Koçluk Etiği Bu Mudur?

Yaşam Koçu

Bugün sabah başıma gelen bir olaydan bahsedeceğim size.Psikolojiyle ilgili kendime vizyon katmak adına bir çok kişiyi takip ediyorum.Ön yargılı olmamak adına illa psikoloji ya da psikolojik danışmanlık mezunu olmalarını önemsemiyorum.Acaba bu kişi ne diyor ve ben bundan ne alabilirim diye bakıyorum.Sadece bilimselliğin tek başına yeterli olmadığını bazı konularda da bilimin eksik kaldığını düşünüyorum.
Sosyal medyada fark ettiğim şöyle bir durum var.Az bilgi ve tecrübesiyle sanki hayatın sırrını çözmüş gibi davranan ve sizi kendine bağımlı kılan insan sayısı çok fazla.Takip ettiğim kişilerden biri bu sabah söylediklerinin hiç birinin aslında gerçek olmadığını ve kapandığını yazmış.Tabi ki kapanmasına gönülden saygı duyuyorum.Benim anlatmak istediğim yıllarca uzak doğu felsefesine yatkın uygulamalarını you tube üzerinden paylaşarak bu videoları günde en az 2 kez dinlemeleri sonunda değişim olacağını söyleyip sonra hoppp başka bir realiteye geçmesi.Bu bana göre samimiyet değil.
Yaşam Koçu

Kimseyle kutuplaşma niyetinde değilim ama insanlarla kedinin fareyle oynaması gibi oynanmasını ve umut tacirliği yapılmasını doğru bulmuyorum.Ben de uzunca bir yazı yazarak kişiyi takipten çıktığımı yazdım.O da tabi beni aşağılamış yaptığı yorumla :))
Bakın yaklaşık bir aydır takip ettiğim bu kişiyi araştırdım analiz ettim,doğru bulduğum şeyleri kendime entegre ettim daha sonra dürüst bulmadığım için bunu ifade ederek takipten ayrıldım.Sizler de lütfen körü körüne inanmayın,acaba sizi kişi hipnotik alanına mı sokuyor ona dikkat edin,samimiyetine bakın,analiz yapın,sentez yapın.Lütfen rant uğruna sizin ayarlarınızla oynayan insanlara böyle primler vermeyin.
Yaşam Koçu

Amerika'dan ne olduğunu bilmediğiniz ama telaffuzu bile zor olan karizmatik eğitimler alanlara sorgusuz sualsiz teslim olmayın.Tabi ki bilim adamı olup her şeyde kendini otorite gören insanlara da hemen teslim olmayın.Çünkü bazen bazı Profesörlerin rant uğruna inandıklarının dışında şeyler söylediğine de şahit oldum maalesef :((
Bu hayat yolu sizin yolunuz.Lütfen sorgulayarak yaşayın.Platon'nun da dediği gibi ''Sorgulanmamış hayat,yaşanmaya değmez.''
Mutlu günler....
Koçluk Etiği Bu Mudur? Koçluk Etiği Bu Mudur? Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 07, 2017 Rating: 5

64 yorum:

 1. Maalesef olabiliyor böyleleri. Çok seçici olmakta fayda var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Körü körüne inanmamak lazım velhasıl :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Bu konuda sana tamamen katılıyorum.. Sosyal mecrada malı-meli diyen o kadar çok insan topluluğu var ki... Samimiyetlerini sorguluyorum her seferinde... Ve evet en kötü şey ne biliyor musun; kendi görüşleri dışında farklı bir görüş beyan ettiğinde seni anında tü kaka ilan ediyorlar ki, hah diyorum bak haklıymışım. Tabi içimden :)
  Salt bir bireyken bile çok sesli olabiliyoruz. Bugün mavi hoşumuza giderken yarın bayıltabiliyor. Hal böyleyken tekdüze olmamızı kim bekleyebilir ki... Renklilik güzeldir der sana öpücüklerimi gönderirim ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunların bazıları yanlış bilgilerle kitle oluşturup istedikleri gibi insanları yönetebiliyor.Mürid,mürşid ilişkisi oluşturuyorlar.Umarım insanlar daha dikkatli olur.Öpüyorum seni :)

   Sil
 3. Yurdagülcüm bu konuda yazmış olmana çok sevindim.Benzer ilgi alanlarımızdan dolayı, takip ettiğimiz ortak sayfalar var.İncelediğimde bazılarının altında yatanları görebilsem de, kimisi kendini saklamayı iyi beceriyor maalesef.İki aylık kurslarla herkes bir şey koçu oldu günümüzde, ve herkes uzman.Gerçek bilgiyi arayan bizler için, hem internet, hem de etrafımızdaki realite çöp bilgiyle kuşandı.Seçici davranırken yanılma olasılığımız da oluyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hipnotik konuşma tarzı var bu insanların.Bu yönlerini iyi şekilde kullanarak insanları yönetiyorlar.Dikkatli olmak şart.Yanılsak da (farkındalığı yüksek olanlar için diyorum)ilerleyen süreçte niyetler ortaya çıkıyor.O insanlara tabi olmadan yola devam etmeyi başarmak gerek.Desteğin için de çok teşekkür ederim Aytül :)

   Sil
 4. Popüler insanlardan kimseyi sırf bu yüzden takip edemiyorum..
  Her ne kadar ilgimi çekseler de takip etmek istemiyorum bir yerden sonra onlar özne ben de kendimi nesne olarak görüyorum.
  Hayır.
  Yazdıkların öyle isabetli ki.
  Dediğin gibi araştırmak incelemek lazım. Bu insan dijital anlamda bile olsa hayatına giriyor seni etkiliyor dolayısıyla iyi seçmek zorundayız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar birbirinin göz hizasındadır.Eğer yukarıdan aşağıya doğru bakıyorsa mutlaka altında ego ve aşağılık kompleksi gibi unsurlar vardır.Herkesin ayrı ayrı alanlarda farklılıkları var.Psikoloji bilgilerimizle insanları ezmeye çalışmayı doğru bulmuyorum.Bizler de zaten Mevlana değiliz.O kadar bilsek de uygulamada sorunlarımız olabiliyor.Hepimiz hepimizden bir şeyler öğreniyor ve hayatı öyle deneyimliyoruz.Sevgilerimle :)

   Sil
 5. O kadar haklisin ki bu konuda. Herkes herseyin uzmani kesildi. Ben komik bir sey anlatayim benden spor programi isteyen ve sporun s sini hayatinda yapmamis olan birkaç kadinin instagramda motivasyon koçu gibi paylasimlarini görüp çok sasirmistim. Herkese herseyi öneriyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yerde kirlilik var :( Gerçi siyahlar olmalı ki beyazların kıymeti bilinsin.Umarım ülkemdeki insanların farkındalıkları artar ve kendilerine uygun insanları seçerler.Teşekkürler Deryacığım :)

   Sil
 6. Kesinlikle her cümlene katılıyorum.
  Popüler olan ya da çok bildiğini iddia eden bazı kişiler (ki bunlar birçok alanda koç olduklarını söyleyebilirler) samimi olmalılar önce..Benim açığımı yakalayıp bunun üzerine giden ve hipnotik bir şekilde etki alanına almaya çalışan çok insan var ve ben artık onlardan hızla kaçıyorum.
  Bir soru sorduğumda artık sadece kendi içime sormayı öğrendim :) Bu güzel yazı için teşekkürler ve Sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi yaşam koçları var tanıdığım.Gerçekten bu işi layıkıyla yapıyorlar.Ben,insanların iyi niyetini sömürenlere karşıyım.Siz de farkındalığı yüksek birisiniz anladığım kadarıyla.Kimsenin etki alanına girmeden kendimiz için doğru olanı bulabilmemiz dileğiyle :) Değerli katkılarınız için ben teşekkür ederim.Sevgilerimle :)

   Sil
 7. Birde 10 20 kilo verip 2 saatlik bir kursa gidip "yasam kocu" olan versiyonlar var.Bilemiyorum gercekten bu isler bu kadar kolay mi ama psikoloji okuyanlara,senelerini verip dirsek curutenlere,kendini her daim gelistirmeye calisanlara buyuk bir haksizlik bu ya.Yalandan psikoloji okudum diyip(okumamis sonradan ortaya cikti)televizyon kanallarina cikan,seminerlere katilan,danismanlik yapan bir soytari taniyorum bende (cok ozur diliyorum agir oldu biraz ama tutamiyorum kendimi) instagramda.Allah gercekten akil fikir versin...Lutfen sizde kaale bile alinmayacak insanlar icin sıkmayın caninizi...💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mide ameliyatı olup bunu kendi enerjisel çalışmamla yaptım diyen özellikle İstanbul piyasasında etikten yoksun bir sürü insan var.İşini iyi yapana saygım sonsuz.Gerçekten çok iyi yaşam koçları da var.Benim de zaman zaman onlara danıştığım onların da bana danıştığı oluyor.Karşı değilim çeşitliliğe.Karşı olduğum herkesin az bilgiyle uzman gibi davranması.Geçen bir vaka duydum.Kadın üç beş kişisel gelişim kitabı okuyup büro açmış.İnsanların psikolojisiyle bu kadar kolay oynanma hakkı olmamalı.
   Desteğin için teşekkür ederim Büşracığım.Ben de mükemmel değilim ve hala öğreniyorum,insanlara nasıl faydalı olurum diye ciddi kafa yoruyorum.Öptüm seni :)

   Sil
 8. Uzun zamandır blogunuza bakabilme fırsatı bulamamıştım. Görünen o ki değişen ve değişmeyen her şey harika:)...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Onurcuğum.Benim de aklımdasın.Uğrayacağım en kısa zamanda :)

   Sil
 9. Ah, arkadaşım, ülke bu tür sahtekarlarla dolu. Ben bunları Western filmlerindeki kasaba kasaba gezen ve şifalı şuruplar vs. satan üçkağıtçılara benzetiyorum. Amerika'dan aldıkları o diplomalar filan ismi malum değil kişinin diplomasıyla aynıdır yani yoktur:)))))Sadece yaşam koçluğu da değil, medyum, psişik bilmem ne, rüyalara yatanlar dolu:( İnsanoğlu hemen inanıyor, zayıfız çünkü bu tür şeylere karşı.

  Eline sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Önce insan kendinde içselleştirmeli yapacağı şeyi.Ben kendimde yapmadığım ya da uygulamadığım hiç bir şeyi önermiyorum.Umut tacirliği yapanları Allah ıslah etsin ne deyim.Mutlaka kendilerine dönecektir yaptıkları.Öpüyorum seni :)

   Sil
 10. Hakikat bilimle örtüşür. İnsan sadece sistematik olarak akademik kariyere sahip olması gerekmiyor. Aynı zamanda bu imkanı bulamayanlar için irfani gelenekle kendini yetiştirenler akademik kimliklerin önüne geçebiliyor. Eski tabirle meslek sahibi olanlar mektepli ve alaylı olarak adlandırılmaktadır. Alaylı yetişenler nedense mektebli yetişenlerin önüne geçebiliyor; bariz bir şeklde de toplum içinde varlık gösterebiliyorlar ve itibar görüyorlar. Onun için ben üniversiteye gidemedim bahanesi de boşuna oluyor. İnsan anlam bulduğu işi yapmalı ve bu yönde kendini yetiştirmek için önüne çıkan fırsatları değerlendirmelidir.
  .....
  Bilim bugün böyle dediğini yarın şöyle diyebilir. Fakat zamanla su akar yolunu bulur. Bir takım doğu felsefeleri aklın kabul edemiyleceği hurafelerle doludur. Bu açıdan hakikati bulmanın yolu da sorgulayıcı olmamızdır. İslam dahil bütün dinler ve anlayışlar da buna dahildir. İnsan mantığına ve fıtratına aykırı olan bir şey hakikat kırıntısını bile taşıyamaz. Bu konuda kendisini mürşit ve tebliğci kabul edenler eleştiriye açık olmalıdır. Çünkü tebliğ tatlı dil gerektirir. İnsanların samimi olup olmadıklarını kalbinizle onları test etmemiz gerekir. Bir öğretinin hakikat payının olması için öğretenin iyi insan olması ve insanlık idealinde varını yoğunu ortaya koyması, sevgi, şefkat ve merhametli olması gerekir. Bunun özü ve mayası da adalet ve ahlak olmalıdır.
  .....
  Herşey sorgulanmalı; inanç baştan taklidle başlayabilir; çocuğun anne ve babasına bakarak davranışlarını geliştirdiği gibi, ama akıl ve buluğ çağına ulaştıkça, olgunlaştıkça da inandığını sorgulaması gerekir. Bu da taklidden tahkike geçiş demektir. İnandığının hakkını vermek demek, aklen, zihnen, bütün hücrelerinle, bütün varlığınla kafa ve kalple inandığın hakikate teslim olman demektir. Hakikate teslim olmak; iyi, güzel, doğruyu, özümsemek, içselleştirmek ve bütünüyle davranış biçimine dönüştürmek kamil insan olmanın gereği olmalı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle bu uzun yorumunuz için çok teşekkür ederim.Bizler de mükemmel değiliz.Hizmet verdiğimiz insansa daha dikkatli olmalı ve onlara zarar vermemeliyiz.Sadece para kazanmak uğruna etik olmayan şeyleri yaparsak mutlaka bunun bedelini er geç öderiz.Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 11. Ne diyeceğimi bilemedim... Sanırım, önce kişi kendine dürüst olmalı. Şerafettin Sabuncuoğlu -Fatih'in hekimlerinden -dediği gibi "Hırsın vicdanının önüne geçmesin. "

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Para için her şeyi mubah görmek hiç insani değil.Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Bu kadar da dönüş yapılmaz ki... Uzmanları bile dediğin gibi sorgulamak gerekirken, böylelerinin peşinden giden binler var...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yazışmaları bir görsen inanamazsın dediklerine.Aslında tüm dediklerim sizi Allaha götürmek içindi filan diyor.İyi de o zaman neden 3 yıl boyunca budizm felsefesinde olan affetme çalışması yaptırdın bize diye sorgulayan yok :((

   Sil
 13. Sosyal medya bu gibi durumlara öyle uygun bir platform ki...yönlendirilmeye her daim hazır bulunan insanımız yüzünden herhangi bir alanda küçücük bir fikri olan bile kendini 'koç' ilan etti malesef...size de geçmiş olsun,haklısınız dikkatli ve seçici olmalıyız..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bankacılık ve finans bölümü mezunu bu insan yurt dışına gitmiş bir iki sertifikayla kendini başarı koçu ilan etmiş.Yine de saygı duyuyorum ama absürd bakış açısıyla kitleleri arkasından sürüklemesi üzdü beni.İşini iyi yapan gerçek koçlara da saygı ve selamlarımı iletiyorum.Ben,yüksek lisans yapama rağmen bir çok eksikliğimi de görüyorum.Sadece bilimsel gidenler de mutlak doğru olduklarını düşünmekten vazgeçmeli.İşinin hakkını vererek çalışan insanlarla karşılaşmak dileğiyle...

   Sil
 14. İnsanlar genelde istikrarı seviyor. Ben de öyleyim. Birgün öyle bir gün böyle konuşmak güveni sarsıyor. Tabi bir insanın geçmişini bırakıp islamı bulması güzel bir şey. Fakat bunu da ilgi toplamak için yapan varsa ayıp eder.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorum kutumda sorun vardı ve yazamadım iki gündür.Kusuruma bakmayın.Bu kişi,gerçekten inanarak yapsa tabi ki saygım sonsuz.Fakat samimiyetsizliğini resmen gözüme soktu :( Her neyse herkesin yolu açık olsun...

   Sil
 15. Platon Baba olaya noktayı koymuş 😀

  YanıtlayınSil
 16. Olduğu durumdan ani U dönüşü yaşayan birinin 3 gün sonra yeniden farklı bir yöne dönmeyeceğini kim kestirebilir:)) tuhaf durumlar, bana göre dinimizle ilgili her ne olursa olsun bu kişiyle yaradan arasındadır bunu ne şekilde olursa olsun sosyal medyaya onu yaptım bunu yaptım şöyle olmalı böyle olmalı diye aktaranları açıkçası es geçiyorum aktarıyorsa göstermek için yapmıştır ruhu ve özü için yapsa zaten haberimiz olmaz olmamalı da ve maalesef bazı yerler de denk geliyorum farklı fikirlerle kendilerine yazıldığında gösterilen tavır ve yazı da kullandıkları dil olmaya çalıştıkları görüntüyle hiç uymuyor. Hayat okulun da bir kaç basamak çıkabilmekle oldum diyemeyiz ki ben o basamakların asla bitmeyeceğine inanıyorum iş çıkarken kendimize bir artı kazandırabilmek kimseyi kırmadan,umarım kırılmadan da ilerlemek nasip olur.
  Sevgiler canım benim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tüm öğretiler dikkat çekek içindi diyor.Böyle bir şey olabilir mi?Yıllarca inanmadığın söylemle kandırmış oluyorsun.Şimdi hangi söylediğin doğru demezler mi yahu?Yorumlara baktım tek eleştiren de benim :( Canım buna da biraz sıkıldı :(

   Sil
 17. çok önemli tespitler.."dost acı söyler" diye bir atasözü var..bu bizlere şunu hatırlatır; "doğru olan,doğruyu söyleyen ama söyledikleriyle insanlara acı ve üzüntü veren insanlar; karşınızda tatlı dille konuşan,gerçeği söylemeyen,tatlı diliyle başkalarını suçlayan,sizi şaşırtmaya ve aldatmaya çalışan insanlardan daha iyidir.." psikolojik danışman olarak her türlü insanlarla karşılaşmanız normal.. tespitleriniz herkesin kendine çeki düzen vermesi konusunda ders alması gereken bilgiler.. umarım mesajınız yerine ulaşmıştır.. :) elinize sağlık.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Psikolojik danışmanlar da mükemmel değil.Yanlış yönlendirmelere dikkat etmeli.Bir de Aşkım Kapışmak var o da her bilgiyi birbirine katıyor.Lütfen uygun olan kısmını alın :)Teşekkürler katkın için Ertuğrul :)

   Sil
 18. Kesinlikle bütün söylediklerinize katılıyorum sorgulamadan körü körüne bağlanma olmamalı umarım bu durumlar azalır :(

  YanıtlayınSil
 19. Kişi kendine yatırım yapabilirse çevreden daha az etkilenir görüşündeyim. Hiçbir boşluk diğerinin fazlalığıyla kapanmıyor çünkü. Gördüklerimiz, duyduklarımız süzgeçten geçmeden kullanılırsa karakter denilen olgudan eser kalmaz sanki. Anlamlı paylaşım için teşekkürler, sevgilerimle:)


  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk cümleniz çok önemli.Acaba kendimize ne kadar yatırım yapıyoruz?Kendimizi ne kadar tanıyoruz?Bu soruların cevapları önemli.Değerli katkınız için ben de size teşekkür ediyorum :)

   Sil
 20. maskeli balo gibi burası kimin ne olduğu belli olmuyor

  YanıtlayınSil
 21. Koçluk vb. uygulamalarda işin içine rant olayının çok fazla karıştığını düşünüyorum.(İstisnaları var tabi) O yüzden çok takip etmiyorum kendini yaşam koçu, kişisel gelişim koçu olarak tanımlayanları.. Ama şurası muhakkak, herkesten öğrenebileceği şey olabiliyor insanın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi koçluk yapanlar var.Onlardan aldığım eksik düşündüğüm eğitimlerim de var açıkçası.Körü körüne peşlerinden gitmemek gerek.Teşekkürler Arif :)

   Sil
 22. Umut tacirlerine karşı dikkatli olmak lazım Yurdagülcüğüm. ne güzel yazmışsın bunu paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer ben de bir gün insanları sömürürsem benim de karşıma dikilmeli ve hesap sormalı insanlar.Teşekkürler desteğinizi için :)

   Sil
 23. ay herkes koç oluyo yaaa. dün akşam bloguna yorum yapılamıyoduuuu ama bugün düzelmiiiş :)

  YanıtlayınSil
 24. Okadar doğru li yazdıkların her kelimesine katılıyorum ve ne yazıkki insanlar böyle kişileri çok ciddiye alıyor.
  Koçluk eğitimini doğru yerden alıp,gerekli çalışmaları yapan insanlarla çalışmak lazım.Diğerleri sahtecilik,insanları kandırmaktan başka bir şey değil.
  Klişeleşmiş belli çizgiler üzerinden yazıp,konuşunca insanlarda inanıyor malesef..
  İzninle paylaşıyorum canım.
  Kalemine, yüreğine sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim desteğiniz için.Kitap okudum diye danışmanlık bürosu açanlar var ne yazık ki :( İnsan psikolojisiyle bu kadar kolay oynama hakkı hissetmemeli insanlar.Sevgilerimle :)

   Sil
 25. Eveet, ben de dün yorum bırakamamış ve son çare iletişim kutusuna yazmıştım Yurdagül kızım.

  İnsanların hangi meslek olursa olsun, işin bilmine tam vakıf olmadan bir takım girişimlerde ve uygulamalarda bulunması hiç hoş değil. Bizlerin dikkatli olmamız gerekiyor. Çok güzel bir uyarı yazısıydı. Düşüncene, eline sağlık kızım. Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaaaaa.Dün baya sıkıntı oldu sağ olsun Gökhan çözdü.Görmedim mesajını da.Biraz canım sıkkındı teknik sorundan dolayı.Değerli katkın ve güzel yorumun için çok teşekkür ederim ben de :))

   Sil
 26. çok önemli bir konuya değinmişsiniz, danışanlar da gerekli ayrımı yapacak kadar uyanık olmalı bence, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de uyanık olsun istiyorum danışanlar.Teşekkürler :)

   Sil
 27. Yine sonun kadar katılıyorum size :) Kocaman sevgiler...

  YanıtlayınSil
 28. Ahhh.. Kuzum ben ne koçlar gördüm,bir bilsen ?
  Kafasında ki boynuzun büyüklüğünü ölçmeden boynuz güreşi yapıp,belini kıran.
  Çok güzel bir değerlendirme,emeğine sağlık.
  Yurdagülü...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güldürdün beni ablacığım :) Her tür insan var işte :) Öptümmmmm

   Sil
 29. Valla öyle tipler var ki kendini her konuda uzman sanıp ahkam kesen. Samimiyetten uzaklaştıkça daha da bir cevalleşiyor. Ben de o tipleri bırak takip etmeyi, keşfet bölümünde karşıma çıktıklarında bile tüylerim diken diken oluyor :)
  Uzunca bir yazı yazarak takipten çıktığını yazmışsın ama ne kadarını anladı acaba? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla bence anlamamıştır :)En azından takipçiler görsün ve sorgulasın diye de yorum yazdım.Umarım görürler :)

   Sil
 30. bunlar hep alan dışı atamaları yapan kansızlardan kaynaklanıyor lanet olası sistem tıkıyor.Bununla yanında yok sinerji uzmanı,yok şifa ürünlerici,doğa gezicisi yok sosyolog la bizim ülkemizde uzay bölümünden pdr diye atayan var.Zamanında hurmalar yendi garanti tırmalanmaz çünkü devlet tarafından bizzat olduğu için koyun güden daha çok olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistemin neresinden tutsak elimizde kalıyor :( Ne söyleyim ki daha başka :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.