Öfke ve Mutluluk

Y
(Daha önce bu yazımı blogda yayınlamıştım ama son dönemlerde artan öfke sorunları nedeniyle tekrar yayına alma gereği duydum.Keyifli okumalar.)
Yüksek Lisans sunumunda bana bu konu verildiğinde bunun bir tesadüf olmadığını düşünmüştüm. Gerçekten öfke konusunda, biriktiren ve daha sonra çok basit bir olayda öfke patlamaları yaşayan biriydim. Bu konu üzerinde biraz araştırma yaptığımda gerçekten öfkeyi nasıl kontrol edebileceğimi öğrendiğim gibi değişimin 1 günde gerçekleşmeyeceğini de görmüş oldum. Var olan alışkanlıkları değiştirmek tabi ki zaman alıyor. Bir durumun alışkanlığa dönüşmesi için en az 21 gün tekrar edilmesi gerekiyor. Size de vereceğim yöntemleri yılmadan hayatınızın içine katarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 Her yıl,TÜİK tarafından açıklanan mutluluk oranlarını takip ediyorum.Bu mutluluk oranları benim için önemli bir veri.Seminerlerimde de bu oranları kullanıyorum.2015 yılında 2014 yılına oranla mutluluk oranımız artmıştı.Bu yılki istatistiki bilgiye göre de 2016 yılını 2015 yılından daha mutlu geçirmişiz.İnanamadım bu veriyi görünce.2015 yılında %56 civarında olan mutluluk oranı %5 civarında artış göstererek %61,3 oranına ulaşmış.2016 yılının ülkemiz için çok zorlu bir yıl olmasına rağmen mutluluğun inatla nasıl arttığını bilmiyorum ben :((
Buna göre, kadınlarda mutluluk oranı, 2015 yılında yüzde 60,2 düzeyindeyken, 2016 yılında yüzde 64,5’e, erkeklerde ise bu oran yüzde 52,9’dan yüzde 58,1’e yükseldi.Yani bu da kadınların erkeklerden daha mutlu olduğunu söylüyor.
 Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, en yüksek mutluluk oranı yüzde 65,1 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise yüzde 58,2 ile 35-44 yaş grubunda gerçekleşti.Geçen yıl da gençler en mutlu gruptu.Orta yaşlılar ise en mutsuz grup :))
Hiçbir okuldan mezun olmayanların mutluluk oranı yüzde 63,5 iken eğitim arttıkça mutluluk oranının düştüğünü görüyoruz.En eğitimli denilen lisans ve üzeri eğitime sahiplerin mutluluk oranı en düşük :((
Evli bireylerin yüzde 64,7’si mutluyken, evli olmayanlarda bu oran yüzde 53,5 olarak ölçüldü. Geçen yıl da evli bireyler bekarlardan  daha mutluydu.Biz toplum olarak tek kalmayı pek sevmiyoruz demek ki diye düşünüyorum :))
Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 72,1 olurken, bunu sırasıyla; yüzde 14,6 ile sevgi, yüzde 7,0 ile başarı, yüzde 3,2 ile para, yüzde 2,3 ile  ve yüzde 0,8 ile diğer değerler izledi.Gördüğünüz gibi para,mutluluk kaynağı olarak iş ve değerlerin önünde bizim ülkemizde .
Kamuda ise mutluluk oranları şöyle;En yüksek memnuniyet oranı yüzde 78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; yüzde 75,7 ile asayiş, yüzde 75,4 ile sağlık, yüzde 67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, yüzde 65,1 ile eğitim ve yüzde 57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet izledi.Bu da demektir ki Kamuda çalışan kişilerin memnuniyet oranı artmış.Ben bu gruba dahil değilim sağlık çalışanı bir memur olarak :))
Son olarak şu istatistiki veriyi de vereyim.Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, 2015 yılında yüzde 74,4 iken 2016 yılında yüzde 76,8’e yükseldi. Bu oran kadınlarda yüzde 74'ten yüzde 76,7’ye, erkeklerde ise yüzde 74,7’den yüzde 77,0’ye yükseldi.Mutluluk oranlarının genel olarak yüksek olmasının bir nedeninin de son 10 yılda kullanılan antidepresan kullanımının artması olduğunu düşünüyorum.

Gelelim öfkeli olduğumuzda neler yapacağımıza;
- Çok öfkeliyseniz kendinizi fark edin, zihninizin size hükmetmesine izin vermeyin.
- Diyafram nefesleri almayı öğrenin ve bu nefes tekniklerini uygularken kendinize ‘gevşe’ ‘sakin ol’ gibi telkinlerde bulunun.
- Öfkelendiğiniz ortamdan ayrılarak kendinize bir es verin.
- Sessiz sakin bir ortama geçin ve sizi gevşetecek sözsüz müzikler dinleyin.
- İmgeleme yeteneğiniz yüksekse, gözlerinizi kapatın ve geçmişte sizi mutlu eden bir olayı hatırlamaya çalışın.
- Öfkelendiğiniz zaman suyla temas enerjiyi nötralize eder. Duş alabiliyorsanız duş alın eğer ortamınız duş almaya müsait değilse en azından elinizi yüzünüzü yıkayın.
- Öfkeliyken şiddet içerikli programlar izlemeyin.
- Öfkeliyken sorunu erteleyin ama içinize atmayın. Ertelediğiniz sorunu sakinleştiğinizde suçlayıcı bir tarzda değil kendi hissedişleriniz üzerinden ben diliyle anlatın.
- Sorunu konuşmadan önce üzerinde düşünün değiştirebileceğiniz bir şeyse çözüm yolları bulun, değiştiremeyeceğiniz bir şeyse durumla savaşmayın, durumu kabul edin.
- Düzenli spor yapın. Düzenli spor yapmak negatif enerjinizin atılmasına yardımcı olacaktır.
- Kolay öfkelenmemek için uyku düzeninize dikkat edin, uykunuzu alarak uyanın.
- Kendinize şiddet uygulamaktan vazgeçin, hatalarınızdan ders alarak yolunuza devam edin.
- Ara sıra kendinize küçük ödüller verin. Bu ödüller sayesinde motivasyonunuzun arttığını ve hayata daha olumlu baktığınızı göreceksiniz.
- Son olarak öfke her duygu gibi gerekli bir duygudur ama onu kontrollü yaşamak önemlidir. Öfke kontrollü olursa kişiyi motive eder, başarıya güdüler.
- Unutmayın öfkenizi kontrol edemezseniz hayatınızın her aşamasında sorunlarla karşılaşır ve hep sorunlu bir birey olarak yaşarsınız.

Öfke ve Mutluluk Öfke ve Mutluluk Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 08, 2017 Rating: 5

45 yorum:

 1. Ani çıkışları olan biri olarak tüm bunlara uymaya çalışacağım. Öfkelenmek çok kolay ama onu durdurabilmek şuur istiyor. Mutluluk oranımız nasıl artmış ben de anlam veremedim. Maalesef pek hoş şeyler yaşamıyoruz... Dilerim insanların daha bilinçli olduğu günlere de uyanmak nasip olur. Emeğinize sağlık. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Durdurmak olarak bakmayın öfkeye :) Neden öfkelendiğinizi sakin bir zamanda bulursanız,sizi hassas kılan o konu üzerinde çalışarak,uygulamalar yaparak da o konudaki öfkeyi makul düzeye indirebilirsiniz :) Sevgilerimle :)

   Sil
 2. Son karikatür hahaha :) Aslında çok basitmiş ama alışkanlık haline getirmek gerek bunları :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaptıkça ve düzenledikçe kesinlikle faydası oluyor :) Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Yurdagül'cüğüm, öğütlerin hepsini ezberleyeceğim, çok teşekkürler, emeğine sağlık.

  Anket sonuçlarına anketi yapan şirket vs. kimse kusura bakmasın hiç inanmadım.:))Bu anket bana şunu gösteriyor: Çok yalancıyız.:))))Mutluluk oranı bir de artmış haahaha. Daha bu sabah Sözcü'de yine cinnet haberi vardı. Bir baba üç oğlunu bıçaklamış, ikisi sizlere ömür, öteki ne oldu şu an bilmiyorum. Geçen gün benzer bir başka haber, her ay 30 - 40 kadın genelde tanıdıkları/eski-mevcut eşleri tarafından öldürülüyor, mutlu bir toplumda her gün cinnet haberi olmaz. Velhasıl yalan atmasınlar.....:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl TÜİK tarafından açıklanıyor bu veriler.Ben de hayretle takip ediyorum.Antidepresan kullanımının artması belki daha mutlu bakmamıza sebep oluyordur diye de düşündüm.Veriler bana da hiç gerçekçi gelmiyor :( Sevgilerimle :)

   Sil
 4. Öfke konusunda en önemli nokta kontrol edilebileceğine inanmak. Bir de değişimin bir günde olmayacağını bilmek...
  Bekarların evlilere göre daha mutlu olduğu izlenimi vardı bende. Yanılıyormuşum demek ki.
  Güzel bir paylaşım olmuş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bekarlığı sevmiyoruz biz millet olarak :) Bekarlara ev vermiyoruz,evliliği statü olarak görüyoruz :) İş yerlerinde bile yıllık izinlerin planı,evlilere göre yapılırdı hep :) Bekar olmanın bedelini ödemiş bir olarak yazıyorum :) Şaka bir yana yazıyı beğenmene sevindim :)

   Sil
 5. Öğretmen olmama rağmen çok sakin bir insanımdır. Çok fevri bir durum olmadıkça sinirlenmem. Ama yazdığınız bu yazı gerçekten faydalı olacaktır.
  Bunları günlük hayata adapte etmek gerekir.
  Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Seminerlerimde de mutlaka bu teknikleri veriyorum :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 6. TÜİK'in "mutluluk" verilerine güvenebilir miyiz? bilemiyorum pek güvenilir gelmedi bana.. öfke kontrolüyle ilgili verdiğiniz bilgileri hayatımıza geçirebilirsek en güzel mutlu insan biz oluruz herhalde.. :) çok faydalı bilgiler,kaleminize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güvenebilir miyiz ben de pek emin değilim :) Uygulanabilir teknikler vermeye çalıştım.Dilerim faydalı olur :)

   Sil
 7. Diyafram nefeslerinin panik atak ve anksiyete bozuklugu uzerindede cok etkisi var.Bu rahatsizliklardan lise zamanlarimdan beri muzdaribim ne zaman kendini kotu hissetsem hemen baslarim nefes egzersizlerime...Ve malesef ki benimde ofke kontrolu problemim var.Icimde biriktirip biriktirip kotu bir sekilde patlarim..Cok yararli bir yazi olmus.Tavsiyelerinizi dikkate alacagim👍Emeginize saglik.💕

  YanıtlayınSil
 8. Yine çok faydalı bir paylaşım olmuş. Öfkelendiğimde genelde çeşmeyi açıp suya bütün öfkemi anlatıp rahatlıyorum. Ya da bulunduğum pozisyonu değiştiriyorum. Tüyolarınızı dikkate alacağım.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin teknikler de çok iyiymiş.Güzel bir katkı oldu :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Spor ve ödül yöntemleri bende işe yarıyor :)

  YanıtlayınSil
 10. Veriler çok enteresan, bu kadar insan mutluysa, dışarıda neden herkes somurtuyor en basitinden :D Teknikleri uygulamayı deneyeceğim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl mutluluğumuz artarak gidiyor :) Ben de inanamıyorum doğruluğuna :) Kolay gelsin :)

   Sil
 11. Vay erkekler bu ülkede daha mutlu demek ki:) Oranlar yüksekmiş gerçekten... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 12. Öfke ile ilgili Derviş hikayesi aklıma geldi. Yazınız çok güzel, ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 13. Son zamanlarda insanların mutluluklarının artmış gibi görünmesi bana da inandırıcı gelmedi. Olsa olsa artık kötülüklere alışkanlık olmuştur. İnsanlar yaptıklarının kötü bir şey olduğunu bile düşünmüyorlar, her şey gayet doğal kabul ediliyor. İçinde huzur bulunmayan sahte mutluluklar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla her yıl sonuçlar beni daha da şaşırtıyor.Bakalım gelecek yıl mutluluk oranı ne çıkacak?

   Sil
 14. Nefesler,meditasyon müzikleri yürüyüsler çok iyi geliyor 😊

  YanıtlayınSil
 15. Çok önemli bilgiler paylaşmışsınız. Elinize emeğinize sağlık :))

  YanıtlayınSil
 16. Çok şükür nerdeyse çok az öfkelenen biriyim. Ama gel gör ki, eşim tam tersim :) Yani bu tavsiyeleri ona okutup uyması için ikna etmem lazım :) Güzel paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Az öfkeleniyorsunuz da acaba içinize mi atıyorsunuz.Lütfen ona dikkat edin.Eğer bastırıyorsanız ve içinize atıyorsanız o da doğru değil çünkü hastalıklar o şekilde ortaya çıkıyor :( Sevgilerimle :)

   Sil
  2. Açıkcası öfkeden daha çok üzülüyorum istemediyim bir şey olduğunda. Ama bazen bu üzüntü fena hale dönüşüyor. 2-3 gün göz yaşları sel oluyor. Bütün dünyaya küsüyorum. Ama bu öfkeni içime atmanın neticesimi bilmiyorum. Açıkcası ben bu yaşa geldim halen kendimi çok iyi tanıyamıyorum. Normalmi bu? Başkaları da bazen kendini anlamakta zorluk çekiyormu çok merak ediyorum :)

   Sil
 17. Ben de Tüik istatistiklerini görmüş ve çok şaşırmıştım. Nasıl olur da 2016'da daha mutlu oluruz, yanlış hatırlamıyorsam geleceğe umutla bakma oranımızda artmıştı aynı zamanda. Bu kadar felaketlerin içinde nasıl hala mutlu ve umutlu kalıyoruz şaşırıyorum :) Öldürmeyen acı güçlendirir hesabı heralde :)
  Bu öfke kontrolü benim için en zor olaylardan. Sakinim genel olarak ama zaman zaman kontrolsüz öfkelerimin önüne geçemiyorum, tavsiyelerinizi dinlemekte fayda var..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçen yıl darbe girişimi gibi çok sıkıntılı bir dönem geçirdik.Buna rağmen hala umut ve mutluluklarımız artıyor :) Mutlu olmamıza hiç bir şey engel değil bu istatistiğe göre :) Sevgilerimle :)

   Sil
 18. "eğitim arttıkça mutluluk oranının düştüğünü görüyoruz." çok trajik, ancak geçen yıldan bu yana mutluluk oranı arttığına göre eğitim oranı azalmış diyebilir miyiz? öyleyse trajikten de öte:))) şaka bir yana elinize sağlık, tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, aklımıza not ediyoruz, sevgileR:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güldürdün beni :) Eğitim azalmış mıdır diye düşündüm valla :) Aklına not edersen unutabilirsin Erenciğim.Bir ajandaya not etmek daha mantıklı sanki :) Sevgilerimle :)

   Sil
 19. Hım güzel yazı olmuş hocam ellerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben,teşekkür ederim :) Uyguluyorum ben de bu teknikleri :)

   Sil
 20. Şehir şebekelerine atılan antidepresanlar olabilir. :D :D
  Bir sağlık çalışanı olarak, araştırma şaka gibi geldi... Diafram nefes tekniği zor. Deniyorum..
  Meditasyon üzerine çalışıyorum. Bakalım...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diyafram nefesini deneye deneye bir süre sonra otomatik bir şekilde almaya başlıyorsunuz zaten :) Kolay gelsin :)

   Sil
 21. Yalanın sermayesi mi var bu memlekette. Daha 2012-13' lerdeydi yanlış hatırımda kalmadıysa: "Nüfusumuzun %20-25'i tedavilik derecede rahatsız" diyen bir sağlık bakanı vardı bu memlekette. Şimdilerde oran %70'lerdedir herhalde; insanlar sokakta gördüğü kişilere saldırıyor ağız açıldığı zaman. Yeter ki dişi keseceğini düşünsün!
  İşin açığı ben hiç bir resmi ve güvenilirliği olmayan araştırmalara inanmıyorum. Yine 20-30 yıl öncelerinde evlilik mutluluğu araştırmasında evlilerin %97,50'si evliliğinden memnun olmadığı ve tekrar aynı kişiyle evlenmeyeceğini söyleyen insanlar vardı bu memlekette.
  Benim haberim mi yok, meteor falan mı çarptı Dünya'ya da yer değiştirdi insanlar. :(
  Emeklerinize ve kaleminize sağlık yine de. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bazı istatistiki verilerden şüphe duyuyorum :( Teşekkürler :)

   Sil
 22. Muhteşem bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Kadınların mutlulukta önde olması şaşırtmadı. Çevremizde öfkesini kontrol edemeyen çok kişi var. Umarım herkes öfkesini kontrol etsin, karşısındakini yaralanmasına. Sevgiler 😊 💙

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eski yazılarımı düzenlice okuyup yorum yazdığınız için öncelikle size çok çok teşekkür ederim.Eski yazıları bazen hatırlatma gereği duyuyorum çünkü hala güncel oluyor.Kadınlar demek ki hayatın farklı renklerini de görebiliyor.Bu önemli bir avantaj :) Saygı ve sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.