İhtiyaçları Minimalize Etmek

Sadeleşmek

Tüm kavramların birbirine karıştığı bir ortamda bu konuyu nasıl anlatacağım diye baya düşündüm aslında.Sürekli tavsiye veren öğüt veren antipatik biri de olmak istemiyorum :(( Bazen öğüt gibi algılayan gençlerin benim zaman zaman bu tarzımdan rahatsız olduklarının da farkındayım.Videolarımda da özellikle ailemden ve kendimden örnekler vermeye çalışıyorum.Videoları izleyen kişilerin bana dair ön yargılarının kırılması beni mutlu ediyor.Videoları çok uzun tutmamaya çalışıyorum ama ele alınan konuların özelliği gereği 20 dakikadan az video olmuyor.
Gelelim konumuza;
Yine kendimden anlatarak ilerleyeceğim.Yapı itibariyle çocukluğumdan beri çok fazla atıp alan biri değilim.Azıcık istifçi olduğum doğrudur,o yönümü de yıllar içinde baya törpüledim.Yaşadığımız sistem,sürekli bize almamızı,markaları takip etmemizi ve başkalarının yaşam şekliyle yarışmamızı dayatıyor.Bu da şişen kredi kartları,ödenemeyen borçlar halinde bize geri dönüyor.Sistem de özgür gibi gözüksek de paranın kölesi olarak yaşamak durumunda kalıyoruz.Para amaç değil,araç olmalı.
Beş yılda bir ev dekorasyonu değiştiriyoruz,arabayı yeniliyoruz,markalı kıyafetler giyiyoruz ve bu yaşam standardını elde edebilmek için de daha fazla çalışıyoruz:((
Ben,kendi adıma evimde bozulmaya ve ihtiyacımı gören her eşyayı bozuluncaya kadar kullanıyorum.Mesela bulaşık makinem ve çamaşır makinem 20 yıllık :)) Gayet de iyi hizmet veriyorlar bana.Evdeki eşyalarım ihtiyaçlarımı sağlayacak şekilde.Zaten 48M2'lik bir evde oturuyorum.Stüdyo tipi bir daire :)Ev,biraz daha büyük görünsün diye açık renk boyalı.Evdeki mutfak masası barmenleri kullandıkları masa gibi uzun ve dar :)) Oturma grubu ise L şeklinde geliyor alanı geniş göstermek adına :))
Yaşamı daha basitleştirdiğinizde eşyalarınız size yük olmuyor,daha az yoruluyorsunuz.
Dün izlediğim bir tartışma programında   pikap(eski plak)alanların onun dinlemek için evde cihazlarının olmadığını söyledi Serdar Kuzulu :)) Sadece alıyoruz kullanabilir miyiz diye düşünmeden:((
Basit Yaşam

Muhtemelen sürekli ihtiyacımızdan fazla olanı alıp atarak duygusal bir tatmin yaşıyoruz.Duygusal kökenli sıkıntılarımızı bu şekilde dışsal odaklı çözmeye çalışırsak bir gün bu çözüm elimizde patlar.
Size şunu öneriyorum.Bir şeyi almaya karar vermeden önce bir düşünün,bu sizin için gerçekten ihtiyaç mı?Ya da lüks yaşama gibi bir isteğin varsa bu istek seni bu hayatta olmak istediğin kişiye ne kadar yaklaştıracak?
Hayatın içinde kendimize doğru sorular sormak önemlidir.Lütfen bu soruların üzerinde düşünün ve yazın.Bazen yazdıklarınıza siz de inanamayacaksınız.
Hayatı sadeleştirmek de bir trend haline geldi.100 eşyayla yaşamak adına bir çok sayfa ve etkinlikler var.Ben size illa 100 eşyayla yaşayın demiyorum.Sadece gerçek ihtiyaçlarınız doğrultusunda yaşamanızı tavsiye ediyorum.
Geçen gün,bir ilaç firması temsilcisiyle yaptığımız konuşma aklıma geldi.Nasıl ücretsiz izne ayrıldığımı anlatmamı istedi.Borcumun olmadığını,kenarda birikimim olduğunu ve o birikimi kullanarak bugün ki hayatımı yaşadığımı söyledim.Bir devlet memuru olarak bu birikimi yaptığıma inanamadığını,yıllık 100.000 TL aldığını ama bir sürü kredi kartı borcu olduğunu söyledi :) Ben,memuriyet hayatım boyunca hiç bir zaman yılda 100.000TL kazanamadım,yılda 50.000TL'de kazanamadım :)) Demek ki aldığından daha fazla gideri var ki borç içinde yüzüyor ve o döngüden çıkamayacak kadar da köleleşmiş durumda :((
Peki siz hangi hayatı tercih ederdiniz?Benim ihtiyaçları minimalize ederek yaşadığım basit hayatı mı yoksa ilaç mümessili arkadaşın benim hayatıma göre lüks içinde yaşadığı ama özgür olamadığı hayatı mı?
Basit Yaşam

İhtiyaçları Minimalize Etmek İhtiyaçları Minimalize Etmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Ağustos 30, 2017 Rating: 5

59 yorum:

 1. Bu başlık, aslında en büyük ihtiyaç :)

  YanıtlayınSil
 2. İhtiyacın kadar alıp onu yaşamak en iyisi. Eşyanın, paranın kölesi olmak insanın özgürlüğünden çalıyor.Ayağımızı yorganına göre uzatmakta fayda var.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fark edemeden sistemin kölesi oluyoruz :(( Katılıyorum size :) Sevgilerimle :))

   Sil
 3. Benzer bir konuşma yapmıştık seninle telefonda . Ben alamazsam mutsuz hissetmekten korktuğumu söylemiştim sen de böyle düşünmemin sistemin eseri olduğunu:) sana katılıyorum arkadaşım. Avm de gezerken bir şey alacağım zaman (son zamanlarda) bunu alabilmek icin ne kadar calismam gerek diye soruyorum ve vazgeçiyorum. Yeni çıktı bu özellik bende sanırım ben oldum😅😃😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O zaman tebrik ediyorum seni :)) Ne güzel bunu yapmaya başlaman.Son dönemlerde bir kaç kişiyle aynı konu denk gelince ben de yazayım dedim :))Geziyorsun sen de :)) İyi tatiller :))

   Sil
 4. Ne kadar çok eşya o kadar durgun yaşam demek. Bir sırt çantası yeterli, tak sırtına gez gezebildiğin kadar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla benim öyle bir sırt çantam var anında çıkabileceğim :)) Tatillere de fazla eşya götürmüyorum :)) Bir de yurt dışından dönerken insanlar o kadar çok alış veriş ediyor ki bagaj parası ödemek ve eve götürmek ayrıca sorun oluyor :((

   Sil
 5. Çok değerli bir yazı daha...
  Tüketim çılgınlığına bir son demeli insanlar artık.
  Tebrikler Yurdagül gülü,emeğini severim ben senin.
  30 Ağustos Zaferi ile ilgili mesajımda benzer konulara ben de değindim.
  Ne tesadüf ve ne güzel aynı değerlere yakın düüşünen insanlarla yaşamak.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeğenler gelmişti,2 gündür giremedim bloga :) Yazını da okuyacağım tabi ki yorumlara cevap yazdıktan sonra :) Ablacığım senin ve ailenin de bayramını gönülden kutluyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 6. Öğütlerin, tavsiyelerin için minnetarım kendi adıma, hiç de olumsuz düşünmüyorum, bu arada konuya tamamen katılıyorum, böyle bir etkinlik yahut moda akımı olduğundan haberim yokken bile sırf kendi içsezim, toz takıntım, yaşam tarzımla zaten mümkün olduğunca az eşya ile yaşamak isteyen, mümkün olduğunca bir şey almayan biriyim. Bilseydim bu akımı ben çıkartırdım yani:))))Ne kadar biblo, süs eşyası, ıvırzıvır, o kadar TOZ benim için, o kadar çok yorulmak, eğilip, kalkmak demek. Sadece bu az eşya değil mobilyaların kedi için ahşap kollu olması, altlarına süpürge ve vileda girecek şekilde yapılmlası (bazasız) gibi takıntılarım da var, ben üşenmiyor buzdolabını, çamaşır makinesi çekip altını süpürüp, siliyorum ve çok yoruluyorum:( ayaksız dolap yapıyorlar e nasıl altını sileceğiz? Perdelerin kenarına püskül, saçak dikiyorlar toz sadece...nefret ederim. Kumaşlar bile kabartmalı, fitilli olmayacak ki, kolay temizlensin, arasına kırıntı, toz girmesin. Ve ne kadar az eşya o kadar ferah bir oda görünür, olduğundan büyük ve aydınlık görünür. Çok takıntılıyım fazla ayakkabı, fazla giysi katiyen sevmem. Japon evleri idealim. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Japon evlerini ben de seviyorum.Biz,Türkler abartıyoruz :) Büyük ev takıntımız var :) Ne kadar basit yaşarsak o kadar özgür oluruz :) Bu arada bayramın kutlu olsun ablacığım :)

   Sil
 7. İhtiyaç için almayı öğreniyorum galiba yavaş da olsa. Bu eşyalar için de geçerli . Ne kadar az eşya o kadar rahatlık.

  YanıtlayınSil
 8. Ben bunu yapamiyorum yaa. Habire alasım geliyor. Aldiklarimda eskimedigi icin atmiyorum. Aralarda giyiyorum yine 😁 ama doymuyorum almalara ah bide cok param olsaymis ohhooo herkese alirmisim 😁😁 biraz istif biraz israfciyim yani canm 😘

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskimiyor ki aslında kolayca :) Ben de fazla atmışım düzenleyim derken :) Bayramın kutlu olsun bu arada :) Seni ve küçük Esila'yı öpüyorum :)

   Sil
 9. özeleştiri yapmışsınız ama sade yaşamınız çok iyi..fazla eşyanın olması zaten bir dert..en iyisini yapıyosunuz..

  YanıtlayınSil
 10. Ne kadar güzel bir konuya değinmişsin. Çalıştığım süre içerisinde çok müsriftim diyebilirim. Ama şu an öyle değilim.Şirkette çalışırken 3 ayda bir migros alışveriş çeklerimiz olurdu. Millet salam sucuk et alırken ben hep deterjan yığmışımdır eve. Eti gider 20 tl lik alırım ama deterjan pahalı bana o lazım diye düşündüm. Yaklaşık 2014 ten bu yana çalışmıyorum, emeklilikte yaşa takıldım, kısmetse seneye emekliyim ve benim deterjanlar bu süre içerisinde hiç bitmedi, temizlik malzemesi hiç alamadım stokları kullandım ve hala kullanılacak var. Bir arkadaşım var kredi kartı borcundan yakınıyor. Tek dikkat ettiğim oğlunun okuldaki öğlen paydoslarında devamlı dışarıda yemek yemeleri.. Ben kredi kartı kullanmıyorum. Müsriflik yaptığım tek konu kitaplar... Kıyafet marka giymem pazardan giyinirim. Size bir örnekte ailemden vereyim. Bulunduğu şehrin gizli sakıp sabancısı olarak anılan bir amcaya sahibim. Yaşam tarzı benim gibidir, hatta birçok tutumluluk olayını onlarda gördüm. Dediğin gibi eşya kullanılıyorsa değiştirmeye gerek yok. Komşum torununun sünnet düğünü için kredi çekip 6 yıllık evli kızının mobilyalarını değiştirdi. Şuan kredi batağında.... En önemlisi para, ihtiyacın kadar harca..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz de kendinizden örnekle ne güzel anlamışsınız :) Böyle örnekler konuyu iyice pekiştiriyor.Çok teşekkür ederim katkınız için :) Bayramınız kutlu olsun :)

   Sil
 11. Uzun zamandır uygulamaya çalıştığım bir yöntem. Ki aslında çok alışveriş yapan biri değilimdir. Hele kıyafete ihtiyacım varsa alırım.
  Çoğu arkadaşımdan biliyorum mağazaya bir giriyoruz alıyor da alıyor... Sonra da yazlık kışlık yapılınca " aa buda varmış ama hiç giyinmiyorum en iyisi vereyim bunu" deyip kenara ayırıyorlar.
  Daha çok gezmek ve yemek yemeği seviyorum... Gitmediğim yerler görmek daha cazip geliyor.
  Birde ev eşyasına deli paralar ödeyip evi tıkış tıkış yapma mantığını hiç anlamıyorum...
  Sanırım anlamadığım çok şey var :)
  İyi tatiller, iyi bayramlar şimdiden. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaş ortamı da alış veriş konusunda çok etkili.Ben de yeni yerler görmek için daha kolay para harcarım.Benziyoruz bu konuda :) Bayramınız kutlu olsun :)

   Sil
 12. Tüketim toplumu olduk çıktık. Ben kıyafet vs. konularda dikkat etsem de yemek konusunda dikkat edemiyorum maalesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim düzenlersiniz :) Sizin ve ailenizin bayramını da kutluyorum :)

   Sil
 13. Bir kudsî hadiste şöyle buyrulur:

  *"Bazı mümin kullarımın imanını fakirlik korur; onu zengin etsem ahlâkı bozulur.*
  *Bazı mümin kullarımın imanını zenginlik korur; onu fakir etsem kalbi bozulur.*
  *Bazı mümin kullarımın imanını sıhhat korur; onu hasta etsem edebi bozulur.*
  *Bazı mümin kullarımın imanını hastalık korur; onu sıhhatli etsem hali bozulur.*
  *Ben kullarımın işlerini ilmimle tedbir ederim; ben onların kalplerini ve gizli hallerini çok iyi bilirim."*  Para ve yaşam şekli göreceli bir şey. Bazı insana zenginlik iyi gelir. Daha çok zekat ve sadaka verebilir. Bazı insan da fakirlikten sebep günahlara bulaşabilir. Kısacası elindekini nasıl kullanacağını bilirsen sorun olmaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler katkınız için :) Sizin ve ailenizin Kurban Bayrarımı kutlu olsun :)

   Sil
 14. Az eşya, az insan en şahanesi... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 15. Interesting post dear! thanks for sharing xx

  YanıtlayınSil
 16. Çok haklısınız bende bu hastalıktan mümkün olduğumca uzak durmaya çalışıyorum. Birde geçen arkadaşımla tartıştık bu konuyu sizinle de paylaşmak isterim. Örneğin ülkemizde yaşayan asgari ücretli birine bakarsak ve onun da kirada yaşadığını varsayarsak o kişi kendisini bile zor geçiriyordur. Ekonomi endeksine göre maaşımızın %10'unu birikime yatırmak zorundayız peki hangi para ile ? Ülkemizdeki döngü şu şekilde ilerliyor Faturalar + ihtiyaçlar. Geriye de kendimize bir şey almak istediğimizde ise borçlanıyoruz ve mutsuzluk baş gösteriyor. Ben parası olmayıp da iphone alanları biliyorum. Ayağı yorgana uzatmak makuldur kabul fakat keşke Ekonomi sadece başta olanlar ile kalmasa.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu da ayrı bir sorun:( Asgari ücret tabi ki de geçinmek için çok yetersiz.Umarım devlet büyükleri bunu artık görür ve düzenleme yapar.
   Senin ve ailenin bayramını da kutluyorum :)

   Sil
 17. Az veya çok eşya olayından ziyade ihtiyaca göre eşya olayı önemli bence... İhtiyaç mı değil mi? dikkat etmeden eşyaları sırtımıza yük ediyoruz...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İhtiyaç mı lüks mü o önemli :)) O anda doğru soruyu sorup zihnimizi durdurmalıyız.Teşekkürler :) Mutlu bayramlar :)

   Sil
 18. Ne kadar az o kadar iyi :) iyi bayramlarr

  YanıtlayınSil
 19. Gitgide tüketim çılgını bir toplum haline geldik. Üzücü maalesef...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistem,bizi o şekilde yönetiyor maalesef :( Bu arada mutlu bayramlar :)

   Sil
 20. Öyle çok ihtiyacım var ki eksiltip rahatlamaya,bütün evi bosaltasim var:) resmen eşyalara hizmet eder bir pozisyondayiz. En kısa zamanda ayıklamaya baslicam:) teşekkürler paylaşım için:)

  YanıtlayınSil
 21. Bu konuda bir yazi taslaklarimds aylardir bekliyor bu kis bitireyim bari 😄. Sana hak veriyorum. Almamiz gerektigine inandigimiz seyler bizi kölesi yapiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senin yazını da merak ettim :) Paylaşırsan sevinirim :)

   Sil
 22. Artık az eşya, az insan çok huzur mantığındayım. Bu nedenle de evimde gereksiz ne varsa gönderip, kendime zaman ayırıyorum. Hayat kısa. Eşya kölesi olmak niye.

  YanıtlayınSil
 23. Size bir belgesel önerebilir miyim? Yine de yazdıklarınızdan bunu izlediğinizi düşündüyorum ama olsun.

  Minimalism: A Documentary About the Important Things. Bende bir hafta önce 'Yaşamı minimalize etmek.' üstüne yoğun bir araştırma yaptım. Ve yapar yapmaz da gerçekten ihtiyacım olan şeyin bu olduğunun farkına vardım. Daha hala deneme sürecinde görüyorum kendimi. Biraz daha zaman geçer ve gerçekten mutlu olduğumu düşünürsem bu konu hakkında bir yazı yazacağım inşallah.

  Bu arada blogunuzu takibe aldım. Bana da beklerim. ^^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hemen bakıyorum blogunuza :)) Belgeseli de kaydettim tabi ki :)) Memnun oldum tanıştığımıza :)

   Sil
 24. Para herşey değil tabiki ama işte parasız da olmuyor. Sevgili Sivas'lı hemşerim. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki parasız olmaz da parayı merkeze koymadan daha basit ve huzurlu yaşamayı öğrenelim istiyorum :) Sevgilerim ve saygılarımla efendim :)

   Sil
  2. Ona katılıyorum . Huzur herşeyden önemli 👍

   Sil
 25. Yakın zaman önce hayatıma geçirdim minimalizmi. Ve kurtuldukça fazlalıklardan kendime ne kadar çok yettiğimi fark ettim. Ferahlık, dinginlikten başka insana "fazla" olan her şey yük gibi. Faydalı konu seçiminiz ve bunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler öyleyse :) Fazlalıklardan kurtuldukça rahatlıyor insan :) Sevgilerimle :)

   Sil
 26. Hayatı mimalize etmek mevzusu son zamanlarda revanşta galiba. Tüketim çılgınlığından olsa gerek. Önceden insanlar az bir gelirler ve üç beş çocukla geçiniyorlardı ki ben bu yaşama şahidim. Şimdi ise ihtiyaç fazlası üretimden ve gereksiz alışverişlerden ötürü artık insanlar bir çocukla dahi geçim sıkıntısı yaşıyorlar. :) Bizim tüm hayatı boykot etmemiz lazım. :):)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son cümleniz çok vurucu :) Üstüne söz söylemiyorum :) Sevgilerimle :)

   Sil
 27. İnanın yazınız da fikirlerinizde çok hoşuma gitti. Deli bir tüketim çılgınlığı içindeyiz. Bende çalışıyorsa eski makinalarımı kullanma yönündeyim. Çoğu arkadaşımın dolabı hiç giymediği elbiselerle dolu, versene onu ihityacı olan birine, mutfak, bir dünya tabak çanak, o küçük küçük verdiğiniz herşey fazladan para, bir dünya plasitk sokuyoru hayatımıza, ihityacın olanları almak varken fazlası neden, sebzeleri, konserlemek, markette ihtiyacın olan şeyleri almak, bazı şeyleri marka olabilir tabi, ihityaca göre, dolaba, uzun soluklu yemekler yapmak, bulaşık makinesini biriktirmek, kredi ve faiz oranlarına dikkat etmek, benzini indirimli almak, indirim günlerini ve pazarı kontrol etmek, araştırmacı yönünnüzü ortaya koymak sanırım sizi bir nebze olsun rahatlatır. Aldığınız ürüne gerçekten ihtiyaç var mı? bu soru da çok önemli, evde yakılan ışıklar, fazladan harcanan su, fazladan ısınan ketıl bunların hepsi cebinizden daha doğrusu, sabah erken işe gidip uykusuzluğunuzdan giden şeyler değil midir? Çocuğunuza da arada yok demek önemli, para,internet,keyif, izin konularında aç bırakmak onu daha hayatı öğrenir kılar, şımarıklıktan uzaklaştırır, liseye giden bir öğrenci bence her yaz çalışmalı, bunun aksini çok gördüm hep hüsran. Sevgiler dostlarım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paranın nasıl kazanıldığını öğretmek için lise öğrencilerine çok ağır olmayan işler yaptırılabilir bence de.Parayı sınırsız ve sonsuz sanarak kredi kartına yüklenmek doğru değil.Kredi kartını ödeyemeyip intihar eden kişileri 3.sayfa haberlerinde görüyoruz maalesef :(
   Aldığımız ürüne gerçekten ihtiyaç var mı?Bu soru çok doğru bir soru.
   Teşekkürler katkılarınız için :)

   Sil
 28. Çok güzel yazmışsınız,çok daha kapsamlı anlatmışsınız emeğinize sağlık.Bu konu hakkında düşünce yapımız aynı,hatta para bir amaç değil araç olmalı cümlesi tanıdık geldi bana :) Hemen hemen aynı kullanmışız...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yazının içeriğini hatırlamak için tekrar okudum yazdığım bu yazıyı.Sizin yazınız da çok iyiydi.Benzer düşüncelerde olmak ve birbirimizi anlamak mutlu ediyor beni.Dilerim bu konuda farkındalık giderek artar ve yayılır :) Gece geç saatlerde bire üşenmeden bu yazımı okuduğunuz için size çok teşekkür ederim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.