Yavaşlamak

yavaşlamak

Başlığa yavaşlamak dedik ama aslında tam olarak demek istediğim doğanın ritmini yakalamak.Özellikle metropolde yaşayanlar,sabah işe gitme seremonisinden itibaren sürekli koşturmaca içindeler.Yürüdüğü yolda uçan kelebeği,bir çiçeği,gök yüzünü görebilen var mı acaba? Kaçımız akşam evde çayımızı elimize aldığımızda önce kokluyor,sonra ağzımıza alıp,ağzımızın içinde dolaştırıp,tadını hissederek içiyoruz?
Mesela doğadaki canlılar acele eder mi yaşarken?Siz hiç bir domatesin ''Erkenden kızarayım da bitsin gitsin bu iş?''tarzında alelacele kızardığını gördünüz mü?Mevsimler bile acele etmez ne gelmek için ne de gitmek için :)
domates
Özellikle A tipi kişilik özellikleri taşıyanlar,hayatı acele ederek yaşarlar ve istatistikler B tipi kişilik özelliklerine göre daha erken öldüklerini söylemekte.Bu A tipi ve T tipi ile ilgili daha önce yazmıştım.Okumak ve bilgi edinmek isterseniz yazı şu
Siz de yazıyı okuduktan sonra kendiniz hakkında fikir sahibi olup kendinizi değerlendirebilirsiniz.Ben,A tipi kişilik özelliklerini yüksek bir oranda taşıyordum bir kaç yıl önce.Şimdi bazı özelliklerim B tipi kişilik özelliklerine kaymaya başladı.O yüzden tamamen A yada B kişilik olamayabilirsiniz.A tipi kişilik özelliklerinizi yazın ve o özellikleri yumuşatmaya çalışın.Mesela kendi yaptığım bir şeyden örnek vereyim size.Eskiden bankaya gittiğimde banka sıramı alır sonra sürekli sıranın her atışını tek tek izlerdim.Zaman bir türlü geçmek bilmezdi.Beklediğim 15-20 dakika sanki bir asırdı.Şimdi ise bankaya gittiğimde sıramı alıyor ve bir köşeye geçip,çantamdan çıkardığım kitabı okuyorum.Ara ara da sıramı kontrol ediyorum.Böylece çok daha keyifli geçiyor vakit.Siz de bu tür antrenmanlarla kendinizi yavaşlatabilir ve stresinizi düşürebilirsiniz.
antreman
Hızlı yemek yemek,hızlı hızlı nefes almak,hızlı hızlı alışveriş yapmak,hızlı hızlı sosyal medyayı dolaşmak,hızlı hızlı ilişkiler yaşamak ve sayamadığım bir çok şeyi hızlı hızlı yapmak hayat kalitemizi düşürür.Hayatımızda biraz yavaşlamayı başarırsak,bir çok şeyi fark edecek ve hayatın tadına varacağız.Şu an okuduğunuz bu yazının bile keyfini çıkararak okumanız dileğiyle :)
Yavaşlamak Yavaşlamak Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 28, 2017 Rating: 5

66 yorum:

 1. Ben de herşeyi hızlı yapmaktan yaptıklarımdan keyif alamıyorum, söylediğiniz gibi yediklerimi bile tadını almadan yutuyorum fazla çiğnemeden, yazdıklarınızı dikkate alacağım, çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de giderek yavaşlamaya çalışıyorum :) İnşallah doğanın ritmine geleceğiz hep birlikte :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Ne kadar güzel bir yazı olmuş pozitif ve keyifli bende keyifle okudum gerçekten😊 yüreğine kalemine bilgine sağlık canım benim güzel kadın 😘😊 bende özelikle markete gittiğim zaman öyle olurdum ama şimdi yapmıyorum artık takıyorum kulaklığı mi bir şarkı tam 😊sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy canım benim teşekkür ederim güzel iltifatın için :) Senin yavaşlama yöntemin de gayet güzelmiş :) Gelsin bakalım başka örnekler :) Teşekkürler :)

   Sil
 3. Kesinlikle katılıyorum, doğada her şey yeri ve zamanı gelince oluyor. Biz insanlar ise birçok şeyin hemen olup bitmesini istiyoruz. Misal benim gibi bir an önce tezim bitsin, yabancı dili halledeyim, doktoraya gireyim, doktora bitsin hoca olmaya çalışayım istiyorum ama maalesef bir anda olmuyor :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen de o zaman kendini fark et ve tadını çıkar tez döneminin.Sonra geçip gidecek nasılsa.Güzel ve keyifli anılar kalsın tez döneminden :)

   Sil
 4. ay aman hiç çekilmez valla hızlı yaşamak :)

  YanıtlayınSil
 5. A tipi kişiliklere sor bi de onu :) Sen B tipisin sanırım :)

  YanıtlayınSil
 6. Gerçekten yavaşlamak gerekiyor bende hızlı yaşayanlardanım, yürürken bile hızlı yürüyen, yemek yerken de hızlı yiyenlerdenim maalesef hayattan soyutlama oluyor bu davranışım anı dolu dolu tadını çıkara çıkara yaşasam daha verimli geçecek, umarım yavaşlarım :)

  YanıtlayınSil
 7. Çok yavaşı da çok hızlıyı da sevmem. Ortası karar sanırım. Keyifle okudum yazınızı. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğanın ritmiyle uyumlu olmak önemli olan.Sanırım siz bunu başarıyorsunuz.Tebrikler :)

   Sil
 8. Elim çabuktur, bu sayede çok koşturuyor gözüksem de durdupum zamanlar çoktur :)

  YanıtlayınSil
 9. Hızlı yaşa, genç öl, cesedin yakışıklı olsun gibi abuksabuk atasözlerini çıkarttığına göre Türklerin çoğu A tipi diye düşünüyorum:)))ihtiyarlayınca istemesek de yavaşlıyoruz gerçi:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim annem yaşlı güya,tutamıyoruz hala ablacığım :) Yok yürüyüş yol bilmem ne :) Hiç köşesine çekilip dizi izlediğini göremeyeceğiz sanırım biz :) Annem de A tipi :)Öptümmm :)

   Sil
 10. Hepimiz öyle bir koşturmacadayız ki hayat önümüzden akıp geçiyor. Zamanı etkin kullanan insanlara da ayrı bir hayranım. Bu sorunu en çok japonlar yaşıyor, nefes alacak zamanları yok. Hele Otobüse biniyorum herkes ruhsuz gibi geliyor. Pardon ineceğim diyorum kimse yerinden kımıldamıyor, en son ben ezerek geçiyorum hepsini çıkmak için kapıdan. Sahiden noldu bu insanlara anlam veremiyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dün ben de Sağlık Bakanlığına arkadaşlarımın yanına uğradım.Valla enerjim düştü.Hepsi mutsuz,hepsinin acelesi var.Hemen çıkmalıyım bu binadan diye düşündüm.Kendileri farkında değiller ama mutsuz ve suratı asık insanlar ordusu dolaşıyor ortalarda :(

   Sil
 11. Ben yediğim içtiğim her şeyi önce koklarım, zaman zaman insanlar tuhaf tuhaf bakarlar, ben de onlara bakarım, ilk önce karşı taraf bakışını kaçırana kadar 😂😂😂 İnsan tek bir tip olamıyor ama B özellikleri fazlaysa olur bu iş bence😁 Ben iş yaparken A yım ama doğayı izlerken, kitap okurken, yemek yerken, gezerken vs B yim. Yani olmuş muyum hocam 😜 Domates örneğine bayıldım Yurdagül, sıra beklerken ya da çocukları almak için beklerken ben de çok kitap bitirdim, koltuğumun altında kitapla gezerdim Türkiye’deyken, harika bir çözüm bence de. Çok öptüm😘😘😘😘bak,çok öpme imojisi de koydum 😂😂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seninle yaşarsam A tipi özelliklerim biraz daha yumuşar sanırım.Ben de giderek daha çok B tipi olacağım inşallah :) Bu domates örneğini mandıra filozofu Müfit Saçıntı,sık sık verir.Onun örneğini kendimce yazdım :) Ben koyamıyorum valla değişik imojiler.Ama tüm kalbimle seni öpüyorum :)

   Sil
 12. A tipi kişilik özellikleri taşıyanların erken ölmesi, "hızlı yaşa,genç öl" sözünü akıllara getiriyor.. gerçekten çok ilginçmiş..🤔 okuyan adam bi başka oluyo canım..😁

  YanıtlayınSil
 13. Bazı şeylerde aceleciyimdir hemen olsun bitsin isterim, olmuyorsa vazgeçerim. Fakat yemek konusunda acele etmem, yavaş yavaş yerim. Zaten kilo almamamın sebebi de bu olsa gerek.

  Namazda dahi tadil-i erkan vardır. Hızlı hızlı kılınan namazın kılınmış olamayacağı söylenir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dinimiz bile acele etmeyin diyor demek ki :) Bu arada Hayırlı Kandiller :)

   Sil
  2. Sizin de mevlid kandiliniz mübarek olsun.

   Sil
 14. Ben istesem de yavaşlamayı başaramıyorum. Hep bir telaş koşturmaca. Sabah evden çıkmamız bile bir hengame. Kızlara sürekli hadii, çabuk, geç kaldık gibi cümleler kurmaktan yoruluyorum ve ofise vardığımda kendimi koltuğa nasıl atıyorum bilmiyorum. Ama ben bu kareleri yavaşlatamıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark ettiyseniz,planlar yapın nasıl yapabilirim diye.Yavaş yavaş durum değişecektir :)

   Sil
 15. Bende bu dediklerini 5 yıl öncesine kadar yapıyordum. Baktım dünyayı ben değiştiremiyorum. Her şey olacağı yere varıyor. Stres yapmadan yaşamayı öğrenmeye başladım. Arada sınırların dışına çıksam da geneli yavaşlamış tadına varılan bir hayat.

  YanıtlayınSil
 16. Sanırım ben de A tipiyim.. Ah bir yavaşlasa hayat bazen ne güzel olur..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman antrenmanlar yapmak gerek biraz yavaşlamak için :)

   Sil
 17. Karükatürler gene güldürdü.
  Hınzır nereden buluyorsun bunları.
  Emekli olunca B oldum.
  C olmak nasıl bir şey merak ettim bak....
  Güllü...Öpüldünüz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla küfürlü de olsa konuya uygunsa koyuyorum.Zaten küfür de hayatımızın içinde :) Çok cici kız rolü çizmiyorum :) Öptümmmm ablacığım :)

   Sil
 18. Harika bir yazı olmuş.Bende aynı A tipi özelliklerini taşıyordum fakat son yıllarda yakınlarım sen böyle fazla yaşamazsın demelerinin ardından değişmeye karar verdim.Şimdi Dünya daha güzel ve herşey yolunda gidiyor😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ooooo çok sevindim değişim yapmanıza :) Tebrikler :)

   Sil
 19. benimki biraz kayma oluyor sanırım , şöyle ki mesela evdeysem ağırdan alabilirim pek çok şeyi ama dışarıya çıkıyorsam , mesela salı günü sinema günüm , eve döndüğümde dövülmüş gibi hissediyorum niye , metroya yetiş , tramvaya koştur , bir de bu hal istem dışı geliyor , millet koşuyor ya ben de nereye yetişeceksem koşmaya başladığımı fark ediyorum .Bir de başladığım iş hemen bitsin isterim :D bu sebepten örgü örmeyi bıraktım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hangi konularda A ya da B olduğunu gözlemle.Seni çok yıpratan konularda A isen B olabilmek yolunda antrenmanlar öneriyorum.Kendini fark et ve yavaşla Eylemciğim :)

   Sil
 20. BU yazı bana Afrika' da geçen yaşanmış bir olayı anımsattı. Zengin Avrupalılar, fildişi avına çıkmışlar Afrika' da yanlarında rehberleri ve onlara fildişlerini taşımakta yardımcı olacak 10 Afrikalı. Avrupalılar o kadar heyecanlanmışlar ki, bir an önce onların olduğu yere varmak için hızlanmaya başlamışlar. Fakat rehberler ve diğerleri kendi aralarında yüksek sesle tartışıp durup beklemeye başlamışlar. Neler olduğunu sorduklarında aldıkları cevap ise; "çok hızlı gittik, ruhumuz arkada kaldı, gelmesini bekleyeceğiz." olmuş. :)
  Bu bana bir çapa oldu ve hız kavramıyla her karşılaştığımda bunu tekrarlar oldum.
  En iyisi doğayı izlemek dediğin gibi. Eline sağlık yazı için. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok severim bu hikayeyi.Çok güzel bir katkı oldu yazıya :) Teşekkürler canım benim :)

   Sil
 21. Yaşamı ağırdan almak sıkıyor, aceleci davranmak da bir müddet sonra yoruyor. İkisinin arası huzurlu bir yaşam olsa da zor sanki:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zor demeyin yaaaa :) Zihin ona inanır ve o yönde hareket eder,lütfen lütfen çabalayın :) Sevgiyle kucaklıyorum sizi :)

   Sil
 22. ''Erkenden kızarayım da bitsin gitsin bu iş'' Favori cümle benim için bu oldu kızım :) Bu geceyi biraz blog gezmeye ayırdım. A ve B tipi yazına ayrıca yorum yapamadım, buna yapmak mantıklı geldi.
  Öncelikle katıksız A tipiyim. B ile ilgim yok. Hoş mu? Değil tabii. Ama yaradılış işte canım. Ne güzel yazı ve karikatürler canım. Çok teşekkürler Yurdagül, öpüyorum kızım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğanın ritmini dinlemek ve doğaya uymak önemli.Ben de A tipi özelliklerimi revize etmeye çalışıyorum.Biraz çaba göster sen yine de ablacığım,ibreyi değiştir biraz :) Öptüm seni :)

   Sil
 23. 'Acele şeytandandır' diye bir söz var. Atalarımızın tecrübeleri de acele etmemek gerektiğini gösteriyor.
  Doğanın ritmine ayak uydurabilmek çok mühim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözmüş :) Acele işe şeytan karışır vardı bir de o geldi aklıma :) Teşekkürler Arif :)

   Sil
 24. Bende çok aceleciyimdir 🙊 sabırsızımdır hiç beklemeye tahamülüm yok 🙈 hemen herşey hızlı olsun isterim :) ama yavaşlamak lazım :) güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bugün milat olsun ve fark ederek az da olsa yavaşlamaya gayret edelim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 25. Sahi,hep beraber nereye koşuyoruz biz?

  YanıtlayınSil
 26. Yazıyı okumayı bitirdikten sonra aklıma şu " Acele giden ecele gidermiş." sözü geldi.. Bu maraton bitmez ki akılda başka işler ve yahut yetişmem gereken .... varkenlerle dolu ise..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli koşmaya odaklanırsak,hayatı da kaçırırız ya.... :((

   Sil
 27. Çok güzel yazı olmuş gerçekten... emeğine sağlık.... :)

  YanıtlayınSil
 28. Hız çağımızın temel felsefesi. Tersine çevirmek zor. Fakat Yaşlılık hızı azaltmada çok etkili. Otuz yaşından sonra bunu daha iyi anlamaya başladım:)

  YanıtlayınSil
 29. Yavaslamak hayat tercihimize bagli. Çogu insan metropol hayatini bir gereklilik olarak görüyor. Bu arada ben de beklerken okurum hep gercekten bis durmaktan cok daha iyi 😊

  YanıtlayınSil
 30. Banka sırasını beklerken kitap okumak çok mantıklı. ^_^
  Hızlı yaşamak konusunda o kadar haklısınız ki... Hem pek bir verimi olmuyor, hem de bizi yoruyor, enerjimizi düşürüyor.
  Emeğinize sağlık! ^_^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beklememiz gerekiyorsa stres yaşamaktansa böyle taktikler uygulamak iyi olur bence de :) Sevgilerimle :)

   Sil
 31. Yavaş yavaş keyifle zevkle okudum 😊. Eline sağlık ❤️

  YanıtlayınSil
 32. Güzel yazı okumak çok keyifliydi..

  YanıtlayınSil
 33. Neyin yarışındayız onu da bilmiyoruz ki :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.