Hayattaki Seçimlerimiz

Kararlar
(Blogu açtığımda ilk yazdığım yazılardan :))
Hayatımızda bir çok konuda kararlar veriyoruz,seçimler yapıyoruz.Hayatımızın rotasını çizerken almış olduğumuz bu kararlar da hayatımıza bir şekil veriyor.Bazı seçimlerimiz tüm hayatımızı etkileyen seçimler oluyor.Mesela eş seçimi,iş seçimi gibi.Bazı seçimlerimiz ise hayatımızın  münferit bir kısmını etkiliyor.Buna da arkadaş seçimi,ev değişikliği gibi  seçimleri örnek verebiliriz. 
Seçim Yapmak
                                                                                                                                                                  Yapmış olduğumuz her seçimde bir şeyi seçeriz diğerinden vazgeçeriz.Yani ''HER SEÇİM BİR VAZGEÇİŞTİR'' Evlilik için iki talibiniz var diyelim.Bunlardan biri memur diğeri serbest meslek sahibi olan biri olsun.Bu iki adaydan birini seçtiğinde tüm hayatınız o yönde şekil alacaktır.Belki serbest meslek sahibi adayın hayatı çok renkli iken,memur adayı seçtiğinizde daha kuralcı bir hayat yaşayacaksınız. Tabi ki yapılan bu evliliği,kişilik özellikleri,aile yapısı,ekonomik durum gibi bir çok parametreler de etkiler.
 Meslek olarak da mesela sırf çok para kazanmak için sevmediğiniz bir mesleği seçtiniz diyelim.Yıllarca belki çok para kazanacak ama mutsuz olduğunuz işi yapacaksınız ne yazık ki.Para için mutlu olacağınız daha vasat bir işten vazgeçmiş olacaksınız.
Seçimlerimizde zaman zaman aile ve çevrenin mutlaka etkisi vardır.Tabi ki hayatınızı etkileyecek seçimler yaparken başka insanların fikirlerini alabilirsiniz ama her şeyi iyice düşünüp son kararı siz vermelisiniz.
 Seçim yaptıktan sonra da her zaman seçimlerinizi değiştirme şansınız  vardır.O yüzden yanlış seçimler yapmış olduğunuzu düşünüyorsanız yeni çözümlerin var olduğunu görün ve harekete geçin.Benim babam 50 yaşında bir karar veriyor ve evini,işini.yaşadığı şehri değiştirerek 6 çocukla Ankara'ya yerleşiyor.Yapmış olduğu yeni seçimiyle işe giriyor,yıllarca çalışıyor ve tüm çocuğunu da okutuyor.Ben, babamın hiç tereddüt etmeden hiç korkuya kapılmadan cesaretle bu kararı aldığını düşünüyorum.Sizler de kendinizi lütfen hiç bir şey için mecbur hissetmeyin.Mantıklı bir şekilde mutlu olacağınız yeni seçimler yapın ve hayatınızın dümenini elinize alın.Hadi cesaret edin....
İş Seçimi

       

Hayattaki Seçimlerimiz Hayattaki Seçimlerimiz Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 07, 2017 Rating: 5

68 yorum:

 1. Bu aralar vazgeçmeyi seçiyorum. Ya da daha doğrusu seçmeye çalışıyorum. Vazgeçmekte bir seçim değil mi ? Cesaretin ilacı olsa hemen alırdım çünkü fazlasıyla ihtiyacım var.
  Faydalı bir paylaşım olmuş. Kaleminize sağlık.
  Saygılarımla.
  Vesselam...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Vazgeçmek de bir seçim :)Bazen gereksiz cesaret ve risk de insanı sıkıntıya sokabilir.Kolaylıklar diliyorum :)

   Sil
 2. Yine cok dogru. Hata yaptigimizi farkedip dönüs yapmamak bizi daha çok mutsuz eder.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hatalarımızdan da ders çıkarmayı ve gerekirse geri dönmeyi de bilmek gerek :)

   Sil
 3. Her seçim bir vazgeçiştir gerçekten çok doğru, o yüzden neden vazgeçeceğimize iyi karar vermeliyiz, çoklukla yanlış kararlar veriyor, yanlış seçimler yapıyoruz:(((sonra anlıyoruz ama iş işten geçiyor. Çok teşekkürler Yurdagül'cüğüm, çok önemli bir konuya değinmişsin.
  Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çevreden ziyade,yüreğimizin istediği,beynimizin de onayladığı kararlar,doğru kararlardır.Kendimizi dinlemeyi öğrenip,farkında olursak,doğru cevap zaten kendimizde var.Ben de kocaman öpüyorum ablacığım :)

   Sil
 4. canım blogun böyle daha güzel olmuş...

  YanıtlayınSil
 5. Ediyorum ya ediyorum :). Tek benim elimde olmuyor ama ben bir yola baş koydum bakalım ne olacak :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müjde ablaya yorum yazarken biraz açıkladım aslında.Kendine inan :) Sevgilerimle :)

   Sil
 6. Yine güzel bir yazı olmuş. Ben de sevmediğim bir bölümde okumuştum. Hiç mutlu değildim.Ama sonra hayallerimin peşinden gittim ve istediğim bölümü bitirdim.Bu beni çok mutlu etmişti.Aldığımız bir karar bizi mutsuz ediyorsa değiştirme imkanımız da varsa değiştirmekte fayda var diye düşünenlerdenim.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin hayatınızdan verdiğiniz örnek de çok güzel oldu :) Ben de memuriyetten ücretsiz izne ayrıldım ve hayallerimin peşinde koşuyorum :)) Teşekkürler :))

   Sil
 7. Evet seçimlerimizle hayatımıza yön veriyoruz. Aldığımız kararların getirdiği artılar ve eksiler ise akışı bir şekilde etkiliyor. Önemli karaların arefesinde isek eğer ne tamamen duygu ile ne de tamamen mantıkla yola çıkmalıyız bence. İyice tartıp biçtikten sonra iç sesimiz bize en doğruyu fısıldayacaktır zaten. Ve her zaman başa saracak gücümüz ve ümidimiz olmalıdır diye düşünüyorum ben :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle hiç düşünmeden riske girmek doğru değil,bedeli yüksek olabilir :) Ben de hayatımda gördüklerimi ve yaptıklarımı yazıyorum.İmkansız diye düşünenler için bir umut olur belki :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Koca bir paragraf dolusu yorum yapmıştım heralde yayınla demeyi unuttum. O halde yorumumu yapmış olmayı seçiyorum. Sevgiler, selamlar hepinize :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geldi geldi yazdığınız :) Tekrar teşekkürler :))

   Sil
 9. Evet bir şeyi tercih ettiğimizde, başka şeyleri de reddetmiş oluyoruz, çok doğru.

  İnşaallah hayatımızda hep kendimiz ve çevremizdekiler için hayırlı olan tercihleri yaparız.
  Hz. Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlayınSil
 10. işte en kötü şey bu seçimler. en gıcık şey bu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Küçük seçimleri günlük hayatımızda hep yapıyoruz da büyük seçimler de iyi tartmak gerek :)

   Sil
 11. Bir şeylerden vazgeçerek başka şeyler seçmek zorundayız. Bu hayatın doğası. Önemli olan neyden vazgeçip, neye yöneleceğimize iyi karar verebilmek.
  Güzel bir yazı. Güzel bir konu.
  Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu konu için konuşulacak çok şey var.Bu konuyla ilgili video mu çeksem acaba diye düşündüm.Teşekkürler Arif :)

   Sil
 12. Her seçim bir vazgeçiştir ve yeni bir rota sunar insana. Bu rota bizi nereye götürür ilk başta kestirmek pek mümkün değil; ama umarım rotamız yüreğimizin ve aklımızın kesişim noktasında bir yerlere gider :) Eline sağlık ablacım, yine faydalı bir yazı teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel dileğine katılmamak mümkün mü?Hepimizin hayat yolculuğu kolay kolay olur umarım :) Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Meslek seçimleriyle ilgili Rehberlik hizmetlerinin artırılması taraftarıyım. Ne yazık ki Rehber öğretmenine tercih formları doldurulduğu zaman uğranıyor. Psikolojik yapının analiz sürecinde ve kişiye uygun meslek seçimleri hususunda son aşamaya gelmeden izlenecek yolda belirleyici bir faktör olarak Rehber öğretmenine büyük görevler düşüyor. Yaşı nedeniyle çevresinin tesiri altında gençler sevdiği değil, yakınlarının sevdiği mesleklere yönelince mutsuzlukları bu noktada başlıyor. Daha sonraki tercihleri de attıkları mutlu/mutsuz adımlarla güçleniyor.

  Paylaşım için teşekkürler, sevgi ve selamlarımla:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rehber öğretmenler çok önemli.İdealist öğretmenlere ihtiyacımız var.Sunum yaptığım bir okuldaki gibiyse rehber öğretmenler vay halimize :)Katkınız için teşekkürler :)

   Sil
 14. Ben hayati boyunca,birseyi secerken diger seyden vazgecmek zorunda kalmis bir kizim🙋En guzel ornek evliligim.Esimi sevdim "Sectim" ama ulkemden,ortamimdan vazgectim.Yani tamda dediginiz gibi her bir secim vazgecisdir.Kalbime dokundu yaziniz💕

  YanıtlayınSil
 15. Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için ben teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 16. Seçim yapma konusunda oldukça müşgulpesent biriyim. Buna rağmen gidişinden memnun olmadığım durumlarda bulabiliyorum kendimi. Birazda vazgecilenler zorluyor galiba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yanının üzerinde biraz çalışmak lazım Zuhal.Bırakmayı da öğrenmek gerek :)

   Sil
 17. Interesting post dear! thanks for sharing xx

  YanıtlayınSil
 18. Seçim yapabilme de cesaret gerektiriyor. Bir de kararsız kalıp seçimleri erteleyenler var.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kararsız olma durumu sıkıntı.En kötü karar,kararsızlıktan iyidir derler.Saygılarımla :)

   Sil
 19. çok güzel bir yazı..gerçekten de hayattaki seçimlerimiz çok önemli bir yere sahip..babanız çok cesur davranmış seçiminde..bazı seçimleri bu şekilde cesurca kabullenmek,insanı iyi şeylere götürebilir..yanlış seçimler de olabilir,bundan vazgeçmekte 2.planda olmalı..seçmek ve vazgeçmek..ikisi farklı şeyler gibi gözükse de aslında aynı şeyler.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim aile topluma göre biraz cesur.Tabi ki fazla cesur olmayı da tavsiye etmiyorum.Babam bizi okutacağına olan inancıyla yola çıkmış ve bunu başardı :) Tabi hep beraber destek olduk biz de.En küçük çocuğu 6 aylık en büyüğü 13 yaşında olmak üzere 6 çocuk :) Annemin de bu konudaki katkıları inkar edilemez.Sevgilerimle :)

   Sil
 20. insanı yüreklerdiren ilham verici güzel bir yazı. Teşekkürler.
  Ramiz dayının muhteşem bir sözünü hiç unutmam.
  "Asıl çaresizlik derdin devasız olması değil, birini iyi edecek şeyin diğerinin kadehine zehir olmasıdır"
  Böyle durumlarda harekete geçmek çok zorlaşıyor.
  Böyle bir durumda yeni bir seçim yapmamak ta cesaretsizlik olarak değerlendirilebilir mi acaba?
  Selamlar. .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seçim yapmamak da bir seçimdir :) Bazı şeyleri seçmemek de cesaret ister.Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 21. "Her seçim bir vazgeçiştir." Ne kadar isabetli bir söz! ^_^

  YanıtlayınSil
 22. Karar vermek en önemlisi zaten. karar verildikten sonra adım atması çok kolay. karar vermek bir tür başlamak, başlamak da işin yarısı demek olduğuna göre bitmiştir bu iş. :)
  Kararsızlık kadar büyük eziyet çektiren bir duygu tanımıyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kararsız olmak gerçekten sıkıntı.İnsanı çok yorar :(Teşekkürler katkınız için :)

   Sil
 23. Ben bu seçimi şehir değişikliğinden yana kullanmak istiyorum ama daha vakti var.

  YanıtlayınSil
 24. Cesaret önemli gerçekten. Yoksa seçim yapmak çok zor gelebiliyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında günlük hayat içinde hep seçimler yapıyoruz.Ama tabi büyük seçimler için cesaretin yanında biraz da mantık önemli sanırım.Sevgilerimle :)

   Sil
 25. "Her insan, seçtiği yolda yürür; kendi sonuna veya sonsuzluğuna doğru."

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Süper söz :) Üstüne bir şey demiyorum :) Saygılarımla :)

   Sil
 26. Her seçim bir vazgeçiştir gerçekten.
  Bazen kendimizden,bazen yakınlarımızdan herşey den olabiliyor.
  Güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.
  Emeğine sağlık..

  YanıtlayınSil
 27. Ve vazgeçtikten sonra da bedelini aslanlar gibi ödersin.

  Emeğine sağlık,
  Sevgilerimle,öptüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kararının da sorumluluğunu almış olursun böylece :) Teşekkürler ablacığım :)

   Sil
 28. Önce karar verebilmek sonrasında da o kararın arkasında durmak ilerletiyor bizi. Karar verince işler daha da kolaylaşıyor gibi geliyor bana :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karar vermek,yola çıkmak için önemli adım :) Teşekkürler Gökçe :)

   Sil
 29. Seçim cesaret işidir.

  Yeni umutlar yeni maceralar. Eskiden de bir kopus

  Ama insani cok yaralar ilk basta sonrasinda ise insan yeni doğmuş gibi oluyor gercii.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk adım biraz zordur ama atınca gerisi gelir :) Teşekkürler Murat :)

   Sil
 30. Hayallerimize ulaşmamızı sağlayan seçimlerimizdir. Umarım hepimiz istediğimiz hayallere doğru seçimler seçerek ulaşırız.
  Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 31. Hayatta yaptığımız her seçiminde bir fırsat maliyetinin olduğunu unutmamak gerekir bence.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.