Açıköğretim Fakültesine Mail Attım

Mektup

Yapı olarak bana ters gelen ,uygun bulmadığım şeylere kafamı sallayıp onaylayamam.Sükut ikrardan gelir diye düşünür,yanlışlık karşısında katlanacağım bedeli de göze alarak itiraz ederim.Bu konuda belediyeye,telefon hizmeti veren yerlere ve bir çok yere mail atmışlığım,telefon etmişliğim ya da yüz yüze konuşmuşluğum vardır.Bence size dayatılmış hizmeti sorgulayabilme hakkını kendinizde hissedebilmelisiniz.
Hafta sonu girdiğim Açıköğretim sınav sorularının cevaplarına bakınca gerçekten şok oldum.Küçük nüanslarla cevaplar farklıydı.Birbirine yakın cevaplar içeren bir sürü ayrıntı sorusu vardı.Ben de bu durumu eleştirmek adına Açıköğretim fakültesine bir mail attım.
Hakkını Korumak

Yazdığım maili aynen kopyalıyorum;
Merhaba,
Üniversitenizin açık öğretim fakültesinde ikinci üniversite olarak sosyoloji bölümü okumaktayım.Bölüme çok isteyerek ve severek başladım.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık yüksek lisans mezunu olduğum için psikolojiye de katkısı olur diye düşündüm.Düzenli olarak canlı yayınlarınız izledim,kitapları okudum,deneme sınavlarını çözdüm,geçmiş yılların soruları da bakarak algılamaya çalıştım.Sınav öncesi hafta ise bir hafta boyunca eve kapandım ve gerçekten yoğun bir şekilde derslere çalıştım.Hafta sonu girdiğim sınavlar ise benim için birer hayal kırıklığıydı.Tabi ki öğrenilmeden okul geçilmesine ben de karşıyım ama insan beyni o kadar kitap içinden o kadar ayrıntı bilgiyi nasıl hatırlasın?Zaten daha çok ezbere dayalı olan sorular varken bir de bu ayrıntı sorularla gerçekten iyi bir sosyolog olabileceğimizi düşünebiliyor musunuz?
Ödevler verilebilir,son sınıfta tez konulabilir,açık uçlu sorular olabilir ama bu kadar ince ayrıntının olduğu ezber sorularını çok doğru bulmuyorum açıkçası.
Tabi bunun yanında canlı yayınların konulması çok mutlu ediyor beni.Sosyoloji dersinin canlı yayını olmaması çok büyük dezavantaj.Zaten bir çok arkadaşım da Sosyolojiye Giriş dersi sınavında çok zorlanmış.
Okulunuzun bir öğrencisi olarak yaptığınız güzel çalışmaları takdirle karşılıyor ama sınav sorularının bu kadar zor olması (bir de 4 yanlış 1 doğruyu götürürken) kişilerin öğrenme isteğini de düşürüyor.İnsan düşünmeden edemiyor amaç üzüm mü yemek bağcıyı mı dövmek diye..
Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim..
                                                                                   Yurdagül Çelik
                                                                                 Sosyoloji Öğrencisi
Hak
Yazdığım maile cevap verirler mi sonrası ne olur bilmiyorum ama en azından ben sıkıntıyı yazmış  oldum.Hayatınızın içinde siz de susmayın,uygun bir üslupla meramınızı anlatın,söyleyin,haklarınızı koruyun.
Bu postu özellikle gençler için yazdım.Eğer Açıköğretimde okuyanlarınız varsa ve benimle aynı düşüncelere sahipseniz aofak@anadolu.edu.tr adresine mail atarak  düşüncelerinizi yazabilirsiniz.
Bir de ilkokulda bacaklarımızın sığmadığı sıralarda sınav yapılmamasına dair bir mail atmayı düşünüyorum.Umarım 4 yıl bitene kadar benden bıkmazlar :) Kalın selametle :)
Açıköğretim Fakültesine Mail Attım Açıköğretim Fakültesine Mail Attım Reviewed by Yurdagül Çelik on Kasım 30, 2017 Rating: 5

51 yorum:

 1. :) hadi bakalım bişi dicekler miii. bakalım hadi yaz bakalım bacakları daaa :) güzel bir aydın davranışı işte buuuu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım ne diyecekler :))Cevap verirlerse yazarım tabi :)

   Sil
 2. Doğru söze ne denir...
  İyi yapmışsın..
  İnşallah dikkate alırlar...alırlar mı ? Alırlar.Alırlar...Eminim...
  En azından içinde kalmamış...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu okulu havada karada bitiririm ama biraz daha itinalı olsunlar istedim :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 3. Gerçekten ezbere dayalı bir sınavdı haftasonu bende açıköğretim sınavlarına girdim ve galiba bir çok dersten kaldım çok konu var ve 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi çok kötü bir durum umarım sınavları geçeriz bölümü de verim alarak bitirebiliriz, sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaz yaz sen de benim gibi şikayet yaz :) Sayı ne kadar çok olursa o kadar dikkate alırlar :)

   Sil
  2. Aslında doğru, yazmak gerek, ne kadar çok olursa dikkate alırlar dediğiniz gibi :)

   Sil
 4. Uygun bulunmayan şeyler konusunda tepkiler hep aynı olsa...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bu yazımdan etkilenenler olur ve tepkiler dile getirilir...

   Sil
 5. Mutlaka cevap verirler ama bir gelişme olur mu bilemiyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Ahahahaha,bayıldım, süper, herkes hakkını arasa ülkemiz uzay çağını yakalar bence. Benzeşiyoruz seninle, amaaan boşveerrcilik yok bende de. Zaman zaman başımıza iş açsa da böyle olmak en iyisi. Gençlere örnek olman da cabası. Valla helal olsun 👏👏😍

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle gençler görsün diye post olarak yazdım bu yazıyı :) Benzemez miyiz blog dünyasında bile çekiyoruz birbirimizi :)

   Sil
 7. Açıköğretim Edebiyat 3. sınıftayım , zor soru sorarlardı ama bu kadar detay olmazdı , özellikle kıyıda köşede kalmış bilgiyi aradılar ,sanırım biraz paraya ihtiyaçları var. Ders kitabında 2 sayfa ayrılarak anlatılan konu değil 2 satırla geçiştirilen ismin sorulmasından benim çıkardığım bu :D yazalım da , karşılık olmasa da olur :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Canlı derslerde anlatılmayan,hiç yeni deneme sınavlarında olmayan kitapta küçücük bir cümlede geçmiş kelimeyi nasıl hatırlasın insan :)) Her bir ders kitabının yarısı 130 sayfa.Ortalama 7 ders diye hesap edersek 130X7 =910 :) Amma matematikle anlattım :) Ortalama bu kadar sayfayı hangi beyin ezberleyebilir :)) Yazın valla atın mail.İnsanların tepkisini görsünler.

   Sil
 8. Eline sağlık, iyi yapmışsın. Haksızlıklar karşısında ben de sessiz kalmayı sevmem, senin gibi bolbol e-mail gönderirim, bozuk çıkan peynir, çikolata, vs. dahil. Bu sınavı böyle yapmalarının sebebi nasılsa hak edenleri değil, AKP yandaşı, belli tarikat yandaşı, torpili olan belli isimleri, bakan, vekil yakınlarını alacak olmaları olabilir mi?:(((((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bozuk peynire daha mail atmadım :) Sen benden de ilerdesin bu konuda demek ki :) Valla bir stratejileri vardır mutlaka da anlayamadım henüz :)

   Sil
 9. Evet evet,tepkisiz kalmamalı insan. Bence uygar toplum olmanın da gereği. Aksaklıkları dile getirmek, yapılan doğruları da alkışlamak. Vakt-i zamanında yıllaaar önce başbakanlığa bile yazı yazmışlığım vardır. (Hala cevap bekliyorum.)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bir dikkate almama durumları var.Dikkate almazlarsa tekrar yazacağım bir şeyler :)

   Sil
 10. Ayyy, üniversite sınavına gitmiştim ben de ilkokulda, sığmaya uğraşmasam belki bir kaç soru daha cevaplardım.

  Sanırım hiçbir şeye karşılık alamadığımızdan susmaya başladık gitgide. Yazık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Susmayalım,gençler ve okuyanlar dile getirsin diye paylaştım bu postu.Korkmayalım :)

   Sil
 11. İlk karikatür bana uyar herhalde. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de o mektuptaki erkeklere katılıyorum.Abartı süsü püsü sevmeyen biriyim :)

   Sil
 12. Susmama konusunda sana sonuna kadar katılıyorum. Çok fazla susuyoruz, kafamızı kuma gömüyoruz. Oysa karşı çıkılacak bir dünya sorun birikti malesef...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de kavga etmeden kendimizi ifade etmeliyiz :) Teşekkürler :)

   Sil
 13. ben "3 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü"nü duymuştum,demek ki insafa gelmişler!! 😁 "4 yanlış 1 doğruyu götürür" diye yapmışlar..🤔 aslında bu 4 yanlış 1 doğruyu götürür uygulunaıyorsa,öğrencilerin elinde hiç doğru bile kalmıyor demektir..😭 ne kadar saçma bi uygulama..😬 aslında susmayarak iyi yapmışsınız ama bu biraz riskli olmaz mı? yani sonuçta açık öğretim okuyorsunuz.. ben de açık öğretim mezunuydum,çok iyi bilirim o sıkıntıları..neyse umarım hayırlı sonuçlar elde edersiniz..size başarılar dilerim..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 20 soru üzerinden bakınca insanın elinde bir şey kalmıyor gerçekten.Üniversite sınavı bile daha insaflı 20 den fazla soru üzerinden yapıyor bu uygulamayı :) Soru sayısı azaldıkça bu uygulama biraz riskli :) Ben,zaten öğrenmek amaçlı oluyorum.Ev,bir klasör eğitim ve diplomayla dolu :) Korkarak yanlışları eleştirmezsek Sarı öküz diye bir haikaye var ona döner sonumuz :) Teşekkürler Ertuğrul :)

   Sil
 14. Cevap verseler bile bunu daha üst birimlere de gönderin bence. Başarıyı ölçmekle bugün de böyle ölçelim arasında sıkışmış nesil çıkar bu sistem uüzünden.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de sıkıntı var bu tarzda.Mağdur olanlar mail atarsa iyi olur diye yazdım buraya.Zaten baya da tepki topladı Açıköğretim sınav sonrası...Teşekkürler :)

   Sil
 15. Bu konudan ben de muzdaribim. İkinci üniversite olarak Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Keyif alırım ve hayalimi gerçekleştiririm dedim ama yoğun strese girmeye başladım. Bu kadar teferruatı ben örgün eğitimde bile görmedim. Demek ki her bölümde böyle. Ben de bir mail atacağım. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bugün mailime dönüş yaptılar.TC ya da Öğrenci numarası olmayanların mailini işleme almıyorlarmış.Ben de aynı maili TC numarası yazarak gönderdim.Siz de öyle yapın isterseniz :)

   Sil
 16. En güzelini yapmışım gerçekten canım benim tebrik ederim seni güzel kadın 😘😊bende bazen buna benzer sorunlar olunca gerekeni yaparım sen sus o susun ne olacak böyle sonra dayatıyorlar insana doğru söze ne denir ellerine sağlık bakalım ne cevap gelecek 😊sevgiler canım benim 😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla yanıt gelmiş,yasaları filan yazmış ve yönetmeliğe uygun olduğunu yazmışlar :) Bilgisayar otomatik yanıt verdi sanırım okumadan :)

   Sil
 17. Sosyoloji 2.sinif benim. Saçma sapan sorularla karşılaşmaya alıştık artık.
  Soruların pek zor olduğunu düşünmuyorum. Zorluğundan ziyade ezbercilige dayalı olması çok kötü. Gerçek seviye yi ölçmekten çok uzak. Konuları hiç çalışmadan kitapları hiç okumadan sadece geçmiş sinav deneme sınavlarının cevaplarını ezberleyerek rahatlıkla sınıf geçilebiliyor.
  Geçen yıl kalite elçileri toplantısı yapıliyordu arada bir. Bir kaç kez katıldım. Sözde bu tür sorunlar öneriler görüşülecek. Daha pek bi şey konuşulmadan yönetici hoca , sürem bitti ayrılmak zorundayım deyip ayrılıyordu. Bu sene hiç katılmıyorum artık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizde pak fazla geçmiş yıl sorusu yoktu,sorular çok ayrıntıydı,ezbere dayalı ve anlamsızdı.Amaç gerçekten öğretmek mi diye düşünmeden edemiyorum.Okulu bu şekilde bitirenlerin de verim alabileceğini sanmıyorum :(

   Sil
 18. Keske herkes tepkisini gösterebilse belki dünyada degisecek cok sey olurdu. Tabii tepki derken medeni tepkileri kastediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cevap olarak otomatik bir bilgisayar cevabı geldi.Kanuna yönetmeliğe uygun diye sınav :) İyi de ben onu demedim ki :) İşin insani tarafı yok yani hiç :)

   Sil
 19. Bu kabullenmeyen hallerin imrenilecek cinsten 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla susamıyorum böyle şeylere.Cevap geldi.Bilgisayardan otomatik bir matbu.Kanunlar yönetmelikler doğrultusunda sınav yapıldı diye.Cevap vermiş olmak için cevap vermişler çünkü bilgi edinme hakkından dolayı cevap vermek zorundalar.Soruma yanıtları alakasız.Bir eğitim kurumundan böyle bir yanıt.Pes doğrusu :)

   Sil
 20. Bu yıl Aöf kaydımı dondurdum ben de ama yazdıklarına katılmamak elde değil. Yanlışların doğruları götürmesi uygulamasından sonra da aöf'ü protesto edip bırakan çok kişi olmuştu. Aöf şu sıralar, normalde severek çalışılacak dersleri zindan haline getiriyor.. :// Umarım sınavların beklediğinden iyi gelir :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok kötü gelmez,yine de fena değildi.Ben öğrenmek istiyorum,gereksiz bilgileri ezberleyin diyor sistem.Bakalım nolcak :)

   Sil
 21. 90'larda Büyükerşen döneminde bu yanlış doğruyu götürür uygulaması var mıydı? Geçmiş zaman unutmuşum...
  Çabanız meyvesini verir umarım. Bunu yürekten diliyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni çıktı bu sistem.Cevap geldi,laf olsun diye cevap vermişler :) Kanuna uygun demişler :)

   Sil
 22. Çok haklısınız , herkez kendi düşünceleri böyle güxel bir dille sizin gibi anlatabilse, belkide göz önünde bulunduracaklar. İnşallah olumlu bir geri dönüşü olur temennisinde bulunmak istiyorum.Karikatürleride çok sevdim :)) teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilgi edinme yasası doğrultusunda cevap vermeleri gerekiyordu,alakasız matbu bir cevap geldi :) Eğitim kurumları bile böyleyse ne deyim artık ben :)

   Sil
 23. Karikatürlerine bayılıyorum yahu :)
  Diğer tarafta cevabına yorum yazdım, burada da mailine yazayım.
  Cevap vermek için verdikleri cevap önemli değil, öyle ya da böyle okudular senin yazdıklarını. Ben anadolu üniversitesinin gelişime en açık üniversitelerden biri olduğunu düşünüyorum. Bunu bu sene kayıt olurken bizzat fark ettim; bürokrasiye en az takılan ve öğrencilere en fazla imkanı sağlayan üniversite. O yüzden mutlaka okuyacaklardır Yurdagülcüm 👍
  Belki 15 günde aksiyon alamazlar ama mutlaka geri dönüşü olacaktır :)
  Eline sağlık! Hepimiz adına teşekkür ederiz :) ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cevap geldi,notlarım da fena değil.O kadar çalışmaya uğraşmaya daha yüksek puanlar almalıydım ama neyse :)
   Ben teşekkür ederim canım benim :)

   Sil
  2. Yani asıl sıkıntına bir geri dönüş olacaktır muhakkak demek istemiştim :)) Birilerinin mutlaka ciddi anlamda okuduğunu düşünmek istiyorum. Anadolu üni.ne güvenmek istiyorum bu anlamda :)
   Yoksa '4 yanlış 1 doğruyu götürüyor' cevabı da iyi oldu bilgilenmiş olduk bak her gün bir şey öğreniyoruz ahahhahah 😂
   - iyi bir sosyolog olabilir miyiz?
   - 4 yanlış 1 doğruyu götütürse neden olmasın 😃
   Demek ki, bizim de 4 yanlışımız 1 doğruyu götürdüğüne göre artık hepimiz sosyoloğuz Yurdağül 😂
   Sayende şu stresli günümde çok güldüm Allah da seni güldürsün ❤
   Gerçekten özlemişim sizleri, bunu çok derinlerde hissediyorum ❤❤❤
   İnşallah daha sık gelebilirim aranıza :))) ❤

   Sil
  3. Okulu bitireceksek baya çalışacağız,ezber filan yapcaz artık napalım.Ben,kendi kendime de öğrenmeye çalışacağım işte :))Hep gel sen hep gel :))

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.