Yemeğinizi Paylaşır Mısınız?

paylaşmak

Bu sabah,kendime kahvaltı hazırlarken televizyonda bir sosyal deney araştırması gözüme çarptı.İstanbul'da öğrenciler,evsizlere yönelik bir sosyal deney yapmışlar.Üstleri başları bozuk bir şekilde sokakta yaşayan insanlardan yemek ya da su istiyorlar.2 gündür aç olduklarını,sokağa düştüklerini belirtiyorlar.Sokakta yaşayan çoğu evsiz elinde su ya da küçük bir ekmek parçasını bile seve seve paylaşıyor.Bu evsizlerin gençlerle sohbetinde sokağın çok tehlikeli olduğunu,evlerine dönmeleri yolunda da telkinlerini de duymak mümkün.
paylaşmak

Bu sosyal deney videosunu internette araştırken başka sosyal deneyler de gözüme çarptı.Lokantada yemek yiyen hali vakti yerinde insanlara da böyle bir deney yapılıyor ve kimse yediğinden bir lokma paylaşmak istemeyip bir de kişileri kovuyor.
Yapılan bu iki sosyal deney çok önemli aslında.Evsizler paylaşmaya bu kadar açıkken bizler neden bu kadar sahipleniyoruz her şeyi?
Sabah sabah kafamda deli sorular sorular sorular.Peki siz,yemeğinizi  paylaşır mıydınız?
düşünmek

Yemeğinizi Paylaşır Mısınız? Yemeğinizi Paylaşır Mısınız? Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 01, 2017 Rating: 5

61 yorum:

 1. Bahsettiginiz bu videoyu facebookta izlemistim bende.👆Tabikide seve sevee paylasirdim.Ictenlikle cevapliyorum💙Merhamet duygusundan yoksun bir insani;insan olarak gormuyorum,goremiyorum ben cunku...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evsizler bizlerden daha çok paylaşımcı.Gözlerim doldu...Paylaşmanıza da sevindim :)

   Sil
 2. Gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarına inanamıyoruz herhalde. O kadar çok dolandırılıyoruz ki.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne ara bu kadar güvensiz bir toplum olduk da inanmıyoruz birbirimize :(

   Sil
  2. Bu konuyla ilgili bir ayeti kerimeyi de paylaşmak istiyorum.

   (İnfâklarınız ve sadakalarınız), kendilerini Allah yoluna hasreden (adayan), yeryüzünde dolaşmaya (ticaret yapıp kazanmaya) gücü yetmeyen fakirler içindir. Onların durumlarını bilmeyen, onları iffetlerinden dolayı zengin zanneder. Onları sen, yüzlerinden tanırsın. Zorla insanlardan bir şey istemezler. Hayır olarak ne infâk ederseniz (verirseniz), o taktirde muhakkak ki Allah, onu en iyi bilendir.

   273 Bakara suresi

   Sil
 3. Belki evsizler yoklugu daha iyi anlayip empati kurabiliyor. Insan cok seye sahip oldukça açgözlü hale geliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açgözlü olunca da kaybediyoruz insanı insan yapan değerleri :(

   Sil
 4. Çok önemli bir araştırma yapılmış, siz de anlamlı bir paylaşımda bulunmuşsunuz. Herhalde sokakta değil de mahallede bir kulübede yaşayanlar araştırmaya katılsaydı durum farklı olurdu. Sokakları daha güvensiz görüyoruz ya da aç olanları görmezden geliyoruz. Evsizlerin paylaşımcılığına gelince aç acı anların objektif kanıtı olmuş. Arzu edilen paylaşım elbette. Paylaşım için teşekkürler, sevgilerimle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sadece evsizlerle yapılan bir sosyal deney.Suç işleyen değil,sadece yokluktan sokakta yaşayanlara yapılmış.Valla dedim onlar bizden daha insan.Okuyup değerlendirdiğiniz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. Sanırım sürekli duygu sömürüsü yapan dolandırıcılar ortalıklarda dolaştığı için artık içimizden bir şey yapmak gelmiyor. Bilet param yok diye isteyen birisine verdikten yarım sast sonra yeniden insanlardan istediğini gördükçe, ayağına ayakkabı giydirdiğin çocuğa yeniden çıplak ayak rastlayınca insan kendisini kötü hissediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu üzerinde sabah ben de düşündüm.Dilencilere para vermeyi doğru bulmuyorum.Dilecilik kültürünün artmasına karşıyım.Fakat biri bir gün kapıma gelirse ya da lokantada gelip açım derse yediğimi bölüp vereceğim.Para vermeyeceğim ama açım diyorsa yediğimi paylaşacağım.Aldığım karar bu.

   Sil
 6. Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 7. Elbette yiyeceğimi paylaşırım. Hatta tek başıma sofraya da oturmam. Köy yaşantımda çocukluğum hayvanlarla geçmiştir. Kaynatılmış mısırımı tavuklarımızla, kahvaltıda soframıza gelen kedilerle de peynirimizi, zaman zaman karpuz dilimini eşeğimizle paylaşırdım. Hayvanlarla aramızda bir sevgi bağı oluşuyor. Bir gün kedimiz yılan yakalamış, yarı baygın halde yılanı önümüze getirdi ve ip gibi hizaladı. Marifetini bize göstermek isterken aslınad sevgisini bize gösteriyordu. Yılan hareketlenecek olsun hemen nçesini yılanın kafasına vuruyordu. Nedense fareler bizim kapımızın önünden geçmek bile akıllarına gelmiyordu. :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ediyorum bu bakış açınız için sizi.Ben de biri açım diyorsa para değil yiyecek vereceğim bundan sonra.Geri çevirmeyeceğim.Bana da bir farkındalık oldu bu deney :)

   Sil
 8. Valla yemek yapsam, yemeğimi seve seve paylaşırım. Sokağın kedisine muntazaman mama alıyoruz komşumla birlikte de, insanlara mı yemek vermeyeceğim? Ama kendime bile yemek yapamıyorum biraz psikolojik, biraz kronik yorgunluk sanıyorum, kahvaltı, omlet, tuzlu kek, çok az bir şeyler yapıyorum anca kendime yetecek kadar:(
  Ama şöyle şeyler oluyor mesela fırın önüne bir küçük kız dadandı, bir sefer çikolatalı ekler istedi hemen aldım ay kıyamam asla, sonra aynı kız marketin önünde tavuk istedi, bildiğin çiğ tavuk ben de iki büyük göğüs paket aldım verdim somurttu meğer bütün tavuk istiyormuş ama o gün yanımda ancak o kadar para vardı. Yani ekmek isteyene alırım ekmek filan hiç sorun değil insanlık öldü mü de...yemek kendime yapamadığımdan onu yapamıyorum, inan canım öyle güzel şeyler çekiyor ay biri yapsa da getirse diyorum:)))özellikle sarma, dolma...hiç gelemiyorum yapmaya..bazen Çağdaş'da sarma satıyorlar alıyorum kendime yetecek kadar:))bu yüzden de kısır döngü oldu yemeksiz iyi beslenmiyorum, yorgun oluyorum, yorgun olunca yemek yine yapamıyorum, öyle gidiyoruz:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yemek yapmıyorum kendime :) Buradaki kastım kişi açsa ekmek arası bir şey vermek evden,ya da lokantada gelip aç olduğunu söylüyorsa pizzanızdan bir iki dilim vermek.Dilenci kültürüne kesinlikle karşıyım,para vermemek gerek bence.Suistimal,doğru değil.Canım ablacığım uzun uzun açıklamışsın.Biz,biliyorum senin o pamuk yüreğini :)

   Sil
 9. Seve seve paylaşırım yediğimi, sosyal yardımlaşma bence çok önemli bir durum bu konuda bilinçli bir şekilde paylaşım ve yardımlaşma yapılmalı bana göre. Bu güzel yazı için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten paylaşmalıyız bence de :) Teşekkürler Atakan :)

   Sil
 10. Kimi evlerde tencerelerle yemek atılıyor kimiler aç. Paylaşmayı isteyenlerin çoğu da imkan bulamıyor. Öğrenmek de gerek önce tabii.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal sorumluluk projeleri zayıf biraz diye düşünüyorum.Bilinçli olabilmek önemli.Teşekkürler :)

   Sil
 11. Aç açın halinden anlar derler. Bu da onun bir göstergesi gibi. Umarım herkes empati yapıp paylaşabilir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İzlerken duygulandım açıkçası.Zaten azıcık olan ekmeğinin yarısı bölüp verdi videoda.

   Sil
 12. Muhtemel bir anket yapılsa ilk adımda birçok insan olumlu cevaplar verebilir ama iş uygulamaya döküldüğünde bu oranın düşeceğini düşünüyorum ben. Çünkü güven sorunu yaşayan bir toplumuz. Yeri geliyor gerçekten güvenimiz boşa çıkıyor, yeri geliyor hak edenin hakkını da yiyoruz..
  Aslında böyle deneyleri izlemesi ve üzerine konuşması keyifli oluyor, ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlara,topluma güvenemeden yaşamak da ayrı bir sosyolojik problem.
   Ben de merak ettiğim için düşüncelerinizi paylaşmak istedim.Katkınız için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 13. Allah seni yaaa, ne kabaklar gördüm de çok güldüm amaaa :) ben de şöyle diyim, ne karpuzlar gördüm kabak çıktı ha ha haaaa :) bi de, evsizler iyi insan he, ilginç bilgii :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani illa potansiyel suçlu olarak da bakmamak lazım aslında evi olmayanlara:)

   Sil
 14. Yemek verilmemesinin nedeni güvensizlik bence :// Geçen sene tramvayda, bir adam bağıra bağıra telefonla konuşup çocuğunun çok hasta olduğunu, tedavi ettirecek para bulamazsa öleceğini anlatıyordu. Bindiğim vagonda da sanırım biri doktormuş, adama yardım teklif etti. Ama sonra ortaya çıktı ki adam dolandırıcıymış, tramvaya binip sürekli bunu yapıyormuş. Böyle olaylar gördükçe güvensiz olmamak elde değil ://

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim toplumda ahlaki etiğin zayıf,duygu sömürüsünün de fazla olduğunu düşünüyorum.O yüzden de güvensizlikler fazla.Ama yorumlarda da dediğim gibi eğer açım diyorsa evden ekmek arası bir şey vermek ya da lokantada yediğinizden bir iki dilim paylaşmak zor olmamalı.Beyan esastır,tok olsa bile yemek verilebilir.Para verilmesine ama kesinlikle karşıyım,dilencilik kültürünün besler paraya alıştırmak :)

   Sil
 15. Paylaşmak ne kelime ihtiyaç sahibine hususi yemek yapıp götürürüm bile yardım etmekten inanılmaz keyif alırım sadece yemek konusunda değil ama her türlü hal ve insan mevcut.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok takdir ettim sizi gerçekten.İnsan olduğumuzu unutmamak gerek...

   Sil
 16. "Açın amanı olmaz,vermeyenin imanı olmaz."demiş atalar. Elbette ki "açım" diyen insan geri çevrilmez. Rahmetli kayınvalidem yol kenarına ibriklerle su ve yanına yiyecek bırakıp tarlaya öyle gidermiş. Yukarı köylerden yürüyerek şehre inen ekmeği, aşı biten biri olursa yesinler diye. Biz böyle bir kültürden geliyoruz aslında.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kavınvalideniz gibi insanların artmasını diliyorum gönülden :) Teşekkürler :)

   Sil
 17. Evsizler durumu daha iyi idrak ettikleri için sanırım karşılarında aç susuz olduğunu söyleyen insanlarla daha kolay empati kurabilmişlerdir..

  YanıtlayınSil
 18. buna benzer videoyu yıllar önce yabancılarda görmüştüm,şehir sanmıyorsam newyork olmalıydı,onlarda bu şekilde deney yapmışlardı,öğrenciler herhalde onlardan ilham almış olmalılar..🙂 evt ya paylaşılmama sorununda güvensizlik de var bunda kağıt salıncak haklı,ama sizin dediğiniz de doğru "beyan esastır,tok olsa da yemek verilebilir" 👍 ama para verilmesine aynı düşüncelerle ben de karşıyım..dahası da var da,şimdi anlatması uzun sürer..meyse bunlar olması gerekenler..

  eğer bir ülkede bir insan "fakirim,yemek yiyecek param yok,açım" diye geziyor ve ordan burdan yardım talep ediyorsa,bu devletin bir ayıbıdır aslında..devletin bu insanlara sahip çıkması gerekir kanımca..insanların yardım etmesi ayrı bir şey,devletin sahip çıkması ayrı bir şeydir..neyse kusura bakmayın uzun bir yazı oldu..duyarlılığınızdan dolayı tşkr ederim..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sos paragrafta yazdığında ayrı bir yara.Gerçi bazı belediyeler evsizler için yemek veriyormuş,ben de bilmiyordum araştırıp öğrendim.Okuyup değerlendirdiğin için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 19. bende buna benzer bir deney görmüştüm ama benim gördüğüm bir yabancı ülkede yapılıyordu. deneyin birinci aşamasında bir kişi bir miktar parasını düşürüyor önce normal insanların içinde düşürüyor bu ülkenin bir elit insanların olduğu zengin şehri var orada insanlar alıyor parayı basıp gidiyor. birde getto diyebileceğimiz biraz daha fakir ve evsizlerin olduğu yer var orada bir evsizin önünde düşürüyor evsizde adamın peşinde koşup parayı veriyor. bu da ona benzer bir şey. bizim evsiz pis diye dışladıklarımız aslında halden daha iyi anladıkları için daha merhametli oluyorlar bizlerin sandığın gibi hemen her yere herkese her yemeğe saldıracak akdar açgözlü olmuyorlar asla. bu tür deneylere rağmen insanların onlara karşı bilinçsizce ve acımasızca davranmaya devam etmeleri ne kötü. çok güzel bir deney ve yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsani değerler ve vicdan çok önemli.Bu değerler insan olmanın gereğidir.Giderek yozlaşıyor ve güvensizleşiyorsak bu büyük bir tehlike.Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 20. Karikatürler yine çok güzel. ^_^
  Evsizler daha fazla paylaşıma açık, çünkü paylaşmamanın nelere yol açtığını çok daha iyi biliyorlar.
  Yazınızı ilgiyle okudum. :) Ben yemeği mi paylaşır mıydım... Soran insanın samimiyetine bağlı sanırım.
  Emeğinize sağlık bu arada! ^_^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu deney öncesi sorsalardı bana düşünürdüm biraz ama şimdi yemek olunca mevzu ve fizyolojik ihtiyaç olunca paylaşırım diyorum seve seve :)Teşekkürler İremciğim :)

   Sil
 21. Kendimizden başkasını düşünmemeyi alışkanlık haline getirdik maalesef. Evsizler, sokakta yaşayanlar bu konularda bizden daha iyiler. Hatta antisosyal kişilik özelliği taşıyanların da oldukça paylaşımcı olduklarını gözlemlemiştim askeriyede psikolojik danışmanlık yaparken.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşayarak siz de deneyimlemişsiniz paylaşımcı olduklarını.İnsanlığımızı sorgulamamız gerek.

   Sil
 22. Ben zaten yardım isteyene, bir şey rica edene kesinlikle hayır diyemeyen bir insan olduğum için gözlerim dola dola paylaşırdım herhalde. Ardından da epey bir ağlardım eve dönünce, neden evsiz diye, neden karnı aç, niye kimsesi yok diye...
  Allah kimseyi zor durumda bırakmasın. Keşke insanlar gerçekten yardıma ihtiyacı olduklarında yardım isteseler, onlar da vicdanlı olsalar da biz de milletçe ahlaki olarak hayır demeden/diyemeden yardım edebilsek...
  Kandırılmalar çok fazla yaşanıyor, kandırılanlar da bir daha vicdan yapmamaya çalışıyor sonra da olan gerçekten yardıma ihtiyacı olanlara oluyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkese evet demek de doğru değil aslında.Öyle olunca sömürü de çok olur.Dilerim yardımlar gerçek sahiplerine ulaşır.Sevgilerimle :)

   Sil
 23. O deneyi ben de izlemiştim. Tok açın halinden anlamaz demiş atalarımız. Sosyal statü arttıkça paylaşmanın azaldığını düşünüyorum. Güveni sarsan olaylar etkiliyor tabii ki, yine de açım diyenle yemeğimi paylaşırım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Açım diyorsa bence de para değil ama yiyecek verilmeli.

   Sil
 24. Ne zaman bir dilenci görsem elim cebime gider mesela. Belki gizli zengindir değildir umrumda değil içindeki kötü niyeti de kendine. Fakat gerçekten maddi yoksulluktan dolayı hayatı zehir olmuş insanlar var...

  YanıtlayınSil
 25. Kesinlikle paylaşırım, açım diyen birine karşı duyarsız kalamam.Ancak para isteyenler arasında gerçekten açlar ile bunu alışkanlık haline getirenleri keşke ayırt edebilsek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi paylaşımcı insanları görebilmek ne güzel şey :)

   Sil
 26. Kesinlikle paylaşırım,etrafımızda bu kadar güvensizlik ve bu kadar kötü niyet varken bile...ve eminim ki vicdanı olan herkes paylaşır

  YanıtlayınSil
 27. aslında yardım etmeye/paylaşmaya istekli insanlarımız var ama suistimal edilenleri de gördükçe biz de daha duyarsız oluyoruz sanırım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya güven sarsılmaları oluyor maalesef :( Gerçek ihtiyaç sahiplerine de ulaşamamış oluyoruz o zaman :(

   Sil
 28. Bu konuya soruyla cevap vermek istiyorum: Kışın cebinizde hiç paranız olmadan,montunuz ve bereniz olmadan sadece 2 gece kaldınız mı...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç kalmadım :( Ne yapardım ki?Terminalde kalırdım sanırım.Çok zorlu bir deneyim olurdu,baya ağlardım...

   Sil
 29. Paylaşmak güzeldir. Ama suistimal edilince insan kendini afedersiniz ama salak yerine konmuş hissediyor. Gerçekten dürüstlüğüne inanırsam tabi ki paylaşırım.

  YanıtlayınSil
 30. Paylaşmak güzeldir.
  Ben paylaşırken aldatıldığımı,bilmediğim için o aldatanların sorunu.
  Öpüldünüz.Yurdagülüm.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.