Bağlanmanın Önemi


Hangi eğitime gidersem gideyim,karşıma anne ve çocuk arasındaki bağlanma çıkıyor.Çocuk ilk doğduğu andan itibaren annesini en yakını olarak görüyor ve ilk bağlanmayı da anne figürüyle gerçekleştiriyor.İlk 2 yıl bu açıdan önemli.Güvenli bir şekilde anneye bağlanan çocuklar,hayatın içinde zorluklarla daha kolay başa çıkabiliyor ve daha çözümcül davranabiliyor.İlişkileri de sağlıklı oluyor tabi ki.Bu konuyla ilgili daha önce bir dergide makale yazmıştım.Biraz ayrıntılı olarak bilmek isterseniz makale şurada

Eğer anne olmaya karar verdiyseniz,sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmek için bilinçli bir anne olmalısınız.Çok büyük parasal sıkıntınız yoksa ilk 2 yılı çocuğunuzla geçirin.Hem o doysun bebekliğine hem de siz doya doya anneliği yaşayın.Estetik kaygıları,bir çok endişeyi bir kenara bırakın.Bu güzelliğin tadını çıkarın.Tabi ki anneliği de abartmadan,onun da bir birey olduğunu unutmadan.
Tadını çıkardığınız günler yaşamanız dileğiyle...
Bağlanmanın Önemi Bağlanmanın Önemi Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 04, 2018 Rating: 5

40 yorum:

  1. Çok önemli bir konuya değinmiş siniz. Çocuk güvenli bağlanırsa ilerleyen zamanlarda bağlı ama bağımlı olmayan bireyler yetişmiş oluyor.Emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Son günlerde çok sıkça karşıma çıkınca tekrar değineyim dedim :) Teşekkürler :)

      Sil
  2. evt bunu duymuştum,ilk 2/3 yıl yakın sıcak ilişkiler içinde olmamız gerekiyomuş,çocukların özgüvenini kazanabilmesi için..yanlız bu çocuk-evebeyn açısından "bağlılık mı bağımlılık mı bağlanmak mı? yoksa başka bişi mi" oluyo..bunlarda kafam karışıyo ara sıra..🤔🙂

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu konuda örneklerle anlattığım bir canlı yayın yapayım diye düşündüm şimdi.İkisi arasındaki farkı bilmek önemli çünkü :) Yazarak da eksik kalıyor olabilir :)

      Sil
  3. Bağlanmanın önemine binaen annelerin bebeğin ilk 2 yaşına kadr çalışmaması gerektiğini düşünüyorum ben de.

    YanıtlaSil
  4. Çok ama çok doğru belki de daha anne karnında başlıyor bağlılık..Ben çocuklarıyla beraber olabilen ve kendini şanslı gören annelerden biriyim. Ve gerçekten de o iki yılın hem anne çocuk ilişkilerinde hem de çocuğun yeme,içme,davranış ve iletişim gelişiminde çok ama çok önemli olduğuna inanıyorum..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güvensiz bağlanmadan dolayı kişiler yanlış seçimler yapıyor ve bir kısır döngüye giriyorlar.Güvenli bağlanan çocuk sayısı öyle az ki :(

      Sil
    2. Bu çok hoşuma gitti..Bağlanmak değil güvenli bağlanmak...

      Sil
    3. Bu konuyla ilgili sanırım bir canlı video çekeceğim.Teşekkürler Yeşimciğim :)

      Sil
  5. Sayfa yenilenmiş güzel olmuş... :)

    YanıtlaSil
  6. Çok güzel bir yazı yazmışsınız, tebrik ve bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu güzel sözler de beni mutlu etti.Gününüz güzel geçsin :)

      Sil
  7. Annecocuk arasinda gercekten mucizevi bir bag var. Cocuklarim dogduktan sonra gözüm para,is hic birsey görmedi. Tadini cikara cikara büyüttüm cok sükür 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sağlıklı nesiller için,bu gerekli.Sen zaten farkındalığı yüksek bir insansın...

      Sil
  8. Yine çok çok önemli bir konuya değinmişsin Yurdagül'cüğüm, herkes lütfen anne olmasın ama özellikle anne olamayacak tipler anne oluyor gerek ülkemizde, gerek dünyada. Yazını okumadan bir saat kadar önce Sözcü'de o kadar kahredici bir haber gördüm ki, anne diyemeyeceğim yaratık diyeyim, bebeğini öldüren adamla, bebeği ölüm döşeğindeyken hastane köşesinde fingirdeşiyormuş!!!! :(

    Eline sağlık:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İçsel hazır oluşluğumuza bakmadan yapılan evlilikler,doğurulan çocuklar ve üzgünüm sağlıksız bir toplum.O yüzden bir karar almadan önce iyice hesap kitap yapmak gerek :) Teşekkürler ablacığım :)

      Sil
  9. Gerçekten bebekle anne arasında bağlanmak çok önemli diye düşünüyorum ben de. Bebeğin sağlıklı bir birey olması için her annenin bu konuya çok önem vermesi gerekir. Kalemine sağlık. Sevgiler 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de değerli katkılarınız için teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

      Sil
  10. Eskiye göre şartlar biraz daha iyileşti ama yetersiz. Çalışan anneler için seçenekler mevcut. Oğlum iki aylık bebekken köydeki okuluma gitmek zorunda kaldığımı hatırladıkça yüreğim acıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şimdi artık memuriyette 2 yıl ücretsiz izin veriliyor anneye.Eskiden çalışan anneler mecburen çalışma hayatına dönüyordu.Artık geçmiş geçmişte kaldı.Herkes payına düşeni yaşıyor.Bundan sonrasına bakmak lazım.Anneleri evde olup sağlıklı büyüyen kaç kişi var ki bu ülkede?Sevgilerimle :)

      Sil
  11. Eğitici bir yazı olmuş. Bence de çocuğu doğurup başkalarına baktırmamak bizzat annenin bakması gerektiğine inanıyorum. Çocuk anne sevgisi ve güveniyle büyüdüğünde sırtı kolay kolay yere gelmez bence :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet daha çok kendine güvenen ve ne istediğini bilen bir birey olur.Teşekkürler :)

      Sil
  12. ahhh nasıl isterdim ilk iki yılı kızlarımla geçirmeyi ama maalesef günümüz şartları yönetmelikleri buna izin vermiyor
    ilk kızımla 10 ay ikinci kızımla 9 ay zaman geçirebildim çok şükür yine de

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şimdiki yönetmeliğe göre 2 yıl ücretsiz izin veriliyor doğum yapana.Geçmiş yıllarda böyle değildi maalesef :( Yine de fena değil sizin de geçirdiğiniz vakit.Sevgilerimle :)

      Sil
  13. Maalesef ben bu iki yıl süresince çalışmak zorundaydım. Ama iş dışında hiçbir zaman yanımdan ayırmadım. Halen de nereye gidilecekse oğlumla giderim. Çünkü dediğin gibi bağ ne kadar güçlü olursa çocuk o kadar kendine özgüvenli oluyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Özgüvenli bireyler gerek bu ülkeye :) Teşekkürler canım benim :)

      Sil
  14. Çok önemli bir konuya değinmişsin yine canım:)Ben de oğlumu doğurduğumda bu bağın oluşması için işten ayrılmış ve kendim büyütmek istemiştim.Imkanı olan anneler yapmalı bence de:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bence de anneler,anneliğin biraz tadını çıkarabilmeli,çocuğuyla birlikte :) Sevgilerimle :)

      Sil
  15. Yurdagül'üm, çocuk deyince durup düşünecek yeni evliler. Evliliğin ilk seneleri tanıma, hazır hissedene kadar ailede fikir birliğine varılma zamanıdır. Ben de erken evlendim ve eşime hemen çocuk istemediğimi söyledim.Ama Türk erkeği işte, on yaş büyüğüm, yaşlanıyorum gibi baskılar. Nihayet anaç bir tabiatım varmış. Çocuklarımı sevgiyle kucakladım. Yalnız erkek çocuğuna düşkünlük sanırım Konya genlerimden dolayı idi. Çok üsütne düşüp bunaltıyordum oğlumu. Sonrası malum. Çocuk, çok düşünüp taşınıp uygun zamanda yapılması gereken önemli bir mevzu. Teşekkürler, gençlerin dikkatini çekmesi gereken bir paylaşım yapmışsın, emeğine sağlık canım. Sevgiler kızıma :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bence de evlilik ve çocuk yapma kararı çok önemli kararlar.Evcilik oynar gibi yapılan evlilikler var artık.Boşanma oranları yüksek.Parçalanmış aileler ve örselenmiş çocuklar kalıyor maalesef geriye :( Tabi ki sıkıntılı evlilikler de asla devam etmeli.Çünkü o evliliklerdeki çocuklar da sağlıksız olur.Teşekkürler ablacığım değerli katkıların için :)

      Sil
  16. It is true, a mother is very important for a baby in the first two years of life and her presence or absence is decisive for his growth. If there only were more people like you that talked more about this maybe the world would be a better place.
    Regards,
    Flo

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Your beautiful minds made me very happy.Thanks :)

      Sil
  17. Çalışan kadın bebeğinden çok uzak kalıyor malesef

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Biraz daha düzenleme oldu yönetmelikler bu konuyla ilgili.Çünkü kişilik 6 yaşına kadar gelişiyor ve tüm hayatı etkiliyor...

      Sil
  18. Ebeveynler belli bir bilinç düzeyine ulaşmadan çocuk yapmamalılar bence, eğitim her konuda olduğu gibi burada da çok önemli :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bilinçli aile olabilmek için bilinçli bireyler olmak gerek.Birey olmayı bilemiyoruz ki aile olmayı bilelim :(

      Sil
  19. Çok önemli bir konu gerçekten ve o aradaki dengeyi tutturmak önemli sanırım. Tüm hayatı etkileyebiliyor :).

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu konuda bir de canlı yayın yapmak gerekti.Bir kaç güne de onu yayınlarım.Umarım anlaşılabilirim :)

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.