Aydınlanma

Kant

İmmanuel Kant,18.yüzyılda yaşamış önemli filozoflardan biri.Fikirleri üzerine hala insanlar düşünmekte ve yorumlar yapmakta.Konuya girmeden önce biraz onun sözlerinden paylaşmak istiyorum size.

-Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
- Zaman, sessiz bir testeredir.
- Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.
- Söylediklerimizden çok, söylemediklerimize pişman oluruz. Dile getirilmemiş düşünce, gidilmemiş yoldur.
- Her ne kadar inanmasam da, bir tanrının varlığını kabul etmek gerekir.
-Başkalarını kendi amaçlarını gerçekleştirmek için araç olarak görme.
Kant

- Bizler sırlarla dolu bir evrende bir rüyanın rüyasını görmekteyiz. Gerçekte bildiğimiz hiçbir şey yoktur. Bildiğimizi sandığımız şey sadece olaylardır. O olaylar ki, bilmediğimiz bir objeyle asla bilemeyeceğimiz bir süjenin birbirlerine olan ilgisinden doğmuştur.

-Ne var ki her yandan "düşünmeyin! aklınızı kullanmayın!" diye bağırıldığını işitiyorum. Subay, "Düşünme, eğitimini yap!", maliyeci "düşünme, vergini öde!", din adamı "düşünme, inan!" diyorlar.
- Uçarken havayı kesen ve onun direncini hisseden kuş, bunu havasız yerde daha iyi yapabileceği kanısına kapılabilir.
Kant

Aydınlanmayı kişinin ergin olamama durumundan kurtulması olarak tarif etmiş Kant.

Aslında insanlar için bu ergin olamama durumundan kurtulmak güçtür.Bunun nedeni ise tembellik ve korkaklık nedeniyle insanların çoğu kendi rızalarıyla bütün yaşamları boyunca erginleşmemiş olarak kalmalarıdır.Çünkü ergin olmak demek yaşamın sorumluluğunu alabilmek demektir.Oysa ki ergin olamayan insanın yerine hep başkaları karar verir,onun yerine düşünen bir kitabı,vicdanını rahatlatan bir din adamı,sağlığına karar veren bir doktoru,parasını yöneten vasileri vardır.O yüzden bu duruma seve seve katlanır,kendi aklını kullanmaya ihtiyaç duymaz.Fakat bu aklını kullanmaması doğal yetilerini görmeyi de engeller ve olgunlaşma sürecine ayakbağı oluşturur.
Ayakbağı

Ben bir çok danışanımda da hayatın sorumluğunu almayıp hep çevreyi suçlayan bir çok düşünce kalıbını görüyorum.Psikolojide daha çok kurban şuuruyla açıklıyoruz biz bunu.Kant da sorumluluğu alıp,özgürleşmeyi aydınlanma olarak açıklamış.Kısaca anlatmaya çalıştım.Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Aydınlanma Aydınlanma Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 27, 2018 Rating: 5

34 yorum:

 1. Kant enteresan filozoflardan biri, derslerde biz de işlemiştik :))

  YanıtlayınSil
 2. Kant'ın bazı görüşlerini ve düşüncelerini duymuştum ama bu kadar bilgi sahibi değildim, güzel bir paylaşım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençler bu tür paylaşımları seviyor ama orta yaş üstüne bazen soyut kalıyor bu felsefi yazılar.Teşekkürler Mücahit :)

   Sil
 3. - Her ne kadar inanmasam da, bir tanrının varlığını kabul etmek gerekir. demiş.

  Fakat varlığını kabul ettiği bir tanrıyı nasıl inkar edebilir ki insan, tuhaf. :)
  Tanrı kelimesini kullandım. Kendisi öyle yazdığı için yoksa biz Hz. Allah diyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onun direkt sözleri.Zaten filozof ve sosyologların çoğu ya ateist ya da deist.Bu onların kendi tercihi.Ben sadece felsefeye getirdiği önemli katkıları işaret etmek istemiştim.Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Suçlamak anlamaktan daha kolaydır,anlarsan değişmen gerek demiş Peyami Safa😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Suçlamak,savunma mekanizmalarından birisi.Bencil olup,sadece kendisi üzerinden hayatı değerlendiren kişilerinden de bakış açılarını revize etmeleri gerektiğini düşünüyorum.Her ne kadar aydınlanmayı tam karşılamasa da bu konu,erişkin davranışı sergileyebilmek için önemli.Teşekkürler katkınız için :)

   Sil
 5. Benim merak ettiğim durum 'aydınlanma'nın filmlerde, kitaplarda tasvir edildiği gibi bir 'an'da mı oluyor olması yoksa bir sürecin sonucu mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim düşünceme göre bu bir süreç.Bu sürecin ne kadar hızlı olduğu ya da olamayacağı da kişiye bağlı diye düşünüyorum.

   Sil
 6. Bildiklerimiz sınırlı. Bilinenlerin ardında bilinmeyenler var. Her yeni şey aydınlanmanın kapısını aralıyor gibi. Kant'ın felsefesini araştırayım bir. Emeğinize sağlık.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eminim ilgini çekecektir Kant.İyi araştırmalar deyim ben de sana :)

   Sil
 7. Ne güzel sözleri varmis. Olgunlasmanin uzun bir sürec oldugunu düsünüyorum. Bu sürecte cok sey ögrenen de var hic ögrenemeyip yerinde sayan da 😉

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin yaşam yolu farklı.Ya fark ederek öğreneceksin ya da hayat boyu fark edemeden uyuyacaksın.Aynen senin de dediğin gibi :)

   Sil
 8. Hayatın sorumluluğunu almamak... Benim de en fazla karşılaştığım sorunlardan. Kişi yaptıklarının sorumluluğunu alırsa, aydınlanmaya başlayacaktır bence de :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorumluluk alamama her yaşta benim de rastladığım bir sorun.55 yaşına gelmiş ve hala sorumluluğunu alamayan insanlar tanıyorum :(

   Sil
 9. Başkalarını suçlama konforu varken,insanlar neden konfor alanını terkesin ki...Tabi o zaman da etraf büyüyememiş çocuklarla dolu oluyor.

  YanıtlayınSil
 10. Kesinlikle aydınlanma konusundaki düşüncelerinize katılıyorum. Kant güzel söylemiş onun düşüncelerine her zaman hayran olmuşumdur. Ama hayatın ve düşüncelerimizin sorumluluğunu alabilmek kolay değildir, cesaret ister. Ben çoğu zaman bu konuda zorlansam dahi huzura aydınlanmayı yaşadığımda kavuşabiliyorum.

  YanıtlayınSil
 11. Henüz aydınlanmış değilim, astral seyehata çıkamadım, 3üncü gözüm kapalı. Öze ulaşamadım. Uyanın ey Müslümanlar diyor ya mevlana, uyanamadım işte daha, henüz. Umarım bir gün

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aydınlanmak için astral seyahat ve 3.gözün açılması gibi şeyler şart mı bilmiyorum.Yaşam yolunda hepimize kolaylıklar diliyorum :)

   Sil
 12. Güzel bir yazı olmuş,emeğine sağlık...

  YanıtlayınSil
 13. din adamı "düşünme, inan!" diyorlar.Ben buna takıldım, ne güzel. Körü körüne inanmak, hem de iman ile ilgili bir konuda...
  Çok iyiydi. Teşekkürler kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kant'ı sevmeyen de baya insan var.Düşüncelerini ben de çok beğeniyorum :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 14. ah bi de bizim ülke aydınlansaaa :)

  YanıtlayınSil
 15. Kendi kararlarımı kendim veriyorum şükür ki :)))

  YanıtlayınSil
 16. Ben daha önce adını duymamıştım ama sözleri damardan gerçekten, özellikle'Zaman sessiz testere' çok doğru. Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok başarılı bir filozof.Muhalifleri de olsa çoğu görüşüne katılmamak mümkün değil :) Benden de sevgiler :)

   Sil
 17. Güzel düşünceleri ve sözleri var gerçekten. İnsan sorumluluk aldığında büyür fakat büyüdüğünde aydınlanır mı bilemem. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ruhsal büyümeden bahsediyor.Bence en azından aydınlanma yolu açılır :) Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.