Çocuk ve Eğitim

Eğitim

Bugün sabah ajandama bakarken,son sayfasına aldığım notlar dikkatimi çekti.Genelde okuduklarımdan,izlediklerimden notlar almayı severim.Böylece hatırlatıcılar oluyor ve bilgiler de kalıcı oluyor.
Şimdi gelelim aldığım notlara;
-Okullar,daha çok iyi ezberleyen çocukları sever ve onları başarılı adleder.
-Okullarda yetenekli çocuğu seçmek şeklinde bir kurgu yoktur.(Tabi ki bizim okullarımızdan bahsediyor.)Buna şöyle bir örnek vereyim,yeğenimin matematiğe ve diğer derslere pek fazla ilgisi yoktu.Başarılı da sayılan bir öğrenci değildi.Hatta bu yüzden zaman zaman öğretmenleri ve arkadaşları tarafından tembel olarak etiketleniyordu.Daha sonra ailesi ona bir gitar aldı ve gitardaki yeteneği keşfedildi.Şimdi yeğenim Hacettepe Konservatuvarında klasik gitar öğrencisi.Eğer aile fark etmeseydi çocuğun yeteneğini,vasat bir öğrenci olarak belki liseyi zar zor bitirebilecek,özgüveni de iyice eksildiği için kendine rota çizmekte sorun yaşayacaktı.
-Türkiye'de yapılan araştırmalar ailelerin %80'inin çocuğunun yüksek zekaya sahip olduğu düşüncesinde olduğunu söylüyor.Aynı çalışma okullarda yapıldığında ise öğretmenlerin %80'i çocukların normal zeka ya da altında zekaya sahip olduğu görüşünü benimsemiş.Ne garip bir ironi değil mi?
-Çocukların üstün zekalı olup olmadığının belirlenmesi için Wisc r adlı zeka testinin yapılması şart.Ailelerse çocukları bu testten yüksek zekalı çıksın diye çocukları bu testlerle ilgili kurslara gönderiyormuş.Tabi bu testlerden yüksek puan alınması için kurs açan ticari zihni de ayakta alkışlamamak mümkün mü?
Zeka
-Çocukları üstün zekalı olmadığı halde bir şekilde  böyle okullara yazdıran ailelerin çocuklarının ise kendini mutsuz ve değersiz hissettikleri yine saptananlar arasında.Bırakın çocuk,normal çocukların okuduğu okullarda okusun.Millete çocuğunuzun zeki olduğunu göstermek ve hava atmak için çocuğunuzu heba etmeyin.
-Ailelerin çocukları hobiden hobiye koşturması da başka bir sorun.Çocukları bir proje olarak gören aileler,çocukların gerçekten ne istediğine bakmadan,çok yönlü olsun diye kurstan kursa koşturup,çocuğun isteklerini yok sayıyor.Böylece fazla hobi,kölelik oluşturuyor.Çocuk işçilere kızan bu elit ailelerin çocuklarına uyguladıkları şiddet benzeri bir şiddet değil mi sizce?
-Çocuklarının sadece kendini geliştirmesine odaklanan aileler,bazı duyguları es geçiyor ve duygusuz çocuklar yetiştiriyor.
-Yapılan araştırmalar,zeki olan çocukların değil,kendinde öz disiplini oluşturan,sorumluluk sahibi,empatisi gelişmiş çocukların hayatlarında daha başarılı olduğunu gösteriyor.
Aile

Ailede çocuk yetiştirme konusunda annelerin rolü büyük.Anksiyete ise çocuklara annelerinden aktarılan bir davranış,kişilik bozukluğu.Anksiyeteli anneler,üzgünüm anksiyeteli çocuklar yetiştiriyorlar :(Somatizasyon(fiziksel bir hastalığı olmadığı halde kendini hasta hissetme) bozukluğuna ise ülkemizde rastlanma oranı %80.Bunu test etmek için etrafındaki herhangi bir insana bir yerinin ağrıyıp ağrımadığını sorabilirsiniz.İlla bir yeri ağrıyordur bizim insanların.Benim annemin de sağ olsun sürekli başı ağrırdı.Başına tülbentini sıkıştırdı.Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar sizce kendini mutlu hissedebilir mi?
Elimdeki notlardan şimdilik bu kadar.Yine ara ara yazarım size ajandadan :) Kalın sağlıcakla :)
Çocuk ve Eğitim Çocuk ve Eğitim Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 08, 2018 Rating: 5

64 yorum:

 1. Kesinlikle katılıyorum, ülkemizde ne yetenekler çıkıyor da belki haberimiz olmadan heba oluyorlar. Ailelerin daha bilinçli çocuk yetiştirmesi lazım ve bence çocuğunu birçok alanda test etmeli, hangi alanda başarılıysa ona yönlendirmeli.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okulların rehberlik hizmetleri daha aktif olmalı.Ben bir okulda seminer vermeye gittiğimde rehberlik hocasının hiç böyle bir aktivite yapmadığını duyunca şaşırmıştım.İdealist öğretmelere de tabi ki ihtiyacımız var.Eğitim sistemi,zaten sıkıntılı ne deyim :(

   Sil
 2. "Yapılan araştırmalar,zeki olan çocukların değil,kendinde öz disiplini oluşturan,sorumluluk sahibi,empatisi gelişmiş çocukların hayatlarında daha başarılı olduğunu gösteriyor."

  Cümleni aynen kopyaladım, işte anahtar burada, zeki derken zaten neye göre zeki? Kime göre zeki? Amerikalının, ALmanın yaptığı zeka testine göre mi zeki? Herkes Einstein mı olacak? Einstein'e bile öğrenciyken bundan bi halt olmaz denmiş diye hatırlıyorum galiba Edison'a da. Aslında eğitim sistemi çok affedersin b...tan, pırıl pırıl beyinleri köreltip, bir kalıba uydurmaya çalışıyorlar. Halbuki herkesin farklı şeye yeteneği var, kimi matematiksel zekaya sahip, kimi değil (mesela benim matematiksel zekam azdır) ama sanat ve edebiyat yönüm güçlüdür ta çocukluğumdan itibaren...matematik, geometrim, fiziğim kötü diye geri zekalı addedecekler neredeyse:))

  Eline sağlık canım. Çok önemli bir konuya değinmişsin yine.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ailelerdeki hırsa ne demeli?Zeki çıksın diye kursa gönderip,çocuğu yıpratmaları...İnsani gelmiyor bana :( Çoklu zeka diye bir şey var.Matematiği kötü olsa yeğenim,ritmleri sayamaz.Matematik ister müzik.Ama tabi matematik öğretmenleri dersi ne kadar iyi biliyor,ne kadar öğrencilere sevdiriyor orası da ayrı muamma :( Çocukları aptal diye etiketlemek sanırım en kolayı :(

   Sil
 3. Notlarınız çok hoşuma gitti.. Acaba herhangi bir kitaptan alıntı mı? Alıntıysa paylaşabilir misiniz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap alıntısı değil maalesef.Kitap olsa mutlaka söylerdim.İzlediğim söyleşilerden yazdıklarım bunlar.Gündem Özel programından olabilir :) Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Alt kat komşumun oğlu sekizinci sınıfta üçle beşi toplarken düşünürdü. Sadece matematik değil tüm derslerde zorlanıyordu. Ama güreşe merak sardı. Gayet de başarılıydı. Annesi spor lisesine göndermeye karar verdi, ben de sonuna kadar destekledim. Gelgelelim halalar çocuğun doktor olma, mühendis olma şansını mı kaybettireceksiniz diyerek engel oldular. Nasıl üzüldüm nasıl. Sonra mutsuz insanlarla doluyor etraf. Ve biz de neden milli sporumuzda kimse başarılı olmuyor diyoruz. Nasıl olsun?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim yeğen de güzel sanatlar lisesine gideceğinde özellikle büyük abim çok üzülmüş ve bana telefon ederek bu çocuğun sonu ne olacak diye sormuştu.Çünkü ailedeki yeğenler ya mühendis ya da doktordu.Kendi oğlu mühendis,kızı da tıp fakültesi öğrencisiydi o ara.Ama şimdi gurur duyuyor yeğenini konserlerinde.Zaten ailenin ve çevrenin bildiği rutinlerin dışına çıkılınca hemen defans oluşuyor.Sonrası güzel olunca da herkes başarıya ortak :)

   Sil
 5. Yine çok güzel bir konuya değinmişsin Yurdagül. Ara ara kızsam da ben de topuzun ucunu kaçırıyorum. Arada kendime gelmek için cimciklemem lazım kendimi :)))
  Çocuklarımız rahat olsun gelecekte, iyi bir işi olsun gibi kriterlerimiz var. Ama nasıl mutlu olacak sorusunu sormuyoruz maaalesef :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mükemmel aile olmak diye bir şey yok tabi.Olur öyle bazen.En azından topun ucunu kaçırdığında fark edebilmen bile güzel :) İnşallah mutlu çocuklar yetiştiririz :) Öpüyorum Şebocuğum :)

   Sil
 6. Ailelere çok iş düşüyor. Çünkü eğitimciler asla onlara dikte edilenin(müfredat) dışına çıkmıyorlar. Maalesef kuzenimde (9 yaşında) disleksi varmış. Okulda mahvoldu. Biz sürekli annesine bir sorun olduğunu söyledik; ama gururundan doktora götürmedi çocuğu. Eğer önceden keşfedilse onun için her şey daha kolay olacaktı. Ben de müzik eğitiminden uzaklaştırıldım. Çünkü babam vardı. O hayatımda olmasa şimdi daha mutlu biri olabilirdim. Neyse ki ben bir şekilde müziği hayatımda tutabiliyorum. İlk iki sene okuduğum bölüm sebebiyle her gün mutsuz uyuyup uyansam da sonradan bu bölümde de iyi şeyler yapabileceğime inandırdım kendimi. :D Tabii çok tatmin edemez; ama artık yapılacak pek bir şey yok. Elimden geldiğince kardeşime yardımcı olmaya çalışıyorum, yapacağım en etkili ve mantıklı şey bu. Bir çocuk deyip geçmemek lazım. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aileler anksiyetelerini çocuklarına yansıtıyorlar.Hep bir gelecek endişesi :( Öyle olunca da mutsuz insanlar topluluğu kaçınılmaz oluyor :(

   Sil
 7. benim çocuğum zeki ama çalışmıyor:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Genel ifadelerden biri :) Atıf hatası diyoruz biz bu söylemlere :)

   Sil
 8. Gelecek nesli yetiştirmek kolay değil, çaba gerektiriyor. Eğitime önem veriyorum deyip eğitimi silindirle ezen çakma eğitimlilerle çevriliyiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Artık İstanbul'da olmak üzere anne baba okulları açılmaya başlandı.Bilinçli olabilmek önemli :)

   Sil
 9. Çok teşekkürler bu güzel paylaşım için...çocuk ve eğitim yazısı, ebeveynlik eğitimi yazısı doğurdu bence...
  Devami gelmeli😊 sevgiler 💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ara ara yazarım ben de öyleyse :) Teşekkürler :)

   Sil
 10. güzel bilgiler canım teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim okuduğun için :) Sevgilerimle :)

   Sil
 11. Herkes çocuğu doktor olsun, mühendis olsun istiyor. Kimse çocuğun mutluluğunu düşünmüyor. Amaç burada bile gösteriş. Çocuk belki muhteşem bir metin yazarı olacak ama doktor çok daha gösterişli bir meslek olduğu için doktor olmasını istiyorlar.

  Çocukların mutluluğu önceliğimiz olmalı her zaman için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Anksiyete ve gelecek kaygısı da ailelerin böyle düşünmesinde etken.Tabi bir de aileler kendi yapamadıklarını çocukları üzerinden yapmak istiyorlar.Çocuklara yönelik büyük bir haksızlık oysa ki bu :(

   Sil
 12. Wiscar için kurslar olduğunu ilk defa duydum. Olduğumuzdan farklı şekillerde görünme çabası nereye kadar gidecek bakalım?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Duyunca ben de şaşırmıştım.Tabi aleni kurslar değil bunlar.İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde var daha çok...

   Sil
 13. Yazık ki,benim çevremde de bu tarz anne-babalar çok fazla ama anneler bu konuda daha baskıcı. Şu kursa da gitsin, bunu da unutmasın diye diye çocukları heba ediyor. Çok iyi biliyorum sırf entel olsun diye bale kursuna gönderen aileler var ama çocuğun yeteneği olmadığı gibi istedği de yok ama kimin umrunda. Aaaa bak ... kızı baleye gidiyor desinler. Önemli olan bu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani aileler kendi egolarını rahatlamak için çocuklarını da heba edebiliyorlar ne yazık ki.Özellikle ekonomik durumu yüksek insanlarda buna rastlamak mümkün.Bırakın çocuk zevkle oyuncağıyla oynasın yahu...

   Sil
 14. Zekanın matematikle ölçülmesi de en büyük sorunlarımızdan herhalde. Kim bilir kaç çocuk müzik, resim ya da sanatsal yeteneğini keşfedemeden ötelenerek yaşıyordur. Aileler sanki çocuk yetiştirmiyor da başkalarına hava atabilecekleri bir cisim oluşturuyorlar. Çocuğun kişiliği olduğunu fark etmiyorlar, etmek istemiyorlar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel vermişsin örneklemeyi.Hava atmak amacıyla yetiştirilen ve heba olan,mutsuz nesiller :(

   Sil
 15. Hiçbir anne-baba çocuğunun başarısız olduğunu düşünmez veya düşünmek istemez. Bunun için eğitim hayatı boyunca çocuktan beklentiler yüksektir. Bu açıdan bakıldığında çocuğun yetenekleri ve istekleri arka planda kalıyor ve mutsuz bireylerin yetişmesine sebep oluyor bence:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki istemez ama ne kadar anne ya da baba olmanın bilincindeyiz.Ne kadar yetkin ebeveynleriz bilemiyorum :( Belki de çocuğa en büyük zararı verdiklerini göremiyorlardır.Bu da acı bir durum :(

   Sil
 16. ayy bizde eğitim mi vaaaar yaaaaaaa :)))))) kosunüs mü oooooooo :)

  YanıtlayınSil
 17. Bence son derece haklısınız. Çoğu yetenekli insan eğitim koşullarından dolayı heba oluyor.

  YanıtlayınSil
 18. Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş bize dayatılan bu ezber sistemine sonuna kadar karşıyım.Baksanıza orta öğretim dahil lise hatta üniversite dahil ingilizce eğitimi görüyoruz peki bize kattığı ne? Konuşabiliyomuyuz ? Maalesefki hayır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zamanımız,emeklerimiz,çabalarımız sistem yüzünden heba olmuş oluyor.Örneğiniz de çok güzel oldu.Teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 19. önemliii :)

  Ben de bekliyorum bloguma, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yazmasam da takip ediyorum sizi :) Sevgilerimle :)

   Sil
 20. Herkesin çocuğu kendine özel...Zeka,yetenek,başarı çok farklı kavramlar.Bir çocuğun derslerde başarılı olması zeki olduğunu göstermez.Yada zeki olması derslerde başarılı olacağı anlamına gelmez..Ben sırf zeka gösterisi kanıtı için yaptırılan özel testlere karşıyım.Ha bir kuruma yada merkeze kayıt için yaptırılması gerekiyorsa yada çocuğun gerçekten de özel bir eğitim alması gerekiyorsa eyvallah...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu özel testleri geçmesi için gönderilen illegal kurslar ise gerçekten facia.Neresinden tutsak elimizde kalıyor :(

   Sil
  2. Bu testleri geçmesi için gönderilen illegal kurslar da garip.Konuşulacak çok şey var çok...

   Sil
  3. Bir de bir dünya para isteniyor bazılarından..Bir arkadaşım yaşadı böyle bir olayı.O da kendi çocuğu kendine özel,zeki sanıyor.Devlet tarafından yapılan testlerde başarı oranı düşük çıkınca özel testlere soktu,parayla..O da ne kadar sağlıklı tartışılır...

   Sil
  4. Çocuk zeki çıkınca mutlu olmuşlardır artık :)

   Sil
 21. Cokgüzel bilgilercanim. Maalesef Avrupada da standart bir ögrenci tipi basarili görülüyor. Ailelere hep büyük rol düsüyor.

  YanıtlayınSil
 22. Çok zeki insanlar hayatta başarısız olabiliyor. Vasat iyidir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zekalarına güvenip eğer çalışmazlarsa zeka bir yere kadar götürebiliyor o insanları.Benim abim mesela Türkiye'nin en çalışkanları arasına girmişti.Fakat hiç ders çalışmazdı.Liseyi de hiç çalışmadan bitirdi ama ilerisini getiremedi.Şimdi kendi kapasitesinin çok altında bir işe talim ediyor ne yazık ki :(

   Sil
 23. Daha yakın zaman da bir babaanne ile karşılaştım.
  Anlatıp duruyordu malum,torununun ne kadar zeki olduğunu,3 yaşında bir bebeden bahsederken,oglunun at yarışını bitirmiş,anladım ki,şimdi oğlu,çocuğu için koşturan bir at jokeyi,konumunda anlatırken etrafına ne kadar ilgili aile olduklarını vurguluyordu...
  Sadece dinledim yorum bile yapamadım,yaptıklarının doğru olduğuna o kadar inanmış görünüyordu ki.
  Fikrimi ısrarla sorunca ?
  Sadece bütün çocuklar kapasiteleri kadar başarılı olurlar,imkan sunmak çok önemli ancak abartmayın bırakın arkadaşları ile bolca oynasın dedim.
  Emeğine sağlık canım çok değerli bilgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel demişsin ablacığım,bırakın yaşıtlarıyla oynasınlar valla :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 24. Eğitim sistemi sürekli Erozyona uğraması ve sistemi parça pinçik edildikçe Maalesef Çocuklar heba oluyorlar. Sabah tan akşama kurslar etütler ve diğer tüm bireysel veya toplu çalışma alanlarında hangi çocuk zeki hangisi orta diye ayırım bile yapılması maalesef imkansız Şu dönemde. Birde Ebe beyinlerin Çocukları Kuklaya dönüştürmeleride çabası teşekkürler paylaşım için....

  YanıtlayınSil
 25. Çok önemli konulara değinmişsiniz.Ailelerin çocuklarını hobiden hobiye koşturması gerçekten çocukları çok yıpratıyor.Bir tanıdığım çocuğunun bir haftalık faaliyetlerini anlatınca çocuğa acımıştım.Hafta içi okuldan çıkınca baleye,haftasonu da yüzmeye gittiğini matah birşey gibi anlatmıştı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani aileler bir görebilse değişim olur.Hayırlı olsun diyelim artık :) Sevgilerimle :)

   Sil
 26. Ne yazık ki eğitimimiz bu durumda olmasının bir sebebi de aileler..Biz suçu genelde okullara öğretmenlere atıyoruz..Ama bu çok taraflı bir olay. Aile içinde okulda verilen eğitim desteklenmedikçe veya aile çocuğu olduğu gibi kabul etmedikçe eğitim bu şekilde tepetaklak devam edecektir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem okul hem aileler iki taraflı gidecek bir süreç aslında.En azından aileler biraz bilinçli olsa diyorum ben de.Teşekkürler :)

   Sil
 27. yazıyı daha yeni okudum,çok doğru tanımlamalar..ben de katılıyorum tüm söylediklerinize..öyle zeki çocuklarımız var ki,bunları dediğiniz gibi ortaya çıkarmamız gerekiyor..

  "Yapılan araştırmalar,zeki olan çocukların değil,kendinde öz disiplini oluşturan,sorumluluk sahibi,empatisi gelişmiş çocukların hayatlarında daha başarılı olduğunu gösteriyor." diye..bu özelliklere sahip olan bir gencle ilgili bi kore dizisi vardı,şimdilerde onu izliyorum "sarayın doktoru" diye..meltem tv,de hafta içi her akşam 19:30 - 20:00 sularında falan oynuyor..

  dizide saraya tıp doktoru eğitimi alarak girmek isteyen bu özelliklere sahip alt tabakadaki fakir ama zeki bir gencin,saraydaki diğer asil hekimler arasındaki mücadelesi anlatılıyor..onu çekemiyorlar mesela,alt tabakadan böle zeki insanların çıkmasını istemiyolar ve her türlü entrikaları onun üzerinde oynamaya çalışıyolar..zeki fakir genç ise yılmadan mücadelesine devam ediyor..dizi halen devam ediyo,bitene kadar izlemeyi düşünüyom ama tabii yayını zırt pırt kesmezlerse,yayından kaldırmazlarsa çünkü bazen bu sorumsuzluğu yapabiliyorlar maalesef..

  yani demek istediğim şey "aynı özelliklere sahip çocuk ve genç yetenekleri ülkemizdeki milyonlarca fakir halk kesiminden de çıkarılabilir" diye düşünüyorum..neden olmasın ki? neyse uzun bi yazı oldu,kusura bakmayın,emeğinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İstediğiniz kadar yazabilirsiniz sorun değil.Bir ara köylere gidiyorduk bizler de sağlıkçı olarak.Köy okullarında gözleri ışıldayan öyle çocuklar vardır ki.Bir tanesine sordum büyüyünce ne olmak istediğini.Çoban olmak istediğini söyledi.Tabi çocuğun gördüğü ve bildiği şey o.Büyük şehirde yaşasa o çocuk,belki de bilim adamı olur.Siz yazınca ben de bu anımı anlatayım dedim :)

   Sil
 28. Merhaba. Takipleştiğimizi sanıyordum ama değilmişiz. Hemen takibe aldım bloğunuzu. Çok değerli konular hakkında görüşlerinizi ifade ediyorsunuz. Eğitim konusu önemli. Ve maalesef aileler çocuklarını bazen bir hava atma aracı olarak kullanabiliyor. Çocuklar süper zekalı, üstün başarılar sergileyen bireyler olmak zorunda değil. Ama mutlu bir çocukluk geçirmek zorundalar. Ve aileler çocuklarını mutsuz ediyorlar zaman zaman. Teşekkürler çok değerli bir paylaşım yapmışsınız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de takipte olmadığımı bilmiyordum.Hemen bakacağım sizi takip ediyor muyum diye.
   Mutlu çocuk yetiştirmek için önce mutluluk kavramını kendimiz bilmeliyiz sanırım.Para ya da marka odaklı mutluluk,geçici bir mutluluktur.Bazı aileler de çocuklarını bu şekilde mutlu etmeye çalışıyor,aklıma o geldi.
   Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.