Arkadaki Gerçekler


Bir yerde vahim bir yanlış yapılmıştır.
Ne yadsımaya dilim varır,
Ne düzeltmeye gücüm yeter
Meyyus bir papağan gibi tenhada bırakılmış
Harıl harıl
İçimdeki bozgunla söyleşirim.

Ne şair kalmış ülkede ne şiir,
Divanlar unutulmuş,
Mesneviler parça parça

(Attila İlhan Bâki’ye Gazel şiirinden alıntı)Şiirle başlamak istedim bugün yazıma.25 yıl,8 aylık memuriyet hayatım bugün sonlandı.Yaşa takıldığım için emeklilik haklarından yararlanamıyorum.Yaşım doluncaya kadar (2020) bekleyeceğim.Sağ olsun devletimiz emeklilikte yaşa takılanları görmüyor ve biz emekli olabilirsek devlet batar diye düşünüyor.Sağlık güvencesi,tazminat hiç biri yok :) Şimdilik sağlık sigortasından faydalanmak için babamın yetim aylığı maaşına bağlanacağım :) Trajikomik bir durum :) Umarım tüm dünyada tepede oturanlar bir gün biraz olsun halkı görebilir ve gerçekten onları kucaklayabilir.

Ankara'daki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri 2008 yılında itibaren açılmaya başlamıştı.Gerçekten de büyük bir eksikliği doldurdu bu merkezler.İlk önce Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde yeni açılacak Ağız ve Diş Sağlıklarının sarf ve demirbaş malzemelerini ben almıştım.Ardından Sincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne kurucu müdür yardımcısı olarak atandım.Küçücük bir odadaydık hepimiz.İhale programımız bile yoktu.Elle ihale hazırlıyordum.Hatta bir Ramazan bayramında da ihale evraklarını evde çalışmıştım.Sonra torpilli bir müdür geldi.Sadece müdür koltuğunda oturmak ve hiç bir şeye imza atmak istemiyordu.Öyle olunca anlaşamadık tabi.Evime uzak da olsa başka bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde göreve başladım.Yeni kurulmaya başladığı için bana da ihtiyaçları vardı.Binanın bir çok yerinin tadilatı ve restorasyonunda aktif rol aldım.Bu arada defalarca başhekim ve müdür değişti.İyi hizmet verilebilmesi adına resmen kendimi adamıştım.Çoğu kez öğlen yemeklerine bile çıkmıyordum.En son gelen başhekimle de bakım hizmetlerinin sürekli ortayı ajite etmesi sebebiyle aramız açılmıştı.Bakım hizmetleri müdürü yetersiz ama kuvvetli torpili olan biriydi.Şimdi daha büyük bir hastaneye gitti :) Mevki verdikçe az bulup giderek yukarı çıkartıyorlar böyle tipleri.Gel gör ki sadece pasta börek yapan,başhekimin çocuklarına envai çeşit hediyeler alan bu insan okuduğu resmi yazıyı bile anlamaktan bihaberdi.Bilginin önemli olmadığını sora sora öğrenileceğini düşünen bu zat,hiç bir zaman da bir kanun açıp okuma gereğini duymadı :)

Giderek sıkıntım artıyordu,işlerin yanında bir de psikolojik şiddete uğruyordum.Onlar gibi olamıyor,onların yanında fazla dürüst ve düz kalıyordum.Ayak oyunlarıyla müdür yardımcılığı sözleşmem de iptal edilmişti.Koskoca Ankara'daki genel sekreter Sivaslıları sevmediği için benim evrakımla uğraşmıştı.Tüm işlerini bırakıp,bir memurun müdür yardımcılığı sözleşmesiyle uğraşacak kadar küçük işlerin insanıydı.Sonra o insan yine görevden alındı ve yine yüksek bir yere getirildi :) 

Her taraftan saldırıya uğruyordum.Sürekli arkasız olduğum söyleniyor ve iş yüküm de giderek artıyordu.Kazan ve Kızılcaham gibi ilçelere gönderildim.Bir günlüğüne bile geçici göreve gelenlere yolluk veriliyor bana ise böyle bir yolluk verilmediği gibi tüm angarya işleri yüklüyorlardı.En son merkezde 5 kişinin yaptığı işi bana vermeye kalktıklarında görev tanımımı istemiş o zaman da beni nöbete sokmakla tehdit etmişlerdi.Bana başka yol kalmıyordu.Burada barınabilmem ve nefes alabilmem mümkün değildi.Daha önce BİMER'e  ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne de başvuruda bulunmuş ama bir sonuç alamamıştım :( Aslında daha da beni kıstırmak gibi düşünceleri vardı ama kanunları onlardan daha çok biliyordum ve raporlar almaya başladım.Arkasından da 1 yıl ücretsiz izin alarak kendime yeni bir iş oluşumu oluşturmaya başlamıştım.İstifa sürecinde de kanunu kafalarına göre benim üzerimde uygulamak istemiş ama bilgim sayesinde bunu başaramamışlardı.Ne kadar yorucu değil mi?Kısaltarak yazdığım halde ben bile yoruldum yazarken.
Bugün istifaya gittim.Mal beyanı istediler benden.Bu arada hakkımda geçmiş ihalelerden birinden kalan bir soruşturma başlattılar.Yaklaşık 26 yıllık memuriyet hayatımda 48m2lik bir ev ve bankada az paradan başka bir birikimim yoktu.Yazdım tabi mal beyanına bunları.Zevkle istifa evraklarını imzaladım ve arkama bile bakmadan çıktım oradan.
İşte böyle.Dilerim çalışanın takdir edildiği,torpillerin ve kadrolaşmanın yok olduğu bir evreni ölmeden görebilirim.Şimdi kendi kanatlarımla uçacağım :) Mutluyum çünkü böyle insanlarla hem şavaşıp hem de çalışmak öyle yorucu ki.Şimdi sadece işime odaklanacağım.Çok güzel şeyler geliyor,çok da heyecanlıyım.Sizler de iyi ki varsınız :) 
Mutlu bayramlar diliyorum :)
Arkadaki Gerçekler Arkadaki Gerçekler Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 14, 2018 Rating: 5

28 yorum:

 1. Canım benim sana sa mutlu bayramlar.Her şey istediğinden çok daha güzel olsun inşallah 😚😚

  YanıtlayınSil
 2. Yaşadığımız dünya çok kötü bir yer emeklerin değil de böyle torpillerin artması çok acı bir durum. İşini severek yapanları böyle soğutmak çok kötü. En iyisini yapmışsın Yurdagül Abla senin çok güzel işler yapacağını biliyorum hakkında en güzel şeyler nasip olur inş. Sana da mutlu bayramlar Yurdagül Abla :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yine de düşmesin enerjimiz :) Böyle deneyimler insanı güçlendiriyor ve insana gücünü fark ettiriyor :) Başkalarının gemisiyle yol alanlar,bir gün o gemiden itilebilirler değil mi?
   İyi bayramlar Atakancığım :)

   Sil
 3. Bu ülkede işleri asıl yapanlara reva görülen muamele bu ne yazık ki.

  Her şey gönlünce olsun. Ki olacağına eminim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Handancığım :)
   Mutlu bayramlar :)

   Sil
 4. Her şeyde bir hayır vardır. Dilerim kalbinizdeki güzel niyetlerle karşılaşın. Hayatın, planını kim bilebilir.?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle :) Her şerde bir hayır vardır :)
   Mutlu bayramlar :)

   Sil
 5. Yolunuz açık olsun o halde. İyi bayramlar:)

  YanıtlayınSil
 6. Devleti soyup soğana çevirenler ceplerini dolduranlar ve vatandaşı ve devleti saçma sapan YİD'in beton projeleriyle 30 yıl müteahhit firmalara dolaylı olarak boçlandıranlar utansın. Söylenecek çok şey var ama ağzımızı da mühürlediler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de şahıs isimleri vermeden yazdım,hatta biraz daha törpüleyerek anlattım.Kendilerini padişah sananlar,altlarındaki koltuk çekilince o koltukların baki olmadığını anlarlar :) Aslında her an korku içindedirler,benden daha torpilli biri gelecek mi diye :) Bu korku bile onlara yeter :) Kendi gücüne inananların da yolu her daim açık olacaktır.
   Mutlu bayramlar Mustafa kardeşim :)

   Sil
 7. İnşaallah kendi işlerinizle daha mutlu olursunuz.
  Hayırlı bayramlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hakkımızda hayırlısı olsun.Bir kapı kapanınca diğer kapı açılır elbet :) Mutlu bayramlar :)

   Sil
 8. Mutlu bayramlar canim. Yasadigin süreci yakindan takip etmis bir arkadasin olarak sana artik huzur duyacagin, mutlu olacagin bir is diliyorum. Huzur cok önemli calisma hayatinda. 😍😍😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sana anlattığım için sen biliyorsun durumları.Hafifledim gerçekten :)
   Senin ve ailenin de bayramı kutlu olsun canım benim :)

   Sil
 9. Hikayenizi okuduktan sonra dedim ki ''Yaşandı ve bitti, güzel günler neden yakın olmasın?''. Sizin bu hikayenizde beni çeken bir şeyler var. Biliyorsunuz... Yaşadığım bazı sıkıntılı süreçler, belki de ilerde sizin yaşadıklarınıza benzer şeyler yaşama ihtimalim olduğu için benim için çok da büyütülmemesi gereken şeylermiş gibi geliyor artık. Harika bir insansınız ya. Cesaretinize, adalet duygunuza, kişiliğinize hayran kalmamak elde değil. Tebrik ederim ve yeni hayatınızda başarılar dilerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayat hikayemizdeki ortak noktaları ben de fark ediyorum.İnsanları ötekileştirmeyi doğru bulmuyorum.Güzel sözlerin ve desteğin için çok teşekkür ederim :) Ben inanıyorum sen de çok iyi yerlere geleceksin.Buna gerçekten tüm kalbimle inanıyorum :) Mutlu bayramlar :)

   Sil
 10. Nasıl insanlar ya gerçekten... Hak edenin başarılı olduğunu umarım beraber görebiliriz. Yeni işinde çok mutlu, huzurlu olman dileğimle, iyi bayramlar :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak elbette... :)) İyi bayramlar canım benim :)

   Sil
 11. Gerçekten bütün şanssızlıklar seni bulmuş. İşini severek ve hakkıyla yapan insanları küçük görmek alışkanlık haline gelmiş. Dilerim bundan sonrası senin için daha güzel geçer. İyi bayramlar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki de yeni bir oluşum için şanstır bu yaşadıklarım :) İnanıyorum iyi şeyler olacak :) İyi bayramlar :)

   Sil
 12. Hayırlı olsun,yeni bir hayata başlamış olsun böylece:)Herşey gönlünce olsun:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya yepyeni bir hayat başladı :) Yeni doğmuş gibiyim :) Teşekkür ederim :) Mutlu bayramlar :)

   Sil
 13. Daha Mutlu Yaşam'a geçtiniz öyleyse. Tebrikler...

  YanıtlayınSil
 14. Gülüyoruz ağlanacak halimize..Deveye '' boynun eğri '' demişler; '' nerem doğru ki '' demiş misali yaşıyoruz işte :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru bir benzetme oldu valla :) Yolumuza bakacağız artık :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.