Alkol

alkol

Daha önce News Pdr dergisinde yazdığım makaleri bloguma da koyuyorum.Keyifli okumalar...
Alkol Bağımlılığı, kişinin tüm hayatına zarar verecek şekilde alkole tutkunluğudur. En önemli belirti olarak kişinin sürekli olarak alkol almadan duramamasıdır. Alkol Bağımlığı ile ilgili elimizde bir çok istatistiki veri bulunmaktadır.Bu verilere göre;Kalp hastalığı ve kanserden sonra üçüncü sırada gelen bir sağlık sorunudur.Alkol Bağımlılığı riski erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazladır.Dünyada yılda 3.500.000 kişi alkole bağlı sorunlardan ölmektedir.Trafik kazaları ve intihar olaylarında birincil sorumlu alkoldür.Erişkinlerin %60-70’i sıkça alkol almaktadır.İstatistiki verilerden de anlaşıldığı gibi Alkol Bağımlılığı,tüm Dünya için önemli bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü tanı ölçütlerine göre aşağıdaki belirtilerden en az üç tanesi kişide bulunuyorsa bağımlılıktan söz edilebilir.
-Sürekli alkol alma isteği,
-Alkol alma zamanı, miktarını ayarlayamamak,
-Bırakma deneyimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması,
-Günlük rutinlerini yapamayarak alkol almaya ağırlık vermek,

-Ruhsal, sosyal, fiziksel zararlara rağmen alkol kullanmaya devam etmek
alkol
NEDENLERİ
-Genetik Yatkınlık: Birinci derece akrabalarında bağımlılık olan insanlarda 7 kat fazladır.
-Kişilikle İlgili Sorunlar: Güvensiz, mükemmeliyetçi, içe dönük, depresif kişilerde daha sık görülür.
-Çevresel Etkenler: Çevrede alkol bağımlığı yaygınsa, kişinin de alkol alma eğiliminde artma olur.
-Stres: Psikiyatrik sorunları olanlarda ve stres oranı yüksek olanlarda bağımlığa yatkınlık oranı yüksektir.
-Aile İçi Paylaşım Sorunları: Aile içi şiddet, ihmal, istismar, baskı, kavga gibi etkenler bağımlığa yatkınlıkta önemli etkenlerdendir.
Jellinek(1952) Alkol Bağımlısı olan kişiler üzerinde yapılan psikiyatrik gözlemler sonucu ortak dört özellik tespit etmiştir:
1.Duygusal ilişki kurmada sıkıntı, benmerkezcilik, olgunlaşmamış ve içe dönük düşünce biçimleri
2.Depresyon
3.Çevrelerine aşırı bağımlılık
4.Cinsel yönden olgunlaşamama
alkol
Tedavisi
Tedavide profesyonel yardım şarttır. Tedavi iki şekilde yapılır. Birincisi hastaneye yatmadan ayaktan yürütülen tedavi programı, ikincisi ise hastanede yatarak tedavi şeklidir. Tedavinin ilk aşamasında alkol, ilaç yardımı ve tıbbi müdahale ile kesilir. İkinci aşama olarak kişi rehabilite edilir. Alkolsüz yaşama alışması için kişiye bilgi ve beceri kazandırılmaya çalışılır. Son aşmada ise alkol arama isteğini azaltmaya yönelik programlara (Adsız Alkolikler Grubu gibi)yönlendirilerek alkol isteğine dair davranışı söndürülmeye çalışılır.
Tedavi esnasında aile desteği de çok önemlidir. Bu süreçte aileler, uzmana yardımcı olmalı, kişiye ilgisini eksik etmemeli, kişinin bağımlılığını kabul etmesine yardımcı olmalı, yargılayıcı tavırlar içine girmemeli, aşağılayıcı, küçümseyici ifadeler kullanmamalı, kişiyi motive etmelidir.
Alkol tedavisinde kişi, farkındalık kazanıp, kendinde değişimi içselleştirebilip, kendini disiplin edebilmeyi öğrenebilirse başarıya ulaşılabilir.Bağımlılıklardan uzak,sağlıklı günler yaşamanız dileğiyle…
Kaynak:
-Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Yayınları
-Psikodinamik Psikiyatri ve Normal Dışı Davranışlar(Engin Geçtan)
-Yeşilay Yayınları
-Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Hastanesi Yayınları
-Alkol Bağımlılığı(Yrd.Doç.Dr.Adnan Çoban)
Alkol Alkol Reviewed by Yurdagül Çelik on Ocak 24, 2018 Rating: 5

41 yorum:

 1. gerçekten alkolun olumsuz etkileri son derece fazla,kalp rahatsızlıklarından karaciğer rahatsızlıklarına kadar her organı ciddi şekilde etkileyen bi durum..alkol konusunda çok az bilinen bi gerçekse,içtiğimiz bazı içeceklerde mesela meyve sularını içtiğimizde vücudumuzda önemli miktarda alkol yaratmasıdır..yaşayan biri olarak biliyorum,içki içmememe rağmen meyve suları nedeniyle vücudumda alkol oranı çıktığı için doktorlar bana "içki mi içiyon" diyolardı..🤔😀 yani demek istediğim pek çok meyve suları maalessef vücutta alkol etkisi bırakabiliyo,buna dikkat etmek gerekiyo..alkol ve zararları konusunda çok faydalı bilgiler,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Meyve sularında da var demek.Hiç bilmiyordum.Ben pek konsantre meyve suyu içmiyorum.Güzel oldu bu katkınız.Teşekkür ederim :)Sevgilerimle :)

   Sil
 2. O kadar kötü bir hastalık ki alkol bağımlılığı. Bir akrabamız vardı böyle. Ailelerinde hiç huzur yoktu, hep kavga ederlerdi. Adam genç yaşta öldü zaten. Ailedeki 3 çocuk travmalı büyüdü. Şu anda bile özgüven ve iletişim sorunu yaşıyorlar. Bazan insan ne kadar akılsız bir mahluk olabiliyor diye düşünüyorum. Bir şey ki, seni hem sağlığından, hem ailenden, sevdiklerinden uzaklaştırıyor nasıl hala ona bağlı kala biliyorsun? Bir de tedavi için ilk önce hastanın kendisi istemeli. Yoksa sonu hep hüsran oluyor :( Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alkol,benim de bildiğim bir çok ailenin dağılmasına neden olan bir bağımlılık :( Psikiyatri servisinde çalışırken de alkolü bırakma oranlarının düşük olması canımı sıkardı.En iyisi hiç böyle şeylere bulaşmamak..Teşekkür ederim ben de :)

   Sil
 3. Well alchool is a problem this days, it always was. Maybe this days a little bit less in comparison with the past. People do strange things when they are drunk!
  Have a fantastic day!
  Greetings,
  Flo

  YanıtlayınSil
 4. Yine güzel bir yazı olmuş. Biraz Yeşilay sloganı gibi olacak a mm a alkol hem süründürüyor,hem öldürüyor.Kişinin kendine yaptığını kimse yapmıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla şiir gibi söylemişsin.Çok teşekkür ederim ben de :)

   Sil
 5. Sizin yazdığınız sebeplere ilaveten bir de inançsızlığı ekleyebilirim. Zira alkol haramdır. Bunu bilen bir müslümanın içki içilen bir masaya dahi oturmaması gerekiyor.
  Tabi müslüman olmayanlar için bu madde geçerli olmayacaktır. Fakat müslüman olduğunu iddia ettiği halde içki içen pek çok insan görüyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi dini açıdan da yasaklamış.İyi bir şey olsa yasaklanır mı?Teşekkürler...

   Sil
 6. Bağlılıklar azalınca bağımlılıklar artıyor mu bilmem ama sanki bana öyleymiş gibi geliyor. Bir de belli yaşlarda ayyuka çıkan özenme tutkusu da etken sanki. Önemli paylaşım adına teşekkürler, selamlarımla:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu bağımlılıkların kökeni taaaa bebekliğe gidiyor.Güvenli bağlanmayla annesine bağlanan çocuklar bağımlılığa yatkın olmuyor.Ben teşekkür ederim okuyup değerlendirdiğiniz için :)

   Sil
 7. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. alkol bağımlılığı gerçekten çok kötü bir şey :( emeğinize sağlık....

  YanıtlayınSil
 8. Alkol, tütün vs derken.. Bağımlılıklarla anılır hale geldik. Bağımlılığın her türlüsü kötü. Yaşasın bağımsızlık :)

  YanıtlayınSil
 9. Konu dışıyım ama merakla okudum yine :)

  YanıtlayınSil
 10. Alkolü bırakmak gerçekten çok zor... Eski bir arkadaşımdan biliyorum. Asıl önemlisi, bıraktıktan sonra temiz yaşamakta irade gücü..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alkol kullanan kişiye de ailesine de kolaylıklar diliyoruz biz de...Teşekkürler canım :)

   Sil
 11. Alkolü bırakmak gerçekten çok zor... Eski bir arkadaşımdan biliyorum. Asıl önemlisi, bıraktıktan sonra temiz yaşamakta irade gücü..

  YanıtlayınSil
 12. Canısı yine çok önemli, hayati bir konuya parmak basmışsın, eline, emeğine sağlık. İlk iki karikatür çok güldürdü.:)))))Çok şükür ne sigara, ne içki içilen bir ailede büyümedik biz üç kardeş. Sanırım ailenin önemi büyük. Ne rahmetli annem, ne rahmetli babam sigara içerdi, sadece bayramlarda adetti o yıllarda çikolata ile minnacık kadehlerde likör ikram edilirdi, babam 40 yılda bir emekli silah arkadaşlarıyla buluşunca bira içerdi o da normal...evde hiç içki bulunmazdı...çok zor bırakıldığından Allah yardımcısı olsun herkese....evlenecek olanlara da naçizane tavsiyem içkisi varsa sakın bırakır demesinler..bırakmaz..sonra başına iş alır:(

  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tedavisi zor,uzun,yorucu...En iyisi hiç başlamamak.Çünkü tedavide başarı oranı maalesef ben psikiyatri servisinde çalışırken düşüktü :(
   Teşekkürler ablacığım :) Benden de sevgi ve saygılar :)

   Sil
 13. Alkol alınması, ailemin erkeklerini seyrederken dahi, hiç hoşuma gitmeyen ve onlara göre keyif veren masum bir sıvıdır. Bir de herkesi etkilemesi değişiktir, bazısı hiç çekilmez. Tepkimi hep, bıkmadan vermişimdir. Eline sağlık kızım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abilerim ve babam alkol almıyordu ama ablalarımın eşlerinde bu sorun vardı.Zaten evlilikler de sürmedi,bitti :( Teşekkürler ablacığım :) Öpüyorum seni :)

   Sil
 14. Bilgilendirici bir yazı olmuş, daha alkolik insana rastlamadım ama rastlarsam önerilerde bulunabilirim sizin sayenizde :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alkolik bu öneriyi dinler mi bilemedim.Çok teşekkür ederim ben de size :)

   Sil
 15. Genetik yatkınlık olduğunu hiç bilmiyordum, ilk defa duydum. Bağımlılık her zaman ve her şekli ile kötü. Bilgilendirici yazı için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikiyatrik rahatsızlıklar da olmak üzere bir çok hastalığın sebebinin genetik zemin olduğunu maalesef görüyoruz.Tabi genetik zemin var diye de durumu kullanamamak gerek.Her zaman düzeltme yapılabilir.Teşekkürler :)

   Sil
 16. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık. İnsan her anı dolu dolu yaşayıp mutlu anılar biriktirmek varken neden içip yaptıklarını hatırlamayacak raddeye gelmeyi seçer hiç anlamıyorum. Kötü şeyler oldu kafam dağılsın, içeyim. Mutlu oldum kutlayayım, içeyim. Bağımlıların her zaman bir bahanesi var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bağımlılıkların kökeni ta bebekliğe kadar gidiyor.Kişi kendini fark ederse ve yatkınlığını görüp,uzak durabilirse başarabilir içmemeyi.Teşekkürler :)

   Sil
 17. Bağımlılıktan kurtulmak her zaman zor :// Umarım tedavi sonunda iradelerini sağlayabilirler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Başarı oranı düşük ama yine de başaranlar var.Bir kişi bile başarabilmişse yapılabiliyor demektir.Teşekkürler :)

   Sil
 18. of aman aman bunun yüzünden her şeyini kaybeden çokmuş yaaa. bi de at yarışı galbağ :)

  YanıtlayınSil
 19. Eline emeğine sağlık canım çok önemli konulara yer veriyorsun başlıkları görüyorum da girip yorum yazamıyorum epeydir geceleri 2 ya da 3 bloga zor bakıyorum ,İzmir de ki gibi gece geç saatlere kadar oturmuyorum Duru'cukla gün erken başlıyor:))
  Alkol illet yıkım her kötülüğe açılan kapı. girmediği yer de yok yorumlarda da yer almış asitli asitsiz hazır içeceklerin hepsinde var diye biliyorum bende.
  Alkolu dozun da yerin de tüketebilene denecek bir şey yok ama hala şişedeki gibi durmadığını öğrenemeyenlere vah vah:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç önemli değil.Yoğunluğunu tahmin edebiliyorum.Ben de eskiden daha çok okurdum,herkesi okurdum hatta ama artık okuyamıyorum.Vakit yok :( Teşekkürler :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 20. Emeğinize sağlık . Gerçekten alkol bağımlılığı çok çok kötü bir şey . Allah korusun ... Mutlu haftasonları diliyorum . Sevgiler . 😊🌸

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet nahoş bir konu bu :( Yine de değineyim dedim.Size de mutlu bir hafta sonu diliyorum ben de :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 21. çok öğretici bir yazı oldu. tekilayı ilk burda duyunca, araştırdım. tekilayı bile öğrendim. özetle, alkol bağımlılığında genetik yatkınlık hususu beni biraz endişelendirdi. nokta. bitti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karikatür olarak koydum ama ben de bilmiyorum tekilayı :) Genetik yatkınlığa dikkat edin,uzak durmaya çalışın derim ben de.Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.