Emanetçilik Sektörü

emanet

Nihayet bir sınav daha bitti.Ezber ve saçma sapan ayrıntıların sınavda sorulmasını yazmayacağım bugün.Konumuz,sınava hiç bir şeyin alınmaması ve alternatif bir çözüm bulunmaması nedeniyle emanetçilik diye bir sektörün doğması ve ihya olması.
 Sınavın ilk günü okula gittim.Cep telefonu ya da sınava sokulması yasak olan hiç bir şey yoktu üzerimde.Girişteki görevliler,içinde sadece cüzdanım ve kimliğimin olduğu çantayı da alamayacaklarını söylediler.Ben de daha önce girdiğim sınavlarda böyle bir şey olmadığını ve bu şekilde sınava girebildiğimi söyledim.O okuldaki işleri idare eden amirlerinin kararının bu olduğunu söylediler.Cevap olarak her okula göre kuralın değişmeyeceğini,sınav yönergesine tekrar bakılmasını söyledim.Tabi ki sınavım olduğu için lafı da fazla uzatmadım.Para karşılığında çantamı emanetçiye bıraktım ve sınava girdim.Ertesi gün ise sınava girdiğimde kapıdaki görevli beni tanıdı ve küçük çantamla sınava girebileceğimi söyledi.Ezbere olarak okumadan bir gün önce sıkı yönetim uygulayıp,emanetçiye bolca para kazandırdılar.Zaten bu duruma benden başka itiraz eden de olmadı :)
Emanet
Bizim sosyal medyada ders çalışma grupları var.Orada da arkadaşlar mağduriyetleri yazmışlar.Onlardan izin alarak bir kaç alıntıyı paylaşmak istiyorum sizlerle de.
-Yok artık diyorum. Açık öğretim buna bir çözüm getirmeli bence. Şu an Üsküdar Salacak 3. Selim iöo da sınava gireceğim ve Bahçedeki emanetçi 5 tl ye emanet alıyor telefonları. 4 okulda giriyorum bu hafta sonu 5 tl den 20 tl sadece emanet parası tutsa yol masrafı öğle yemegi hariç hafta sonu masrafıni varın siz hesaplayin. 1 tl ile başladığım emanet ücreti 3 yılda 5 tl ye çıktı. Bu nedir yahu? Dün girdiğim okullar 2.5/ 3 almıştı. 5 tl yi görünce 😨adam birde ben senin telefonunu 3 liraya beklemem diyor utanmadan
-Telefonu çantayı evde bırakıyorum, büyük bir cüzdan ile içine gerekenleri alıp sınava giriyorum. Emanetçi parasını geçtim sınav başlasa da Emanetçi kuyruğu bitmiyor.
nsanımız ne kadar fırsatçı işte ben lisede 2tl üniversitede 4tlye verdim emaneti em iyisi tel götürmemek
- Aynen dün 3 tlydi bugün 4tl :((
-Konya'da çanta da dahil hiç bir şey almıyorlar okulların bazılarında aynen ne versen emanete 5 lira en uzak okullara veriyor sınavları sonra yanına bir şey almadan git diyorlar masraf hat safhada ticaret olmuş herşey...
-Dün ben de 5 TL verdim içim cızz etti bugün telefonu çaldırma pahasına da vermedim kitabın arasına koyup kapıya koydum tabi içimden Allahım sana emanet dedim hiçbir şey olmadı :))))
Sınav

Bu kadar yazıdan sonra daha fazla yorum yapmıyor,değerlendirmeyi size bırakıyorum.
Gününüz güzel geçsin :)

Emanetçilik Sektörü Emanetçilik Sektörü Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 15, 2018 Rating: 5

37 yorum:

 1. Açıköğretim Fakültesine zaten her dönem 300 tl gibi bir rakam veriyoruz. Bunun karşılığında kitaptan başka alabildiğim bir şey olmuyor ki bazen kitaplar da eksik veriliyor... E-kampüs benim bölümüm için çok kısıtlı. Yeterince verim alamıyorum. Kendi çabamla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Üstelik kazara alttan bir dersim kalırsa ve o dersin kitabı o yıl değişirse yeni kitabı alamıyorum... Canlı dersler bir ders hariç yok, sürekli ezberci bir sistem var. Çantama telefon ve not harici her şeyi koyup girebiliyorum ben. Adam akıllı yönetmeliği okuyup gelmesi gerekmiyor mu görevlilerin? Pes diyorum. Her yıl binlerce öğrenci mağdur ediliyor. Keyifle ve hayalimi gerçekleştirmek için başladığım bu yolun bazen beni bunalttığını düşünüyorum. İkinci üniversite olmasa kesinlikle bırakır, örgün eğitime geçerdim. Yaşananlara üzüldüm. Yazıp şikayet ediyoruz ama sonuç da değişmiyor, bilemedim napalım... Herkese başarılar dilerim...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence duyarlı olursak ve sürekli söylersek değişim olabilir.Daha önce Açık Öğretim'e mail atmıştım canlı derslerle ilgili daha sonra olumlu yönde bir düzenleme yapmışlardı.Sınav günü de emniyet mensubunu uyarınca yönergeyi okudular.Böyle böyle değişimler olur diye umut ediyorum.
   Sınavlar da zaten öğretmeye yönelik değil saçma sapan ezberdi.Kitaplardan aldığım notlar doğrultusunda kendime bir şeyler katmayı düşünüyorum :)Sana da bol bol başarı diliyorum canım benim :)

   Sil
 2. Daha vahimini söyleyeyim sana. Bir keresinde ben de sınava girerken emanate bir şey bırakmıştım. 3 TL'ydi. Paramın üstünü bozuk verdi. Bozuk parayı da sınava almadıkları için o bozuk para ile emanetçiye gofret almıştım :)
  Kesinlikle karadüzen işleyen bu "emanet" sektörüne birinin el atması lazım. Her şeyden vergi almasını biliyorlar. Bu da kayıt dışı kazanç olmuyor mu?
  Ben kendimce şöyle bir yöntem buldum. İlla yanımda bulunması gereken bir şeyse (anahtar/cüzdan gibi) kantinde çocuğunu bekleyen eli yüzü nurlu bir teyze bulup ona bırakıyorum. Eğer şanslıysam sınav çıkışı teyzeyi kantinde buluyorum ve bolcana dua ediyorum. Hem ne demişler; kiminin parası, kiminin duası :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanları sorgulasak demek ki neler çıkar neler...Kayıt dışı bir sektör oluştu ve herkes de izliyor bu durumu.Açık Öğretim böyle bir önlem alarak gerçekten sorunu çözecek mi?10 yıl sonra yine başka bir kopya olayıyla karşılaşmayacağımızın garantisi var mı?Şekilci ve böyle sert çözümler gerçek bir çözüm müdür bilemiyorum.Daha insani ve güzel çözümler bulabilmelerini diliyorum.Öpüyorum seni :)

   Sil
 3. Kimsenin itiraz etmemesi de ayrı bir sorun. Etse ne olacak sonuç değişmeyecek. En azından kazanç elde etmek amacıyla olmamalı. Göstermelik daha az bir miktarla da emanet alınabilir. Fazla para alırsan bu fırsatçılıktır. Maalesef bizim ülkemizde uygulanan da budur..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ülke,fırsat ülkesi.Depremde bile ölen insanların mallarını çalıp,sattılar.Bu ülkede çok kolay zengin olunabilir demişti bir arkadaşım.Açıklık olan bir konuda anında yeni fırsatçı sektör oluşuyor.Çözümler de insan odaklı olmuyor :(

   Sil
 4. Yeni yeni is alanlari dogdu desene 😂😂😂. Uzakta oldugum icin simdi dinlerken komik geliyor ama insan yasarken farkinda olmadan bu sisteme ayak uydurmak zorunda kaliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle işte :) Yaşarken tabi bize komik gelmiyor :) Üçüncü Dünya ülkesinin uyduruk kuralları :)

   Sil

 5. Geçen sene sınavlarda epey para vermiştim. Hatta bir tanesinde senin gibi cüzdanı da bırakmıştım. O kißinin önüme hasta olarak oturmasını sabirla bekliyorum, desem yalan olmaz. Sinirden vir dersi yapamamıştım. Sınav sonrası çekim yapmaya gideceğim diye.. Bu sene ara verdim. Gelecek sene tekrar başlar miyim bilmiyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekildeki sistemden insanlar muzdarip maalesef :( Ben de çok kasmadan okuyayım diyorum artık...

   Sil
 6. İlk önce güzel bir yazı olmuş. Emanetçiler sınav zamanları iyi para kazanıyor. İtirazım yok kazansın ama fahiş fiyat çekmek fırsatçılık değil de nedir. Mecbur telefonla evden çıkıyorsunuz. benim soy adım değiştiği için her seferinde sınava girince sıkıntı yaşıyorum. Tc kimlik numarası ile neden güncenlemezler anlamış değilim. Geçen sınava girerken çantamda romanım vardı onu benden aldılar. Neymiş kitapmış. Öylece bırakıp sınava girmiştim. Girerken de inşallah kitabımı biri alıp götürmez dedim. Diyeceğim o ki; saçma sapan kurallarla uğraşıp duruyoruz. Yazık bize:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek oluyor.Öğrenciyi ve sınav öncesi onun ruh halini düşünen yok.Böyle aksiliklerle sınava girenler düşük motivasyonla başlıyor soruları çözmeye :(

   Sil
 7. Her yer para tuzağı olmuş, yok artık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle maalesef :( Bizler de kabul ettikçe yıllarca sürer bu :(

   Sil
 8. Ya sınavda görevli öğretmenlerin elinde ne varsa dışarda bırakmak zorunda olmalarına ne demeli?..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O da ayrı bir mevzu.Neresinden tutarsan elinde kalıyor :)

   Sil
 9. Şaşırdım cidden :/ birinin aklına geliyor ve koyuyor yasağı kafasına göre, pes !
  Sanırım birinin yakını gitse sınav yerine çok daha çözümcül olacak durum ve o açıkgözler de avuçlarını yalayacaklar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kayıt dışı ekonomiye destek oluyor böylece :) Bu mudur yani çözüm :)

   Sil
 10. En son 3lira vermiştim emanetçiye içime oturdu vallahi 😊😁 artık vermiyorum neden hepsini evde bırakıyorum 😁😊adamlar nerede nasıl para kazanırız olayına girmişler ne denir ki Allah akıl fikir versin ...çok güzel bir konuyu yazmışım gerçekten emeğine ellerine sağlık güzel insan sevgiler 😊❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki çoğumuz yaşıyoruz bu sıkıntıyı.Dile getirelim ki düzenlensin :)

   Sil
 11. Yeni bir iş alanı doğmuş. Bir kaç sene önce cüzdanımı bırakacak birini aramış, bulamamıştım. Stresli dakikalar geçmişti. Emanetçilik bir bakıma çözüm gibi. Ama kalıcı bir çözüm bulunması lazım :)

  YanıtlayınSil
 12. Ben illegal bir şekilde telefonumu yanıma alıyorum, yapabileceğim bir şey yok. Tek başıma gidiyorum, hiç kaybolma gibi bir niyetim yok oralarda. :D Kontrol etmeyi unuttukları bir yer var çantamda, bir de kuzu şeklinde suluğum var. O suluğu gördüklerinde dikkatleri dağılıyor ve unutuyorlar diğer kısma bakmayı. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kuzu şeklinde suluk nasıl olur dye düşündüm bi :)

   Sil
  2. Sen kendi çözümünü bulmuşsun :) Tebrikler :)

   Sil
 13. dikkat etmedim şuan okuyunca aklıma geldi evet ben girerken sağ tarafta bir sürü çanta görmüştüm; ama uykulu olduğum için telefondan dolayı diye düşündüm, şuan düşündüm de neden sorgulamadım ki ben bunu:s ben yanıma sadece kalem giriş belgesi kimlik aldım ondan dolayı yani kimse bana bir şey sormadı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kafalarına göre okumadan uyguluyorlar işte yönergeyi :( Ben de senin gibi gideceğim artık :)

   Sil
 14. bizim çantaları aldılar telefon için 4'er lira bayıldım tabii , tam bir sinir harbiydi sınav , gereksiz ne kadar detay varsa vardı , delirmemek işten değil , bu sınavda ilk defa bu kadar çalıştım , sanırım daha fazla uğratıkça sistem ters tepiyor , sallamak ta istemiyorum ama emeklerimin karşılığını görmek istememk çok mu yanlış :((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah emeklerinin karşılığını alırsın canım ya :) Bu ara ben de ülkedeki bürokrasiyi ve anlamsız bulduğum kuralları sorgular oldum.Belki de biraz daha mı relaks olmak gerek bilmiyorum :(

   Sil
 15. Geçen haftalarda bir sınav zamanı tesadüfen bir okulun önünden geçerken fark ettim ben de bu sektörü. Adamlar her yere afişler de asmışlar. 2,00₺ idi burada ücretler. Bursa'nın merkezî bir yeri olsa herhalde 5,00₺'ye kadar çıkacak. İlginç!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir de afiş mi asmışlar :) İyice profesyoneleşmişler :)

   Sil
 16. Çantayı almamalarını ilk defa duyuyorum. Telefonu almamaları bile yeterince saçma bence, kimsenin duymadığı okullar sınav yeri olarak seçiliyor, navigasyon olmadan insan orayı nasıl bulsun? Kantinciler bayram ediyordur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yönergeyi okuyan yok ki :(( Her okulda kafalarına göre uygulama yapıyorlar sağ olsunlar...

   Sil
 17. Şayet yalnızsan ve emanet edecek kimsen yoksa bu insanlara veriyorsun ama o insanlar ne kadar güvenilir bir de bunu tartışmak gerek bence. Kaldı ki bu sisteminde mutlaka değişmesi gerek. Ben nikah yüzüğümle giremedim sınava. Neymiş metal yasakmış. Nikah yüzüğü izinli olduğu halde almadılar. Saçma sapan şeyler. Asıl uğraşmamız gereken bambaşka konular varken böyle saçmalıklarla zaman tüketiyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonra kağıt,kalem ve biraz parayla çıkacağım evden.Gerilmeye hiç gerek yok valla :)

   Sil
 18. İnsan insanın kurdudur boşuna denmemiş, herkes tırtıklamanın peşinde.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.