Kilo Almanın Duygusal Nedenleri

şişman

Kilo almanın hep fizyolojik yanlarından bahsedilir.Bana göre diyetisyene giden ya da diyet yapan bir insanın yeme probleminin kökenini bulmak da gerekir.Çünkü duygusal açlıklar da insanları yemeye itebilir.Stres,iş değişikliği,ayrılık,parasal sıkıntılar,kaybetme korkusu,çaresizlik,suçluluk ve daha sayamayacağım bir çok duygu,insanların daha çok hatta şuursuzca yemek yemesine yol açabilir.
Kendinizi fark etmek için öncelikle şunlara bakmanızı öneriyorum;
1.Aç olmadığınız halde sürekli atıştırma gereği duyuyor musunuz?
2.Gece uykudan uyanıp,yemek yeme isteği hissediyor musunuz?
3.Çok hızlı ve acele acele mi yiyorsunuz?
4.Yemek yedikten sonra kendinizi sakinleşmiş mi hissediyorsunuz?
5.Moraliniz bozuk olduğunda kontrolsüzce yemek yeme ihtiyacı mı duyuyorsunuz?
6.Yemek yemenin olumsuz bazı şeyleri unutturduğu inancına mı sahipsiniz?
şişman

Geçen bir danışanıma yapmış olduğum çalışmada kilo almasının sebebinin sevdiklerini kaybetme korkusu olduğu çıktı.Sanıyorum sohbet ederek bunu bulabilmemiz imkansızdı.Bilinçaltı o korkuyu ve açığı maalesef yemek yiyerek doldurma kararı almış.Genç yaşına rağmen abur cuburdan vazgeçemediğini söylüyordu danışan.Yaptığımız çalışma sonrası bir hafta gibi bir sürede 2 kilo verdi.Tabi bu gelişme bizi çok mutlu etti.Devam ediyoruz çalışmalara.Çalıştığım danışan,sevdiklerini kaybetme korkusuna dair inançlarının zayıfladığını,arkadaşlık ilişkilerinde de değişim yaşadığını söyledi  :)
Sürekli diyetisyenlere gidip bir türlü kilo veremiyor ya da kilo verip tekrar alıyorsanız mutlaka profesyonel bir psikolojik yardım desteğini öneriyorum.
İlerleyen süreçte bu yeni danışanım hakkında gelişmeleri yazacağım.Canlı örnekleri yazınca insanlar daha çok inanıyor ve ikna oluyor çünkü :)
ikna

Her zaman hayatı kaliteli yaşamak önemli derim.Sizler de hayat kalitenizi yükseltmek için lütfen öncelikle sağlığınıza dikkat edin...
Bol gülümsemeli günler dileğiyle...
Kilo Almanın Duygusal Nedenleri Kilo Almanın Duygusal Nedenleri Reviewed by Yurdagül Çelik on Aralık 21, 2017 Rating: 5

54 yorum:

 1. Yurdagül hanım bir de kilo alamayanlar için bir yazı hazırlasanız bu da çok sıkıntılı bir durum.
  Kilo alamamak da duygusal kaynaklı bir durum mu acaba ben alamıyorum ne ettimse olmuyor😔
  Emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,kilo almaya odaklanıp kilo alamayanları unutmuşum bu yazıda :( Kilo alamayanlar da bir türlü kilo alamıyorsa altında psikolojik bir neden olabilir.Bu psikolojik nedeni de bulmak gerek.Konuyla ilgili isterseniz özelden bir konuşalım.Mail adresim yurdaasli@gmail.com.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim Yurdagül hanım..bişeyler karalayıp gönderdim az evvel.

   Sil
  3. Mailinizi okudum ve cevap yazdım az evvel ben de :))

   Sil
 2. kilo alma problemi gibi kilo alamama problemi de son zamanlarda bayağı bir artış gösterdi..o nedenle anlattıklarınız sadece "kilo alma" ile alakalı değil,"kilo alamama" ile de alakalı bir durum gibi sanki..🤔

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet yazıda kilo almaya odaklanarak o kısmı unutmuşum.Kesinlikle doğru tespit Ertuğrul...

   Sil
 3. Ben mesela yemek yemeyi çok seviyorum. Benim duygusal bir durum değil. Ama çoğu insan bunu sığınma olarak görüyor ve kendisini yemeğe vuruyor. Yemek yedikten sonra duyulan pişmanlık ise paha biçilemez. O zaman dikkat etmek gerek. Çünkü bu beden bize lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yemek yedikten sonra pişman olup kusanların da sayısı az değil.Bedenimize iyi bakmalıyız gerçekten.Teşekkürler :)

   Sil
 4. Duygusal açlık konusunu ben de araştırıyorum bugünlerde özellikle çocuklarda sınav stresi başlı başına bir sebep oluyor. Ergenlik dönemi zaten yağ-hormon dengesi sürekli değiştiği için kalıcı obeziteye bile varabiliyor. Sindirim sorumları da eklenince ciddi bir sağlık problemi. Diyetisyenler belki bazı vakalarda psikiyatri ile beraber ancak sonuç alır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlik döneminde ben de yatılı okula gitmiştim ve sürekli yiyordum.50 kilo olarak okula girip 67 kilo olarak mezun olmuştum.Tabi lisede 8 santim uzadığı mı da söylemeliyim.Ergenlik önemli bir dönem gerçekten.Sizin de araştırmalarınızı merak ettim.Yazarsanız sevinirim.

   Sil
 5. H ah aha ekmeği güzel kesmiş yalnız :)

  Ben de duygusal yiyiciyim, aç olup olmamam hiç önemli değil. Hayır millet taşınırken falan zayıflar, ben güçten düşmiim diye yerim, üzüntüden zayıflar, ben daha çok yerim. Sadece çok mutlu ve heyecanlıyken zayıflıyorum, eh bu yaşta o da pek sık olmuyor :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de stresli durumlarda iştahım kesilir.Seni elimizden geldiğince mutlu ve heyecanlı tutmaya çalışalım biz öyleyse :)

   Sil
 6. Psikoloji çok büyüleyici bir şey, onlarca diyetisyenin zayıflatamadığı insanı zayıflatıyor. Her şey kafada biter sözü doğruymuş. Ayrıca yukarıdaki sorunların hiç biri bende yok psikolojim yerinde demek ki :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onlar örnek sorular.Tabi sadece bu sorunlarla teşhis koymak çok doğru değil.Kişinin kendisiyle birebir iletişimle bulunabilir sorun :) Saygı ve sevgilerimle :)

   Sil
 7. Beni anlatıyor. Durup durup bir şeyler yeme isteğimin stresten olduğunu fark etmiştim. Allahtan genetik olarak şanslı sayılırım. Yalnız emeklilikle birlikte tehlike çanları
  Epey kuvvetli çalıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hangi stres durumunda yiyorsunuz?Hangi duygu var o an?Onu yakalamak gerek.Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Sınav okul stresinden mi emin değilim ama sorduklarınızın çoğunluğuna cevabım evet oldu.normalde pek kilo almam ancak son zamanlarda hızlı bir şekilde kilo almaya başladım. İleride kontrolden çıkmaktan korkuyorum. Ne yapmalıyım emin de olamıyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Neden yediğiniz duygusunu fark etmeniz ve o duygu üzerinde çalışmak gerek.Bizim için önemli olan duyguyu bulmaktır.

   Sil
 9. çok şaşırıyorum öyle şeylere, arkadaşım erkek arkadaşından kopamayışı için gitmişti, doktoru sorunun babasıyla yaşadğı problemlere dayandığını söylemiş, yani ne neleri tetikliyor, bayağı acayip

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Erkekler arkadaşlarımızla ilgili yaşadığımız problemlerin çoğunun kökende maalesef babayı buluyoruz.Erkeklerin de yaşadığı problemlerde de daha çok anne problemleri var.Nasıl bir çocukluk geçirdiğimiz ve ailemiz gerçekten çok önemli.Bu konuda bile yazı çıkar valla :)

   Sil
  2. aynen yaa yazsana abla, ben mesela bağımlı kişiliğimdir bir de terkedilince varya kendimi kör zindanlarda bulurdum; ama babamın en sevdiği çocuk bendim yani :)

   Sil
  3. Babaya çok yakın olmak,bağımlığın da sebebi olabilir.Denge şart canım benim...

   Sil
 10. Bu maddelerin hiçbiri bende yok. Zaten üzüldüğüm zaman boğazıma bir şey düğümlenir, hiçbir şey yiyemem.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer moraliniz bozukken uzun süre yemek yiyemiyorsanız orada da bir psikolojik durum olabilir :( Benim de canım sıkkınken pek iştahım olmaz ama bunu süresi önemli.Kısa süreli bir iştahsızlıksa sorun değildir.Sevgilerimle :)

   Sil
 11. Ben bu aralara TLC'deki "Ağır Yaşamlar" programına takılıyorum oradaki obezite sorunu yaşayanların hepsinin kökeninde ağır psikolojik olaylar veya travmalar yatıyor....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz de programdaki deneyimleriniz yazarsanız gerçekten sevinirim.

   Sil
 12. Ben duygusal durumlarda, moralim bozukken yemek yiyemiyorum uzunca süre. Yine de psikolojik temelli kilo alamama-verememe durumlarına çevremde çok şahit oluyorum, önemli bir konu bu. Bilinç altımız böyle ne kadar kötü şey varsa hepsinin sinsi sinsi saklanma alanı gibi olmuş :D o zaman onları psikolojik destek almaya yönlendireyim kesin olarak, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah o bilinçaltımız yok mu ah....Ben,teşekkür ederim değerli yorum için :)

   Sil
 13. ben her koşulda yerim :D acaba dengesiz miyim :D şaka bir yana stres olunca acayip bir iştah artışı yaşıyorum ama kilo bazında kontrol edebildiğimi düşünüyorum kendimi son 10 yıldır , ondan önceye hiç girmeyelim :D

  YanıtlayınSil
 14. ben de yiyorum bazen acıkmadığım halde :( sanırım duygusal yeme var bende de

  YanıtlayınSil
 15. Ay Yurdagül, keşke Hücre filmi ( Jennifer Lopez’ in oynadığı ) gerçek olsa. Psikiyatrlar ve psikologlar beyinlere girip ortaklaşa düzeltmeler yapsalar orada. Bak izlemediysen o filmi mutlaka izle, eski bir film ama çok etkileyici.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmi merak ettim ve not aldım.İlgimi çekti valla.Bazen de sihirli değneğim olsun ve insanları değiştirip düzelteyim istiyorum :)) Baya ütopik yani :))

   Sil
 16. Ahahaha, öncelikle ilk ve sonuncu karikatürleri çok sevdim:))Benim kilo derdim hiç olmadı şükür ama haklısın önce sebebi bulmalı. Emeğine sağlık. :)))

  YanıtlayınSil
 17. Yemek yemenin duygusal açlıkla alakası var. Ağlıyan çocuğa bile meme veriliyor düşünsenize? Ben duygusal açlıkla kilo alanlardanım. teyzem öldüğünde mutfakta ağlarken kuzenim zorla ağzıma baklava vermişti, ağlamam durdu.
  Sevgiler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu somut örnek,yazıya da iyi denk düştü.Çok teşekkür ederim değerli katkınız için :))

   Sil
 18. Bende stresli zamanlarımda bir kocaman pasta alıp yerdim :D Moralim yerine gelirdi ama kilo da baya artmıştı. Ben bu yemek huyumu yemin ederek aşmıştım umarım bir daha üçlü rakamlara ulaşmam.
  Gerçekten psikolojimiz bütün vücudumuzu etkiliyor daha dün stresli huyum yüzünden alerji oldum stresi yenmek şart. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aman dikkat et üçlü rakamlara ulaşma Atakancığım :) Sevgilerimle :)

   Sil
 19. Yanıtlar
  1. Ooooo süper :)) Tebrikler :))

   Sil
  2. Teşekkür ederim efendim ...Sayenizde test ettim kendimi :))))

   Sil
  3. Yeterli değil ama mini bir test işte :) Teşekkürler :)

   Sil
 20. Kesinlikle katılıyorum. İnsanlar kendilerini bir şekilde güvensiz hissettikleri dönemlerde çok kilo alırlarmış. Biliyor musunuz ben de kızım doğduktan bir süre sonra daha doğrusu 2 yaşındayken Panik Atak hastası oldum ve gerçekten çok kilo aldım. Şimdi de vermek için uğraşıyorum. Hareketimin çok azaldığını hissediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güvensizlik,kilo alma nedenlerinden biri.Daha daha da deşsek neler çıkar neler...Dilerim ideal kilonuza ulaşırsınız :) Sevgilerimle :)

   Sil
 21. Yazi resmennnnn beni anlatiyor.Almanya'ya gelmeden once istahina sahip cikabilen bir kizdim ben😓Yalnizliktan yiyiyorum ve bunun farkindayim ustelik🙈😓Ozellikle aksamlari esim işte,oglum uykuda olunca konusacak kimsem kalmiyor ve delicesine (ozellikle)cipse saldiriyorum😓
  -Cips neden peki busra ?
  Annem sagolsun💙😒.Hicbir zaman cips yememe izin vermezdi.Poseti onumden alip cope attigini biliyorum.25 yasimdayim ama hala delicesine cips yemek istiyorum.Troid problemim var yedikce kilo aliyorum kolay veremiyorum.Bermuda Seytan Ucgeni gibi yasam tarzim var yemin ederim.Imdatttt diye bagiricam simdi😅🙌Ah yurdagul abla naptin sen ya yarayan kanama tuz bastin😁💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok sevimlisin Büşra :) Benim yerime de soru sorup cevap vermişsin.Çok güldüm.Sana uzaktan yardım edebilir miyiz diye düşünüyorum.Duyguyu bulmak gerek,yerken hissettiğin.
   Cips olayına da hiç girmeyim,ben de kızıyorum valla yeğenlerim yedikçe :) Bağımlılık yapıyor onlar bağımlılık :(

   Sil
 22. Mutluyken zayıflaynlardanım bende...
  Yoksa doymutyorum Yurdagülcüm ahahaaa :)) Yemek sonrası aperatif niyetine bir tabak dolusu abur cubur yeme potansiyeline sahibim hatta :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hep mutlu ol o zaman Şebocuğum :)) Hep gülsün yüzün :))

   Sil
 23. Ah babaaaa!!!, bu yaşımda babam yüzünden bunların başıma geldiğine inanmak istemiyorum Yurdagül kızım. Ben kilo problemi yaşamıyorum ama bazen atıştırıcı oluyorum. Akşamları içtiğim depresyon ilacı, işte atıştırmamın tek müsebbibi. Teşekkürler paylaşım için canım.

  YanıtlayınSil
 24. Birçok sey psikolojimizle baglantili. Yemek de siklikla bosluk doldurucu oluyor.

  YanıtlayınSil
 25. Yemek yemeği öğrenmeliyiz aslında böyle farkında olarak tadına varıp ağızda iyice çiğneyerek sonra şükrederek doymalı o zaman değin gibi kilo almayı engellemiş olursun,psikolojik olarak etkisi büyük.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İyice çiğnemek ve şükretmek...Gerçekten yemek yeme şeklimize dikkat etmemiz gerek.Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.