Yeni Yaşıma Kadar Neler Öğrendim?

doğum günü

Size bugün bir itirafta bulunacağım.Her yıl yaş günüm yaklaştıkça anksiyetem artar.24 aralıktan tarih direkt 26 aralık gününe atlasın isterim.25 aralık günü kaybolsun yani :)) Ya da o gün yer yarılsa yerin içine girsem ve kaybolsam hissi olur bende :)Tabi bu düşünce üzerinde düşündüm.Neden böyle hissediyorum diye...
Çocukken kalabalık bir aileye sahiptim.Yaş günlerimiz pek fazla kutlanmazdı.Ben,14 yaşında yatılı okula gittikten sonra ufak ufak yaş günlerim kutlanmaya başlanmıştı.O zamanlar da da biraz mahcup hissederdim kendimi.Belki de böyle bir kutlama gereksizdi.Yapı itibariyle planlı kutlamaları ve abartılı şeyleri pek sevmiyorum.Örnek verecek olursam abartılı ve planlı özel gün kutlamaları,sünnet düğünleri,kına geceleri,düğünleri...Ben,daha çok spontane gelişen şeyleri seviyorum galiba.İlla o gün yıl başı olduğu için değil de içimden eğlenmek geldiği için eğleneyim istiyorum.Böyle kodlanmış planlanmış günlerde zoraki eğlenmek yaş günüm de olsa bana göre değil sanki :( O yüzden yaş günümle hiç alakası olmayan bir gün mü kutlama yapsak diye düşünüyorum :))Mesela her yıl soğukta kutladığımız yaş günümü bir temmuz sıcağında deniz kenarında kutlasak olmaz mı ya :))
doğum günü

Şimdi gelelim esas konuya.İnsan,kendi gelişimini takip etmeli diye düşünüyorum.Böylece bir çok açıdan nereye doğru gidebildiğini görebilir.Ben de bu yaşıma kadar neleri öğrendim yazmak istedim.Belki on yıl sonra bu yazıma baktığımda öğrendiğimi sandığım şeylere bakıp gülüp,tekrar tekrar yaşadığım benzeri deneyimleri hatırlayacağım.Yine de başlıyorum yazmaya;
-Çocukken pek inatçı bir çocuktum,fazla sorgulamadan ısrarla istemediğim şeye hayır derdim.Şimdi ise hayır demeden önce mutlaka sorguluyorum.Eski inadımdan eser yok :))
-Sevdiklerime ve arkadaşlarıma toleransım çok yüksekti,onlar üzülmesin diye istemediğim şeyleri bile yaptığım olurdu.Şimdi ise zaman zaman aileme dair toleransım yüksek olsa da istemediğim bir şeyle ilgili açıklamamı yapıyor ve istemediğim şeyi başkalarını mutlu etmek için yapmıyorum.
-Eskiden kalabalıklar içinde olmayı,çevremin çok olmasını önemserdim.Şimdi ise nicelikten ziyade niteliği önemsiyorum,nitelikli ilişkiler kurmaya çalışıyorum.Laf olsun diye etrafımda insan tutmuyorum.
-Yoğun bir şekilde gelecek kaygısı yaşardım eskiden.Bizim bu özelliğimiz aileden geliyor yani genetik.Şimdi ise mutlaka B planı,C planı,D planı gibi farklı farklı planlar yapıyor ve gelecek anksiyetesi yaşamıyorum.
-Eskiden sevmediğim işi yapmaya mecbur olduğumu düşünürdüm.Şimdi ise iş de dahil hiç bir şeye mecbur olmadığımı düşünüyor ve o yönde hareket ediyorum.
iş yeri

-Zamanı daha rahat harcardım eskiden.Şimdi ise zamanın geri döndürülemeyeceğini biliyor ve zamanımı daha verimli ayarlamaya gayret ediyorum.(Örneğin daha az televizyon izliyor,daha çok kendimi geliştirici şeyler yapıyorum.)
-Eskiden beri gezmeyi severdim ama yurt dışına gitmeyi çok önemsemezdim.Şimdi ise farklı kültürleri görüp,tanımanın ne kadar önemli bir deneyim olduğunu düşünüyor ve farklı kültürleri tanımak için tur şirketiyle her yıl bir ülke görmeye gayret ediyorum.
-Çocukları hep çok severdim ama yaşlılara mesafeliydim.Şimdi ise yaşlıların ayaklı bir kütüphane olduğunu düşünüyor,onlarla da sohbet etmeyi çok seviyorum.
-Hayvanlara dokunmaktan korkardım.Ablamın eve kedi almasıyla bu korkumu aştım.Hayvanlar,değerli.Onların da yaşam hakları var.Bu korkumu aşıp,hayvanlarla daha sağlıklı bir iletişim kurabildiğim için ablama ve kedisi Karamel'e de teşekkür ediyorum.
siyam kedisi
                                                  (Ablamın kedisi Karamel)

Değişim ve gelişimin ömür boyu olduğuna inanan biriyim.Annem de hiç bir şey için geç olmadığını söylerdi hep bize.Elbette bu yaşıma kadar öğrendiğim başka başka şeyler de olmuştur.Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.
Umarım pozitif tekamül noktasında ilerler,hem kendime hem de insanlığa faydalı olabilirim.
Kalın sağlıcakla...
mutluluk

Yeni Yaşıma Kadar Neler Öğrendim? Yeni Yaşıma Kadar Neler Öğrendim? Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 22, 2017 Rating: 5

76 yorum:

 1. Yurdagül'cüğüm gerilmeye, endişeye ne gerek var genceciksin, o endişeyi biz yaşlılara bırak, yeni yaşın kutlu olsun, tüm dileklerin gerçekleşsin, önce sağlıkla tabii...nice yıllara:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni yaşımdan dolayı değil gerginliğim ablacığım :) Rutin olan ritüelleri pek sevmiyorum :) Çok teşekkür ederim,sizleri tanımış olmaktan dolayı da mutluyum :)

   Sil
 2. İnsanın yaşıyla birikimleri arasında doğru orantı var. Daha fazla deneyim kazanmak için daha hızlı mı yaşlansak acaba:D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deneyimin ne kadar önemli olduğunu ben de yaşım ilerledikçe anlıyorum.Teşekkürler :)

   Sil
 3. Merasimleri en pek hoşlanmam.Doğum günümde hediye almaktan ziyade hiç ummadığım zamanda hediye almak daha çok mutlu eder beni. Sizin doğum gününüzü de temmuzda kutlayabiliriZ mesela:)Yeni yaşınız yeni güzellikleri de beraberinde getirsin diyelim o vakit.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet bir yıl kendimce temmuzda bir doğum günü partisi düzenleyeyim en iyisi :) Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Mutlu mutlu uzun yillariniz olsun 😄 gelisime,değişime açık olup kararlı olabilmek çok güzel... kutluyorum sizi💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.Umarım hepimiz mutlu mutlu yıllar ve kolay deneyimler yaşarız :)

   Sil
 5. Ne kadar güzel anlatmışsın hayat insana her geçen gün çok şey öğretiyor gerçekten bende bunu yaş ilerledikçe daha iyi anlıyorum ama en güzeli anı ve tüm yaşlarının tadini keyfini çıkar her yaş ayrı bir güzellik katıyor insana😊 ...dilerim her şey o güzel gönlünce olur doğum günün kutlu olsun daha nice güzel ömürlere inşallah canım benim 😘😘💐🎂🎂sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyleyse ölene kadar öğrenmeye devam :) Teşekkür ederim canım benim :)

   Sil
 6. İki gün önce 21 aralıkta ben doğmuşum bir kere kutlanıldı o da ilk okul mu ortaokul mu tam hatırlamıyorum o vakit müdür yardımcısı beni çağırdı nöbetçi öğrenci gönderdi sınıfa gittim kapısına bu zarf senin dedi kalbim tabi duracak gibi falan derken kutlama cümlesi geçiyordu işte gün sona erdi son derstte teşekkür edeyim dedim ettim bu kadar.Ha birde birkaç senedir Google hesabım sağ olsun kutluyor.Kalabalık fazla çocuklu kardşlr var da kutlama falan harram kafasındalar bizimkiler.

  Siz siz olun kutlayın bence çocuklarınızın ve kardşlrinşzin özel günlerini öyle şatafata gerek bile zorunlanmayın durumunuz müsait değilse bile dilinizle sözle kutlamanız yeterlidir.Bir parçanız eksilmez yani sevildiğini bilmesi ;)):))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de mutlu mutlu yıllarınız olsun öyleyse :) Ne güzel olmuş sizin yaşadığınız.Müdür yardımcısı da takdir ettim :)) Sevgi ve saygılarımla :))

   Sil
 7. Bilgiç'in doğumgünü temmuzda ama biz hep mayısta kutlarız, çünkü temmuzda arkadaşları hep tatilde olduğundan kimse olmuyor çevrede :) Yani neden olmasın, istediğin zaman kutlayabilirsin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla doğru söylüyorsun yazın bir kutlama hazırlayım ben,bizim aile de deli desin bana hahahaha :))

   Sil
 8. Uzun sağlıklı mutlu bir ömür yaşa Yurdagül. İnsanın kendini keşfetme ve akıllanma yolculuğu ölene kadar sürüyor. Yazdıklarının pek çoğu benim de yaşadığım şeyler. Hayır diyebilmeyi ben 35 yaşımdan sonra öğrendim mesela 😂😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah güzel bir hayatımız olur ve seninle de bir gün bir yerlerde tanışırız :))

   Sil
 9. öncelikle mmutlu yaşlaaaaaarr, hem ben doğumgünlerini pek severim, öteki sünnetmiş falan bana da gereksiz gelir; ama doğumgünü başka:) ben geçmişe bakıyorum daha pek bi değişim yok, 30 u bekliyorum, herkes öyle diyor bir değişcekmişim, nasıl olacaksa artık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Otuz yaşında öyle sihirli değnek olmuyor ama yaşanılan tecrübeler insanı olgunlaştırıyor.Umarım kolay kolay deneyimlerle olgunlaşır,zorlu deneyimler yaşamayız.Teşekkürler :))

   Sil
 10. Sağlıklı mutlu huzurlu yıllarınız olsun. İnsan kendi gelişimini takip etmeli demişsiniz ne kadar doğru. Bu aynı zamanda ruhun tekamülü oluyor galiba.
  Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım tekamül yolunda kolayca ilerleriz :) Teşekkürler :)

   Sil
 11. doğum gününüz 🎂 kutlu olsun..🙂 daha nice mutlu,huzurlu ve sağlıklı yıllara..🙂

  YanıtlayınSil
 12. Her insanın hedefleri olmalı ama küçük ama büyük olmalı..zaman içinde dediğin gibi zamanın da çok kıymetli olduğunu kavrayınca insan bir çok durumu farklı algılama noktasıan geliyor..evet zamanı daha verimli kullanmak aklımıza pek gelmiyor olabilir ama bizim bir çok gelişme yolunda büyük adımlar atacağımız çıkış noktamız da tam burası..zamanı iyi değerlendirme ve tabii ki kişi gelişimini dediğin gibi takip etmeli..bana göre bunu yapmak oldukça zordur ama başlamadan da hiç yol alınmaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerden başlamak lazım dediğiniz gibi :))Sevgilerimle :))

   Sil
 13. Sevgili Yurdagül bir önceki yorumumda yeni yaşını kutlayamadım arkadaşım bağışla..
  Rabbim huzur ve güzellik nasip etsin inşallah korkma tarihten..günler biziz,nefesler biziz..
  Hep iyi insanlarla karşılaştırsın Rabbim sevgi ve huzur dolu yaşa inşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tekamül yolunda inşallah hepimiz kolay kolay ilerleriz :) Çok teşekkür ederim :))

   Sil
 14. Size hayırlı,mutlu,hayallerinizi gerçekleştireceğiniz uzun bir ömür diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)İnşallah hepimiz sağlıklı ve mutlu bir ömür süreriz...

   Sil
 15. Blog kesif etkinliğinden geliyorum. Takipteyim sizleride beklerim. https://dogamucizelerii.blogspot.com.tr

  YanıtlayınSil
 16. Harika bir yıl daha yaşaman dileğiyle.. yeni geziler, yeni keşifler, bilgi dolu ve tüm bunları paylaşmakla çoğalacağın daha nice seneler.. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel temenniler bunlar :) Çok teşekkür ederim canım benim :))

   Sil
 17. Unutmamıştım yaş gününü, bir sürpriz yapmayı düşlüyordum, öyle aşırı bir şey değildi kızım. Telefonumun not defterinde 25 Aralık-Yurdagül'ün yaş günü yazar.
  Yeni yaşının sağlık, huzur, bol geziler ve başarılar, bir de tüm mutluluklarla seni karşılamasını, geçmesini dilerim kızım. Sevgiyle gözlerinden öpüyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ablacığım.Öyle bir durum oldu ki yazıyı okumadan bizimkiler 1 gün erken kutladılar :) Sanki hissetmiş gibi :) Ben de seni sevgiyle kucaklıyorum :)

   Sil
 18. Nice mutlu, huzur dolu yıllara...

  YanıtlayınSil
 19. Bu yazılardan, deneyimlerinizden kendi adıma çok şey öğreniyorum ve fark ediyorum. Psikolojik analizlerinizi kendi hayatınızdan örneklerle paylaşmanız çok hoş oluyor. Karikatürler de özenle seçilmiş gibi, tam uyum sağlayıp yazıları tamamlıyor. Gerçekten teşekkürler. Nice yaşamak istediğiniz gibi huzurlu ve keyifli yıllara :)
  Aradan zaman geçtikten sonra, insan dönüp kendine baktığında birçok şeyi çok daha net görebiliyor. Özellikle günlük-ajandalar gibi alınan notlar, yazılan yazılar bu konuda faydalı diye düşünüyorum. Belki birkaç yıl sonra bu yazınızı okuyarak yeni deneyimler paylaşırsınız bizlerle :)
  Doğum günlerini ya da kalıplaştırılmış, sistematikleştirilmiş günleri ben de oldum olası sevemiyorum. Bir şey kutlanacaksa, eğlenilecekse insanın içinden geldiği için ve içinden geldiği gibi olmalı diye düşünüyorum. Aksi takdirde sanki herkes bir rol icabı görevlerini yerine getiriyormuş gibi görünüyor biraz bana. Yani neden temmuzda sahilde olmasın ki?
  Bir de, söylemeden edemeyeceğim. Karamel ne kadar güzel ya öyle? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Temmuzda bir yaş günü planlarsam şimdiden siz de davetlisiniz o zaman :)) Öyle güzel bir yorum yazmışsınız ki açıkçası duygulandım.İnşallah hep birlikte çok güzel şeyler yaparız.
   Karamel'in öyle masum masum baktığına bakmayın,fenadır fena :) Herkese yaklaşmaz pek :)

   Sil
 20. Öncelikle doğum günün kutlu olsun. Yeni yaşın yeni güzelliklerle gelsin sana.
  Yazdıklarını keyifle okudum, pek çoğunu kendimde de gözlemliyorum. Sanırım hayatı tanıdıkça kendimize değer vermeyi daha çok öğreniyoruz. Ben de artık beni üzen olayları ve insanları çok kolay uzaklaştırabiliyorum hayatımdan. Yaş aldıkça öğrenmemiz de hiç bitmeyecek sanırım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğrenerek ilerliyoruz işte hayatın içinde :) Çok teşekkür ediyorum ben de size :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 21. Nice güzel yıllara Yurdagül :-) Her şey gönlünce olsun...

  YanıtlayınSil
 22. İnsana en büyük engel kendisidir diye düşünüyorum. Sonuçta duvarlarımızı ördüğümüz gibi yıkmakta bizim elimizde... Veee iyi ki doğmuşsunuuuuz :)) Çiçek tozları gibi neşe içinde uçuşmanızı diliyorum. Hayatıma kattığınız renk için minnettarım sevgili Oğlak.. Kocaman kucaklıyorum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yıkılsın duvarlar öyleyse :)) İnatçı oğlak bile değişti :)) Teşekkür ediyor ve öpüyorum sizi :))

   Sil
 23. Spontane gelişen aktiviteler konusunda hemfikiriz. Ben de planlı şeyler yerine doğal gelişen şeyleri daha çok seviyorum.
  Nice yıllara bu arada :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir gün önce kutlanarak plan değişti :)) Ailecek güzel bir kutlama oldu :) Çok teşekkür ederim Arif :))

   Sil
 24. Musmutlu yillarin olsun canim gelismek bir ömür boyu sürecek sanirim 😍😍😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla doğru diyorsun,öğrenmeye ve gelişmeye devam :) Teşekkürler canım benim :))

   Sil
 25. Yeni yaşın kutlu olsun, ömrün boyunca mutlu ve huzurlu olursun inşallah.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah mutlu mutlu yıllar yaşarız hepimiz :)) Çok teşekkür ederim :))

   Sil
 26. Mutlu yaşlar ve mutlu yıllar dilerim ben de😊Ne güzel anlatmışsınız yaşla beraber birikimlerimiz de artıyor hayat yolunda..Hersey gönlünüzce olsun Sevgiler😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biriktirdiklerimizle ilerlemeye devam öyleyse :) Çok teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 27. Doğum Günün Kutlu Olsun Yurdagül Abla :)
  Yeni yaşında tüm dileklerin gerçekleşsin, sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Atakan :) Senin de dileklerin gerçekleşmesini temenni ediyorum ben de:)

   Sil
 28. İyi ki doğdunuz. Mutlu, musmutlu bir yaş olsun :)

  YanıtlayınSil
 29. Ben de ozel gunlerin bir sonraki güne atlatarak es gecse diyenlerdenim ama illa ki minik de olsa bir seyler yapılıyor google da es gecmedigi icin unutulmuyor artik😄😄😄
  Olsun kutlariz bizde adı güzelim.
  Her yil degil her gün yeni bir seyler ogrenip kendimize yatirim yapmak en guzel armagan .Gulumsemelerin hic solmasin😘💖💖🌹🌹🌹

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yaş günü geçirdim.Sizleri de tanıdığım için de çok mutluyum.Inşallah yüz yüze tanışmak da nasip olur.Öpüyorum seni ablacığım😘😘😘

   Sil
 30. Çok güzel ve içten bir yazı olmuş :) Biraz itiraf biraz dertleşme biraz sohbet... Ortaya karışık eğitici bir yazı olmuş ve severek okudum :) Nice seneleriniz olsun,sağlıklı, mutlu, sevdiklerinizle birlikte bir ömür diliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ya işte döktüm içimi.Gelecek yıl blog yazarları buluşmasında da dökerim içimi.Her yerlerde konuşup anlatacağım yani🤣🤣🤣🤣 Şaka bir yana çok teşekkür ederim Mücahit.Merve'yi de öpüyorum😍😍😍

   Sil
 31. Doğum günün kutlu olsun canım,herşey gönlünce olsun hayat en güzel öğretmen bize işte bizde yaşadığımız müddetçe hep öğrenciyiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaaaa öğrencilik hiç bitmez🤣🤣🤣 Çok teşekkür ederim😍😍😍

   Sil
 32. ayyyyy hep geliş sen bakalım nereye kadar gelişcen hihihi :) bak yine el hareketli fotooo. bir sen klasiğiii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu fotoğraf geçen yıldan kalma.Bu yıl çekilen aile fotosunda da yine klasik el haraketim var.Hatta bana eşlik edenler de var🤣🤣🤣 Bu hareketi siyasi amblem olarak mı kullansam ya🤣🤣😋

   Sil
 33. oyy kıyamam sen temmuz istersen temmuzda kutlarız biz de ki, şaka bir yana iyi ki doğmuşsun , iyi ki blogunu açmışsn dediklerimdensin , nice sağlıklı , mutlu , başarılı yaşların olsun .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yılda 2 defa olabilir.Temmuz İstanbul'da aralık Ankara🤣🤣🤣 Merasimleri sevmeyen ben her mekanda kutlama yaparmışım ilerleyen süreçte🤣🤣🤣 Büyük konuşmayım ben en iyisi 🤣🤣🤣Ben de seni ve yeğenini tanıdığım için mutluyum.Öpyüm şeker😘😘😘

   Sil
 34. Nice mutlu senelerin olsun inşallah. Daha çok yaz, daha çok gez ve daha çok eğlen. Ama önce sağlığın olsun. Sevgiler Yurdagülcüğüm :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah sen de hep gezersin keyifle😍😍😍 Gezginciler olarak bir yerlerde buluşuruz inşallah 🤣🤣🤣 Teşekkürler canım benim😘😘😘

   Sil
 35. Annemle aynı gün doğmuşsunuz ne güzel. Nice nice yaşlara..

  YanıtlayınSil
 36. 2 gün gecikmeyle ben de yeni yaşınızı kutlarım...Sanırım yaş almayla beraber bazı şeyler değişiyor hayatımızda...Eskiden hoşumuza giden şeyler şimdi gitmeyebiliyor yada tam tersi...Yaşanmışlıkların,tecrübelerin birikimi diyelim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Evet yaş aldıkça birikim doğrultusunda davranışlar da değişiyor :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.