İnsan İlişkileriyle İlgili Küçük Notlar

küçük notlar
Ajandalarımda bulduğum notları yazmaya devam edeyim dedim.Böylece benim için de yazılı kaynak olacak bunlar.İnsan ilişkileriyle ilgili yazmışım bunları.Yıllar önceki bir ajanda.Kaynak olarak bir kitap kullanmış olabilirim ama yazılı değil notlarda.Seminer eğitimlerinden de olabilir bu notlar.Geçelim notlara;
-Tanıştığınız insanların isimlerini öğrenmeye gayret edin,insanlara ismiyle hitap edin.İnsanlar,kendilerini böylece daha değerli hissedeceklerdir.Mesela düşünün öğrenciyken öğretmen adımızı öğrendiğimizde nasıl mutlu oluyorduk değil mi?
-İnsani ilişkilerde rahat ve samimi olun.Burada minik bir uyarı yapmak istiyorum.Sakın samimiyeti laubalilikle karıştırmayın.
-Stres ve güçlükler karşısında reaksiyonel davranmamaya özen gösterin.Zaman zaman benim de zorlandığım bir durum bu.Duygusal yanı çok güçlü insanlar,reaksiyonel tepkiler verebiliyorlar.Bu konuda kendinizi fark edin ve düzenlemeye gidin.
-Kendinizi diğer insanlardan üstün gören,kendini beğenmiş ve ukala bir tablo çizmeyin.Daha mütevazi olmaya gayret edin.
küçük notlar

-İnsanlar bir şeyler anlatırken onları dinleyin.Toplum olarak daha çok anlatacaklarımıza odaklanıp çoğu zaman karşımızdakini dinlemiyoruz maalesef.Tabi ki karşı taraf da bunu fark ediyor.Fark etmemesi mümkün değil.Telefonla da oynamayıp,lütfen göz teması kurmaya gayret edin.
-İnsan ilişkilerine zarar veren kötü alışkanlıklarını bulun ve bu alışkanlıklarınızdan vazgeçin.Mesela fazla alıngan olmayın,ota çöpe,küsmeyin,insanları yormayın ya :)
-Bir insanın başarısını görünce onu gönülden kutlayın.O kişiyle yarışmayın,o kişiyi kıskanmayın.
-İnsanları onore etmekten,onlara küçük sürprizler yapmaktan mutluluk duyun.Başka insanlar için yaptıklarınızı görev gibi yapmayın.
Küçük Notlar

Son olarak size şunu söyleyebilirim.Öncelikle kendi değerinizin farkında olun,kendinizi sevin,onaylanma güdüsüyle samimiyetsiz ilişkiler kurmayın.İnsanları da gerçekten,içtenlikle,çıkar gözetmeden sevmeye çalışın..
Kalın sağlıcakla...
İnsan İlişkileriyle İlgili Küçük Notlar İnsan İlişkileriyle İlgili Küçük Notlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 10, 2018 Rating: 5

58 yorum:

 1. Yazdıklarına katılıyorum. Konuşurken reaksiyonel olmama konusuna çok önem veriyorum çünkü şu aralar nedense bunu gözlemliyorum çevremde. İlk karikatürde gülmekten öldüm :) haftasonuna güzel başladım sayende.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara baya iletişimsel problemlerin arttığını ben de görmekte ve ara ara yanlış anlaşılmalar yaşamaktayım.Sınava gitmeden önce sabah,yayınlamıştım.Güne gülerek başlamana sevindim doğrusu :)

   Sil
 2. Tam birisinin bir başarısını kutlayacak olursun hemen bir başkası kendininkileri anlatmaya başlar. Allahım nasıl komplekslisin diye düşünürüm o an. İlk okul çocuğu modu.

  YanıtlayınSil
 3. Yine faydalı notlar olmuş, insan ilişkilerinde dikkatli ve duyarlı olmak lazım, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yerde notlar var :) Ara ara paylaşayım dedim ben de :)

   Sil
 4. Samimiyet ve laubalilik birbirine karıştırılabiliyor maalesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok ince bir çizgi o.Geçen bir arkadaşım aracılığıyla biriyle tanıştım,samimiyet diye olmadık laubalilik :) Uyardım tabi kişiyi :) Bilmiyoruz bazen o ince çizgiyi :) İnsan yeni tanıdığı birini hiç tanımadan şaka yapar mı :)

   Sil
 5. buna davranış ve ilişkilerimizde "mesafeli kalmayı"da ekleyebiliriz.. ben büyünce iyi bi psikolog olucam galiba.. 😀 emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mesafe derken onu açmak gerek.Ne çok soğuk,ne de çok yakın :)

   Sil
 6. Hepsi çok güzel öğütler, eline sağlık Yurdagül'cüğüm. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ablacğım :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 7. Benim 10. sınıf öğrencisi kızıma okuttum yazınızı, bana böyle şeylerle gel dedi :DDD

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy çok teşekkür ederim :) Çok mutlu oldum :) Öpüyorum kızınıza da :)

   Sil
 8. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Özellikle dinleme noktasında çok eksiğiz.

  YanıtlayınSil
 9. "-Tanıştığınız insanların isimlerini öğrenmeye gayret edin,insanlara ismiyle hitap edin."

  Toplum olarak buna çok dikkat etmiyoruz malesef. İlk tanışılan kişiye sorulması gereken ilk şey ismi olması gerekirken, şu sorular soruluyor:
  -Nerelisin?
  -Evli misin?
  -Kaç çocuğun var?

  Bunlar aslında insanın kişiliğiyle ilgili sorular değil. Bu tür sorularla karşımızdaki insanı tanıyamayız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sinir olurum öncelikle nerelisin diye sorulunca :) İlla kategorize edeceğiz insanları.Doğduğum ile göre yaklaşımın değişecekse hiç yaklaşma zaten :)

   Sil
 10. Bunların tamamına "uyum sağlamak" dersek, doğru bir tanımlama yapmış olur muyuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uyum sağlamak derken kastınız söylenenleri uygulamaksa anlaştık diyebiliriz :)

   Sil
 11. piku piku yapalım hocaaam :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Soru çözüyordum,yorumunu görünce gülümsedim :) Çok sevimlisin sen :)

   Sil
 12. Yok ben ota çöpe küsen bir insan değilim AMA daha önceki otlar çöpler toplanıp yığın oluştursa ot çöp bile olamayacak meseleleri büyütüp sürat astigim doğrudur. Patlama mi deniliyor buna ahaha :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biriktirmeden,arttırmadan,uygun zamanda uygun şekilde ifade etmek gerek Uğur :)Hoş geldin bu arada :)

   Sil
 13. İsim hafızam zayıf... o yüzden isimleri hatırlayamadığım zaman gerçekten samimi bir diyalog olmuyor... isimle hitap edebilmek önemli...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kişinin adıyla hitap edilmesi,kişiyi değerli hissettiriyor.Teşekkürler :)

   Sil
 14. hepimiz ruh hastasıyız sorun yok 🤪

  YanıtlayınSil
 15. Alçak gönüllük çok önem verdiğim meziyetlerden birisi. Kibirli birisine denk geldiğim an çok büyük olasılıkla hemen soğuyorum o kişiden ilerleyen dakikalarda. Bunun dışında yine çok iyi noktalara parmak basan bilinçlendirici bir yazı kaleme almışsınız, elinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kibirli insanla eşit iletişim kurmak mümkün değil zaten.Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 16. Yakın zamanlarda sevdiğim bir ablam bir cümle söylemişti. 'Bizim insanımız mutlu insanı sevmiyor aslında.' Hakikaten öyle ya. Biraz başarılı, biraz mutlu azıcık da huzurlu olmayagörelim hemen birileri bir fitne sokmaya çalışıyor işin içine. Niye, neden hala anlamış değilim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü çoğu insanız kendini değersiz hissediyor ve o yüzden böyle davranışlara giriyor :(

   Sil
 17. Ne güzel notlar. Samimiyet ve laubaliligin karistirilmasina ben de cok kiziyorum.

  YanıtlayınSil
 18. Çok güzel bir konu maalesef pek çok insanda bu bencillik ve ego var...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz,en azından dikkat edeceğiz iletişimlere ve güzel iletişimler kuracağız inşallah :)

   Sil
 19. Ne güzel notlar almışsın ve paylaşmışsın. "Onaylanma güdüsüyle samimiyetsiz ilişkiler kurmayın." cümlesi son zamanlarda fazlasıyla inandığım bir şey. Öyle çoğaldı ki etrafımda bu tipler. Yalnız kalmama uğruna sahte ilişkiler, samimiyetsiz samimiyetler kuranlar bö getirdi.
  Hep yaz böyle şeyler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım benim.Ben de ara ara böyle hatırlatıcılar yazayım diyorum.Biliyoruz da bazen uygulamayı unutuyoruz :(

   Sil
 20. Gerçekten çok güzel notlardı. Yaşamda uyulması gereken kurallar. Keşke herkes bu kurallara uysa. Bu güzel yazı için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz,uygulamaya çalışalım en azından değil mi Atakancığım?Sevgilerimle :)

   Sil
 21. Yıllar öncesinden alınan notlar...Arada hepimiz kendimize bu tür notlar alıp hatırlatma yapmalıyız galiba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu notlar işe yarıyor daha sonra :) Teşekkürler :)

   Sil
 22. Çok güzel bir yazıydı . Her bir tavsiyeden dersimizi aldık . Sanki şöyle bir çeki düzene girdi okuyan herkes gibi hissettim . 😂 Ben de biraz alınganım çok değil 🙄 ama alınganım malesef . Aşmaya çalışıyorum . 🙄🙄 Sevgiler . 💕💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alınganlık,ilişkileri zorlaştırıyor.Düşünsenize o insanı sürekli açıklama yapmak zorunda yanlışı düzeltmek için.Teşekkür ederim ben de size :)

   Sil
 23. Yazdıklarınızla çok haklısınız.Ara ara da bir çeki düzen bermek şazım hayata olumsuz enerji yayan insanları eleyerek yola devam etmek lazım...

  YanıtlayınSil
 24. Yorumları, özellikle tek tek okuyarak bana ayrılan yorum paneline kadar geldim kızım. İlginç yorumlar vardı. İlk olarak kendisindeki kusurları söyleyenler favorim oldular. Rutin yorumları atladım. Artık okuya okuya bayağı anlıyor ve genelleme yapabiliyor insan. Milletçe psikolojimizin çok da yerinde olmadığı kesin ve buna iten çok sebepler mevcut. Mesela alınganlık hepimizde var. Onaylanma ihtiyacı da. Aslında hepimiz, kendimizin hak ettiğimize inandığımız davranışlardan yola çıkarsak ve biraz hoşgörü katarsak, insan ilişkilerinde başarılı oluruz gibime geliyor. Doğru yaklaşımlarda bulunmaz, göndermeler dâhil, düşüncesizce davranırsak, karşımızdaki insanı aynanın içinde düşünüp, tepkisini beklediğimizde cevabı bizimkinin aynı olacaktır. Ilımlı tavır ve yaklaşımları biz eğer yapmıyorsak, baştan yanlışız demektir. Aslında, paylaştığın bilgiler çok değerli ama yorumlarımızı epeyce düşünüp sonra yaparken, aynı zamanda tatlı bir münazarayla, daha iyi anlar ve tatbik ederiz gibime geliyor. Emeğine, eline sağlık Yurdagül'üm... Sevgiler kızım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar ayrıntılı incelediğin için öncelikle sana çok teşekkür etmek istiyorum ablacığım.Tabi ki en önce kendi gözümüzdeki çapağı görmeliyiz.Zaman zaman benim de duygusal çıkışlarım olduğunu da özellikle belirttim yazıda.Başka insanları suçlamak en kolayı.Böylece kendimizi daha iyi hissediyoruz.Değişime ve düzenlemeye öncelikle kendimizden başlamalıyız.Bu değerli yorumunla tekrar düşünmemizi sağladığın için yine teşekkür ediyorum sana.Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 25. İnsan ilişkilerinde konuşmak kadar dinlemek de çok önemli.Ben mesela çok iyi bir dinleyiciğim😊konuşurken beni dinlemeyen birisi olursa hiç hoşuma gitmez açıkçası..Yazı için teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi iyi bir dinleyiciyle yakın arkadaş olmak isterdim doğrusu.Çünkü gerçekten özünü vererek dinleyen bulmak baya zorlaştı.Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 26. İlk karikatür gerçekten çok iyi :D :D Yazdığınız maddelere katılıyorum, çok güzel ve yararlı bir makale olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ben de okuyup değerlendirdiğiniz için size :)

   Sil
 27. Beni tanımayanlar için "kendini beğenmiş" ya da "soğuk" yorumunu alıyorum. Reaktif tavırları kontrol etmeye çalışıyorum; geçen gün yaşadığım haksızlıkta epey bir estim, yağdım. Bu arada pek göz teması kurduğumu söyleyemem. Garip bir şekilde huzursuz oluyorum. Hatta kamera karşısında zorlanma nedenlerimden biri...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beni de bazen ukala bulan oluyor :) Göz teması kurmak,karşı tarafa güven veriyor.Provalar yapa yapa bu sorunu çözmenizi tavsiye ediyorum :)

   Sil
 28. Bu notlardan kitap çıkarmış...İnsan ilişkileri üzerine güzel notlar..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet baya bir not vardı da ben kısalttım notları :)) Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.