Temaruz

psikoloji

Temaruz, yalandan hastalanmak ve kendini hasta gibi göstermek olarak geçiyor sözlükte.Fakat ben size bugün bu kelimeyi farklı yönden irdeleyeceğim.
Psikolojide bir çok problem çözücü yaklaşım mevcuttur.Temaruz da problemi çözücü değil devam ettiren bir yaklaşım şeklidir.Daha önce sekonder kazançtan bahsetmiştim.Eğer yazıyı okumadıysanız göz atmanızda fayda var.Yazı ise şurada
Temaruz da kişiler problem çözmeyi istememekte çözümü bilinçli bir şekilde baltalamaktadır.Bu insanların gerçek amaçları asla tedavi olmak değildir.Fakat tedaviye düzenli olarak gelmeyi tercih ederler.Örnek verecek olursak madde bağımlılığı olan bir gencin ailesinden harçlık almak amacıyla tedaviye devam etmesi ve tedaviyi istiyormuş gibi davranması verilebilir.
psikoloji

 Bazen ailelerle yaptığımız çalışmalarda da rastladığımız bir durumdur bu.Evli eşlerden birinin başka bir ilişkisi olduğu halde sanki evliliği devam ettirmek için tedaviye gelebilir.Bunun amacı ise çevreye ''Elimizden geleni denedik ama bir türlü olmadı.''imajı oluşturmaktır.
Sekonder kazançtan farklı olarak yapılan bu davranış şekli bilinçlidir.Sekonder kazançta kişi ikincil kazancı olduğunu fark edemeyebilir.
Bahsedilen  iki davranış şekli dışında problem çözmemizi zorlaştıran başka davranış şekilleri de vardır.Bu davranışlar,sorunun çözülme sürecini uzatır ve sorunu bir yumak haline getirebilir.Biz danışmanlar ise gelen danışanın bu davranışlarını fark ettirerek problemleri çözebilme yolunda ilerlemek isteriz.Çok direnç gösteren danışanlarda ise yapılacak bir şey yoktur :(
Problemleri kolayca çözdüğünüz günler yaşamanız dileğiyle...
psikoloji


Temaruz Temaruz Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 28, 2018 Rating: 5

23 yorum:

 1. :) yaşlı teyzeler yapıyor galiba bunu bazen değil miiiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke öyle olsa.Eğitimli gençler yüksek bir egoyla geldikleri için sadece çevrenin dediğini yapmış olmak için geliyorlar ne yazık ki :(

   Sil
  2. Bence en güzel temenni son cümlede saklı :)"Problemleri kolayca çözdüğümüz günler yaşamak dileğiyle" ...

   Sil
  3. Biz danışmanlar da bazen zorlandığımız için her iki taraf için de böyle bir dilekte bulunayım dedim :) Teşekkürler :)

   Sil
 2. Ayy benim çevremde de çok fazla var. Özellikle hastalık hastaları beni deli ediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onlar,histerik yapıdaki insanlar :) Eğer hepsini yazsaydım sayfalar sürerdi.Ara ara minik yazılarla değinirim onlara da :)

   Sil
 3. Gerçekten Çok beğendim Yurdagül Hanım kalemine sağlık. Özellikle başka bir ilişkisi olan evli bir kişinin denedik olmadı demek maksadıyla tedaviye gelmesi çok düşündürücü..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çevresel onay alıyor ve kendini rahatlatıyor böylece.Öyle bir danışanım vardı sürekli bana eşini kötüleyen.Sonunda zaten devam edemedik ben de ona katılıp eşini kötülemediğim için.Amacı bek tedavi aldım ben ve sorun sende demekti eşine :)

   Sil
 4. Kıbrıs sorunu gibi sanırım :))

  YanıtlayınSil
 5. Bugün yeni bir kelime daha öğrenmiş oldum . Çok güzel anlatmışsınız . Böyle insanların çevresindeki insanlara Allah’tan sabır diliyorum . Çok sevgiler .🌸

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teknik olmadan basit ve kısa anlatmaya çalışıyorum :) Çok teşekkür ederim.Bazen fark edemiyoruz ama bu insanlar her yerde :)

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Kişinin egosuna hizmet eden bilinçli bir kandırmaca :)

   Sil
 7. İlgili diğer yazınızı kaynak göstermeniz çok iyi olmuş.Bu tarz davranışların başkasında tespiti nispeten kolay ama insanın kendisinde fark etmesi oldukça zor ama o nispette de gerekli.
  Emeğinize sağlık :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başkası da bazen durumu öyle manipüle ediyor ki anlamak çok zor oluyor.Teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Bende her seferinde stresi yenecegim diyorum fakat baska bir problem cikariyor bana doktora gidiyorum hepsindede bir seyin yok stressten diyor stres vucudumu yiyip bitiriyor bir derdim olsa tamam diyecegim ama kaynagini bulamiyorum:((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Köken duyguyu bulmak gerek.O duygu bulunursa stres faktörü daha kolay çözülür diye düşünüyorum.

   Sil
 9. Danışanın direnci fazla olduğu olduğu zaman iş gerçekten zorlaşıyor..

  YanıtlayınSil
 10. Bu davranışı toplumun her kesiminde görüyorum ben. Sözde bir şeylerin olmasını istiyoruz ama hiç çaba sarfetmiyoruz, değişmesi için.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.