Çocuk Cinayetleri


Konuyla ilgili dün bir canlı yayın yaptım.Canlı yayında unuttuğum şeyler olmuş.Onları da şöyle ekleyim;
-Okullarda cinsel eğitim ve insani değerler gibi dersler müfredatlara konulmalı.Bu dersleri anlatan öğretmenler de işin ehli olmalı(örneğin cinselliği anlatırken utanıp sıkılmamalı,sorulara cevap verebilecek yeterliliğe sahip olmalı,dersteki kriz anını yönetebilmeli)
-Aileler özellikle anneler çocuklarını yetiştirirken cinsiyet ayrımcılığı gütmemeli.Erkekler fazla pohpohlanıp,kızların  öz güvenleri düşürülmemeli.(Erkek çocuklarına yapılan abartılı sünnet düğünlerini de doğru bulmadığımı söylemeden geçemeyeceğim.)
-Kadınlar birbirini desteklemeli.Kadın dayanışmasını da çok önemsiyorum.Kadınlar daha çok çalışma hayatına katılmalı(ülkemizde 4 kadından biri çalışıyor.) ve kızlar daha çok bilinçlendirilip okutulmalı.(Böylece bir adamın üçüncü karısı olma ihtimali de düşer değil mi?)
-Televizyon kanallarında kadını ötekileştirici programlara prim verilmemeli hatta böyle programlar izlenmemeli ve şikayet edilmelidir.
-Annelere çok iş düşüyor.Kendilerini sürekli yenilemeli ve çocuklarına iyi bir rehber olabilme konusunda donanımlı olmaya çalışmalıdır.
Diğer önerilerim de zaten videoda var.İyi seyirler :)
Çocuk Cinayetleri Çocuk Cinayetleri Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 04, 2018 Rating: 5

8 yorum:

 1. Kesinlikle okullarda bu dersler konulmalı. Çocuklarla cinsellik konuları tabu olmamalı. Tamam ulu orta konuşulmasın ama çocukların kendisini korumaya yönelik bilmesi gerekenleri kesinlikle konuşmalıyız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben cevap yazmıştım buna ama ne oluyor bilmiyorum :( Bezen teknolojinin azizliğine uğruyoruz :( Kusura bakma canım yaaaaa...

   Sil
 2. Seni dinlerken o kadar çok gerçeği fark ettim ki Yurdagül :(( Ve hatırladım çok şeyi. Bir tek hastanede uğradıklarımın dışında, akrabalarımın bile tacizlerine uğradım. Ailemde gördüm, yıkıldım. Eğitimle hiçbir alakası olmadığını biliyorum. Fakat bu ipsiz sapsız yönetimle halkın güvenliği nasıl sağlanır, nasıl programlanır, tam düzelmese de kontrole alınır mı bilemiyorum. Bizler de yayınlar hazırlayalım artık. Her şeyi göze almalıyız. Zamanı geldi, geçiyor bile... Emeğine sağlık kızım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kadınlar olarak bizim birbirimize destek olmamız çok önemli.Eğitimli,eğitimsiz tüm kadınlar bedel ödüyor bu ülkede :( Çok teşekkür ederim ablacığım :)

   Sil
 3. Haklısın Yurdagül.. birini alıp idam etmek neyi çözümler? Bu tür insanların beynindeki, yasak ve gizli bir şeyleri yapmanın verdiği garip (!) algıyı temizlemek gerek. Biz eğitimde oldukça geri kalmış bir ülkeyiz, Atatürk' le birlikte geliştiğimiz noktadan fersah fersah aşağıya indik, çok uzun yıllardır cepten yedik ve tükendik. Toplum olarak ciddi bir silkinme gerek !
  Teşekkürler bu güçlü ve anlamlı video için. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin idam diye gezindiği sosyal ortamlarda bir kaç gün durdum ama sonra bunlar döküldü içimden.Çok teşekkür ederim desteğin için :)

   Sil
 4. Çok haklısınız, okullarda artık seminerler düzenleniyor. Artık millet çocuğunu dışarı salmaz oldu, sokaklar çocuksuz ve sessiz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seminerlerin düzenlemesi iyi olmuş :) Aileler de biraz bilinçlendirilmeli diye düşünüyorum.Teşekkürler Elif :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.