Söyleşinin Kamera Arkası


08.02.2018 tarihinde sevgili blog yazarı arkadaşım Derya'yla bir söyleşi gerçekleştirdik.Tabi ki sizin gördüğünüz sadece videonun çekilmiş hali :) Bunun öncesini de anlatmak istedim ben bugün size.
Aslında Derya ile aramızda uzun süredir böyle bir söyleşinin planı vardı.Derya'nın blogunda zaman zaman yazı yazmışlığım vardı ama video yapmak istiyorduk.
Füturist Marc Prensky'ye göre 1980 yılı öncesinde doğanlar Dijital Göçmenler,sonrasında doğanlar ise Dijital Yerliler olarak geçiyor.Biz de 70'li yıllarda doğduğumuz için teknolojinin içinde doğanlar kadar bilmiyoruz  yeni teknolojiyi.Fakat itiraf etmeliyim Derya bana göre çok iyidir bu konuda.Ben hiç sevmediğim için teknolojik şeyleri,kendimi zorlaya zorlaya öğreniyorum :)

Facebook üzerinden haftalık canlı yayınlar yapıp,You Tube kanalıma ve bloguma koymayı biliyordum ama You Tube üzerinden canlı yayın yapmak hakkında hiç bir fikrim yoktu.Kendi kanal sayfamı açtım kurcala kurcala bir türlü yapamadım.Derya'yla konuştuk.Aklımıza blog yazarı arkadaşımız Mustafa Sönmez geldi.Çünkü o baya video çekiyordu.Onunla irtibata geçtiğim gün babası hastaneye yatmıştı.Berbat bir zamanlamada Mustafa'yı aramış oldum.Neyseki babası şimdi daha iyi.Daha sonra Mustafa'yla randevulaştık ve ortak zamanda You Tube üzerinden nasıl canlı yayın yapılır inceleyelim dedim.Aksilik şu ki Mustafa da hiç You Tube üzerinden canlı yayın yapmamıştı.Geçen cumartesi akşamı baya zaman harcadık ama muvaffak olduk.Mustafa'ya desteği için çok teşekkür ederim.Arkasından küçük bir deneme yayını yayını yapıp sildim.Tek sorun kalmıştı Derya'yı konuşmaya davet edebilmek.

Tabi ki bu canlı yayını nasıl yaparız mevzusu için Derya'yla da hep irtibattaydık.Söyleşi konusunu belirlemek zor olmadı.Zaten aklımızda olan bir konuydu.Sonra Derya'yı davet ettiğim deneme bir canlı yayın yaptık.Tabi ki bunu da kimse göremedi çünkü paylaşıma açmadık canlı yayını :) Nihayet olmuştu,her şey hazırdı.Derya'nın çocukları ve sorumlulukları benden daha fazla olduğu için çocukların evde olmadığı uygun zamanı belirledik.Fakat siz ne kadar plan yaparsanız yapın bazen aksilikler olabiliyor.Canlı yayın sırasında Derya'nın çocuğu okuldan geldi ve kapıyı açtı.Derya,mükemmeliyetçi olduğu için yeniden mi yapsak diye düşündü canlı yayını fakat ben karşı çıktım.Böylece kalsın istedim.Çünkü doğal bir çekimdi.
Gördüğünüz gibi sadece 12 dakikalık çekim için bile baya uğraştık.Tabi teknolojiyi bilenler için çok basit olabilir bu iş ama bizim için hiç kolay değildi.Bundan sonraki çekimler çok daha kolay olur artık diye düşünüyorum.Kamera arkasını neden anlattım biliyor musunuz?Bazen sadece sonuç kalır aklımızda.Halbuki bizi sonuca götüren süreçlerdir.Yaşadığımız süreçler bizi bir noktaya getirir.O yüzden süreçleri yaşarken ne öğrendiğinize de bakın ve keyfini çıkarın.
Derya'yla yaptığımız söyleşinin linki de hemen şurada
İyi seyirler...
Söyleşinin Kamera Arkası Söyleşinin Kamera Arkası Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 09, 2018 Rating: 5

23 yorum:

 1. 😂😂😂ne ugrastik yahu. Ama cok keyifli oldu. Hem soylesi hem de hazirlik sureci ve yeni bir seyler ogrenmek. 😘😘😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sonunda yapabildik video :) Ben de mutluyum,başardığımız için :)

   Sil
 2. Güzel bir sohbetti. İkinize de teşekkürler. Mustafa Sönmez'in babasına da acil şifalar olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz canım benim :) Daha iyiydi babası.Tez zamanda daha da iyi olur inşallah :)

   Sil
 3. Yurdagül'cüğüm, çekim yapmak dünyanın en emek isteyen işlerinden birisi, 12 dakikada olsa, 5 dakikada olsa aynı zorluk, aynı emek. Bugün çok üzgün olduğum için izleyemedim ama izleyeceğim biriktiriyorum.
  Kediyi enson abim almaya karar verdi, o ahlaksız kadın kaynana, kıl, tüy eşim istemiyor demişti ya, meğer kedicik sonra stresten, hastane ortamından, minicik kafeste yaşamaktan hastalanmış:( sabah kediyi almaya gittik abimle ki, serumlar takılı:( durumu kritikmiş:( doktor dua edin dedi, yapacağımız bir şey yoktu, ağlaya ağlaya geldim eve kadar...:( o yüzden....:( eğer ben "Fatma hanım kedi iyileşmiş, doktoru ev ortamında daha çabuk iyileşir diyor" dediğimde alsaydı belki böyle olmayacaktı...:(

  Sevgiler canım..:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aradım seni,konuştuk zaten.Dualarım minik kediyle...

   Sil
 4. şimdi söyleşinizi izlemeye gidiyorum:) emekleriniz için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. akşam eve gidince ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim izlerken zevk alırsın :) Sizin yorumlarınız çok önemli bizim için :)Teşekkürler :)

   Sil
 6. Pes etmeşsiniz. Evet teknolojiyle doğmamış olabiliriz ama istediğimizde elimizden de bir şey kurtulmaz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. X kuşağının çalışkanlılık ve azimli olma özelliğiyle yaptık işte :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 7. Çok güzel bir sohbet olmuş, iyi ki başlatmışsınız böyle bir konu ve proje :D Devamlarını da keyifle bekliyoruz o zaman :)
  Özellikle psikoloji konularını kendim de çok severim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiyseniz ne mutlu bize :) Amatörce çektik işte :) Bakalım zaman bize ne gösterir?Sizin yorumlarınız da bizim için çok kıymetli :)

   Sil
 8. Valla ikinize de bravo.. video bittikten sonra hangout yazıyordu, yani google hangouttan yaptınız sanırım görüşmeyi..? bence doğallığında bırakmanız iyi olmuş.. böylesi mükemmelden de mükemmel olmuş :) <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok dikkatlisin :) Ancak o şekilde yapabildik.Sonuçta oldu işte :) Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 9. Bir iki gün içinde izleyeceğim. Youtube da kanal içinde sınıflandırma yapanları gördüm. O nasıl yapılır? Ben de çayları, kitapları, sergi ile müzeleri ve yemekleri ayırmayı planlıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç bilmiyorum sınıflandırma nasıl yapılır?Zorluyor beni bu konular :(

   Sil
 10. you tube daha çok izliyrum açıkçası , face neredeyse bitti benim için :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o yüzden her yere koyuyorum videoyu :) Nereden izlenirse artık :)

   Sil
 11. Benim izlediğim çok keyifli ve eğlenceli bir çekimdi.Teknoloji özürlü biri olarak çekimde o ikili görüntüleri nasıl yaptığınızı merak ettim? Eminim çok kolay bir açıklaması vardır ama bırakın canlı yayını, yayın bile yapmadığımdan bilmiyorum bunu mesela...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay valla ben de teknoloji özürlüyüm :) Neyse ki azimle çözdük :) Kişiyi davet ediyorsun,kim konuşursa onun penceresi aktif oluyor :) Umarım anlatabilmişimdir :)

   Sil
  2. Gayet net ve basit anlattınız. Kolaymış yahu o zaman :) Ahhh şu teknoloji ile aram ne zaman özürlülükten normale geçer bilemiyorum :))))))

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.