İntihar Olgusu Üzerine...


Genç bir takipçimden gelen istek üzerine 4 Mart 2018 tarihindeki canlı yayında intihar olgusunu konuştuk.Aslında böyle derin ya da ciddi profesyonel yardım alınması gereken konulara girmemeye gayret ediyorum.Biz danışmanların öncelikli görevi sağlıklı insanlara rota çizebilmek.Tabi ki normal dışı davranışlar adı altında derslerimiz de vardı ve ben zaten sağlık kökenli olduğum için biraz konuşarak az çok patolojiyi anlayabiliyorum ama yine de alanım dışına çıkarak haddimi aşmak istemem.Yine de takipçimi kırmak istemeden biraz anlatıp,umutsuzluğunu azaltmak için teknikler verdim.
Canlı yayınları kısa tutmak adına hızlı konuşuyor ve bir çok bilgiyi verebilme endişesi taşıyorum.Yayın sırasında istatistiki bilgiler de vermiştim.Unuttuğum bazı bilgileri de şimdi ekleyim.İntihar istatistiklerinde en yüksek oran evlilerde.Bu oranlar evlilerde %50,hiç evlenmemişlerde %37,boşanmışlarda %7,eşi ölmüşlerde ise % 5 civarında.
Madde bağımlılığı olanlarda intihar oranı,her hangi bir madde kullanmayan insanlara göre yüksek gözükmekte.Örneğin yapılan araştırmalarda sigara bağımlılığı olanların sigara içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla intihara eğilimli olduğu tespit edilmiş :( Bunları da eklemiş olayım :)
Keyifli izlemeler :)
İntihar Olgusu Üzerine... İntihar Olgusu Üzerine... Reviewed by Yurdagül Çelik on Mart 07, 2018 Rating: 5

34 yorum:

 1. Hakikaten çok kasvetli bir hava var sadece bugün değil kaç gündür böyle kasvetli...:( evlilerin daha çok intihar ettiğini bilmiyordum, şaşırdım. Dediğin gibi zenginlik, ünlü star da olsanız farketmiyor hatta sıksık çok ünlü starlar intihar ediyorlar. İlk aklıma gelen Dalida oldu, güzel,ünlü, zengin ama intihar etti, Marilyn Monroe keza (gerçi ona cinayet de diyenler az değil belki de cinayettir). Tüm önerilerine bayıldım, masaj, jakuzi hiç gitmedim valla ama ne iyi olur, stres kalmaz insanda:)))tüm önerilerin için çok teşekkürler canım, ağzına sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlileri görünce ben de şaşırdım.Demek ki çıkış yolu bulmakta zorlanıyorlar ve başka çözüm yolu bulamıyorlar.Kurban şuuru daha fazla oluyor sanırım :(
   Masaj ve jakuziyi denemelisin :)
   Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 2. Zor ve hassas bir konu... Yıllar önce kızkardeşim kadar yakın bir arkadaşım bunu denedi ama sanırım yine kendi vazgeçti ve geri döndü. Tabii sonuçları biraz hastahenede yatarak terapi almak ve düzenli doktor ziyareti oldu. Dediğim gibi yıllar geçti, şimdi o yıldönümünde bir cümle ile anıyoruz. Benim kafamı ve kalbimi meşgul eden, kendisinin bile tam olarak ifade edemediği bir duyguydu. Yakınlarımızı, kendimizi bile iyi gözlemlemeliyiz. Önerilerin süper ! Teşekkürler sevgili Yurdagül <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gözlen ve profesyonel destek çok önemli.Bu kişilerin yaşamla olan bağlarının arttırılması gerek.
   Teşekkürler canım benim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Bu durum içindeki şahısların bu tür durumları düşünmesinin pek olacağı olacağını düşünmüyorum:). Ama yinede uzman sizsiniz. Keşke herkes bir çocuk da içinde yetiştirseydi. Emeğinize sağlık:).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten bu derece yoğun ümitsizlik içeren ruh hali beni de aşar :) Videoda da sıkça uzman desteğine değindim.Ben sadece yaşam enerjimizi nasıl yükseltebiliriz yönünde tiyolar verdim.Bu kadar kısa bir videoyla intihar olgusunu çözmenin mümkün olamayacağını da belirtmiştim videoda.Dilerim hayata daha olumlu bakabilmeyi öğrenebiliriz :) Teşekkürler :)

   Sil
 4. Bu sıralar şehir dışında olduğumdan video izleyemeyeceğim. Ancak 3 hafta sonra izlerim. Yalnız, evlilerdeki intihar oranı yüksekliğine çok şaşırdım. İnsan dengini bulamadığı için mi bırakıyor yaşamı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki mecbur hissedip,alternatif çözüm yolu göremiyorlar :( Halbuki mutluluk istatistiklerinde de evliler bekarlardan daha mutlu gözüküyor.İki ayrı uçta salınıyorlar galiba...

   Sil
 5. Kasvetli havalar sıkıyor beni de

  YanıtlayınSil
 6. intihar istatistiklerinde en yüksek oranın "evliler"de olması ne kadar üzücü ve bir o kadar da çok düşündürücü..intihar eylemi artık son nokta gibi,çaresizlik ve biraz da insanların yanlış yönlendirmeleri,ilgisizlikleri ve baskıları vb gibi olumsuz yaklaşımları da buna etkisi olabiliyo maalsef..insanların yoga vb gibi zihin boşalma egzerszileride fayda olabilir..bu açıdan anlatımınız çok önemli olmuş,bence çok değerli bilgiler bunlar..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet neden evliler daha çok intihara meyilli araştırmak gerek.Nedenler bulunursa çözümlere de daha kolay ulaşılır.Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 7. Tekken insan bir kendi problemleri var da iki olunca işler karışıyor . Allah kimseyi o noktaya getirmesin ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar sıkışırsak sıkışalım çözümleri görebilmek dileğiyle...Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Evlilerde görülen oranın yüksek olması şaşırtıcı değil. Normal bile karşılanabilir. Evli olan çiftlerin çoğunda evli olmayanlara göre evsel, işsel ve ailesel streslerden kaynaklı bunalıma girme, ekonomik nedenler sebebiyle yaşanan tartışmalar, kişinin maalesef psikolojisi bozmaya, ruhsal bunalıma girmesine neden olmaktadır. Özellikle ekonomik nedenler ağır basıyorsa, borçlar çoğalmış ve eşlerin istekleri bitmek bilmiyorsa maalesef intihar olgusu daha da çok düşünülebiliyor.(Hatta eş ve çocukları katledip kendisi en son intihar edenler bile var.Allah korusun) Evlilerin intihar olgusunu düşünme nedenlerinin başında bunlar geliyor. Ayrıca zamanında maddi olarak iyi yerlerde olan kişilerin, ekonomik zorluklara düştüğünde ailesine ve çevresine karşı yaşamaktan korktukları utanç nedeniyle de maalesef ne kadar istenmese de intihara sürükleyebiliyor. Kimse bunalıma girmeden, sağlıklı ve sıhhatli yaşasın inşallah. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet bunlar evlilerin intihara yatkınlığına sebep olabilir.Sebeplerle de ilgili derin bir araştırma yapılmalı bence.
   İnşallah bu oranlar azalır ve sağlıklı yaşamlar artar.Teşekkürler değerli katkıların için canım benim :)

   Sil
 9. Tavsiyeler öneriler çok güzel. . Yüreğine sağlık. .
  Güzel bir söz kalmış aklımda "intihar, geride kalanlara büyük bir suçlama dır."
  Insani bir çaresizlik, çıkışşişlik kapanina kıstiran bazen kişinin ailesi, bazen içinde yaşadığı çevre , bazen toplumun dayattigi değerler, inançlar olabiliyor. ..
  Yine de intihar edenlere hiç sempati ile bakamiyorum. Seni kapana kıstiran her ne işe, her kim ise onlarla savaşmadan, mücadele etmeden hemen teslim bayrağını çekmek gibidir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aile,çevre desteği ve uzman desteği şart.Teşekkürler katkılarınız için :) Sevgilerimle :)

   Sil
 10. Aman Allah'ım o %50'lik kısım içinde yer alıyorum :))) Komik ve gülünecek bir şey değil tabi ki sadece espri yapmak istemiştim. Ve ben de profesyonel destek alınması gerektiğini düşünüyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evlilerin daha çok terapi alamasını sağlamak gerek.Çıkış yolu bulmakta zorlanıyorlar demek ki.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Çok teşekkür ederim nezaketiniz için, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısa bir video oldu.Bilmiyorum beklentini karşıladı mı?

   Sil
 12. Emeğinize sağlık. Çok güzel bilgiler bunlar. ❤🍀

  YanıtlayınSil
 13. aslında intihar her yer ve koşulda tercih sebebi olabilir , yani sadece gelir düzeyi , sadece stres, sadece bir sebebi yok diye düşünüyorum . Japonya'da ormanı bile var düşün , intihar etmek isteyen o ormana gidiyor , enteresan geliyor bana

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk kez duydum Japonya'daki intihar ormanını.Araştırmak gerek o konuyu.Çok ilginç bence de...

   Sil
 14. Bu çok hassas bir konu sizin de belirttiğiniz gibi. Ama bizim milletimizin bu konuya yeterince hassasiyet gösteremediğini düşünüyorum açıkçası. Birine intihar etmeyi düşünüyorum anlamına gelecek bir cümle kurduğunuz zaman tepki genelde 'yaaa olur mu öyle şey saçmalama' gibi cümleler oluyor. Bir insanın kendi canına kıymayı düşünmesini gerektiren sebepleri sorgulamak yerine resmen daha da teşvik ediyorlar. 😑

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Farkındalık düzeyi düşük.Kişinin bu şekilde cümle kurması bile dikkate alınmalı aslında.Toplum daha çok bilinçlenmeli ve eğitilmeli.Kesinlikle düşüncelerinize katılıyorum.Sevgilerimle :)

   Sil
 15. iş yerinden gizli girdiğim için videoyu izleyemedim ama konu çok hassas inşallah bu duruma gelmez kimse bunu düşünmek bile kolay bir düşünme şekli değil bence

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşam enerjisini arttırmakla ilgili öneriler var.İşine yarayabilir.Uygun zamanda izle istersen :)

   Sil
 16. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beni aşan bir konuya gelen istek üzerine biraz değinmiş olduk :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. Evlilerde olması çok ilginç geldi bana. Evliliği iyi gitmeyenlerde intihar oluyordur herhalde. Toplumumuz için çok önemli bir konu aslında. Kişinin maneviyat değerlerinin yüksek olması intiharı önler diye düşünüyorum. Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki çaresizlik,toplum baskısı gibi faktörler de evlilerde çok etkili :( Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.