Bağımlılık ya da Bağlılık

Güvenli bağlanmayı anlattığım yazı sonrasında bazı takipçilerimin kafası karıştı.Bağımlılık ve bağlılık kavramlarını açıklamaya çalıştım ben de.
Keyifli izlemeler...
Bağımlılık ya da Bağlılık Bağımlılık ya da Bağlılık Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 11, 2018 Rating: 5

29 yorum:

 1. Bağımlı olmanın patolojik bir kavram olduğunu ilk kez öğrendim. Benim için yeni bir bilgi oldu bu..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bağımlı kişiler,kendi gücünü göremez,başkaları üzerinden var olmaya çalışır :( Sevgilerimle Yeşimciğim :)

   Sil
  2. Okudukça bilgileniyorum bu sayede..Öğrenmenin sonu yok.Yeni donanımlar edinmeli,sürekli geliştirmeli kendimizi..

   Sil
 2. Çok önemli bir konuya değinmişsin, hastalıklı bir duygu bu kişilere bağımlı olmak dediğin gibi patalojik, pekçok kadın kocasına bağımlı olduğu için mutsuz oluyor, günde beş posta dayak yiyen ya da hakaret gören, aşağılanan kadınların kocalarından boşanmaya korkmaları da bu hastalıklı duygu yani bağımlılıktan. Anneye ya da kocaya bağılı olmak yanlış ve hastalıklı bir duygu.

  Çok başarılı bir bölüm daha olmuş, ağzına sağlık.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kendi gücünü göremiyor,kendini yok sayıyor verdiğin örnekteki tipler.Güzel bir katkı oldu verdiğin örnek.Çok teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 3. Aaa izleyelim ya :)
  ben de beklerim bloguma gelmediniz epeydir sanırım? sevgiler... :)

  YanıtlayınSil
 4. Tüm bağımlılıklardan azade bir hayat temenni ediyorum herkese :) Yine güzel bir videoydu. Tebrikler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileğine katılmamak mümkün değil :) Teşekkürler :)

   Sil
 5. Bağımlılık denilince kişinin bir başkasına bağımlılığı akla gelse de benim aklıma ilk olarak madde bağımlılığı geliyor. Anlattığınız şekilde hayatın tüm evresinde aileye bağımlılık bizim topluma mahsus galiba. Paylaşım adına teşekkürler, sevgilerimle.)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Videoda da söylediğim gibi kişilik bağımlılığı geliştirenler,madde bağımlılığına da yatkın oluyorlar.Bizim ülkede bağımlılık düzeyinin ben de fazla olduğunu düşünüyorum.
   Teşekkürler güzel yorum için :)

   Sil
 6. Keyifle dinledim canım. Aileler gerçekten bu iki kavramı birbirine karıştırıyor ve çocuklar özgüvensiz bireyler oluyor. Biraz daha dikkat.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet biraz daha dikkat :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 7. harika bir paylaşım olmuş yine elinize sağlık, ülkemizde çocukların bağımlı olacak şekilde yetiştirildiğini düşünüyorum ben de, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa'da yaşayan bir arkadaşım da senin dediğini söylemişti.Bizimkiler ''Aman düşmesin,çarpmasın'' diye çocukların peşinden koşarken,yabancı aileler sert olmamak şartıyla düşmelerine izin veriyormuş çocukların.Teşekkürler :)

   Sil
 8. sevmek bağımlılık mıııı bağlılık mıııı hocam :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevmek sağlıklı bir bir duygudur aslında.Aşk,daha sağlıksız ve patolojik...

   Sil
 9. Çocukları öyle bir yetiştiriyoruz ki, biz yokken çorabını toplamaktan aciz oluyorlar. Bağımlı bireyler toplum içinde sakıncalı bir durum. Çok güzeldi. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yarın öbür gün ailesi olmayınca hayatına nasıl devam etsin ki insan?Boşanan erkekler de çoğu kez tek başına yapamadığı için hemen evleniyor :(

   Sil
 10. 0-17 yaşları arasında Bağımlılık Üzerine hayatım varken Ondan sonraki sürecim Bağlı olmaya döndü. Bu biraz da bilinçli ve özgür bir birey olmakla ilgili. Küçükken babam çok agresif yapılıydı ve çok bağırırdı. Şu an o agresiflik bütün ailemizde var. Sadece 6 yaş değil ondan sonraki bütün dönemlerde önemli aslında

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 6 yaşına kadar kişiliğin bir çok kısmı inşa olmuş oluyor.O yüzden kilit yaşlar.Tabi ki diğer yaşlar da önemli ama ilk 6 yıl çok çok önemli Elifciğim :) Teşekkürler katkıların için :)

   Sil
 11. Tamam şimdi anladım,o zaman şu yargıya varabiliriz;

  1) Bağımlı-lık (iradesini ve aldığı kararları bir şeye,bir nesneye BAĞLAYAN (ve bu nedenle özgürce hareket edemeyen ve özgür bir karar alamayan) kişilik yapısı)

  Aldığı her karar bağımlı olduğu şey/nesneye bağlıdır..Ona uygun olması gerekir..

  2) Bağlı-lık (iradesini ve aldığı kararları bir şeye,bir nesneye BAĞLAMAYAN (ve bu nedenle özgürce hareket edebilen ve özgür bir karar alabilen) kişilik yapısı)

  Aldığı her karar bağlı olduğu şey/nesneye bağlı değildir..Ona uygun olması gerekmez..

  Umarım bağlılık ve bağımlılık konusunda doğru bir yaklaşım sergilemişimdir..harika bir videoydu emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel özetlemişsin :)Daha ne olsun :) Anlaşılabildiğim için ben de mutluyum :) Teşekkürler güzel yorumun ve desteğin için Ertuğrul :)

   Sil
 12. I can not understand your video but translating the article I also agree that there is a big diffrence between loyalty and addiction. Many don't understand this and usually those who don't understand are those who are addicted but think of themselves as being loyal.
  Regards,
  Flo

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. A lot of people are mixing up. Thanks for your valuable comment :)

   Sil
 13. Bu kavramlar günlük hayatta çok karıştırılıyor bence, özellikle aileler dediğin gibi. Çok güzel açıklamışsın, emeğine sağlık :))

  YanıtlayınSil
 14. Aslinda sen gayet anlasilir sekilde anlatirsin dikkatli dinlesinler 😂😂😂

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.