Tatil Sonrası Çocuklarınızda Dikkat Eksikliği Görülebilir


Sömestr tatilinin sona ermesiyle okula dönüş heyecanı tekrar başladı. Okuluyla, öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla yeniden tanışan minikler için her şey yolunda gidiyor gibi görünse de durum öyle olmayabilir. Çünkü sizin farkında olmadığınız bir şey yaşıyor olabilirler. O da dikkat eksikliği

Tatil boyunca uyku düzeni, yaşam koşulları ve beslenme düzeni farklı bir şekilde gelişen çocuklar, tatil sonrası rutine dönüşen bir düzene sahip olduklarında dikkat sorunları yaşayabiliyorlar. Eğer çocuğunuz derslerinde sıkıntı yaşıyorsa, mutsuzluk ve uykusuzluk durumu hakimse, ve bununla birlikte uzman yardımıyla öğrenebileceğiniz diğer belirtilerden birine sahipse bir an önce adım atmanızda fayda var.

Yaygın olarak kullanımı dikkat eksikliği olan dikkat dağınıklığı nasıl giderilir sorusuna bulabileceğimiz çok fazla cevap var. Bunlardan birisi dikkat eksikliği ilaçları ve getirdiği çözümler.

Dikkat eksikliği tedavisinde sıklıkla kullanılan Ritalin, Concerta, Adderal, Klonidin, Pemolin, Karbamazepin ve Antidepresan gibi ilaçların bir kısmı santral sinir sistemine etki eden sentetik uyarıcılardan oluşuyor. Sadece uzman tavsiyesiyle edinebildiğiniz ve yetişkinler tarafından da kullanılabilen bu ilaçlar bu sorun için geçici bir çözüm olabilir ama kalıcı değil. Çünkü kalıcı olması için süre oldukça uzun olabiliyor. O nedenle her aile gibi sizler de çocuğunuza daha iyi bir tedavi yöntemi uygulamak isteyebilirsiniz.
Hayır, çocuğumda ilaç kullanımını gerektirecek düzeyde bir dikkat bozukluğu yok diyorsanız -yine de bunu kararını bir uzman vermelidir- ilaçsız yöntemleri düşünebilirsiniz. İlaçsız yöntemleri aynı şekilde, ilaçlı tedaviyle birlikte, destekleyici olarak da düşünebilirsiniz. Dikkat bozukluklarıyla mücadele etmek, dikkat gelişimi sağlamak için uygulayabileceğiniz harika iki yöntem var.

1-      Beyin egzersizleri yapmak,
2-      Fiziksel egzersizler yapmak.

Çeşitli bilmeceler, oyunlar ve bulmacalar beyin egzersizi yönteminde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri. Beyni tembelleştirip çeşitli fonksiyonlarında kayıplar yaşamamak için fiziksel egzersizler kadar beyin egzersizlerine de fazlasıyla ihtiyaç var. Eğer çocuğunuzu derslerine odaklamak için bulmaca, bilmece ve oyun gibi aktivitelerden uzak tutuyorsanız, bu egzersizleri yapmasına engel olmuş oluyor olabilirsiniz.

İkinci yöntem olan fiziksel tedavide ise yüzme, fitness, tenis, basketbol, futbol, dans ve benzeri etkinlikler öne çıkıyor. Çocuklarınızı bu etkinliklere kayıt ettirerek onlara sporla dolu bir yaşam ve dikkat dağınıklığından uzak bir hayat hediye edebilirsiniz. Fiziksel egzersizler kalp ritmini hızlandırdığı için beyne giden kan akışı da fazlasıyla artıyor. Bu da çocuğunuzun beyin hücrelerinin büyüyüp gelişmesini sağlar.

Bu nedenle çocuğunuzu tatil dönüşü göz altında tutmanız ve incelemeniz oldukça önemli. Eğer gözlemliyorsanız yukarıdaki yöntemleri dikkatlice okuyup araştırarak bir uzmana danışabilirsiniz.


 Son olarak size bir müjdem var.Çocuğu olan ya da çevresindeki bir çocuğa hediye vermek isteyenler arasında yapacağım bir çekilişle 1 adet x süresiz MentalUP üyeliği. (Promosyonun toplam değeri: 298 TL) hediye edeceğim.Bunun için yapmanız gereken bloga yorum yazmak ve beni takibe almak.Sadece bu kadar :) Unutmayalım ki çocuklarımız bizim geleceğimizdir.Esen kalın...

Tatil Sonrası Çocuklarınızda Dikkat Eksikliği Görülebilir Tatil Sonrası Çocuklarınızda Dikkat Eksikliği Görülebilir Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 10, 2018 Rating: 5

22 yorum:

 1. Yurdagül'cüğüm öncelikle hediye için tebrik ediyorum, ne güzel bir davranış, şimdiden bol şans katılacak çocuklara...çok haklısın ilaç yerine egzersiz, beyin jimnastiği, bulmaca, yüzmek, vs. sporlar daha iyi bence de...benim iki yeğenim öss vs diye depresyon hapı kullandılar, bırakması zormuş meğerse öyle üzüldüm ki, haberim de yoktu söyleyince öğrendim galiba bıraktılar şimdi diye biliyorum...

  Eline sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim faydalı olur hediyemiz :) Henüz pek fazla katılım yok :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 2. wonderfull post dear thanks for sharing keep posting..

  https://clicknorder.pk online shopping in pakistan

  YanıtlayınSil
 3. Hediye çok güzel gerçekten. Çok faydalı olacak bir hediye. Dikkat dağınıklığı için ilaç kullanımını ben de faydalı bulmuyorum. Uzun süreli etki için beynin/zihnin gelişmesi daha önemli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hediyenin reklamını yapamadık sanırım :) Şimdilik talep düşük :) Hayırlısı olsun bakalım :)

   Sil
 4. Bu pazartesi okula başlıyorum ben de umarım dikkat dağınıklığı yaşamam :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ''Kolaylıkla ve rahatlıkla odaklanmayı seçiyorum.''Bu cümleyi kullanmanı öneriyorum.Olmayacağa değil,olmasını istediğine odaklan :) Hadi bakalım,bol başarılar sana :)

   Sil
 5. Ben kardeşim için katılmak isterim 😊 Sanırım bende zorlanıcam gibi görünüyor ah pazartesi günü başlıyor ve ben hiç hazır değilim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üstte bir olumlama önerisi yapmıştım.Aynı olumlamayı sana da öneriyorum :) Çekilişe katılım düşük gözüküyor :) Hayırlısı olsun diyelim :)

   Sil
 6. Dikkat eksikliği ile ilgili bir sorun yok şükür bizim evde.Yaş gruplarına göre aktivite kitapları ve sportif faaliyetler dikkat eksikliğimiz olmasa da severek yaptığımız şeyler.

  YanıtlayınSil
 7. Bizim cocuklar da hem hastalik hem tatilden sonra zor alisiyorlar
  😊

  YanıtlayınSil
 8. Peki büyüklerde görülen çalışmama ve dikkat eksikliği için ne yapmak lazım :) Emekli olmak bir çözüm mü mesela :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emekli olmayı çok istiyorsun biliyorum :) Kendini rahatlatacak aktiviteleri arttır istersen :)

   Sil
  2. Mesela yeniden tstike gitsem evet bak bu da bir aktivite sonuç olarak🤣🤣🤣🤣

   Sil
 9. Yazılara yorum ve yorumlara yorum yapabiliyorum. Yorumları da okurken beğendiğim yorumlar oluyor. Yorumlara "beğen" benzerinden bir eklenti eklemenizi öneriyorum. Bununla birlikte yazınızı beğendin. Özetin özeti niteliğinde "olumlama önerisi" ne odaklanmak dikkati toplamada bir hayli etkili. İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle beğen gibi bir eklenti ekleniyor mu bilemedim.Çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :)

   Sil
 10. Ahh şöyle yanımda olsanız, o kadar çok şey sormak, bilgilerinizden yararlanmak isterdim ki😊 Benim okula giden 3 oğlum var.Ikisi gayet başarılılar çok şükür. Ama biri dikkat dağınıklığı yüzünden bir türlü konsantre olamıyor derslere. Evde onun için ayrı, sessiz bir oda ayırmamıza rağmen, en ufak bir seste yanımıza koşuyor. Fiziksel ve zihinsel egzersiz yapması gerektiğini öğrenmem çok iyi oldu. Bu konuda daha çok yazılar yazmanızı o kadar isterim ki😊 Teşekkürler ve bol sevgiler❤❤❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda ara ara yazmaya gayret ederim tabi ki.Egzersizler için size https://www.mentalup.net/ sitesini önerebilirim.Sevgilerimle...

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.