Başkalarının Düşüncelerine Saygılı Olmak

Çok sevdiği arkadaşıyla fikir ayrılığı yaşamış,o an kendini tutamayıp ona incitecek sözler söylemişti.Pişman olmuştu ama arkadaşı en azından bir süre mesafeli olmaları gerektiğini söylemişti.Kendi fikrine göre arkadaşı durumu abartıyordu.Sinirle söylemişti o sözleri.Siniri geçince de özür dilemişti zaten.Peki siz,size öfke anında hakaret eden,kendini kontrol edemeyen ama sonra özür dileyen birini affeder miydiniz?
saygı


  İlişkilerde insanların birbirinin düşüncelerine saygı duyması önemli bir konudur.Ne kadar samimi olursanız olun,ne kadar birbirinizi severseniz sevin her hangi bir tartışmada karşı tarafın kişilik haklarına saldırmanız doğru bir davranış şekli değildir.Her insanın  farklı yaşanmışlıkları vardır.Farklı düşünceler ve farklı davranışlar olması normaldir.Tüm toplumun sizin gibi düşünen insanlardan olduğunu bir hayal edin.Ne kadar sıkıcı bir hayat olurdu.Hayat içinde farklılıklar renk oluşturur,bize perspektif katar,bizim büyümemize,gelişmemize katkıda bulunur.Sizin gibi düşünmeyen insanları  anlayamıyorsanız bile en azından dinleyin.Daha sonra kendi fikirlerinizi uygun bir dille ifade edin.   Sizin düşüncelerinizi kabul etmesi için lütfen kişiye ısrar etmeyin.Sizden farklı düşünen insanları yargılamayın,alay etmeyin,grup içinde dışlamayın.Farklılıkları kabul edin ve saygı duyun.Size saygı duymayan insanları da uyarın ve buna hakları olmadığını belirtin,sınırlarınızı çizin.
 Elif Şafak'ın bir sözüyle yazımı noktalamak istiyorum;Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık.Allah herkesin aynı olmasını isteseydi,hiç şüphesiz öyle yapardı.Farklılıklara saygı göstermemek,kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak,Hakk'ın mukaddes nizamına saygısızlık etmektir.


dahamutluyuz.com
Başkalarının Düşüncelerine Saygılı Olmak Başkalarının Düşüncelerine Saygılı Olmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 27, 2018 Rating: 5

11 yorum:

 1. Bu yazin son günlerde yasadiklarima ilaç gibi geldi. Ideal olani bu ama insan denen varlik mükemmel degil. Birçok etken de yetisme tarzini etkileyince saygi duyma yabanci bir kavram olabiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazı blogu ilk açtığım zamanlarda yazdığım bir yazı aslında.Hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünerek tekrar yayınlama gereği duydum.Sana iyi gelmesine de sevindim :))

   Sil
 2. Saygı konusunda büyük eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Özellikle de toplu taşımada bu o kadar net görülüyor ki...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız bence de...

   Sil
 3. Çok güzeldi. Elif Şafağın sözleri de. Farklılık, çeşitlilik çok doğaldır. Üstte yazdıklarının hepsini onaylıyor ve affetmenin insanın en çok da kendisine yararı olduğunu sanıyorum. Mevzu güncelliğini koruyor Derya'nın da belirttiği gibi. Emeğine sağlık Yurdagül kızım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara ben de saygıyla ilgili sorunlar yaşıyorum.Allah bu haddini bilmeyen insanların gözlerindeki ego perdesini düşürsün diyorum.Sevgiyle öpüyorum :))

   Sil
 4. Lafa gelince millet olarak saygı duyulmalı diyoruz. Ama fikirlere bir gram saygımız yok.

  YanıtlayınSil
 5. Hep saygılı olmaktan bahsediyoruz fakat gitgide azaldığını görüyorum bu güzel ahlakın. Özellikle çocuk ve yeni yetişen gençlerde büyüklerine saygı hiç yok. Saygı olmayınca sevgi de gelişmiyor haliyle.

  Gezdim Halep ile Şam'ı
  Eyledim ilmi talep
  Meğer ilim bir hiç imiş
  İlla edep, illa edep

  Yunus Emre'nin diye geçiyor. Artık Allah bilir.

  Bir de şu sözü çok severim:
  "Edep bir tac imiş nur-u Hüda'dan. Giy o tacı, emin ol her beladan."

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.