Özgüvenli Görünmek

Karikatür

İçsel olarak özgüvenimiz dış görünüşümüze de yansır.Eğer bir iş görüşmesine gittiğimizde omuzlarımız düşük,sürekli ellerimizi ovuşturuyorsak  mülakat yapan insanlara işimizi iyi yaptığımız duygusu geçer mi sizce?Tabi ki hayır.
özgüven

Şimdi de bu kadının fotoğrafına bakmanızı isteyeceğim sizden.Fotoğrafı iyice inceleyin lütfen.Sizce bu kadın özgüvenli olabilir mi?
özgüven

Peki bu insanın duruşuna dikkat eder misiniz?
Özgüvenli  gözükmek ilk önce fiziki duruşla başlar.Omzunuz yukarıda,başınız dik,konuşurken insanlardan gözlerinizi kaçırmamak karşı tarafta olumlu bir izlenim oluşturur.
 Bunun yanında doğru ses tonlamasını bulmak,ne çok yüksek sesle ne de kısık sesle konuşmamak gerekir.Söz kesmemek,karşı tarafı can kulağıyla dinlemek,sürekli özür dilememek önemlidir.Ayrıca konuşma içerisinde yeteneklerinizi  küçümseyerek anlamamanızı,kendinize dair negatif cümleler kurmamamızı ya da kendinizi çok fazla abartılı övmemenizi de tavsiye ediyorum.
özgüven

Özgüven sahibi olmak,size bir çok kapıyı açacaktır.Tabi ki özgüven konusu üzerine çok şeyler yazılabilir ama ben bu gün özellikle dış görünüşün önemine değinmek istedim.Evden çıkarken omuzlarınız dik,kendine güvenen pozitif bir şekilde çıkmanızı ve bunu da alışkanlık haline getirmenizi öneriyorum.
Haydi öyleyse kolay gelsin :)

Özgüvenli Görünmek Özgüvenli Görünmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Şubat 08, 2018 Rating: 5

41 yorum:

 1. Özgüvenli görünmek birçok kapıyı açar :) Kendimizi doğru ifade etmemiz çok önemli iş mülakatlarında...

  ikizgezegen.blogspot.com.tr

  YanıtlayınSil
 2. Eline, koluna sağlık Yurdagül'cüğüm, keşke seni çok daha önce tanısaydım, hani sıksık anlattığım ayağıma gelen senaryo yazma işini o fırsatı kaçırmadan önce, maalesef özgüven eksikliği bende de vardı, yıllarca öyle kaldı, şimdi "Müjde tamam sen ünlü değilsin ama sen iyi senaryo yazıyorsun, kötü yazmıyorsun" diyorum. İşe yaramasa da:))))
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yo yooo ben inanıyorum ki iyi şeyler olacak.Buna gerçekten inanıyorum.Güzel şeyler yapıyorsun.Hiç emek karşılıksız kalmaz,geç olsa bile yerini bulur.Öpüyorum seni ablacığım :)

   Sil
 3. Özgüvende de aşırıya kaçmamak lazım. Bu da itici olabiliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazının içeriğinde bunu da belirtmiştim.Tabi ki abartmamak lazım :)

   Sil
 4. Öz güvenli olmak değil de öz güvenli görünmeyi konu edinmişsiniz. İçte yaşanan duyguların dışarıya yansımaları güven durumunu yansıtıyor şüphesiz. Yalnız öz güvenin de sınırı olmalı kanaatimce. Doz öyle önemli ki aşırı öz güvende kasıntılı içi kof bir görüntü yaratıyor. Anlamlı paylaşım adına teşekkürler. Sevgilerimle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap yazılacak kadar uzun bir konu.Sadece hap bir bilgi olsun diye belirteyim istedim.Yazı çok uzun olunca insanlar atlayarak okuyor.O yüzden kısa kısa bilgiler vermeyi de seviyorum.Bir gün de o konulara değiniriz inşallah :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 5. Ozguvenli insanları severim❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle insanlarla çalışmak ister patronlar da :) Sevgilerimle :)

   Sil
 6. aradaki sınırı tutturmak lazım, ben aşırı özgüvenli göründüğünü sanıp; ama aslında ukala olan bir sürü insan tanıyorum mesela sinir oluyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abartı varsa dengesizlik vardır.Benim kastım denge.Zaten durumu abartanlarda kompleks olma olasılığı yüksek.

   Sil
 7. Özgüven sahibi olmak önemli bir konu gerçekten de 😊 Emeğinize sağlık 💙

  YanıtlayınSil
 8. Yönetici pozisyonu ve yabancılarla konuşmak insanı zorluyor. Bende hep bir heyecan oluyor.
  Çok zorlayıcı...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken yoğun baskı görmek de özgüveni düşürüyor.Bu ara sık rastlayınca küçük bir hatırlatma yapayım dedim.Teşekkürler :)

   Sil
 9. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Özgüven olmalı ama yeteri kadar. Herşeyin olduğu gibi onun da ölçülüsü makbul:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de fazlalığında ziyade azlığı fazla.Tabi ki denge şart her zaman dediğim gibi :)

   Sil
 10. Fazla özgüven de egoya yol açıyor ne yazık ki.
  Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum.Özgüven düşüklüğüne bu ara sık rastladığım için küçük bir yazı yazdım.Bu arada yaptım senin mimi :) Okuyabildin mi :) Öptüm seni :)

   Sil
 11. Müfettişlik alımlarında bir aşama da evinize gelip sizinle konuşmalarıdır. Akşamın bir vakti arandığımda çok şaşırmıştım, size geleceğiz dediklerinde daha çok şaşırdım. Elim ayağım birbirine girdi. Neyse sonradan kendisinin de müfettiş olduğunu öğrendiğim kişi geldi, oturduk, konuştuk. Elim titriyor bir taraftan ama nasıl bir duruşum varsa. Heyecanlı mısınızdır dedi. Sizce öyle miyim dedim. Yok, çok sakin duruyorsunuz dedi.

  Dediğin gibi duruş ,sakin ses tonu, aşırı hızlı olmayan konuşma çok önemli. Aslında çok güvensizimdir ama neyse ki derin nefes alıp iş başa düşünce olayı idare ederim :) Belki de güvenli olmak da budur, kim bilir :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmlerde oluyor sanıyorum anlattığın bu örneği.Demek evlere de geliyorlar.
   Nefes alış verişini düzenlemek,doğru bir yöntem.Hiç güvensiz gözükmüyorsun valla fotoğraflarda :) Öpüyorum seni :)

   Sil
 12. Eğer sokakta görseydim o kadını "üşümüş, çaresiz bir halde" derdim. Ama bir iş görüşmesi için kesinlikle olunabilecek en son durum bile değil. Ama bizim kültürümüzde maalesef el oğuşturup, omuzları düşürerek bir şey isteme durumu söz konusu, "ben acizim, bak her istediğini yaparım, kullan beni" tipinde çok insan var ki filmlerde de bu işlenmiştir çoğunlukla. Bu hayatta herşey dengede güzel.. :) eline sağlık yazı için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. El ovuşturup,omuz düşürmek kısa vadede strateji olarak bizim ülkede zaman zaman iş yapsa da uzun vadede başarı getirmez.Başkalarına kurban olarak değil,kendimize inanarak başarıya ulaşmamız mümkündür.Denge,çokkkkk önemi :) Teşekkürler :)

   Sil
 13. Kendime güvendiğimi bilirim ama nasıl izlenim yarattığımı ah bir söyleyen olsa Yurdagül kızım... Tabii ki duruş önemlidir. Ne güzel konu. Üstünde düşünmeye teşvik etti beni. Zaten benim yalnız kaldığım ve genellikle kitap okumaya geçmeden önce düşündüğüm saatler. Teşekkürler canım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evren ve Mustafa'yla videolarını izlemiştim.Başlangıçta biraz heyecanlı gözüksen de daha sonrası rahat ve doğal bir görünüm sergiliyorsun.Tabi sadece videoda gördüklerim bunlar :)Öpüyorum seni :)

   Sil
 14. aşırı öz güven insanın yanlışlar yapmasına neden olabiliyor,aşırı öz güvensizlik de öyle..galiba ortasını bulmak lazım,ne aşırı öz güvenli olmak ne de aşırı öz güvensiz olmak..🙂çok faydalı paylaşımdı,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet denge çok önemli.Yetersiz özgüven yaygın olduğu için ona değindim bu yazımda :) Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 15. İnsanlar özgüvenle egoyu karıştırıyor hep, bu yüzden Dünya kendilerini özgüvenli sanan egoistler-le doldu. Yazınız çok güzel olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O insanların bilinçaltında ne var ona bakmak gerek.Sağlıklı değil aşırı özgüven.Teşekkürler :)

   Sil
 16. özgüvende duruş önemli gerçekten , şu omuzlar geriye olayını ben beceremiyorum ama becerebilenlere hayranım :D

  YanıtlayınSil
 17. Gerçekten özgüven çok önemli sizin anlattığınız gibi o özelliklere dikkat etmek gerek. Yazınız için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 18. Özgüvende duruş önemli tabi.Babam rahmetli bize hep dik durun derdi, kendinize güvenin.Biraz omuzlarımız düşse ikaz ederde...Bilgilendirme için teşekkür Ederim.Sevgiler 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geç gördüm bu yorumunuzu.Lütfen kusuruma bakmayın.Babanıza katılmamak mümkün değil.Sevgilerimle :)

   Sil
 19. Gerçekten dış görünüş özgüven meselesini hemen ele veriyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk olarak dış görünüşle değerlendirildiğimize göre dikkat etmek gerek :) Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 20. Bu konuda mütevazi olmayacağım..Özgüven tavan bende :))))))))

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.