Hayalimdeki Meslek /MİM

Mim

Değerli blog yazarı arkadaşımız yaz-(s)aklan-kaç yeni bir mim başlatmış.Beni de mimlemiş :) Onun yazısını okumak isterseniz şurada Ben de onu fazla bekletmeden hemen yazayım dedim :)
Mim sorularına geçmeden önce mimle ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.Bizim toplum,biraz endişeli ve duygusal bir toplum.Gelecek endişemiz fazla.Tabi gelecek endişemizin fazla olmasının o kadar çok nedeni var ki... Şimdi bu yazıyla o nedenlere girmeyim ben.Gelecek endişesi olunca da  aileler,öğretmenler ve çevredekiler bizlere kolay yoldan para kazanma ya da meslek sahibi olmamız konusunda sürekli telkinler veriyor.Bu kadar çok olumsuz telkine maruz kalan kişi de dolayısıyla sağlıklı meslek seçimleri yapamıyor.Asıl mesele de işte burada başlıyor.O işe girdiği için  de yıllarca kendni o işe mahkum hissediyor ve mutsuz mutsuz yaşayıp gidiyor :(
Mim

Gelelim şimdi sorulara;
1. Küçükken size ' büyüyünce ne olacaksın?' sorusu yöneltildiğinde cevabınız ne olurdu?
Çocukluktan itibaren öğretmen olma eğilimim vardı.Çalışkan ve öğretmenimin sevdiği bir öğrenciydim.Belki de öğretmenimi çok sevdiğim için onun gibi olmayı hayal ediyordum.Öğretmenim de idealist ve iyi bir öğretmendi.Yıllar sonra ilkokul öğretmenimi bulduğumda ve onunla buluştuğumda ikimiz de çok heyecanlıydık :)
2. Bu cevaba çevreniz ne tepki verirdi?
Öğretmenliğin bana uygun olduğu düşünülürdü.İlkokul boyunca genelde sınıf başkanı seçilen ben olmuşumdur.Arkadaşlarım arasında da sözüm dinlenir ve değer görürdüm :)İlerleyen yıllarda da gruplarda lider pozisyonunda olmuşumdur hep :)
3.Lise yıllarında hangi mesleğin hayaliyle yanıp tutuştun?
İyi bir üniversitede okumak,benim en önemli hayallerimdendi.Yalnız klasik yapılan sınavlardaki kadar test sınavlarında başarılı değildim.Ortaokuldayken okula gelen lise giriş sınavlarına girerek bu yönümü geliştirmek istemiştim.Ortaokul sonu girdiğim 3 sınavdan ikisini kazanmıştım.Biri ilk tercihim olan Kimya Meslek Lisesi,Diğer sınav ise Türkiye'nin örnek Sağlık Meslek Lisesi olarak gösterilen Cebesi Sağlık Meslek Lisesi'ydi.Bizim zamanımızda bu okullar yüksek puanla öğrenci alır,ekonomik durumu düşük aileler,çocuklarını bu okullara gönderirdi.Babamın bana kendi imkanlarıyla üniversite okutamayacağını söylemesi üzerine Sağlık Meslek Lisesi'ne gitmek zorunda kaldım.Okul,yatılıydı.İlk üç yıl sürekli ağladım.Elimde jetonla ankesörlü telefon sırasını az beklemedim :)Hayatımın rotası değişmişti.Öğretmen olma idealim giderek suya düşüyordu.
4.Belki hayalindeki mesleği yapıyorsun,  belki yapmıyorsun bu sana nasıl hissettiriyor?
Okulu bitirdikten sonra taşrada bir yere tayinim yapıldı.O zaman tekrar anladım ki ben okumalıyım.Yeniden sınavlara hazırlandım.Her şeyin ters gitmesine rağmen 2 üniversite bitirdim.Daha sonra Sağlık Bakanlığı'da müdür yardımcılığı pozisyonuna kadar yükseldim.Hayalim tam olarak bu değildi.O yüzden yeni planlar yaptım.Yüksek lisansa başladım.Yüksek lisans sonrası seminerler vermeye başladım.Bu,bana iyi geldi.
Bence geç kalmak diye bir şey yok.Her an yeni planlar yapılıp,geçmişe deneyim olarak bakılıp yola devam edilebilir.Sürekli geçmişi suçlayarak yaşamak sanırım en kolayı.Eğer nefes alıyorsak,hala umut var demektir bir şeyleri değiştirmek için.
Mim
5. Bütün bunları geç! Çevreni,  sosyal baskıları,  kapitali at kafandan. Gece yastığa başını koydugunda ya da ayna karşısında, neyi düşleyip,  kimi görüyorsun?
Şu an ücretsiz izindeyim.Yepyeni hayallerim var.Düşündükçe bile heyecanlanıyorum :)Mesela kocaman bir salonda seminer verdiğimi ve seminer sonrası yazdığım kitabımı imzaladığımı hayal ediyorum.Bence insan,hayal etmekten vazgeçmemeli.
6.Bonus soru:  Sizce hayalindeki mesleği yapmak mı,  hayalini yaşamak mı?
Her şey önce hayalle başlar.Ben,şu an çocukluğumda istediğim öğretmenlik mesleğini yapabilmek için tüm vasıflara sahibim ama hayallerim de değişti artık.Yeni hayalim gruplara toplu seminerler vermek,sosyal farkındalık projelerinin içinde olmak,bu seminerleri Anadolu'nun ücra köşelerine kadar götürebilmek.Kazandığım paralarla çocuk okutmak,zor durumda olan kadınlara destek olmak.Ya inanın yazarken bile heyecanlanıyorum.Lütfen sizler de heyecanınızı kaybetmeyin,hayal edin,araştırın,harekete geçin.Niyetiniz iyiyse eminim yollarınız açılacaktır.
Böylece bir mimin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım.Kimi mimleyim bilemediğimden şöyle bir karar verdim.Bu yazıya yorum yapan ilk üç kişi mimlenmiştir.Hadi bakalım kalın sağlıcakla :)
Mim

Hayalimdeki Meslek /MİM Hayalimdeki Meslek /MİM Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 25, 2017 Rating: 5

58 yorum:

 1. Bence de hiçbir şey için geç değildir. Hayal etmekten vazgeçmemek lazım. Hayaller yoksa zaten amaçta kalmamıştır. Ama öğretmenlik şu andaki durumunla uyuşuyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk yorumu yaparak mimlenmiş oldun :) Bekliyorum yazını :)

   Sil
  2. O zaman yazıp yayınlıyorum en kısa zamanda. Sevgiler :)

   Sil
  3. Cevapladım bakalım neler söylemişim :)
   https://beydaninkitapligi.blogspot.com.tr/2017/10/mimlendim-ve-mimledim-16-hayalimdeki.html

   Sil
 2. Her şey hayal etmekle başlıyor gerçekten de. Sevdiğin şeyi yapmak insana huzur veriyor, ilgiyle okudum, sevgilerimle Yurdagül'cüğüm.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ablacığım :) İkinci yorumu yaparak sen de mimlenmiş oldun :) Merakla bekliyorum yazını :)

   Sil
 3. Giriş o zaman yeni bir konunun habercisi o zaman, süper, biz de okuruz ne güzel :)

  Son kısmı okurken ben de çok heycanlandım :) umarım verdiğin seminerlerde bulunma fırsatım da olur.

  Her cevapta ayrı bir tavsiye, yine daha mutlu bir yaşam için...

  Çok teşekkürler mim'i sahipsiz bırakmadığınız için.

  Sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sevindim beğenmiş olmana :) Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 4. Hayalini yaşamak bence, çok güzel bir yazıydı emeğinize sağlık konferanslarınızda bulunmayı bende çok isterim. Bu güzel yazı için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 5. Hayatta istediğim şekilde yaşıyorum. Sanırım fazla bir beklentim olmadığı için kolay oldu. Cenab-ı Hakka'a sonsuz şükürler olsun ki bana istemeden pek çok şey verdi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür :))Benim de hayatım baya bir mücadeleyle geçti.Kısaltarak yazdım bir çok şeyi :) Yine de çok memnunum.Buna da şükür :)

   Sil
 6. Hayata bakışınız,gösterdiğiniz çaba ve bunun sonoçlarını görmeniz çok güzel. Hayallerinizin tümünü gerçekleştirmeniz dileğiyle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uzunca bir Aminnnnnn deyim ben de :) Teşekkürler :))

   Sil
 7. olumlu ve başarılı yani senin hayatın beeee :) ama şu gergedan karikütürü süper komik vallası :)

  YanıtlayınSil
 8. çok güzel bir yazı teşekkürler canım :)

  YanıtlayınSil
 9. Ben hayallerinizin teker teker gerçekleşeceğine ve her birinin size yeni hayal kapıları açacağına inanıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu ben de yürekten diliyorum :) Teşekkürler Neslihan :)

   Sil
 10. Yaptığınız güzel işleri, hayallerinizin peşinden gitmenizi hep takdir ediyorum. Umarım yolunuz hep açık olur,hayalleriniz gerçek olur.Sevgiyle kalın.:)

  YanıtlayınSil
 11. Güzel bir mim olmuş :) Ellerine sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)) Bakalım bu mimi yapanlardan neler neler çıkacak :)) Sevgilerimle :)

   Sil
 12. Azmine ve umut dolu yüreğine hayran olmamak el de değil!
  Tebrik ederim seni. Ne istediğini biliyorsun ve eminim planlarının hepsini teker teker hayata geçireceksin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah :)) Gerçekleştikçe hayallerim,yazarım ben de burada teker teker :)

   Sil
 13. güzel bir mim ,ufak tefek farklılıklarla sanırım bende hayal ettiğim işteyim....

  YanıtlayınSil
 14. Göreseller yine çok güldürdü. O zamanki cevapların MİM cevabı olması. Sanırım en içten MİM. Öğretmen olmak da çocukların en çok istediği şey galiba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmenlik,çocukların en istediği meslekler arasında araştırmalara göre de :) Teşekkürler :) Sevgilerimle :)

   Sil
 15. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlayınSil
 16. Bizim ülkemizde birey olma yaşı kaç bilmiyorum:)

  Meslek edinirken o kadar çok şey dikkate alınıyor ki asıl görüşleri alınması gereken kişinin tercihleri hep erteleniyor. İsteği dışında hayatına yön veren kişi de uzun vadede geçmişe gömülmüş hayallerini gerçekleştirmek için kolları sıvıyor. Tabi ki gerekli cesaret ve azme sahipse, yoksa mutsuz bir yaşam düşüyor bahtına.

  Hayallerini gerçeklere dönüştürmen hatta üşenmeden içine yenilerini katman bence azminin güzel bir örneği. Umarım hayallerin bir çoğunun gerçeği olur, sevgilerimle:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizim ülkemizde hala birey olamadan hayatını tamamlayan insanlar var :( Bu tip insanları akraba çevremde de görüyorum.Ya annesinin,ya eşinin ya da çocuklarının güdümünde olarak ne istediğini bile fark etmeden yaşayan insanlar...
   Mücadele ruhunu içimde taşıyabildiğim için sanırım şanslıyım.Dilerim bu yazım özellikle gençler tarafından okunur ve teslimiyetçilikten vazgeçip mücadele yolunda adım atarlar.Çünkü asıl güç,insanın kendindedir.
   Değerli katkıların için çok teşekkür ediyor ve seni sevgiyle kucaklıyorum :)

   Sil
 17. Yurdagül, o kardeşimiz, yani yaz(saklan)kaç, profil adından zaten ilgimi çekiyordu. Yapmak isterim. Hatta çok istedim şimdi. Ne güzel cevaplardı. Beni mimledin varsaydım. Sevgiler canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ablacığım var ya mimi bitirirken aklıma gelen ilk isim sendin.Ama sonra yazmak isteyip isteyemeyeceğini bilemediğimden vazgeçtim.Senin tecrübeleriniz bizim için çok kıymetli.Yazarsan çok mutlu olurum.Öpüyorum kocaman :)

   Sil
 18. Hayal ettiğimiz işte olmak çok güzel bir duygu olsa gerek.
  Brn Hayal ettiğinin tanamen tersini yaşamış biriyim.
  Ama bunuda kendi oluruma çevirmesini öğrenmiştim.İşte bunu başardıktan sonra gerisi bizler için daha kolay oluyor
  Keyifle okuduğum bir yazıydı.
  Emeğine,düşüncelerine sağlık canım.
  Hemen paylaşıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Belki çok teslimiyetçi olup artık bundan sonra değişim olmaz diyenler için umut olur inşallah böyle yazılar :) Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.Öpüyorum :))

   Sil
 19. bence en önemli olan şey hayalindeki, sevdiğin şeyi yapabilmek çünkü eğer yeterli ömrün varsa o mesleği yıllarca yapacaksın. Her sabah kalktığında "off yine mi iş" diyerek nefret ettiğin bir şeyi yapmaktansa kendine güvenerek ve severek işe gitmek daha güzel ve hayatı daha çekilir kılıyor ve bunun için gerekirse üniversite de bitirilir asla geç değildir. Ne demişler "geç olsun ama güç olmasın" geç de elde etsen istediğini elde ettikten sonra hayat yaşamaya değer. Akademik başarınız ve azminiz için sizi kutluyorum ablacığım hepimiz için çok güzel bir örneksiniz. bu ilham verici ve güzel mim için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah güzel şeyler yapacağım :) Buna inanıyorum ben.Güzel yorumun için de sana çok teşekkür ediyorum :) Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
 20. Hayatın akışına kendini teslim etmemek, kendini geliştirme çabası içinde olmak, daha güzel bir dünya yaratma çabası içinde olmak çok harika. Tebrikler. Ben de hayatımın böyle bir dönemindeyim. Umut ve inanç olunca hayaller gerçekleşiyor. Mucizelerin gerçekleştigini görüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mucizeler gerçekleşmek içindir :)Ben de size teşekkür ederim :) Umarım sizin de yolunuz açık olur :)Sevgilerimle :)

   Sil
 21. bu kadar çok okuyup ta ne olacaksın diye soruyorlar , büyüyünce doktor olacağım diyorum . :D hala...yaşım 35 ... şu saatten sonra doktor olmam çok zor ama ... seni bir gün o büyük salonlardan birinde dinlemeyi ve kitap imzalatmak için sırada beklemeyi ve tebrik etmeyi çok isterim :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah canım benim :) Teşekkürler :)Sevgilerimle :)

   Sil
 22. İmkansızı insan kendi yaratır! Zaman ve fırsat varken neden olmasın dimi.. Ama zaman da hayaller de değişiyor.. Ve kimse çocukken düşlediği mesleği yapmıyor. Ve ben bana sordukları o meşhur soruya sırf cevap olsun diye öğretmen olmak istiyorum derdim.. Ve en acı tarafıda şu ki hala ve hala hayallerimi süsleyen bir meslek yok.. Sadece kendi ayaklarımın üzerinde durabileceğim bir meslek olsun elimde yeter diyenlerdenim.. Denizde kulaç atıyorum şimdilik..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,yapı olarak mükemmeliyetçi biriyim.O yüzden de işle sürekli yeni planlar yaparım.Seninde motivasyonunu arttırmak lazım bence.Mutlaka hayalini süsleyen ve sevdiğin bir şey vardır.Olmaması mümkün değil.Bulmak gerek :) Sevgilerimle :)

   Sil
 23. Güzel bir mimmiş. Gerçekten de her şey hayallerle başlıyor ancak hayatta çoğu zaman hayallerin şekli de elimizde olmadan değişiyor. Belki içten içe bazı şeyler aynı kalıyor ama elden ne gelir? Ama belki de elimizden gelenin en iyisini yapmak adına çabalamak ve sonrasında elde ettiğimiz kazanç hayallerimizden çok daha tatlı, çok daha güzel gelebilir bize. Gerçi kendi kendimi böyle telkin ediyorum ama içten içe bir karamsarlık hakim üstümde. Güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gençler niye böyle karamsar anlayamıyorum :( Karamsarlığı bırakıp harekete geçmek gerek.Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

   Sil
  2. Karamsarlığı bırakmayı ben de çok isterdim ama işsiz veya işe sahip ama mutsuz insanları gördükçe var olan umutlarıma da gölge düşüyor :( Ne yapacağız zaman gösterecek artık. Sevgiler :)

   Sil
  3. Odak yönünü değiştirip olumlulara odaklanmayı tavsiye edebilirim sana.Hatta gördüğün her olumlu şeyi yaz bence.Kolaylıklar diliyorum :)

   Sil
 24. Yaptığınız onca şeye,okuduğunuz o kadar okula, iş yerinde kazandığınız yüksek statülere rağmen hala farklı girişimlerde bulunmanız, hayata karşı heycanınızı kaybetmemeniz gerçekten takdire şayan. Keşke herkes sizin gibi olsa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer kendinizi ait hissettiğiniz yerde değilseniz arayış devam ediyor.Yani en azından benim için öyle.Ayrıntılara girmeden yazıyorum hayatımı ama şunu diyebiliyorum azim önemli :)

   Sil
 25. Bence tam da yerindesin Yurdagülcüm ;) Herkese faydalı olmaya çalışan, sürekli kendini geliştiren, enerjisi yüksek,sevgi dolusun.Azmin, yaşam enerjin, paylaşımcılığınla takdir ettiğim özel kişilerdensin.Güzel gönlünce olsun her şey ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay canım benim :) Ne güzel böyle güzel sözleri kıymetli insanlardan duymak :) Dilerim bir gün bir yerlerde mutlaka buluşuruz :) Ben de seni çok takdir ediyorum gerçekten :) Sevgiyle öpüyorum seni :)

   Sil
 26. Yazılarını okuyunca gaza geliyorum. Umarım yarına kadar sürer :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar kısa mı :))) Gençlerin umutsuzluğu beni üzüyor.O yüzden kendi hayatımdan özellikle anlatıyorum.

   Sil
 27. Çok umut dolu bir yazı :). Zevkle okudum cevaplarını. Umarım tüm dileklerin hayallerin gerçek olur, hepimizin olur :). Yola devam :).

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.