Mailime Cevap Geldi

Cevap

Geçen gün Açıköğretime mail attığımı yazmıştım.Konuyla ilgili yazıyı okumak isterseniz yazı şurada
Kanunen bilgi edinme yasası gereğince 15 gün içinde bir konuyla ilgili yazdığınız yazıya cevap vermeleri gerekiyor.Bunu özellikle belirtiyorum ki genç arkadaşlarımız da bir yere dilekçe verdiğinde 15 gün içinde geri dönüş yapılmazsa sorgulasın diye.Kanun öyle dediği için gecikmeden cevap da geldi.Cevabı iki kez okudum acaba algılarımda sorun mu var diye.Verilen cevap şu;
Sayın Öğrencimiz,
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 18/03/2016 tarihli ve 75850160-106-158-16196 sayılı yazısıyla Açıköğretim programları uygulayan üniversitelerin (Anadolu, Atatürk ve İstanbul) ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinde uygulama birliğinin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ilgili üniversitelere bildirilmiştir.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/11/2015 tarihli ve 8/6 sayılı kararıyla kabul edilen, 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı; 22/12/2016 tarihli ve 9/5 sayılı ve 03/01/2017 tarihli ve 1/10 sayılı kararlarıyla değişiklik yapılan; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarının 4. maddesi; "Çoktan seçmeli sorulardan oluşan test sınavlarında beş şıklı olarak hazırlanan her bir test için doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkartılır. Elde edilen sonuç ile bir sorunun puan değeri çarpılarak sınav notu hesaplanır. Sınav notu sıfırın altındaysa bu not sıfır olarak kabul edilir." şeklinde düzenlenmiştir.
Bu nedenle ilgi ...e-postanız.... hakkında yapılacak herhangi bir işlem bulunmamaktadır.
Bilgilerinizi rica ederim.
cevap

Bu uzun ve otomatik bilgisayar mesajını okuyup anlayamayanlar ya da okumak istemeyenler için söyle özetleyebilirim.Yapılan sınav,kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmıştır,dilekçenize işlem yapacak bir şey bulamadık :)
İyi de ben ne yazdım siz ne cevap veriyorsunuz.Ben diyorum ki bu sorular sorularla iyi bir sosyolog olmamız sizce mümkün mü?Öğretmeye çalıştığınız sistem yetersiz ve anlamsız ayrıntılarla dolu.Bana gönderiyorsun okumadan bilgisayarın otomatik yanıtını :)
Sadece bilgi edinme yasası gereğince alakasız bir şekilde cevap vermiş oluyorsun ve dosya kapanıyor.Ben,idarecilik yaparken dilek ve öneri kutularını açtığımızda da Başhekimlikle kullanılan benzeri bir yöntem bu.Sadece evrak yükünü arttır,insanlara hak vermiş gibi yap ama dikkate alma,kendi bildiğini yap ve göz boya :) Bir eğitim kurumundan da bu cevabı alınca diyecek bir şey bulamıyorum.Benim yazdığım maili görüp maili atanlara da eminim benzeri matbu cevap gelecektir.
cevap

Bir de şunu söylemek istiyorum.Ben bu attığım maili blogumda paylaşınca bazı öğrenci arkadaşlar bana mesaj attı ve paniklediler.Okulun bana takacağını düşündüler.Bu tabi trajikomik bir durum benim için.Sırf sınıfı geçebilmek ya da toplumdan ayrışmamak için içinize sinmeyen şeye razı olmak doğru değil.Lütfen uygun bir dille sorgulamaktan çekinmeyin,cevap alamazsanız bile yılmayın usanmayın.Eğer hep birlikte susarsak nasıl bir değişim olsun?Nasıl kalite artsın?
Sorgulamaktan ve hakkınızı almaktan vazgeçmeyin...
Mailime Cevap Geldi Mailime Cevap Geldi Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 03, 2017 Rating: 5

49 yorum:

 1. Hep yaptıklarını yapmışlar yani cevap yazmamışlar. :(( Bu cevap mı len - kusura bakma - alın cevabınızı başınıza çalın, hiç bunlarda kusur yoktur, her şey gayet de kitabına uygundur, biz mükemmeliz demedikleri kalmış:( Sen yine de elinden geleni yaptın ve hakkını aradın hiç vazgeçme Yurdagül'cüğüm. Sevgilerimle...:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güldüm ablacığım napayım ben de :) İnsanlar yine de susmasın istiyorum.Hak aramak, her insanın yapması gereken bir şey :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 2. Kesinlikle size katılıyorum sorgulamalı ve hakkımızı aramalıyız böyle bir cevap gelmesine nedense hiç şaşırmadım. Ben ocak ayındaki finallere de girdikten sonra kaydımı dondurmayı düşünüyorum iki okul aynı anda yürümüyor birde böyle ezbere bir şekilde okumanın bana artısı nasıl olur bilemedim. Hayırlısı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şu tabloya baktığımda zorlamaya devam edecekler gibi gözüküyor.Zaten mevzu zorlama değil,ayrıntı ve böülüm için anlam ifade etmeyen ayrıntıları sormaları.Canlı yayında hocaların bile hiç dikkat etmedikleri ufak kelime ve cümlelerle sınıfı geçerek iyi bir sosyolog olmayı hedefliyorum :) Valla çok komik :))Sen de bak bakalım ne yapabileceğine...

   Sil
  2. Gerçekten çok komik bir durum. Aynen biraz daha bakacağım neler yapabilirim diye.

   Sil
 3. kibarca ve anlaşılmaz bir şekilde "hayır" demişler. ah işte bizim milli eğitim. bizde bişi yapmak lazım valla. toptan bir eğitim değişikliği. belki bikaç kuşakta düzeliriz eğer bir sıçrama yapabilirsek :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuduklarını bile sanmıyorum.Otomatik mesajı göndermişler işte :) Alakasız bir cevap :)

   Sil
 4. Ne kadar Gülüç bir cevap aslında cevap değil otomatik verilen bir cevap sayılmaz tabiki bu sürekli değişip duran eğitim sisteminden artık bıkkınlık geldi hepimize her gelen bir kup bulup gitti biride gelipte şunu da soyle olsun demedi ne diyelim artık insana söylenecek söz bırakmıyorlar bazen ama seninde söylediğin gibi yılmak yok yola devam ..dilerim herşey güzel gönlünce olur canım benim 😍 ve herkes için iyi bir eğitim yılı olur bu 2018 yılı ...güzel yüreğine sevgiler 😊😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim için illa bu diplomayı almak şart değil ama eğitimin durumunu görüyoruz işte :) Bu mudur eğitim?Pes ne deyim pes :(
   Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 5. Hiç şaşırmadım, senin dilekçenin içinden işlerine yarayacak bir cümleyi cımbızla çekip almışlar ve ona uygun bir cevap vermişler. Rahmetli Barış Manço’nun programına çıkan çocuklar gibiler. Evladım adın ne, kedileri çok severim, misali.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir eğitim kurumu bunu yapıyor.Sorgulamayalım diye uğraşıp duruyorlar.Zaten olumlu bir şey beklemiyordum ama bakalım nolcak diye atmıştım.Tabi ki rahatsız olduğumuz şeylere de itiraza devam değil mi Sevdacığım :)

   Sil
 6. Ablacım sana katılıyorum, açık öğretimin eğitimi pek de eğitici değil, insan ancak kendi çabalarıyla bir şeyler öğrenebilir o da biraz zor olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karşılamadı beklentimi valla :( Diploma almak değil ki benim derdim zaten yeterince eğitimim var.Bilmiyorum ben de naparım...

   Sil
 7. Hakkını arasan, sorgulasan da bildiklerinden bir adım ileri gitmiyorlar.
  Hastane saygısızca davranıp, Hilmiyı bekleten memuru başhekimliğe dilekçe ile şikayet etmiştik. Aşağı yukarı benzeri cevap geldi.
  Eğitim sistemi tepeden tırnağa dökülüyor zaten. Komşumuz kızına verdikleri performans devinden yakınıyordu. Çocuğa 1 m. eninde 2 m. boyunda el örgüsü ödevi verilmiş. Verenin hiç aklı yok galiba büyük insan bile aylarca örse tamamlayamaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ağlanacak bir durum aslında.Yine de vazgeçmeyelim arayalım hakkımızı,bıktırsınlar bizden,kabul etmeyelim bize dayatılan şeyleri.Aileler de o ödev için öğretmenle mutlaka konuşmalı.Teşekkürler değerli katkılarınız için :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Bu cevaplar susturuyor bizi sonunda. Yüz öğrenci aynı soruyu sorsa ne yaparlardı diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle cevaplar da bir politika :) İnandırıcılığı yok :(

   Sil
  2. Bildiğim kadarıyla soruları yayımlıyorlar sitede Handancım :) Bakarsın görürüz Yurdagül'ün yazısını da :)

   Sil
 9. Ben devletin birçok kurumuna uygun bir üslupla yazıyorum altına da özellikle lütfen otomatik cevap vermeyin bu benim için çok önem taşıyor. diye belirtiyorum. Bunları bildiğim için dilekçe konusunda uzmanlaştım artık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son kısma ben de senin yazdığını yazsaydım keşke :) Teşekkürler Elif :)

   Sil
 10. Her zamanki tipik cevaplardan, hiç şaşırtıcı değil. Yüzlerine gidip söyleseniz de mavi ekran verip kem küm ederler ancak zaten. Kendileri de bilmiyor orta kademedekilerin çoğunlukla ne yaptıklarını. Sistem değişmedikçe kafalar da değişmez ama olsun en azından bizim içimiz böyle hakkını aramalarla rahat eder. Söyleyememekten iyidir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki istedikleri susmamız ve tabi olmamız.Sesler artarsa mecbur kalırlar çözüm bulmaya.Teşekkürler :)

   Sil
 11. böyle cevabın geleceğini tahmin ediyodum.🙂 ziraa kamu görevi üstlenen eğitim birimlerinin ,dilekçenize kişisel olarak cevap vermeleri zaten pek mümkün değildi..kanun ve yönetmelikler neyse ona göre hareket etmek zorundalar..bu gibi sorunlarda açıköğretim öğrencileri birbirlerine destek verebilmek için birlik olması gerekiyor..bence biraraya toplanırsanız bu vb sorunlar hakkında birbirlerinize yardımcı olabilirsiniz,diye düşünüyorum..kolay gelsin..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En uzun yanıtı sana yazacağım sanırım Ertuğrulcuğum.Herkese cevap vermeleri mümkün değil diyerek yaptıkları onaylamış oluruz.Biz,bir bireyiz,okulu da tek tek birey olarak okuyoruz.Bu şikayetler ve öneriler için birimler kurulabilir.Sağlık Bakanlığında Sabim denilen bir birim var,tek tek kişilerin şikayetleri değerlendiriliyor.Para alıp cebe indirip ama insan odaklı bir şeyler yapmamak çok ayıp.Başka tek tek sıkıntılara cevap veren bir çok kamu kurumu var.Lütfen onların davranışını normalleştirmeyin,eğer yetişemiyorlarsa öğrenci sayılarını sınırlasınlar.O kadar çok para kazanıyorlar ki bir şikayet birimi kurup çok rahat insanlara sunulan hizmeti iyileştirebilirler.Biz,bireyiz ve bireyler muhatap bulabilmeli.Öbür türlü sadece kendine çalışmış ve insanı yok saymış olurlar.İnan o birimi açacak gelirleri var,hem de insan istihdam edilmiş olur,güzel de olur :)

   Sil
  2. yok beni yanlış anladınız,ben onu genel anlamda söylemiştim..ben de resmi yerlere böle resmi bi yazı gönderdiğimde,tıpkı sizin ki gibi bana da böle resmi yazılarla cevap veriyolardı..yani cevap olarak kanun ve yönetmelikleri işaret ederek bana cevap veriyolardı,bundan sonuç çıkmadığını bildiğim için de size gelecek cevabın bu şekilde olabileceğini tahmin etmiştim,onu demeye çalışıyodum..yoksa eğitim konusunda siz düşüncelerinizde sonuna kadar haklısınız..maalesef sadece açıköğretim değil hemen hemen tüm eğitim sistemimizin durumu pek iyi değil şu sıralar..bence siz eğitimi bırakmayın,devam edin.. başarılı olacağınıza inanıyorum.. kolay gelsin..🙂

   Sil
  3. İnsanı yok sayma hakkına sahip değiller eğer hizmet veriyorlarsa.Zaten o yüzden yazdım blogumda.Bir sosyal deney gibi,durumu deşifre etmek için :) Aynı düşüncedeyiz demek ki :) Anlaştık :)

   Sil
 12. Yasal hakkınızı kullanıp hakkınızı aramışsınız ortaya fıkra gibi bir şey çıkmış gerçekten de.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ülke,fıkra gibi bir ülke zaten :) Çok hikaye çıkar çok :)

   Sil
 13. harikasınız, otoımatik cevap alacxak da olsanız tepkinizi bir şekilde belli etmelisiniz, bu arada otomatik cevapla mail cevaplanan bir kurumun vereceği eğitim de ezberci olacaktır diye düşünüyorum:)) karikatürler yine şahaneydi, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki devam etmem okula,İyice şevkim kırıldı,diploma çok önemli değil benim için.Teşekkürler :)

   Sil
 14. İşleri çoktur ondan otomatik cevap yazmışlardır:) Hem onlar bizden daha iyi bilirler.

  YanıtlayınSil
 15. Kısaca "susma, sustukça sıra sana gelecek" diyorum ben de... kolaylıklar diliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son noktayı koydunuz bu cümleyle :) Teşekkürler :)

   Sil
 16. Nedense gelen cevaba hiç şaşırmadım. Hatta belki de 'ilgili' bir yanıt gelseydi şaşırtırdı beni..

  YanıtlayınSil
 17. Ahh herzamanki saçma genel cevapları işte :( gülünecek duruma geldik artık bu ülkede maalesef :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sınav sonuçları açıklandı.Fena değil notlarım :) Tabi o çalışmaya böyle notlar olmamalıydı orası da ayrı konu :)

   Sil
 18. Baştan savmışlar. :(
  Dilekçe gönderme ve cevap verme zorunluluğu ile ilgili mevzu bana Avrupa'da gerçekleşen bir olayı hatırlattı. Sınav sorularını eleştirme konusunun dışında ama dilekçelerle ilgili olduğu için paylaşmak istedim. Google'dan şu metni aratırsanız evlere şenlik bir haberle karşılaşacaksınız. Haber metni paylaşımı için affınıza sığınıyorum Yurdagül hocam.
  "Adı Mustafa Karaşahin. Kayserili. Hollanda'nın Dordrecht şehrinde yaşıyor. Yasaların verdiği demokratik hakkını kullanarak kızdığı belediyeye günde ortalama 70 dilekçe gönderip bilgi istiyor. "

  YanıtlayınSil
 19. Canım son yazına yorum yazacağım ama post comment kısmına tıklıyorum kutucuk açılmıyor ...bilgin olsun...sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet ablacığım kapattım yorumlara polemik uzamasın diye.Derya'ya yorum yazmışsın.Çok teşekkür ederim desteğin için :)

   Sil
 20. Canim son postuna yorum yapilamiyor galiba. Deryayi da okudum. Çalistayi duymustum ama takip etmedim. Anlattiklariniza ve goruslerinize katiliyorum. Uzuldum açikcasi bu hale getirilmesine ve sana yapilan hakaretlere. Bu tarz davranislarin tekrar edilmemesi dilegiyle sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet polemik artsın istemedim.Sadece kendimi ifade etmek istedim.Desteğiniz ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim .Sevgilerimle :)

   Sil
 21. Hahaha süpersin Yurdagül :) Dediğin gibi ben de her konuda görüş bildirmeyi seven bir insanım. Bana azıcık vakit verseler yandılar ;P Ve de iyi ki avukat olmamışım.
  Ama şu an yaptığım işin temelinde mevzuat var. Kendimi sağlıkçının yanında hukukçu olarak görmüşlüğüm çoktur ;D
  Önce cevabı okuyup sonra merak edip yazdığın maile gittim :) Sıkıntını, sistemi çok güzel dile getirmiş ve beğendiğin yönleri de çok güzel aktarmışsın ki nasıl güzel bir sistem kurmuşlar takdir ettim hem kayıt hem takip hem sınav!
  Ama adamlara da hak ver, cevap verilebilecek bir soru sormamışsın :)
  Düşünsene AÖF ile şu yazışmayı:
  - bu sorularla iyi bir sosyolog olabilir miyiz?
  - hayır olamazsınız ama biz çok eğleniyoruz :p :D

  Yani bu soruda adamların da günahı yok aslında, direkt anadolu üniversitesi ve aslında onun da temelinde hep dayatılan ezberci eğitim sistemi! Ben de 'web tasarımı ve kodlama'ya kaydoldum. Sırf ezber ders olmasın, sevdiğim şey olan 'bilgisayar ve sayısal' olsun diye seçtim. Onda bile En aklıma geleninde 'Fransa'nın e-devlet sistemi için kurulan biriminin kısaltması'nı sormuşlar :))) Yine de en az ezber olan bölümlerden biri sanırım...

  Daha büyük bir merciye 'şikayet' olarak hönkürmeliyiz Yurdagül! ;.( Yeter dalga geçtikleri... Yazık bu diplomalara ;(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla yazık bu diplomalara :)) Baya güldüm yorumuna :)) Özlemişi ya seni :)) İyi ki geldin yaaaaa :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.