Baba Ne Demek?


Şimdi sizden öncelikle gözlerinizi kapatmanızı istiyorum.Lütfen kapatın gözlerinizi ve düşünün sizin için baba ne demek? Bekliyorum hadi kapatın ve biraz düşünün...
Tabi ki ben de düşündüm bu sorunun cevabını.Benim için baba demek;
-Ankara'da sık sık elektrik kesildiğinde bizi etrafına toplayıp gaz lambası ışığında masallar anlatan şefkatli insandır.(Aynı masalları defalarca kez anlatmasına rağmen öyle coşkuyla anlatırdı ki biz de şevkle onu dinlerdik.)
-Dışarıdan eline ufacık bir şeker bile geçse cebine atıp akşama eve getirip bizimle paylaşan insandır.(İçi rahat etmezdi biz olmadan yemeyi.Az da olsa olup bölüp paylaştırırdı bize.)
-Türküler söyleyip,bize de türküler öğreten,biz halay çekerken alkışlarıyla bize destek veren insandır.
-Kolayca kandırılan,bazen maaşını kaptıran,defalarca insanlar tarafından aldatılmasına rağmen insanları sevmekten vazgeçmeyen insandır.
-Aile de son çocuk olmama rağmen düşüncelerimi ifade etmem için herkesi susturan insandır.
-Dürüstlük,helal para kazanma,onurlu yaşama,insanlara asla kötülük yapmama gibi bir çok değeri bizlere yerleştiren insandır.
-Evde yenilecek doğru dürüst bir yemek olmasa bile gördüğü garibanı alıp eve getiren,var olanı paylaşan insandır.
-Hayatında defalarca haksızlığa uğramasına ve hakkı yenilmesine rağmen umarsızca şiir okuyan,gülümseyen ve umudunu kaybetmemeyi bize öğreten insandır.
-Bizim kağıt kalemle bile çözemediğimiz matematik sorularını kafasından çözen,hiç okula gitmediği halde bunu nasıl yaptığını hala anlayamadığımız matematik dehasıdır.
-Zaman zaman bu kadar naif olmasına kızdığım,insanlara kendini ezdirdiğini düşündüğüm insandır.
-Lisede okurken ilk erkek arkadaşımın fotoğrafını yakaladığında sadece gülümseyip,yakışıklı bulmadığını söyleyecek kadar hoş görülü insandır.(Bu olay sonrası babam değil de annemin bana çektiği ufak bir uyarı olduğunu da söylemeden geçmeyim.)
Düşündükçe liste uzar da gider.Hepimizin babaya dair oluşturdu anlamlar vardır.Benim için de genel olarak yukarıda saydıklarım diyebilirim.
Babam  vefat ettiğinde Eskişehir'de üniversite okuyordum.Yirmili yaşların başında biri olarak babamı hiç bir zaman çok güçlü bir figür olarak görememiştim.Biraz daha savaşçı olsaydı daha iyi olurdu diye düşünürdüm.Bu yüzden de çok tartışmalarımız olurdu.Şimdi ise kırklı yaşlardayım ve babamı çok daha iyi anlıyorum.O kimseyle savaşmadı,çalıştı,çabaladı,iyi insan olmaya çalıştı.Bir çok parasal kayıplar yaşasa da bunları önemsemedi ve inandığı yolda devam etti.Çok insan biriktirdi,çok sevilen biriydi.Onun haklarını gasp eden amcalarım ve akrabalarım kısa dönemde kazanmış gibi gözükseler de uzun vadede kaybetti.Babamın ve annemin bize verdiği aile bilinciyle birbirimize destek olduk,parasal sorunları çözdük,değerlerimize sahip çıktık ve çok şükür ailecek saygın bir yere geldik.

Evet babacığım,yaşarken sana belki doya doya söyleyemedim ama şimdi yüksek sesle ifade ediyorum.
SENİ SEVİYORUM SEVİYORUM SEVİYORUMMMMMMMMMM
İYİ Kİ BENİM BABAM OLMUŞSUN.
Biliyorum beni bir yerlerden,görüyor,duyuyor ve hissediyorsun...
BABALAR GÜNÜN KUTLU OLSUN...
Baba Ne Demek? Baba Ne Demek? Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 16, 2018 Rating: 5

20 yorum:

 1. Çok duygulandım okurken. Ne güzel anlatmışsınız babanızı. Allah rahmet eylesin. Ne güzel değerler bırakmış size. Tüm babaların babalar gününü kutluyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Bu ara daha çok ruh halimi yazıyorum.Psikolojik danışman arkadaşlarım kadar profesyonel bir blog yazarı değilim sanırım :) Paylaşıyorum işte sizlerle :) Sevgiyle kucaklıyorum sizi :)

   Sil
 2. Bende bir bakayım. Ne güzel anlamışsınız babanızı. Mekanı cennet olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Acaba sizden babanıza dair nasıl bir yazı çıktı.Ben de merak ettim doğrusu :)

   Sil
 3. Babanıza rahmet olsun, değer bilen evlad olmak onun için en büyük ödü zaten.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Annem otoriter babam ise şefkatli bir adamdı.Genelde bilindiğin tersi bir durum :) Çok teşekkür ederim :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 4. Nur icinde yatsin canim 😍

  YanıtlayınSil
 5. Çok duygulandım gerçekten. Çok şanslıymışsınız böyle bir babaya sahip olduğunuz için. Onun anısına sahip çıkın. Onun değerlerini devam ettirmeye çalışın. Eminim, sizi mutlaka hissediyordur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yazarken beni hissettiğini düşündüm.Değerlerimize sahip çıkmaya çalıştığımız için zaten kamuda barınamadım ben.Gelene ağam gidene paşam deseydim şimdi Sağlık Bakanlığı'nda iyi bir konumda olmam yüksek ihtimaldi :)
   Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 6. Herkesin babalar günü kutlu olsun. Baba demek eşim demek :) Böyle bir eşe sahip olduğum için ben ve oğlum çok şanslıyız. Sende çok şanslıymışsın canım. Allah rahmet eylesin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seviyorum sizin aileyi :) Daim olsun mutluluğunuz :) Çok teşekkür ederim canım benim :)

   Sil
 7. kapadğımızda gözlerimizn sevinçle özlemle yaşarmasına vesile olan canımız babalarımız huzurla uyusunlar, hayatta olanlar ise babalarına KOCAMAN sarılsınlar dilerim sadece sosyal medyaya foto atmakla olmuyor o işler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız.Işıklar içinde uyusun babalarımız :)

   Sil
 8. Adı sadece baba olmakla kalmayıp baba gibi babaya sahip olanlar çok ama çok şanslılar ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Duygusal bir adamdı babam annemin aksine.Böyle denge sağlanıyordu sanırım evde :) Annem biraz despottur laf aramızda :) Hala bize mum diktirir :)

   Sil
 9. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun babanızın.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.