Dolaylı İfade

iletişim

Yapı itibariyle düşündüklerimi net ifade eden biriyimdir.Çocukluğumda da bu böyleydi.Zaman zaman da çok uyarıldığım olmuştur.Aile,toplum ''Aman ayıp'' ''Aman söyleme'' gibi bir çok sözlerle bizi frenler.Dolayısıyla bu kadar uyarıla uyarıla yanlış ya da hatalı yapma korkusuyla bizler de kendimizi örtülemek durumunda kalabiliriz.Fakat bu davranış şekli bana göre yanlıştır.Siz,açık ve net olarak düşüncelerinizi ifade etmezseniz karşı taraf sizi anlayamayabilir.Bu da iletişimde sorunlara neden olabilir.
iletişim

Yakın zamanda aile içinde yine böyle bir sorun yaşadım.Telefonla konuşurken karşı tarafın demek istediğini anlayamadığım için telefonu kapatınca annem tarafından fırçalandım :))
Dolaylı ifade ve ima kullanmak,iletişimin sağlıklı devam etmesini önler.Karşı tarafın gerçek niyetini anlayamadığınız için yanlış yorum yapma ihtimaliniz artar.Karşı taraf da sizin anlayışsız olduğunu düşünerek incinebilir :(( Durduk yerde sorun işte :))
Bazen ülke stratejilerinde bu lafı dolandırma gibi şeyler kullanılırmış.Ülke çıkarları için direkt ifade etmekten kaçınılırmış.Fakat bana göre birebir insani ilişkilerde bu tür strateji yapmaya gerek yok.Gerçekten ne istiyorsanız onu söyleyin lütfen.Karşı tarafın sizi onaylamamasından,reddetmesinden korkmayın.İnsiyatif alın ve doğru bir üslupla düşündüğünüzü söyleyin.(Aman üsluba dikkat edin.Patavatsız olun demiyorum size)Çocuklarınızı da yetiştirirken açık iletişim kurmaya ve ona da kurdurmaya dikkat edin.Aksi takdirde iletişim kazaları devam edip gider de gider...
Kendimizi açık ve net ifade ettiğimiz günler yaşamak dileğiyle...
iletişim

Dolaylı İfade Dolaylı İfade Reviewed by Yurdagül Çelik on Eylül 12, 2017 Rating: 5

36 yorum:

 1. Anlaşılma açısından evet, dolaylı konuşmak olayı farklı boyuta taşıyabilir; ama bazen de söyleyeceğimiz sözü daha etkili ve afilli yapabiliyor, tabi ki doğru şekilde kullanıldığında :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kastım sözü afilli söylem ya da romantizm değil,lafı ağzında geveleyip bir türlü ne istediğini ifade etmemek :) Sen,şiirlerine ve sözlerine devam et canım benim :)

   Sil
 2. Gerçekten çok üzel bir yazı olmuş.

  Duygularımızı düşüncelemimizi karşı tarafa net bir şekilde ifade ettiğimizde anlaşılır oluyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğru iletişim,önemli şeylerden :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Ahahahaha, karikatürlerin ilk ikisi çok güldürdü:))))Ben de uyuz olurum ne söylemek istiyorsa insan pat diye söylesin, lafı dolandırmasın, çünkü gerçekten anlaşılmıyor. Dobra olmalı evet dediğin gibi patavatsız değil ama dürüst, içten, samimi olarak ne söylemek istiyorsa insan onu söylemeli.
  Emeğine sağlık Yurdagül'cüğüm, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyiz öyleyse :) Teşekkürler ablacığım :))

   Sil
 4. İletişim problemlerinde en önemli nokta burası. Net ifadeler olmayınca, herkes farklı şeyler anlayabiliyor. Sonra problem oluşuyor.
  Güzel ve önemli bir yazı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen katılıyorum yazdıklarına :) Teşekkürler :)

   Sil
 5. Bu konuda sana tamamen katılıyorum. Dolaylı anlatma, ima, kızım sana söylüyorum gelin sen anla gibi durumlar insanı ne kadar yoruyor bir bilseler... Hem kendilerini yoruyorlar, hem de karşılarındakini... Net olacaksın ki karşındaki de ne dediğini, istediğini bilsin... Ayy şimdi bunu mu demek istedi diye düşünmesin dimi ama :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam da dediğin gibi oluyor,insanın zihni yoruluyor :( Niyet okumak zorunda kalıyor :( Seni görünce de mutlu oluyorum ya ben :)

   Sil
 6. Bazen insanları kırmamak için imalarla dolaylı yoldan bir şey söylemeye çalışıyoruz ama anlaşılmıyor böyle yapınca da. Kırmadan net olmak daha iyi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanları kırmayalım diye kendimizi kırıyoruz :( Bu da samimi ve dürüst bir yaklaşım olmuyor :( Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 7. Karikatürlerle desteklediğin yazıların mükemmel.. Evet toplum olarak biz hep örtülü konuşma tarzıyla yetiştirildik. Bu yaşa gelince anca değiştirmeye çalışıyoruz. Net ve açık ifadeli günlere inşallah :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Karikatürcülere de destekleri için sevgilerimi yolluyorum buradan :) Bir an sahnede gibi hissettim kendimi :) Sevgilerimle :)

   Sil
 8. Ben de açıkça konuşma taraftarıyım lakin bazen çekinip söyleyemediğim oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman da kendimize haksızlık yapmış oluyoruz :( Sevgilerimle :)

   Sil
 9. yani "herkes açık sözlü olmalı" diyorsunuz.. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ama tabi doğru zamanda,doğru şekilde konuşmak önemli :) Aklımıza her eseni süzgeçten geçirmeden söylersek vay halimize :)

   Sil
 10. Evet insanlar düşündüklerini bazen üzüldükleri konuları birbirleriyle konuşmadıkları için ilişkilerde uzaklaşma oluyor, bazen küçük olaylardan dargınlar oluyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gereksiz incinmeler,kırgınlıklar oluyor iletişim de sıkıntı olunca :( Teşekkürler :)

   Sil
 11. Ben dolaylama yapmayı çok seviyorum açıkçası ama madem yanlış anlaşılmalara yol açıyor -ki gerçekten açıyor- net olmak daha önemli. Doğru zamanda doğru yerde elbette. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dolaylamayı sanat şeklinde romaztizm olarak yapıyorsanız olabilir belki :) Sevgilerim ve saygılarımla :)

   Sil
 12. Karşımızdakini incitmeme düşüncesi öyle yerleşmiş ki içimize bazen kivirtip duruyoruz:)
  Net olmak en güzeli,kapıyı aralık bırakmak her şeye fırsat verir..
  Teşekkürler sağlıklı iletişim için gerekli olan böyle bir konuya degindiginiz için. Zira fazlaca ihtiyacımız var

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel katkınız için ben teşekkür ederim :) Sevgilerimle :)

   Sil
 13. Çok dogru bir yazi canim. Ben de açik iletisim taraftariyim. Karsidaki insan da anlamadiysa sorabilir veya saygi cerçevesinde elestirebilir. Bu sekilde yanlis anlasilmalar ortadan kalkiyor. Dag daga küsmüs dagin haberi olmamis derler ya 😄😄😄

  YanıtlayınSil
 14. Çok severek takip ediyorum yazılarını :)
  İmali laf sokan teyzlerden insanlardan adamlardan hep nefret etmişimidr

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum canım benim bu sözlerin için :)Öpüyorum seni :)

   Sil
 15. Yani özet olarak diyorsun ki. Lafı eveleyip gevelemeyin. Usturuplu bir şekilde söyleyin 😀

  YanıtlayınSil
 16. Bazen zor olsa da açık olmak en iyisi :)

  YanıtlayınSil
 17. Herkes anlaşılamamaktan şikâyetçi. Demek ki kimse duygularını, söylemek istediklerini tam ifade edemiyor. Sanırım bazen birilerini kırmamak üzmemek için net anlatamıyoruz bunun sonucunda da demek istediğimizi karşı taraf anlamıyor. Bu da çeşitli sorunlara yol açıyor. Güzel bir yazı .Emeğinize sağlık 😊 💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Net anlatabilmek ve karşı tarafı da dinlemek,iletişim açısından önemli :) Teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.