatmin etmeye çalışıyorlardır nedir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkede maalesef küçük bir koltuğa oturanlar bile kendimi padişah sanıyor :) Bu konunun araştırılması gerek aslında :) Deneyim oldu işte ne deyim :)

   Sil
 2. Bizim ailede çene kuvvetli valla :) Yaptıkları saygısızlık. İş hayatına atılmaya korkuyorum sizleri böyle gördükçe halacım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Korkma bunlara deneyim olarak bak.Öğreniyoruz neyi yapıp yapmayacağımızı :) Ben de eğleniyorum aslında durumla :) Hiçççç sinirli değilim.Eminim ki insan kendine güvenirse yolu açılacaktır :)

   Sil
 3. ah ah sen yurtdışında çalış :)

  YanıtlayınSil
 4. 😂😂😂 iyi yapmissin yazmakla. Ben hala karikatürlere gülüyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Harikasınız ya. :) Valla ışık tutuyor bana tecrübeleriniz. Bu günlerde bir türlü gelmeyen ''o'' iş görüşmesi telefonunu bekliyorum ama sanırım gelmeyecek de :D Nedenini sorgulamam gerektiğini hissettim ki sınav sonucunda bu aşamaya geçtiğim söylenmişti :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok çalışkan bir gençsin.Ben inanıyorum ki yolların açılacak.Eğer olmadıysa da hayrınadır bence :)

   Sil
  2. Gerekçe sunulduğu takdirde kabulüm. :) İnsan kabul edilmediğini de öğrenmek istiyor haliyle. Üstelik önemli bir kurum bunu yapan. Bir şeylerin düzelmesi adına sessiz kalmamak gerekiyor :) Kesinlikle size katılıyorum. Hayırlısı olsun :)

   Sil
  3. İş ahlakı yok ki ülkede elit davranışlar bekleyesin.Gerekçe sunmaya bile gerek görmüyorlar.Çünkü kendilerinde de değersizlik duyguları mevcut.Başka insanları değersizleştirerek kendilerini değerli hissetmeye çalışıyorlar :) Boş ver o yüzden :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.